AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Szczęśliwe dni: 12 marca

Fot. Karol Budrewicz  

Ciemności kryją ziemię i lud we śnie leży! – to Mickiewicz.
Noc jest czarna, ale będzie czarniejsza – a to Miłosz.
To tak w kółko. W kółko – Gombrowicz.
I tenże: to jest jakby jakiś układ, jakieś perpetuum mobile – to jest tak, jakbyś przywiązał do pala psa i kota: pies goni i straszy kota, a kot goni i straszy psa, i wszystko bez końca pędzi i szaleje w kółko; a na zewnątrz – martwota.
Jeszcze Wyspiański: lalki, szopka, podłe maski, / farbowany fałsz, obrazki;(…). / Fatum nas w obłędy wodzi. / Raz dokoła…

Psiakrew, niemal cała licząca się literatura polska odbiera nadzieję i stawia nam jako zbiorowości rozpaczliwą diagnozę. A jeśli już zdobywa się na optymizm, to czyni to z gryzącą ironią. Jak w tym wierszu Herberta:

Stoimy pod murem. Zdjęto nam młodość jak koszulę skazańcom. Czekamy. Zanim tłusta kula usiądzie na karku, mija dziesięć, dwadzieścia lat. Mur jest wysoki i mocny. Za murem jest drzewo i gwiazda. Drzewo podważa mur korzeniami. Gwiazda nagryza kamień jak mysz. Za sto, dwieście lat będzie już małe okienko.

Do pisarzy i poetów dorzućmy jeszcze wielkich publicystów, kaznodziei, historyków i felietonistów, poczynając od Frycza Modrzewskiego, przez Skargę, Staszica, Kołłątaja, Mochnackiego, krakowskich Stańczyków i warszawskich pozytywistów, Brzozowskiego, Boya-Żeleńskiego, Słonimskiego czy za naszych już czasów – Kisielewskiego, księdza Tischnera i ojca Wiśniewskiego…

Wyście sobie, a my sobie, każdy sobie rzepkę skrobie.

Do dziś pamiętam scenę z przedstawienia, które widziałem czterdzieści lat temu. Były to Dziady Swinarskiego. Konrad-Trela mówił Wielką Improwizację, a tak zwany lud przysypiał, chrapał albo żarł jajka na twardo. Uniesieniom Konrada towarzyszyło stukanie jajek o deski sceny i chrzęst obieranych skorupek. Gdy dziś myślę o tej scenie, brzmi mi w uszach inny, późniejszy utwór Mickiewicza:
Gęby za lud krzyczące sam lud w końcu znudzą,
I twarze lud bawiące na końcu lud znudzą.
Ręce za lud walczące sam lud poobcina.
Imion miłych ludowi lud pozapomina.
Wszystko przejdzie. Po huku, po szumie, po trudzie
Wezmą dziedzictwo cisi, ciemni, mali ludzie.

Tak oto, wyciągając z półek na chybił trafił klasyków, spędzam marcowe dni. Parafrazując nieco poetę, chodzę po bezsennym pokoju, patrzę przez okno, jak słońce Republiki ma się ku Zachodowi.

12-03-2018

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (2)
 • Użytkownik niezalogowany asch
  asch 2018-03-16   04:02:01
  Cytuj

  Jaki pan oczytany

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2018-03-13   17:02:10
  Cytuj

  PANIE RADKU, NIE DARUJĘ CI TEJ PR(N)OCY! osobnyteatrosobny.blogspot.com Panie Radosławie, Pan wie jak Pana lubię i wcale się nie czubię za to "konkursowe": ale, panie Jacku, bo pan nie jest z Krakowa... Pisałem - to było w porządku - to był sygnał, że sprawa jest przechlapana... I właśnie dziś, prawie po roku (pół roku, za przeproszeniem, twórczości) odwracacie Wisłę kijkiem Rady Artystycznej, i wydaje się Wam, że jesteście przebiegli, waleczni i ogrywacie nielubianego ministra... Szanowni - wspaniali aktorzy - Koledzy, czy zdajecie sobie sprawę, że właśnie SANKCJONUJECIE i DAJECIE Z G O D Ę na dalsze trwanie nieakceptowanego, nieprzygotowanego i narzuconego dyrektora?! Wasza władza ("w ręce rad"?) za jego pensję... Hubner się czasem w grobie nie przewraca (byłem jego uczniem i asystentem, na tym fikcyjnym przesłuchaniu zdążyłem przeczytać list do Was - wzorowany na jego nauce)? Przecież to postawienie m o r a l n o ś c i i zasad zawodu na głowie: nie ma twórczości bez odpowiedzialności - personalnej odpowiedzialności, podejmowanej indywidualnie a nie w sprzecznościach grupowych interesów. Muszę Panu to tłumaczyć? Panie Radosławie, przecież jest Pan z Krakowa. Szlachectwo zobowiązuje. Ja Was świetnie rozumiem! Nie podobał mi się teatr Jana Klaty, bo wiem, że stać Was na więcej - wielokrotnie to widziałem (a Zbig R. potrafi pracować z aktorami, słowo honoru) i twierdzę, że alternatywa (opozycja) Klata ("ma być tak, jak było") albo Mikos ("dobra zmiana") jest FAŁSZYWIE postawiona. W sztuce wiele jest dróg! Ale z tym "niepolskim" Pan przesadził. Jesteśmy przecież z pokolenia Solidarności (a jak Pan sobie życzy to i "okrągłego stołu") i bojkotu aktorów w stanie... Polskim jest tu umiejętność upierania się przy PRAWDZIE i realizowania postulatów wspólnego dobra. Trwałość Zespołu - okej, ale jest jeszcze s k u t e c z n o ś ć, a tej pomysł Rady Artystycznej zaprzecza: historia światowego teatru nie zna przypadku dobrze zarządzanego teatru - kolektywnie. Nawet w Związku Republik - i w T. Powszechnym za Jandy kontra Szczepkowskiej - w RA, a jakże... Takie jest życie i taki jest teatr. Nie róbcie głupstw, proszę, bo za chwilę nie będziecie mieli na kogo zwalić. To już nie minister i nie Marek Mikos będzie winien. I nie mówcie, że ryzykujecie. Niestety, tylko k o m b i n u j e c i e, a to nie zbrodnia - to błąd! MIKOS JEST NA WYLOCIE, ALE TYLKO WY MOŻECIE TEGO DOPILNOWAĆ. Nikt z Was tej odpowiedzialności nie zdejmie. Macie statutowe uprawnienie by oceniać (nie macie uprawnienia, by dyktować repertuar, choć możecie udawać, że to Pan Mareczek z Waszą niewielką pomocą; czujecie się jak The Beatles?), by recenzować i by się DOMAGAĆ - natychmiastowej dymisji Marka Mikosa. K o l a b o r u j ą c z nim odbieracie sobie to profesjonalne prawo! Jeszcze nie jest za późno. Stary trzymaj się. Ceterum ceneseo Carthaginnem (MAREK MIKOS)delendam esse. Cierpliwości.