AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »
premiery tygodnia

Curko Moja Ogłoś To

Data publikacji: 2017-09-02

Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk


Scenariusz i koncepcja spektaklu: Magdalena Drab
na motywach z rewersów obrazów Marii Wnęk
Konsultacja reżyserska: Albert Pyśk
Muzyka: Albert Pyśk
Obsada: Magdalena Drab


Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę wykonawczyni koncertu, która przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni, odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy malarki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia z rewersów swoich obrazów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby serca, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań -czyich?

Spektakl stanowi rodzaj "eksponatu do słuchania" i wymyślony został jako rodzaj albumu muzycznego czy też koncertu, w którym dźwięk i głos są głównymi nośnikami emocji i treści, a muzyka towarzyszy słowu niemal bez przerwy. Widzowi pozostawia się wolny wybór w sposobie odbioru: może on przedstawienie oglądać tradycyjnie z fotela, ale może również potraktować je jak eksponat muzealny. Warstwa tekstowa to w znacznej części oryginalne teksty z rewersów obrazów malarki naiwnej, chorującej na schizofrenię i samotnej, Marii Wnęk, które umieszczone zostały przez Magdalenę Drab w rzeczywistości wernisażu i wzbogacone o tradycyjne pieśni ludowe i religijne.