Od kolekcji do muzeum
Będzie to przede wszystkim tradycyjne muzeum, gromadzące wszelkie
materiały dotyczące życia teatralnego we Wrocławiu i na Dolnym
Śląsku. Rozmowa z profesorem Januszem Deglerem o planach powołania Muzeum
Teatralnego we Wrocławiu.
Teatr, czyli dla każdego coś niemiłego
Jak mówił Kantor: „Do teatru nie wchodzi się bezkarnie!” Właśnie ten napis wita naszych widzów przy wejściu. Rozmowa z Piotrem Szczerskim, dyrektorem kieleckiego Teatru im. Stefana
Żeromskiego.
Georges Méliès w „teatrze wyobraźni”
Teatr wyobraźni, słuchowisko nie różni się celem wcale tak bardzo od teatru scenicznego. Rozmowa z Moniką Milewską, zdobywczynią II nagrody w konkursie na słuchowisko zorganizowanym przez Program II Polskiego Radia.
Teatr utkany z marzeń i eksperymentów
Innowacyjny teatr europejski łączy różne media, a takiego połączenia teatru z filmem jeszcze nie widziałem, stąd też moja propozycja. Rozmowa z włoskim reżyserem, Beppe Navello goszczącym w Teatrze Śląskim.
ESK to nie złoty róg
ESK ma być tylko kołem zamachowym, dzięki któremu codzienne życie teatralne powinno nabrać innej intensywności. Rozmowa z Jarosławem Fretem, kuratorem odpowiedzialnym za program teatralny w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Pułapki historii
Bardzo drażni mnie łatwy patriotyzm. Rozmowa ze zwycięzcą konkursu na
słuchowisko Programu II Polskiego Radia – Władysławem Zawistowskim.
Alternatywa raz jeszcze
Teatr alternatywny musi być przede wszystkim teatrem autorskim, czyli teatrem, który faktycznie wypływa gdzieś z środka tworzących go ludzi. Rozmowa z Dariuszem Mikułą.
Aktor uczy się całe życie
Mnie interesuje żywy, dotkliwy, a więc skuteczny i istotny aktor. Rozmowa z Janem Peszkiem o szkolnictwie teatralnym.
Zobaczmy razem, jak tam jest
Czerpię z odkrywania, czym jest żałoba i przeżywanie straty, i z tego, jak trudny, ale i piękny jest to proces, to otwarcie się, spojrzenie na siebie w momencie, gdy wszystko się zawala i znika. Rozmowa z Daną Chmielewską, choreografką, tancerką, performerką.
Niech nie sczezną artyści
Chcielibyśmy, żeby prezydent spotkał się z nami, chcemy z nim spokojnie i merytorycznie porozmawiać. Rozmowa z Adamem Kuzyczem-Berezowskim, aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Jak to się robi w Rawennie
Nasz festiwal istnieje od 2018 roku, nazwaliśmy go POLIS, ponieważ jednym z naszych celów była aktywizacja społeczności lokalnej. Rozmowa z Agatą Tomšič i Davide Sacco, organizatorami festiwalu POLIS w Rawennie.
Wzajemne wzmacnianie
Przestrzenie Sztuki to nadal są w dużej mierze projekty, a nie stałe sceny tańca, których potrzebujemy dosłownie w każdym mieście. Rozmowa z Ulą Zerek, Natalią Murawską, Karoliną Wycisk i Natalią Cyrzan o Przestrzeniach Sztuki Taniec w Gdańsku.