Cudaki
„Traktujcie to zdarzenie, jak wizytę w oceanarium lub spacer po parku botanicznym” – słyszymy w pierwszych sekundach, zanim ktokolwiek jeszcze pojawi się na kameralnej scence Modelatorni Teatru Studio. Co za ulga! Bo czy w ogóle da się poważnie traktować spektakl, który swój tytuł wziął bodaj ze słynnej wpadki z programu Familiada – tej samej, która od lat wiedzie bujne memowe życie w polskim Internecie?
Oczywiście że się da, pod warunkiem, że przyjmiemy propozycję twórców i zechcemy odbierać Więcej niż jedno zwierzę na zasadach, które zaproponowali. Oceanarium, botanik... czyli sympatyczna rozrywka nauką podszyta? Dokładnie.
Zwróć uwagę, szanowna wycieczko, choćby na te fantazyjne kostiumy: zaróżowione twarze i stopy, puchate futerka – ni to pióra flamingów, ni to niedźwiedzie skóry. Co to za cudaczne stado? Nie znamy nazwy tego gatunku – być może zagrożonego, dawno wymarłego czy najpewniej powstałego w głowach twórców spektaklu. Ale nie przeszkadza to w śledzeniu niemego, momentami naprawdę zabawnego, teatru stadnego życia tych czterech osobników (Sonia Roszczuk, Vira Hres, Agata Tragarz i Błażej Stencel). Zwłaszcza, że w ich zwyczaje wtajemnicza nas płynący z offu, doskonale znany z programów przyrodniczych, łagodny głos lektorki.
Ciekawych rzeczy się o tych zwierzątkach dowiadujemy. Na przykład, że potrafią czerpać cielesną przyjemność i się tego w ogóle nie wstydzić. Lub że szanują się bez względu na dzielące ich różnice i w ogóle nie znają uprzedzeń. Że – jak informuje nas głos lektorki – w ich stadzie każdy ma prawo do głosu, nie ma agresji, władza nie jest przemocą, nie ma hierarchii, ale jest odpowiedzialność, matki mają wybór, a potomstwo jest wychowywane przez wszystkich. Nie, taki gatunek jednak nie może istnieć naprawdę. Co za cudaczne stado!
Spektakl prezentowany w Modelatorni Teatru Studio opiera się na bardzo prostym pomyśle: harmonijny świat zwierząt jest w nim wyidealizowany jak w disneyowskiej baśni i jednocześnie stanowi zaprzeczenie świata ludzkich społeczeństw, jakie znamy dzisiaj: wyznających materializm, egoizm, przemoc. Nieco ponad godzinną, beztroską i idylliczną opowieść o puchatych cudakach ogląda się po prostu jak społeczną utopię współczesnej młodej lewicy. Warto podkreślić, że im bardziej ta utopia staje się piękna – tym bardziej melancholijny ton przyjmuje spektakl. I tu kończy się element rozrywkowy, przychodzi smutna refleksja, ba – morał.
Bo orientujemy się, że opowieść o równości i harmonii to w gruncie rzeczy przyrodnicza bajka z głosem Krystyny Czubówny. Choć głos ten powinien przecież wprowadzać komfortowy dystans. Podobnie jak nieco żenujące (z pewnością świadomie!) songi, wykonywane przez parę hispsterów-obserwatorów zwierząt, którzy wyglądają, jakby urwali się z filmu Wesa Andersona... Nie ułatwiają te urocze elementy przełknięcia gorzkiego morału, że na temat życia we wspólnocie człowiek mógłby wiele dobrego nauczyć się od zwierząt.
I podpisywałbym się pod tym morałem wszystkimi rękami, żałując jednocześnie, że przedstawienie w Studio trochę nie wie, jakim tonem ma się właściwie skończyć. Bo trzy zakończenia jak na tak skromny projekt to jednak całkiem sporo. Apokaliptyczny monolog Soni Roszczuk o słońcu pochłaniającym Ziemię – absolutnie wstrząsający. Scena o męskiej szkole rodzenia zainspirowana życiem koników morskich, wśród których to samce inkubują ikrę, czyli „noszą ciążę” – przezabawna. Wreszcie, koniec końców, chyba najbardziej adekwatna koda: opowiastka o człowieku, który połknięty przez wieloryba dotarł do jego serca. Ale wielki ssak jednak go przepędził i kazał się ogarnąć, rzucając na odchodne, że chciałby być kiedyś tak mały... by przeniknąć do ludzkiego serca. I weź tu, człowieku, śnij utopie.
04-10-2019
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Więcej niż jedno zwierzę
reżyseria: Robert Wasiewicz
dramaturgia: Marcin Miętus
kostiumy: Tomasz Armada
muzyka: Michał Skrok
współpraca: Witek Orski, Maria Toboła
lektorka: Agnieszka Podsiadlik
obsada Sonia Roszczuk, Robert Wasiewicz, Vira Hres, Marcin Miętus, Błażej Stencel, Agata Tragarz
premiera: 12.09.2019
Oglądasz zdjęcie 4 z 5
Powiązane Teatry
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.