Wycinki prasowe

aAaAaA

Aktor Mevius grał na wrocławskim teatrze rolę Murzyna. Przez nadzwyczajny pośpiech w toalecie przepomniał on wdziać czarne rękawiczki i wyszedł na scenę z afrykańską twarzą, a białemi rękoma. Publiczność spostrzegłszy ten błąd, gromiła aktora sykaniem i gwizdami. Mevius opamiętawszy się, nie widział innego ratunku, jak ukrywać ręce, przez co w reszcie sceny grał bardzo nienaturalnie i tylko pomnożył nieukontentowanie widzów. Tymczasem kończy się jego scena; publiczność szydzi – lecz jakież powstało zdziwienie, gdy Murzyn, zawołany przez swego Pana, wyszedł znowu na scenę jak pierwej z białymi rękoma! Śmiech, świstanie, hałas. Mevius na to wszystko nie zważa. Gra śmiało i w ciągu gry, niby od niechcenia, zdejmuje cielistą rękawiczkę, spod której czarne pokazał ciało! Publiczność oniemiała. Murzyn i drugą potem odsłania rękę, a powszechny oklask wynagradza mu dowcipną poprawę nieuwagi.

 



Po upadku powstania listopadowego w Warszawie zawieszono przedstawienia w Teatrze Narodowym. Wznowiono je 1 stycznia 1832 roku. Z tej okazji w „Gazecie Warszawskiej” z 31 grudnia 1831 roku (nr 350) pojawiło się następujące ogłoszenie:

Urząd Municypalny miasta stołecznego Warszawy, z powodu nastąpić mającego z dn. 1 I 1832 r. otwarcia widowisk w Teatrze Narodowym i Rozmaitości, podaje do publicznej wiadomości w ponowieniu dawniejszych rozporządzeń następne, a do zachowania porządku ogólnego służące przepisy:

1. Nie wolno nikomu wymijać się pojazdem tak w czasie przyjazdu do Teatru, jako też rozjazdu z tegoż.
2. Wszyscy przybywający do teatru, laski, parasole zechcą składać przy wejściu za kontramarkami w miejsce na ten cel przeznaczone.
3. Przybywający do teatru zdejmować obowiązani są kapelusze lub czapki i przez cały ciąg widowiska pozostać z odkrytą głową.
4. Oprócz należących osób do składu teatralnego nikomu więcej nie wolno wchodzić za kulisy.

W Warszawie dn. 30 XII 1831

[podpisano] Referendarz Stanu, Prezydent J. Łaszczyński. Sekretarz: Brodzki

„Gazeta Warszawska”, 21 VII 1836, nr 195.

Oglądasz zdjęcie 4 z 5

Powiązane Teatry

Logo of Teatr NarodowyTeatr Narodowy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.