AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »
premiery tygodnia

Orkiestra

Data premiery: 2013-12-04

Spektakl pochodzi z otwartych zasobów TVP VOD.

Reżyseria – Jacek Głomb
Zdjęcia – Arkadiusz Tomiak
Scenografia – Małgorzata Bulanda
Muzyka – Bartosz Straburzyński

Filmowa wersja przedstawienia Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, którego premiera odbyła się we wrześniu 2011 roku w budynku cechowni ZG Lubin. Zdjęcia zrealizowano w 2013 roku w autentycznych plenerach kopalni oraz w chodnikach, kilkaset metrów pod ziemią.

Orkiestra to epicki fresk, opowiadający o historii Zagłębia Miedziowego przez pryzmat indywidualnych losów ludzkich. W spektaklu sportretowano grupę górników, grających w zakładowej orkiestrze. Jej członkowie spotykają się po śmierci, by porozmawiać o tym, co zdarzyło się za życia: o swoich urazach, radościach, tajemnicach i porachunkach.

Do Lubina ściągają więc nieco egzotyczne kadry partyjne, jak Francuzka, doświadczona na froncie hiszpańskiej wojny domowej, legitymująca się dodatkowo osobistą zażyłością z samym Edwardem Gierkiem. Przez spektakl przewija się też plejada ubeków, aparatczyków i pomocnych towarzyszy radzieckich. W losach bohaterów znajdują odzwierciedlenie momenty z polskiej historii najnowszej: pojawiają się echa słynnego Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, błyszczy fasada gierkowskiej propagandy sukcesu, przemykają dramaty stanu wojennego.