AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »
premiery tygodnia

Sprawa Dantona

Data premiery: 2008-03-14

Spektakl pochodzi z zasobów Encyklopedii Teatru.

Reżyseria – Paweł Łysak
Scenografia – Paweł Wodziński
Muzyka – Paweł Mykietyn
Reżyseria światła – Robert Łosicki
Dramaturgia – Łukasz Chotkowski
Asystent reżysera – Anna Włodarska

Sprawa Dantona to czwarta z kolei sztuka w ramach projektu Sztuki polskie w Teatrze PolskimSięgamy po polskie teksy, starając się odnaleźć w nich źródło inspiracji do opowiedzenia o współczesności - zaznaczał dyrektor bydgoskiej sceny. - Stąd na warsztat wzięliśmy opowieść Stanisławy Przybyszewskiej. Ta kobieta, choć żyła wiele lat po Robespierre'rze, była w nim zakochana na zabój! Mówiła, że nikomu nie była tak wierna, jak jemu. Postanowiła więc wyjaśnić mechanizm rewolucji, przywrócić postać ukochanego bohatera z czasów rewolucji francuskiej.”.

Na scenie dojdzie więc do starcia gigantów. Z jednej strony Robespierre (w tej roli Michał Czachor) - rozważny, opanowany, polegający na misternie przygotowanych planach, a z drugiej - ukochany przez tłumy, działający pod wpływem emocji Danton (Mateusz Łasowski).

Nie bez znaczenia będzie scenografia przygotowana przez Pawła Wodzińskiego. Widzowie zostaną zamknięci w jednej przestrzeni z aktorami, co ma pozwolić na ich czynny udział w sztuce. Publiczności wpłynie na bieg przedstawienia - tłumaczy reżyser. Chcemy by była to prawdziwa lekcja demokracji. Podczas prób ćwiczymy wiele możliwości rozwoju akcji, ale nigdy nie możemy być pewni reakcji ludzi, stąd na pewno każde przedstawienie będzie dla nas niespodzianką.”.

Sprawa Dantona jest pierwszą sztuką, którą Paweł Łysak przygotował jako dyrektor Teatru Polskiego. Współczesna scenografia, nowoczesne kostiumy, przeplatane ze strojami z epoki i muzyka klasyczna przygotowana przez Pawła Mykietyna oczarowały widzów.