AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »
premiery tygodnia

Trzy siostry

Data premiery: 1974-11-25

Spektakl pochodzi z otwartych zasobów TVP VOD.

Przekład  Bronisław Dąbrowski
Reżyseria  Aleksander Bardini
Scenografia  Jan Banucha
Realizacja TV  Barbara Borys-Damięcka

Czechowowski świat jest pełen szarych ludzi i ich zaściankowych problemów, zatopionych w monotonii życia. Świat, którego historię tworzy codzienne picie herbaty. Czechow nie rozwija akcji dramatycznej, nie buduje tradycyjnie pojętej intrygi. Mimo to z niepozornego losu swoich bohaterów potrafi wydobyć prawdziwą tragedię ludzkiego istnienia.

Trzy siostry w reżyserii Aleksandra Bardiniego spełniają wszystkie postulaty teatralne autora. Są opowieścią o życiu, które przecieka ludziom przez palce, o niespełnionych nadziejach i kalekich charakterach, o świecie, gdzie królestwem płaci się nie za konia, lecz za szklankę herbaty.

Reżyser w swojej inscenizacji pozostał wierny Czechowowi. Nie udziwniał, nie skracał zbytnio tekstu. Postawił na prawdę psychologiczną, ukazał ludzkie dramaty bez nadmiernej teatralizacji i pustych gestów.

Warto przypomnieć sobie świeże, a przecież już na swój sposób dojrzałe, aktorstwo Jandy, Szczepkowskiej czy Fronczewskiego. Wzrusza Tadeusz Kondrat w roli Fieraponta, starego, głuchego stróża. W spektaklu wystąpili także m.in.: Henryk Talar, Zbigniew Zapasiewicz, Bronisław Pawlik i Kazimiera Utrata.