AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »
premiery tygodnia

Widnokrąg

Data premiery: 2019-01-06

Spektakl pochodzi z otwartych zasobów TVP VOD.

Adaptacja – Radosław Paczocha
Reżyseria – Michał Kotański
Realizacja telewizyjna – Józef Kowalewski
Scenografia – Magdalena Musiał
Kostiumy – Kornelia Dzikowska
Muzyka – Lubomir Grzelak 

Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego to jedna z najpiękniejszych polskich epopei poświęconych wsi, o czym świadczy choćby przyznana przed laty Nagroda Nike. Jest to opowieść subiektywna i w wielu wątkach autobiograficzna, a jednocześnie niezwykłej urody świadectwo „tamtego czasu” i „tamtego miejsca”. Autor wspominając losy swoich bliskich i własne, ukazuje jednocześnie szersze społeczne tło, którym jest wieś i małe miasteczko w okresie wojennym i w II połowie XX wieku.


Podążając za wpisaną w powieść proustowską melancholią twórcy przedstawienia pragną zadać pytanie, czy utracony czas młodości i dzieciństwa głównego bohatera, nie jest jednocześnie wspomnieniem odeszłej w niebyt chłopskiej kultury? Czy w dobie globalizacji, internetu, swobodnego przemieszczania się pomiędzy wsią i miastem, wieś pozostała tym samym miejscem, co kiedyś? Czy zachowała swoją kulturową odrębność czy też jej mieszkańcy wrośli raczej w miejską kulturę i to z nią wolą się utożsamiać? A może nie doceniamy chłopskości, może jest ona w naszym myśleniu i mentalności bardziej obecna, niż chcemy to sobie uzmysłowić?

Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego zaadaptował na scenę Radosław Paczocha, a spektakl wyreżyserował Michał Kotański. To nie tylko melancholia czyni tę rzeczywistość magiczną, pełnowymiarową – o uniwersalnym i niezwykle przejmującym przesłaniu tego dzieła przesądza uważność, z jaką Wiesław Myśliwski, a za nim Michał Kotański przyglądają się dojrzewaniu Piotrusia. Wpierw lata spędzone z rodzicami, potem konieczność pójścia własną drogą – te etapy w życiu każdego, z pewnością przesądzają o naszym losie. Proza Myśliwskiego jest skarbcem, z którego należy czerpać przez całe życie.