Młody Chopin idzie do teatru
Jaki świat otaczał kilkunastoletniego Fryderyka Chopina, gdy żył w Warszawie?
Spotkanie z ciekawym człowiekiem: Raczak i Krukowski – od pierwszego wejrzenia
Kultura studencka pierwszej połowy lat siedemdziesiątych miała dla mnie – licealisty z dużego miasta powab kontrkulturowy.
Spotkanie z ciekawym człowiekiem: Swinarski, czyli szok
Najważniejszym dla mnie po dziś dzień fragmentem wszystkich spotkań była wymiana zdań z Konradem Swinarskim.
Smak Zakopianiny
O letnim pobycie w Zakopanem pisali w listach i pamiętnikach aktorzy. Z największych można wymienić Helenę Modrzejewską, Antoninę Hoffman, Irenę i Ludwika Solskich.
Lech Raczak – in memoriam
17 stycznia 2020 roku odszedł od nas na zawsze Lech Raczak, człowiek teatru, jeden z największych polskich twórców teatralnych XX i XXI wieku.
Być jak Zbigniew Raszewski
Raszewski łączył, co w jego pokoleniu nie było jeszcze tak egzotyczne jak dzisiaj, funkcję krytyka współczesnego życia teatralnego z rolą historyka teatru.
Czarodziej teatru
Teraz, po 17 latach i ośmiu, najczęściej bardzo dobrych spektaklach, wszyscyśmy się przyzwyczaili do obecności Leszka. Ale wtedy to było coś wielkiego – to był ten pierwszy raz.
Lech Raczak. Pożegnanie
Grotowski, Krukowski, Osiński, Guderian-Czaplińska, Raczak… Styczeń ich zabiera, niemal dzień po dniu, z różnicą lat tylko.
Jedyny
Wydawałoby się, że postać Aleksandra Bardiniego została zapomniana. Tymczasem na spotkanie w Teatrze Żydowskim w ramach cyklu „Bagaże Kultury” trudno się było dostać.
Wojtek
Dorobek Akademii Ruchu jest na szczęście bogato udokumentowany, więc dzieło Wojtka na pewno nie zaginie w mrokach niepamięci. A że nieubłaganie odchodzi w przeszłość ten świat, z którym Wojtek do końca swych dni się zmagał?
Grand finale Teatru Mai Komorowskiej
Lutowy wieczór w Teatrze Collegium Nobilium był wydarzeniem ważnym, nastrajającym elegijnie. Zamknął bowiem ponad trzydziestoletnią pracę profesor Mai Komorowskiej w Akademii Teatralnej, niegdyś PWST.
Zygmunt Hübner – in memoriam (12.01.2014)
Wieczór Zygmunt Hübner: in memoriam upamiętniał 25. rocznicę jego śmierci, kończył trwające przez kilka styczniowych dni przeglądy Jego dzieł i nosił tytuł Lista obecności.