Siła tkwi w zespole

Jesteśmy głównie teatrem rozrywki i to nie może być postrzegane jako powód do wstydu. Nie mam nic przeciwko temu, żeby bawić ludzi na dobrym poziomie.

Rzeczywistość (nie)sformatowana

Sztuka jest po to, żeby zmieniać świat. Rozmowa z Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim po 12. edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Dojrzeć do mądrości natury

Mam głębokie poczucie, że Chłopi tak bardzo wprost mówią o Polsce współczesnej, że jakakolwiek próba reinterpretowania ich byłaby już niepotrzebnym naddatkiem. Wojciech Kościelniak w rozmowie z Joanną Puzyną-Chojką.

Dialog to nie pokaz fajerwerków

Nie traktuję Dialogu jako pokazu fajerwerków teatralnych, które mogą sprawić przyjemność publiczności. Rozmowa z Krystyną Meissner o Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog – Wrocław.

Zderzenie z niezrozumiałością

Milczenie o Hiobie ma dla mnie ogromne znaczenie. Rozmowa z Piotrem Cieplakiem przed premierą w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Rezerwat Poznań

Ludzie muszą zrozumieć, że w Poznaniu, wśród innych teatrów, jest także Scena Robocza, która jest wieloautorskim przedsięwzięciem, oferującym teatr na wysokim poziomie. Liczę na to, że uda nam się wykorzystać ten potencjał i należycie go rozwinąć.

Światło w tunelu

Sami więźniowie określają to najlepiej, mówiąc, że teatr daje im poczucie wolności, bo przywraca wiarę w to, że mogą być w życiu tym, kim chcą. Rozmowa z Elżbietą Golińską i Markiem Tyburem, twórcami Teatru Protezownia w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.

Próba (nowej) kontynuacji

Od początku mówimy o zmianie, chociaż ja nie przyszedłem tutaj z jakimś radykalnym planem zmian. Raczej zaproponowałem program, który rozwija to, co w Jaraczu zostało przez lata stworzone. Rozmowa z Sebastianem Majewskim, dyrektorem artystycznym Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.