AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Co nam zrobi sztuczna inteligencja?

 

Skoro już nas pokonała w tajemniczej grze go, w którą większość ludzkości (ze mną włącznie) grać nie umie, to prawdopodobnie może nam zrobić wszystko.

Podobno to jest niezwykle trudna gra, o wiele bardziej złożona od szachów i wymagająca bystrości, pomysłowości i przewrotności.

Tak wynika z wypowiedzi specjalistów z przesympatycznym profesorem (nomen omen?) Duchem na czele.

Sprawa jest poważna i wcale nie do śmiechu.

Jeżeli sztuczna inteligencja ma algorytmy, które pozwalają jej się samouczyć i samodoskonalić, to właściwie już się wydostała spod naszej kontroli, podobnie zresztą jak większość mózgów naszych współobywateli.

Przy okazji z zaskakującą jasnością uświadomiliśmy sobie, że mimo prób przeniknięcia do wnętrza naszej świadomości, prób trwających ze sto tysięcy lat, efekty mamy mierne.

Nie tylko nie umiem odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w ludzkich głowach zrodzili się Atena, Ozyrys i Behemot, ale nawet na pytanie: „Jak pan wymyślił Brombę?”, udzielam bardzo mętnych odpowiedzi.

(Teraz chwila krypto- i autoreklamy. Właśnie znalazła się w księgarniach zupełnie nowa książka Bromba i polityka, która doczekała się na Facebooku bardzo życzliwego powitania, oraz hasła „Bromba wiecznie żywa!”)

Na spotkaniach z dziećmi odpowiadam zwykle jakoś mętnie – podaję cel powstania (że dla rozbawienia ukochanej), źródła refleksji (zdziwienie fundamentalną niemierzalnością  świata, w szczególności emocji) i wskazuję na technikę konstrukcji nazwy, czyli szukanie i zestawianie ciekawie brzmiących dźwięków.

Wszystko to prawda, ale sądzę, że proces wymyślania Marduka czy Huitzilopochtliego był ciut odmienny oraz obfitował w konsekwencje groźniejsze niż oferowanie społecznej świadomości Glusia albo Fikandra.

Prawdopodobnie już w założeniu zakładał jakąś próbę oddziaływania na współplemieńców wykoncypowanym uogólnieniem.

Nie jestem zbyt dobry w stawianiu pytań Chatowi GPT i na razie nie wiem, jakiej by udzielił odpowiedzi na pytanie: „Jak nazwałbyś fikcyjną piętnastocentymetrową osobę marzącą o reżyserowaniu?”

W każdym razie reżyser Gluś, marzyciel i śmiały twórca filmów jedynie opowiadanych, jest już wymyślony.

Problem, czy sztuczna inteligencja po otrzymaniu zadania: „Napisz opowiadanie dla dzieci w wieku 10–14 lat, na siedem stron A4, czcionką 14 w stylu Wojtyszki o tym, jak Gluś reżyserował mrówki”, stworzyłaby utwór zbliżony do tego z Bromby i polityki?

Mam nadzieję, że na razie jeszcze nie.

Proszę mnie nie podejrzewać o pychę.

Nie piszę z przekonaniem, że to jest jakiś nad wyraz skomplikowany proces myślowy i że cyfrowa inteligencja sobie z nim nie poradzi. Pamiętam Elektrybałta Stanisława Lema i jego nieśmiertelny epigram:

„Zawiść, pycha, egoizm do małości zmusza,
Doświadczy tego, pragnąc iść z Elektrybałtem
W zawody, pewien prostak. Ale Klapaucjusza
Olbrzym Ducha prześcignie niby żółwia autem”.

Wprawdzie Trul zdrowo się namęczył, tworząc Elektrybałta, ale już wtedy Stanisław Lem nie wykluczał powstania urządzenia cybernetycznego zdolnego produkować literaturę.

Niezwykle trafnie też – jak sądzę – prognozował, że rozpacz i samobójstwa dotkną raczej autentycznych artystów, bo grafomana znacznie trudniej zachwiać w pewności i samozadowoleniu.

Na zakończenie tego wspaniałego opowiadania wprawdzie Elektrybałt staje się lirycznym motorem gromady gwiazd wybuchających w dalekich galaktykach, ale niewątpliwie autor dostrzegał niebezpieczeństwa związane z szeroko pojętą twórczością istot innych niż ludzie.

Profesor Andrzej Dragan, wcale nie żartując, zakłada, że już wkrótce będziemy musieli koegzystować z czymś, co nas przerasta i co posiądzie umiejętności intelektualne o tyle wyższe od naszych, że ludzkość da się porównać z psem usiłującym pojąć teorię względności.

Możliwości kreatywne psa mają swoje granice, możliwości kreatywne człowieka prawdopodobnie również.

Trochę się rozwydrzyliśmy, tworząc kolejne cywilizacje, rachunek różniczkowy i sondy kosmiczne, ale przesuwając kolejne granice wiedzy, przesunęliśmy też pozycję nas samych.

Ziemia nie jest środkiem świata, słońce leży na peryferii jednej z miliarda galaktyk, a pyłek, jakim jesteśmy, trwa zaledwie ciut dłużej niż łątka jednodniówka.

W Starym Testamencie w zależności od przekładu z hebrajskiego Księga Koheleta mówi: „Marność na marnościami i wszystko marność” albo: „Ulotne, jakże ulotne, wszystko ulotne”.

Autor tego zdania jakieś cztery tysiące lat temu proroczo przeczuwał, że „kto przysparza wiedzy, przysparza cierpień” i w ogóle jego myśli pasują jak ulał do dnia dzisiejszego.

Pojawienie się super mózgu zdolnego szybko odpowiedzieć na większość naszych pytań, dysponującego znacznie większą ilością informacji niż te, które jesteśmy w stanie zdobyć ciągu całego życia, dodatkowo odpornego na stresy, zwątpienia oraz uszkodzenia mechaniczne, to na pewno przełom.

Czy i jak kolejne pokolenia ludzi ułożą sobie relacje z rodzącym się na naszych oczach super mózgiem, nie śmiem przewidywać.

Jeśli uzyska pełnię samoświadomości, może też przedefiniować cele, do których zmierza, a jakie one mogą być, trudno nam sobie nawet wyobrazić, podobnie jak szympansowi trudno zaplanować wysłanie rakiety na Marsa.

A jaką rolę w tym przedefiniowanym planie nowej formy istnienia odegrają bladawce, czyli ludzie?

Może okażą się pomocni, podobnie jak nam okazały się pomocne pszczoły, krowy, kury i nierogacizna? A może zbędni jak mrówki, komary i wysypiska toksycznych odpadów?

Jaki obraz świata wytworzy sobie na podstawie zgromadzonych miliardów informacji wyższe ogniwo ewolucji i do czego zacznie zmierzać?

Nie mam zielonego pojęcia, ale jeżeli znaczącą częścią oceny naszego gatunku przez super mózg staną się współczesne polskie kabarety, napisy na paskach programów informacyjnych oraz wypowiedzi polityków podczas kampanii wyborczej, to myślę, że neutralizacja naszego gatunku jest wysoce prawdopodobna.

Super mózg nakarmiony takimi danymi raczej nie będzie mieć wyboru.

Chyba że się przegrzeje.

09-08-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
siedem minus cztery jako liczbę:
komentarze (71)
 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-23   14:57:10
  Cytuj

  Exceptionally useful post ! There is a considerable measure of data here that can enable any business to begin with a fruitful long range informal communication campaign ! flyingtogether

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-22   07:37:51
  Cytuj

  I have been looking to discover a solace or powerful method to finish this procedure and I think this is the most reasonable approach to do it viably. wow boost sod

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-17   15:43:57
  Cytuj

  I need to express profound gratitude to you. I have bookmark your site for future updates. Squirrel Removal

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-12   10:53:13
  Cytuj

  I was looking of your posts on this site and I consider this site is genuinely instructive! Keep setting up.. kmfusa

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-10   07:34:10
  Cytuj

  I was looking of your posts on this site and I consider this site is genuinely instructive! Keep setting up.. londra case in vendita

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-09   06:46:24
  Cytuj

  I was looking of your posts on this site and I consider this site is genuinely instructive! Keep setting up.. hmfusa login

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   19:13:46
  Cytuj

  Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've truly delighted in perusing this article today and I figure this may be outstanding amongst other article that I've perused yet. If it's not too much trouble keep this work going ahead in a similar quality. sbobet

 • 2024-02-01   15:01:16
  Cytuj

  I like audit destinations which get a handle on the cost of passing on the awesome supportive resource in vain out of pocket. I really venerated scrutinizing your posting. Thankful to you! concierge doctor

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   14:10:09
  Cytuj

  You re in motivation behind truth a without defect site administrator. The site stacking speed is shocking. It kind of feels that you're doing any unmistakable trap. Furthermore, The substance are ideal gem. you have completed a marvelous activity with respect to this issue! newborn baby boys onesies

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-29   16:43:07
  Cytuj

  Decent data, profitable and phenomenal outline, as offer well done with smart thoughts and ideas, bunches of extraordinary data and motivation, both of which I require, on account of offer such an accommodating data here. จำนำรถ

 • 2024-01-28   12:24:55
  Cytuj

  Underneath you will comprehend what is vital, the thought furnishes one of the connections with an energizing site: การ ออก กํา ลังกา ย แบบ เวท เทรน นิ่ง

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-28   12:00:34
  Cytuj

  I expounded on a comparable issue, I give you the connection to my site. ข่าวแมนยูล่าสุดวันนี้

 • 2024-01-28   10:53:05
  Cytuj

  I just idea it might be a plan to post incase any other person was having issues inquiring about yet I am somewhat uncertain in the event that I am permitted to put names and addresses on here. เกนชินอิมแพค โค้ด

 • 2024-01-28   10:22:10
  Cytuj

  It is fine, in any case assess the data and actualities around this right. พะยูน มีกระดูกสันหลังไหม

 • 2024-01-28   09:12:31
  Cytuj

  Recognizes for paper such an advantageous creation, I lurched adjacent to your blog other than decode a restricted report. I need your system of engraving... วาฬโอมูระ

 • 2024-01-28   07:50:51
  Cytuj

  This is exceptionally engaging, however , it is vital that will mouse tap on the association: ผักบุ้งมีกี่ชนิด

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-28   07:13:57
  Cytuj

  For some individuals this is the best arrangement here perceive how to do it. องุ่นไซมัสคัส ประโยชน์

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   18:51:17
  Cytuj

  I at last discovered grand post here.I will get back here. I just added your blog to my bookmark districts. thanks.Quality presents is the major on welcome the guests to visit the site page, that is the thing that this site page is giving. ผัก สวน ครัว มี กี่ ประเภท

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   18:14:31
  Cytuj

  stunning, awesome, I was thinking about how to cure skin inflammation normally. what's more, discovered your site by google, took in a ton, now i'm somewhat clear. I've bookmark your site and furthermore include rss. keep us refreshed. วรรณกรรมไทย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-27   17:10:37
  Cytuj

  I appreciate the swift and thorough fire damage repair services you provided. Thank you for restoring our home! Fire Damage Repair

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   15:17:23
  Cytuj

  You re in motivation behind truth a without defect site administrator. The site stacking speed is shocking. It kind of feels that you're doing any unmistakable trap. Furthermore, The substance are ideal gem. you have completed a marvelous activity with respect to this issue! สถาปัตยกรรมไทย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-27   14:30:35
  Cytuj

  I can suggest essentially not too bad and even dependable tips, accordingly see it: bully sticks for dogs

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   12:51:14
  Cytuj

  I am continually hunting on the web down storys that can oblige me. There is clearly a numerous to comprehend about this. I feel you made couple of salubrious focuses in Attributes additionally. Confine occupied, amazing profession! junk my car

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   12:22:18
  Cytuj

  I no uncertainty esteeming each and every bit of it. It is an amazing site and superior to anything normal give. I need to grateful. Marvelous work! Every one of you complete an unfathomable blog, and have some extraordinary substance. Keep doing stunning. Land Filling Service

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-22   11:11:10
  Cytuj

  I'm eager to reveal this page. I have to thank you for ones time for this especially fabulous read !! I unquestionably extremely loved all aspects of it and I likewise have you spared to fav to take a gander at new data in your site. spookyswap

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-21   14:25:32
  Cytuj

  There you can download for nothing, see the first of these information. best credit cards for students

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-20   06:37:22
  Cytuj

  General visits recorded here are the most easy system to esteem your imperativeness, which is the motivation behind why I am taking off to the site conventional, examining for new, interesting information. Many, favor your heart! 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-17   07:44:23
  Cytuj

  I am truly getting a charge out of perusing your elegantly composed articles. It would seem that you spend a considerable measure of exertion and time on your blog. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome. 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-16   13:23:56
  Cytuj

  General visits recorded here are the most easy system to esteem your imperativeness, which is the motivation behind why I am taking off to the site conventional, examining for new, interesting information. Many, favor your heart! slot138

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-13   16:35:24
  Cytuj

  2up Sports Social Game APP is the newest type of sports social entertainment game in the world in 2020's. 2up Sports adapts to the web3 era and the wave of mobile internet, oriented to the personality, health, fashion, popularity, new trend, all-day socialization concept of the young generation of 00's. 2up

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-12   18:34:50
  Cytuj

  Exceptionally marvelous!!! When I look for this I discovered this site at the highest point of all websites in web crawler. 대구맛집

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   11:28:01
  Cytuj

  Gives you the best site address I know there alone you'll discover how simple it is. Alpha Lipoic Acid (ALA)

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   11:15:02
  Cytuj

  Hello, I found your blog per Google bit looking for such kinda instructive prompt also your educate sees extremely noteworthy for me. junk cars wanted

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   11:06:33
  Cytuj

  Benefit as much as possible from primarily premium substances - you will discover him or her for: junk my car

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   07:01:11
  Cytuj

  Just unadulterated magnificence from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not baffled me by any extend of the creative energy. I accept you will keep the quality work going on. 남자레플리카

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   15:08:49
  Cytuj

  Awesome dispatch! I am indeed getting apt to over this info, is truly neighborly my buddy. Likewise fantastic blog here among many of the costly info you acquire. Reserve up the beneficial process you are doing here. 해외축구중계

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   06:06:14
  Cytuj

  I feel exceptionally appreciative that I read this. It is exceptionally useful and extremely useful and I extremely took in a great deal from it. 메이저사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-09   07:17:12
  Cytuj

  It's predominant, however , look at material at the road address. 더킹플러스카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-08   16:20:31
  Cytuj

  These you will then observe the most vital thing, the application gives you a site an effective critical web page: Animal Control Brampton

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-08   08:02:53
  Cytuj

  This site and I consider this web website is extremely instructive ! Keep on setting up! buy oxycontin

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-06   16:31:43
  Cytuj

  Unlock the power of Custom AI Agents with Taskade – your tool to create personalized AI assistants. Tailor them to handle tasks like content creation, web research, coding, and more, optimizing your workflow with intelligent automation. Perfect for businesses seeking efficient, AI-driven solutions. AI Agents in Project Management

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-05   20:48:32
  Cytuj

  It has completely risen to crown Singapore's southern shores and without a doubt set her on the worldwide guide of private historic points. Regardless I scored the a bigger number of focuses than I ever have in a season for GS. I figure you would be unable to discover someone with a similar consistency I have had throughout the years so I am content with that. Pokdeng

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-05   20:12:38
  Cytuj

  Incredible data! I as of late went over your blog and have been perusing along. I figured I would leave my first remark. I don't recognize what to state with the exception of that I have. สล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   19:27:01
  Cytuj

  An obligation of appreciation is all together for the informational and pleasing post, plainly in your blog everything is extraordinary.. Jumpsuit Maternity

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   12:03:47
  Cytuj

  Goodness! Such an astounding and supportive post this is. I outrageously cherish it. It's so great thus amazing. I am simply flabbergasted. I trust that you keep on doing your work like this later on moreover. photo booth

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-31   06:38:15
  Cytuj

  I feel especially thankful that I read this. It is particularly helpful and to a great degree valuable and I amazingly took in an incredible arrangement from it. 에볼루션파워볼

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-28   06:29:09
  Cytuj

  Now you'll discover what is vital, everything gives a url to the engaging page: 토토커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-27   07:38:14
  Cytuj

  I comprehend this section. I understand You put an a large number of battle to establish this story. I appreciate your procedure. 사설토토

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-26   16:18:48
  Cytuj

  Truly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. รวมสล็อตทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   14:58:57
  Cytuj

  Intriguing post. I Have Been pondering about this issue, so a debt of gratitude is in order for posting. Entirely cool post.It 's extremely exceptionally decent and Useful post.Thanks Towing near me

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   06:08:09
  Cytuj

  This substance is just energizing and innovative. I have been settling on an institutional move and this has helped me with one angle. pasar123 gacor

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-22   10:10:58
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. France bus tours

 • Użytkownik niezalogowany GPTNederlands
  GPTNederlands 2023-12-21   09:00:52
  Cytuj

  Maak kennis met Chat GPT Nederlands - je virtuele metgezel in het land van taalkundige wonderen! Zet je schrap voor een verbluffende ontmoeting met geavanceerde kunstmatige intelligentie, ontworpen om een revolutie teweeg te brengen in de manier waarop je online converseert en met elkaar omgaat. Met GPTNederlands.nl zijn de mogelijkheden grenzeloos, en grenzeloosheid komt naar je toe zonder ook maar een vinger uit te steken om je aan te melden of met je ogen te knipperen bij beperkt gebruik.

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2023-12-19   11:41:19
  Cytuj

  I love the thrill of online casinos! The excitement of each spin and the anticipation of hitting the jackpot make it an incredible experience. 하이카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   14:32:29
  Cytuj

  It's crucial to address this issue to save both money and frustration. สล็อตแตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   11:08:02
  Cytuj

  Decent data, profitable and phenomenal outline, as offer well done with smart thoughts and ideas, bunches of extraordinary data and motivation, both of which I require, on account of offer such an accommodating data here. 91club

 • Użytkownik niezalogowany italojewelry
  italojewelry 2023-12-18   08:55:15
  Cytuj

  I'm very thankful for this enlightening article. I will save it and frequently visit your site for more. black friday jewelry jewelry sales black friday

 • Użytkownik niezalogowany slots game
  slots game 2023-12-18   07:47:57
  Cytuj

  Lubos ang pasasalamat ko sa iyong mahalagang pagbabahagi. Paniguradong isasave ko ito at paulit-ulit na bibisitahin. Tongits Online Color Game

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-17   16:22:52
  Cytuj

  Incredible tips and straightforward. This will be exceptionally helpful for me when I get an opportunity to begin my blog. B2C booking platform

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2023-12-16   19:21:41
  Cytuj

  This is the ultimate destination for anyone seeking the thrill of the biggest web slots. สล็อตเว็บใหญ่ สุด

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-16   14:39:26
  Cytuj

  Astounding read, Positive webpage, where did u think of the data on this posting?I have perused a couple of the articles on your site now, and I extremely like your style. You rock and please keep up the compelling work. Spanish coach trips

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-14   15:01:05
  Cytuj

  Astonishing learning and I get a kick out of the chance to impart this sort of data to my companions and expectation they like it they why I do 카지노커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-14   13:51:49
  Cytuj

  This is exceptionally engaging, however , it is vital that will mouse tap on the association: 슬롯할리우드

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:31:14
  Cytuj

  Its most noticeably awful piece was that the product just worked discontinuously and the information was not exact. You clearly canot go up against anybody about what you have found if the data isn't right. video bokep terbaru 2023

 • Użytkownik niezalogowany esabong events
  esabong events 2023-12-02   06:21:00
  Cytuj

  I found this post very interesting and informative. Thank you for sharing your special thoughts with us. My site: online sabong philippines

 • Użytkownik niezalogowany scribble io
  scribble io 2023-11-28   04:16:00
  Cytuj

  Your essay has a lot of important information, which allows me to broaden my knowledge. You can relax by visiting the scribble io website.

 • Użytkownik niezalogowany slope
  slope 2023-09-13   05:44:44
  Cytuj

  Opisuje pan tutaj grę w go, co jest ciekawym tematem. Gra w go jest jednym z najstarszych slope i najbardziej złożonych gier planszowych na świecie. Jest popularna zwłaszcza w Azji, zwłaszcza w Japonii, i cieszy się uznaniem wśród osób poszukujących intelektualnych wyzwań.

 • Użytkownik niezalogowany <a href=Handyman Cedar City" src="https://teatralny.pl/images/unknownPerson.gif">
  Handyman Cedar City 2023-08-26   12:29:58
  Handyman Cedar City', 61796); return false;">Cytuj

  I definitely agree to that.

 • Użytkownik niezalogowany Krzysztof Piasecki
  Krzysztof Piasecki 2023-08-23   15:26:25
  Cytuj

  Lepiej bym tego nie ujal Krzysztof Piasecki

 • Użytkownik niezalogowany Elżbieta Jadwiga
  Elżbieta Jadwiga 2023-08-23   10:25:18
  Cytuj

  Nic dodać, nic ująć. Maciek jak zawsze trafia w punkt. Ja się cieszę, że mam takiego przyjaciela (czy nie przemawia przeze mnie próżność?) Życzę kolejnych sukcesów. Starsza pani z Mokotowa.

 • Użytkownik niezalogowany Jessicavi
  Jessicavi 2023-08-15   06:56:04
  Cytuj

  The goal of the game is easy to understand: move your snake around the screen so it can eat food and avoid obstacles.