AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Degradacja i wzniosłość

 

Tekst zainspirowany powieścią Michała Komara „Wtajemniczenia”.

Czego nie wypada nie wiedzieć?

Dość dobrze trzyma się data bitwy pod Grunwaldem.

Reszta jest w Internecie. Już kilka lat temu zaczęły krążyć takie zabawne książeczki dla młodzieży, seria pod tytułem Monstrualna erudycja, gdzie sprawnie i przystępnie podano pewną ilość informacji i ciekawostek o elektryczności, teatrze lub piramidach.

Bardzo sympatyczne i pouczające książeczki, kryjące jednak już w samym tytule serii krytycyzm, autoironię, powątpiewanie i bezradność.

Ot, warto zapamiętać trochę ciekawostek i informacji niebanalnych. Bo niby dobrze jest wiedzieć, komu spadło na głowę jabłko i dlaczego z tego powodu odkrył grawitację, ale przecież nikt nie ogarnia całości współczesnej wiedzy i nikogo już nieznajomość jakiegoś faktu, wzoru czy dzieła nie kompromituje.

W każdym razie minimum programowe znacznie zmalało.

Zasadniczo (przynajmniej do niedawna) osoba przyjmowana na Wydział Reżyserii AT powinna znać Dziady Adama Mickiewicza oraz datę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie mam pewności, czy to się utrzymało, bo od kilku lat nie biorę udziału w tych egzaminach. Przypuszczam jednak, że narastająca troska o to, aby egzaminowani nie czuli się sfrustrowani, poddani działaniom przemocowym oraz by odczuwali komfort istnienia, doprowadzą do tego, że wcześniej czy później zadanie pytania o to, w jakim mieście znajdowała się cela Konrada, czy w którym roku wspomniane powstanie wybuchło, zostanie uznane za niedopuszczalne nękanie kandydata.

O ile pamiętam, sama idea wydania encyklopedii zrodziła się z ciekawości wytwornych dam z otoczenia francuskiej królowej, które nagle ni z tego ni z owego zainteresowały się składem pudru czy produkcją jedwabiu, a usłużni encyklopedyści (wtedy jeszcze tak nienazywani), z Diderotem i d’Alambertem na czele, postanowili jakoś uporządkować i przybliżyć im świat oglądany głównie z lektyk.

Biskup Józef Życiński twierdził, że panie te, przenoszone w lektykach przez Alpy, zasłaniały firanki, aby nie patrzeć na brzydotę i prymitywną wyrazistość gór. Panie były delikatne.

Moja erudycja jest znacznie mniejsza od erudycji księdza biskupa, więc informację tę podaję na jego odpowiedzialność, ale już masońska, a zatem lewacka przynależność większości encyklopedystów uzyskała potwierdzenie z wielu źródeł.

Jest bowiem jakaś diabelska pycha w tych marzeniach encyklopedystów, aby świat uporządkować za pomocą dwudziestu paru literek alfabetu. Sądzę, że da się dostrzec znaczącą zależność między encyklopedią a gilotyną. Wszystkie te taksonomie, katalogi, szufladki i podziały ułatwiają wprawdzie tak zwane „ogarnięcie” („ogarnięcie” to jest słowo ostatniego dwudziestolecia, przedtem się „porządkowało”, „rozumiało” lub „umiało”), ale w ogóle nie są przygotowane na dziobaka, mechanikę kwantową i ministra sprawiedliwości z pistolecikiem za pasem.

„Są rzeczy na niebie i ziemi, drogi Horacjo, o których się nie śniło waszym filozofom”.

Niepostrzeżenie wiedza i umiejętności przestały być tak bardzo ważne. Niegdyś osoba posługująca się dobrze kilkoma językami, słusznie czy nie uchodziła za mądrą. Wartość panny na wydaniu podnosiła umiejętność gry na fortepianie, rysowania lub szydełkowania.

A potem przyszło pięknoduchostwo Oświecenia i Romantyzmu.

Niby to litowano się nad „chudym literatem” czy przymierającym głodem malarzem, ale arystokratyczne opowiadanie świata w sumie wciąż zakładało podział na tych lepszych, zasługujących na umieszczenie w tragedii, i na tych gorszych, z których można sobie było dworować w komedii, że niedokształceni, źle posługujący się językiem, prymitywni i głupawi.

Z oporami do grona tych lepszych dorzucono ze znacznym opóźnieniem wybitnych artystów pod warunkiem, że sobie prawo do bycia lepszymi wywalczyli jako męczennicy bądź wieszczowie.

Świat istnieje dla nas w sposób, w jaki go opowiadamy.

Znakomite dwa tomy Joanny Krakowskiej PRL – Przedstawienia i Demokracja – Przedstawienia opowiadają historię teatru polskiego w sposób socjologiczny i antropologiczny, kładąc nacisk na te zdarzenia i nazwiska, które były symptomatyczne dla jakiejś (jawnej lub ukrytej) ideologii lub tęsknoty społecznej. Przedstawienia, które zdaniem autorki były zwierciadłem swojego czasu lub takie, które za zwierciadło powinny być uznane. Znaczące, emblematyczne, diagnozujące.

Oczywiście trudno sklasyfikować i opisać te tysiące przedstawień, które przewinęły się przez sceny naszej ojczyzny każdego roku, trzeba wybierać, a sam wybór stanowi rodzaj światopoglądu.

Karol Estreicher dysponujący nieco odmiennym zespołem kryteriów i skromniejszym aparatem krytycznym (że nie wspomnę o światopoglądzie), opisując losy teatru polskiego w dziewiętnastym wieku (Teatra w Polsce), mało ma uwag wyjaśniających ważne zdarzenia teatralne rozwojem kolejnictwa, rewolucją przemysłową czy narodzinami ruchu sufrażystek. Niespecjalnie też przejmuje się prądami artystycznymi dostarczanymi ze świata, choć przecie teatr nasz w ogromnym procencie pracował wówczas na artykułach importowanych. Podkreśla za to, że aktor Bolesław Królikowski w roku 1849 był w Krakowie bożyszczem kobiet, co współczesnemu czytelnikowi wydaje się mało istotne.

Miał Karol Estreicher  swoje sposoby wartościowania, jednak znacznie bardziej… no właśnie, jakie? Oczywiste? Cytuję krytyczny fragment: „Wszystko to stare, brzydkie lub źle śpiewające, niezgrabne, nieumyte, nieuczesane”.

Dlaczego piszę akurat o tym?

Ano dlatego, by pochylić się z szacunkiem i uwagą nad chamem, a konkretnie ewolucją jego pozycji w naszym teatrze.

Jeśli by odrzucić wszystkie inne podziały i porządki, to pytanie o miejsce chama, czyli osoby prostej i już na starcie niejako zatrzymanej w  swoim rozwoju, może być bardzo ciekawe. Dość długo spory wiodą głównie pan, wójt i pleban, a cham odgrywa rolę epizodyczną, co najwyżej pada na kolana przy Narodzinach Pańskich lub pokornie czeka na zachód słońca, by zaprzestać pracy fizycznej.

Romantyczni wieszczowie niby to są dla ludu życzliwi, ale trudno Grabca czy Starego Sługę uznać za postaci bardzo ważne. Pankracego jako trybuna ludowego trzeba zaliczyć do rodzącej się nowej kategorii, ale to chyba rodzaj self-made mana, a więc kogoś obdarzonego ponadprzeciętną inteligencją. Wyjątek. Jedna jaskółka nie czyni wiosny.

Szlachta wyraźnie dominuje, arystokracja ducha lub pieniądza ledwo raczy zauważać człowieka prostego, a jego problemy ostentacyjnie pomija. Na swoją tragedię zasługuje tylko ktoś dobrze urodzony i wykształcony.

Jednak w ciągu dziewiętnastego wieku zmienia się to w szybkim tempie, a wrażliwość na krzywdę osób niewykształconych i źle urodzonych rośnie z godziny na godzinę. O dwudziestym wieku mówi się czasem, że to wiek, w którym wynaleziono dziecko jako byt odrębny i podlegający innym regułom niż to miało miejsce przez całą dotychczasową historię ludzkości.

To samo można by powiedzieć o chamie i chamce.

Najpierw natrafiamy na proste gesty współczucia i zrozumienia, jak u Zapolskiej czy Kruczkowskiego, potem na rodzaj dobrotliwej drwiny i fascynacji, jak u Gombrowicza i Mrożka, aby dojść do pełnej rehabilitacji w sztukach Pawła Demirskiego i Doroty Masłowskiej. Mrożek, sam przecie człowiek z ludu, wprawdzie pastwi się nad biednym Edkiem z Tanga w sposób wyjątkowy, ale już w Emigrantach patos sceny kluczowej, w której bohater XX walczy o swoją godność, drąc gromadzone przez lata banknoty, to przecież rodzaj apoteozy. Człek prosty walczy o swoją godność .

Elita, wykształciuchy, mędrki, arystokracja, inteligenci są na zdecydowanie gorszej pozycji. Po pierwsze – od dawna zupełnie nie rozumieją świata, który ich otacza. Po drugie – zgłupieli do tego stopnia, że wygłaszają jakieś naiwne manifesty, czytają kolorową prasę i snobują się na kretyńskie mody, psychoanalizę, krav-magę, wegetarianizm albo indyferentyzm, moralizują, pozują, są nieautentyczni, tworzą fałszywe hierarchie, a najgorsi to nawet mogą się powoływać na fenomenologię lub poststrukturalizm. Po trzecie – nie rozumieją prostactwa. Ten tragiczny Profesor z Operetki, który usiłuje wyrzygać samego siebie, by stać się z powrotem czystym, naturalnym i nieskażonym klasową ułomnością, jest figurą proroczą i oczywistym celem dla drwin osób prostych, niedotkniętych inteligenckimi fanaberiami. Szala wyraźnie przechyla się na korzyść zdecydowanego nieokrzesania, pogodnej niewiedzy i świadomego  niedokształcenia.

Ci, którzy przez setki lat musieli się wstydzić za swoje niezawinione felery i braki w wiedzy, teraz z zadowoleniem, a nawet pewną ostentacją okazują pogardę zgniłym inteligencikom. Front poparcia jest szeroki, bo amerykańska kultura popularna podaje tutaj dłoń marksistowskiej wizji człowieka uciskanego, a liberalne prawo do bycia niemądrym idzie w parze z lewicową walką o docenienie praw i przywilejów ludu pracującego miast i wsi. Wszystko to wsparte wiarą w zdrowy, antyelitarny, naturalny(?) porządek świata. Bekanie, puszczanie (za przeproszeniem) bąków, uznawanie słów powszechnie uważanych za obraźliwe zaczyna być (chyba można tak powiedzieć) w dobrym tonie. Niedomycie i nieuczesanie ma swoich fanów.

Przyśpieszona rehabilitacja Kiepskich, Simpsonów, Szelów, Deczyńskich przebiegła niepostrzeżenie i z wieloma fascynującymi  meandrami społeczno-politycznymi. Socjalizmy i nacjonalizmy podały dłoń demokracji i liberalizmowi, anarchizm dogadał się z ekologią, radykałowie z populistami.

W niezwykle ważnej i wywołującej wiele sporów książce Prześniona rewolucja Andrzej Leder pisze: „Można to traktować z ubolewaniem, jak współcześni konserwatyści rozpaczają nad «schamieniem» polskiego społeczeństwa, można też widzieć w tym optymistyczny moment tworzenia się nowej rzeczywistości, w czym dane nam jest brać udział”.

No i teraz nie wiem. Zwymiotować siebie czy nie?

I tak źle i tak niedobrze.

29-03-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (111)
 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-07-11   07:33:36
  Cytuj

  I am truly grateful to the holder of this site page who has shared this brilliant passage at this place PIONTOGEL

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-07-05   07:29:45
  Cytuj

  Roulette: A fast-paced game of chance that offers the potential for big wins with each spin of the wheel. 로즈카지노

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-07-01   07:51:32
  Cytuj

  A Fabbro’s work is a blend of art and engineering. Their creations are not only beautiful but also structurally sound. Elettricista Concorezzo

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-06-27   14:20:18
  Cytuj

  Tailor Your Application: When applying for bursaries, make sure to tailor your application to each specific opportunity. graduate programmes

 • Użytkownik niezalogowany 꽁머니
  꽁머니 2024-06-20   11:57:38
  Cytuj

  Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more. 꽁머니

 • Użytkownik niezalogowany slot88
  slot88 2024-06-20   11:48:30
  Cytuj

  You have performed a great job on this article.It’s very precise and highly qualitative. You have even managed to make it readable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you so much. slot88

 • Użytkownik niezalogowany 카지노 커뮤니티
  카지노 커뮤니티 2024-06-15   16:07:15
  Cytuj

  I ought to declare scarcely that its astonishing! The blog is instructive additionally dependably manufacture astonishing entities 카지노 커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany 카지노 올인토토
  카지노 올인토토 2024-06-15   15:17:09
  Cytuj

  Useful post. This is my first time I visit here. I found so many intriguing stuff with regards to your blog particularly its conversation. Actually its incredible article. Keep it up 카지노 올인토토

 • Użytkownik niezalogowany cendanabet
  cendanabet 2024-06-15   10:29:05
  Cytuj

  What a fantabulous post this has been. Never seen this kind of useful post. I am grateful to you and expect more number of posts like these. Thank you very much. cendanabet

 • Użytkownik niezalogowany 토토사이트
  토토사이트 2024-06-13   13:45:34
  Cytuj

  Useful post. This is my first time I visit here. I found so many intriguing stuff with regards to your blog particularly its conversation. Actually its incredible article. Keep it up 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany 스포츠분석
  스포츠분석 2024-06-13   09:52:50
  Cytuj

  The post is written in very a good manner and it contains many useful information for me. 스포츠분석

 • Użytkownik niezalogowany 카지노뱅크
  카지노뱅크 2024-06-12   14:35:48
  Cytuj

  You have a good point here! I totally agree with what you have said !! Thanks for sharing your views. hope more people will read this article !! 카지노뱅크

 • Użytkownik niezalogowany ashleyleo
  ashleyleo 2024-06-06   14:51:47
  Cytuj

  Your blog is always a pleasure to read. click here

 • Użytkownik niezalogowany excavationcontractors 
  excavationcontractors  2024-05-23   21:16:28
  Cytuj

  Your posts always leave me wanting more. excavationcontractors

 • Użytkownik niezalogowany bond cleaners Rockhampton
  bond cleaners Rockhampton 2024-05-11   15:45:48
  Cytuj

  Your blog has become my daily dose of motivation, thank you. bond cleaners Rockhampton

 • 2024-05-04   11:07:01
  Cytuj

  Unlike traditional casino games, Togel requires a combination of luck and skill, making it a favorite among players who enjoy a challenge. Situs Togel

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-04-25   17:00:41
  Cytuj

  Writing quality and requirements : The client’s requirements for the quality of the paper will also affect the price. High-quality papers require in-depth research, careful editing, and complex data analysis, which naturally requires more labor and time investment. 北美代写

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-04-24   13:03:20
  Cytuj

  So, by choosing our architectural writing service, you can not only easily solve academic problems, but also learn the architectural thinking and methods of experts. Come to us and let’s start a new chapter in your academic and career path together! 作业代写

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-04-12   11:45:55
  Cytuj

  Hallo guys, selamat datang di situs OKEPLAY777, pernahkah anda mendengar atau sudah bermain disini ?, Mari kita bahas sedikit tentang kelebihan situs slot online ini, sebagai situs slot gacor hari ini yang menggunakan slot server thailand terbaru gampang menang dengan winrate tertinggi di bandingkan situs lain, bermain di OKEPLAY777 memiliki experience yang berbeda pada saat mendapatkan kemenangan sensasional hanya dengan modal deposit slot dana Rp.15,000 dan menang berapapun di bayar tanpa potongan.

 • Użytkownik niezalogowany rayed shah
  rayed shah 2024-03-29   22:17:29
  Cytuj

  Champagne Roses (David Austin) Benefit generally primary excellent objects -- you possibly can fully grasp all those meals in:

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-25   15:31:39
  Cytuj

  Casinos are the adult version of treasure hunts – the jackpot is the prize! 로즈카지노

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-03   13:56:33
  Cytuj

  Intriguing and fascinating data can be found on this theme here profile worth to see it. https://meilicq.com/

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-03-02   15:30:20
  Cytuj

  You may comment on the demand plan of the blog. You should visit it's mind boggling. Your blog audit would swell up your visitors. I was to a great degree fulfilled to find this site.I expected to thank you for this unimaginable read!! Squirrel Removal Brampton

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-03-02   15:17:55
  Cytuj

  You may comment on the demand plan of the blog. You should visit it's mind boggling. Your blog audit would swell up your visitors. I was to a great degree fulfilled to find this site.I expected to thank you for this unimaginable read!! wow sod level boost

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-02   07:34:14
  Cytuj

  I just need to disclose to you that I am new to weblog and unquestionably enjoyed this blog website. Likely I'm going to bookmark your blog . You completely have magnificent stories. Cheers for imparting to us your blog. https://tai789club.net/

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   06:29:19
  Cytuj

  The convenience of playing on my mobile device is a game-changer. I can enjoy my favorite casino games anytime, anywhere. 프리카지노

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   06:08:47
  Cytuj

  Meeting minutes are a written record of everything that happens during a meeting. They serve as official documentation of who attended the meeting, what was discussed, what decisions were made, and what the team will do next. AI Task Optimization

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   06:24:06
  Cytuj

  It is great, yet take a gander at the data at this address. ฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-23   14:57:18
  Cytuj

  I have a mission that I'm quite recently chipping away at, and I have been at the post for such data flyingtogether

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-19   06:11:48
  Cytuj

  Locate the best articles on is my companion's profile page. เว็บสล็อต

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-12   10:53:23
  Cytuj

  This is likewise a decent post which I truly appreciated perusing. It isn't each day that I have the likelihood to see something like this.. kia payment login

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-10   07:34:17
  Cytuj

  This is likewise a decent post which I truly appreciated perusing. It isn't each day that I have the likelihood to see something like this.. casa a londra

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-09   06:49:15
  Cytuj

  This is likewise a decent post which I truly appreciated perusing. It isn't each day that I have the likelihood to see something like this.. hmfusa login

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-05   14:48:17
  Cytuj

  Welcome to the gathering of my life here you will master every little thing about me. cheap transmission repair

 • Użytkownik niezalogowany wsda
  wsda 2024-02-03   07:02:04
  Cytuj

  Unbelievable Blog! I should need to thank for the undertakings you have made in creating this post. I am believing a comparable best work from you later on moreover. I expected to thank you for this destinations! Thankful for sharing. Amazing destinations! รับจำนำรถจอด

 • 2024-02-01   15:41:29
  Cytuj

  Astounding, this is awesome as you need to take in more, I welcome to This is my page. best concierge doctor

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   11:08:35
  Cytuj

  A decent blog dependably concocts new and energizing data and keeping in mind that understanding I have feel that this blog is truly have each one of those quality that qualify a blog to be a one. อาหารจาน หลัก ไทย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-01   07:32:33
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. หนังแนวผจญภัยในป่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-01   07:26:37
  Cytuj

  I no uncertainty esteeming each and every bit of it. It is an amazing site and superior to anything normal give. I need to grateful. Marvelous work! Every one of you complete an unfathomable blog, and have some extraordinary substance. Keep doing stunning. สูตรน้ำผัดไทย เข้มข้น

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-02-01   07:21:07
  Cytuj

  Welcome to the gathering of my life here you will master every little thing about me. เกมผีเล่นกับเพื่อน

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-01   07:15:17
  Cytuj

  I incline toward simply phenomenal assets - you will see these individuals in: นักแสดงใน มูนไนท์

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   07:09:23
  Cytuj

  You finished certain dependable focuses there. I completed a pursuit regarding the matter and discovered about all people will concur with your blog. ปลาที่นิยมเลี้ยง

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   07:03:58
  Cytuj

  I am truly getting a charge out of perusing your elegantly composed articles. It would seem that you spend a considerable measure of exertion and time on your blog. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome. นักร้องลูกทุ่งหญิงรุ่นเก่า

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   06:59:11
  Cytuj

  You re in motivation behind truth a without defect site administrator. The site stacking speed is shocking. It kind of feels that you're doing any unmistakable trap. Furthermore, The substance are ideal gem. you have completed a marvelous activity with respect to this issue! ที่เที่ยวประเทศไทย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-01   06:53:51
  Cytuj

  Recognizes for handwriting such a commendable section, I lurched adjacent to your blog other than anticipate a modest bunch prompt. I need your tone of composition... ประวัติ ภาษาจีน

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-01   06:47:14
  Cytuj

  I likewise composed an article on a comparative subject will discover it at compose what you think. บอกรักแฟนภาษาจีน

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-28   13:17:30
  Cytuj

  Benefit basically prime quality things - you can comprehend them all inside: cash for cars

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-27   14:30:44
  Cytuj

  I can suggest essentially not too bad and even dependable tips, accordingly see it: bully sticks for dogs

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   17:20:19
  Cytuj

  For some individuals this is critical, so look at my profile: Blocked driveway towing

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-20   15:09:33
  Cytuj

  On that site page, you'll see your depiction, for what reason not read through this. 안전놀이터

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-18   14:05:36
  Cytuj

  Benefit basically prime quality things - you can comprehend them all inside: 토토사이트순위

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-13   08:14:32
  Cytuj

  Your writings regarding this matter are right, perceive how I composed this site is extremely great. 대구맛집

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-13   07:58:01
  Cytuj

  I read this article. I think You put a lot of effort to make this article. I like your work. 레플리카사이트

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-01-12   09:51:34
  Cytuj

  I love the fact that online casinos offer a variety of payment options. It makes depositing and withdrawing funds a breeze, ensuring a smooth gaming experience. 플러스카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   15:49:15
  Cytuj

  For genuine devotees of this string I will address is a free on the web! 실시간티비

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   12:11:36
  Cytuj

  I read this article. I think You put a lot of effort to make this article. I like your work. 먹튀커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-09   07:17:24
  Cytuj

  It's predominant, however , look at material at the road address. 더킹플러스카지노

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   18:01:42
  Cytuj

  Mmm.. admirable to be here in your report or tell, whatever, I notoriety I ought to besides process solid for my have site need I play some salubrious further refreshed occupied in your area. เกมส์ไพ่ป๊อกเด้ง

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   13:50:29
  Cytuj

  The issue you we included above is certainly regard proficient for anyone to work out. the possibility of your article is substantial and It will realize a positive way. เว็บสล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   19:27:14
  Cytuj

  An obligation of appreciation is all together for the informational and pleasing post, plainly in your blog everything is extraordinary.. Jumpsuit Maternity

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   13:15:31
  Cytuj

  The most intriguing content on this fascinating point that can be found on the net ... French coach trips

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   12:37:11
  Cytuj

  Beaver says I additionally have such intrigue, you can read my profile here: photo booth rental

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-31   07:32:22
  Cytuj

  I utilize fundamentally unrivaled textures : you will find these items by: 파워볼사이트

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-28   12:18:10
  Cytuj

  I've had mixed experiences with slot durability. It would be great to compile a list of reliable brands. สล็อตแตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-28   07:25:28
  Cytuj

  This is exceptionally engaging, however , it is vital that will mouse tap on the association: 먹튀검증

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-27   14:46:33
  Cytuj

  Regarding this matter web page, you'll see my best data, make sure to investigate this level of detail. สล็อตรวมทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-27   11:13:34
  Cytuj

  You have lifted a basic offspring..Blesss for using..I would need to think about better most recent exchanges from this blog..preserve posting.. Spain bus tours

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   14:40:39
  Cytuj

  Attempting to express profound gratitude won't just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your composed work. I will rapidly get your rss channel to stay taught of any updates. 카지노사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   11:01:38
  Cytuj

  I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. 먹튀검증

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   10:25:01
  Cytuj

  This is extremely exceptionally decent post you shared, I like the post, a debt of gratitude is in order for sharing.. CDG Furniture

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   06:37:29
  Cytuj

  Here you will realize what is vital, it gives you a connection to an intriguing site page: pasar123 slot

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-23   14:23:35
  Cytuj

  Such a particularly huge article. To an incredible degree beguiling to look at this article.I should need to thank you for the endeavors you had made for making this shocking article. B2C booking platform

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-19   07:11:11
  Cytuj

  Introductory You got a great blog .I assurance be engaged with in addition to uniform minutes. I see you got really extremely practical issues , I assurance be continually checking your blog blesss. 91club app

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-18   14:53:01
  Cytuj

  This is the ultimate destination for anyone seeking the thrill of the biggest web slots. สล็อตเว็บใหญ่ที่สุด

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:34:18
  Cytuj

  I have to look for goals with essential information on given point and offer them to instructor our inclination and the article. video bokep indonesia

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:42
  Cytuj

  This is really very nice blog and so informative Bathroom Renovations Sydney

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:38
  Cytuj

  Good to know about this! tilers wollongong Oak Flats

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:34
  Cytuj

  Thats what I was looking for! air conditioning repair adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:13
  Cytuj

  Such a great post! Glenelg South

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:06
  Cytuj

  This is awesome! Nice share. tama superstar hyperdrive

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:14:02
  Cytuj

  Nice article, waiting for your another Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:55
  Cytuj

  Really nice article and helpful me Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:49
  Cytuj

  Great Post! I learned a lot from this, Thank you! Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:45
  Cytuj

  I thik this is very helpfull post Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:42
  Cytuj

  Thanks for letting us know. Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:38
  Cytuj

  Please keep up the good work! drum lessons adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:34
  Cytuj

  Very informative content. Thanks. tow truck wollongong

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:30
  Cytuj

  What a great piece of article! seo adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:25
  Cytuj

  You presented your ideas and thoughts really well on the paper. adelaide electrician

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:08
  Cytuj

  Many many thanks to you! Cleaning Services Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:13:05
  Cytuj

  It's so kind of you! Solar Panels Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:59
  Cytuj

  Thanks for sharing! Sliding Doors Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:56
  Cytuj

  Many thanks for sharing this! Adelaide Coolroom Hire

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:51
  Cytuj

  I am really impressed with your writing style. Keep it up! Landscapers Canberra

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:46
  Cytuj

  To be honest, I generally don’t read. But, this article caught my attention.digital marketing adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:41
  Cytuj

  Very informative post! tiler melbourne

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:37
  Cytuj

  Very useful and informative post! Tiling Townsville

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:33
  Cytuj

  I visited Your blog and got a massive number of informative articles. I read many articles carefully and got the information that I had been looking for for a long time. Hope you will write such a helpful article in future. Thanks for writing.Tilers in Hobart

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:29
  Cytuj

  Thanks for sharing this to public! Adelaide Landscaping

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:25
  Cytuj

  Excellent post! Concreters in Wollongong

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:11
  Cytuj

  Thanks for letting us know! Tiler Wollongong

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:12:07
  Cytuj

  Thanks for sharing! Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-10-08   22:11:43
  Cytuj

  Actually, it's pretty good to see! Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany
  2023-09-10   09:34:47
  Cytuj

  By the way this site is pretty interesting dumpster rental riverside ca

 • 2023-09-10   07:19:23
  Cytuj

  Great detailed information. Thank you for sharing this I learned a lot. Best Caramels online

 • Użytkownik niezalogowany busespey
  busespey 2023-08-29   10:45:57
  Cytuj

  Socjalizmy i nacjonalizmy podały dłoń demokracji i liberalizmowi @snow rider 3d

 • Użytkownik niezalogowany Bernardo
  Bernardo 2023-08-10   12:33:18
  Cytuj

  To ciekawe, jak inspiracja z jednej książki może prowadzić do napisania kolejnej. dzięki za udostępnienie Aseo De Oficinas

 • Użytkownik niezalogowany Angel17
  Angel17 2023-07-17   11:03:21
  Cytuj

  I agree with this Very nice and informative book, however, the very title of the series hides criticism, self-irony, doubt, and helplessness. Pool Screen repair Port Charlotte, FL

 • Użytkownik niezalogowany helenhelen
  helenhelen 2023-04-18   04:25:46
  Cytuj

  The text seems to be inspired by Michał Komar's novel "Wtajemniczenia". It discusses the idea of backrooms game erudition and knowledge, and how it has changed over time. The author notes that while it is important to know certain facts and information, the amount of knowledge required has significantly decreased in recent years. The text also touches upon the idea of encyclopedias and their origins, as well as the relationship between knowledge and power. Overall, the text seems to be a reflection on backrooms the changing nature of knowledge and its role in society.

 • Użytkownik niezalogowany Anna
  Anna 2023-04-15   11:15:26
  Cytuj

  Witam, wspaniałe, trafne do bólu prawdziwe. Myślę że niewielu złapie aluzje do literatury, dzieł wymienionych przez Pana w tym artykule. Niestety wśród młodego pokolenia 20-latków ( ale także 30/ 40) nastąpiła fascynacja Edkiem. Cała "ta" inteligencja określana jest mianem darmozjadów, kultura wysoka mianem bełkotu... Tylko Edek i Ferdek ma wspólną płaszczyznę, jest zrozumiany i uwielbiany. To jest prawdziwy dramat tych czasów.

 • Użytkownik niezalogowany Yiho
  Yiho 2023-04-03   11:00:58
  Cytuj

  Jest człowiekiem inteligentnym, ma dobry wpływ na edukację. Satisfy customers who come to papa's burgeria shop.