AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Miażdżąc i ogarniając

 

„Miażdżąca przewaga PiS”, „Ziemkiewicz miażdży Michnika”, „Miażdżąca opinia Komisji Weneckiej”.

Miażdżą się i miażdżą.

A co to właściwie znaczy „miażdżyć”? W torturach indyjskich popularne było miażdżenie przez słonie, w średniowiecznej Europie miażdżono poprzez dokładanie kamieni na klatkę piersiową w celu przyśpieszenia przyznania się delikwenta do winy, a obecnie miażdżenie znamy głównie dzięki przyrządom do robienia tego z czosnkiem. Rozdrabnianie, ucieranie, niszczenie, odkształcanie, zgniatanie. Człowieka? Poglądów?

A więc używający tego terminu, rozumieją go chyba jednak metaforycznie? W każdym razie słowo robi karierę, wybiło się. Jeszcze do niedawna miażdżenie było mniej modne, a teraz – furora.

I „ogarnianie”. Mniej więcej trzy lata temu to słowo zaczynało swój triumfalny marsz przez język polski, a teraz ogarniamy, co się da – i sprzątanie domu, i egzamin z filozofii, i zbyt natarczywie otaczającą nas rzeczywistość. A jest w tym ogarnianiu i tymczasowość, i pospieszność, i nawet rodzaj zgody na niechlujstwo. Bo ogarnianie to jednak nie to samo, co uporządkowanie.

I wreszcie moja ukochana fraza: „Przypadek? Nie sądzę”. Zwykle zakończenie jakiejś paskudnej insynuacji, przed którą nie wiadomo jak się bronić. „A więc to właśnie ta dziewczynka założyła czerwony kapturek. Przypadek? Nie sądzę”.

Czy ci ludzie nie wiedzą, co mówią? I jak mówią? Chyba jednak nie wiedzą. Na przykład pewien reporter podróżujący po świecie i pokazujący egzotyczny świat Polakom. Właściwie sympatyczny i wykazujący się zdrowym rozsądkiem wędrowiec. Tylko od czasu do czasu rzuci coś w stylu: „No i to klepisko to jest dla tego buszmena podłoga”. Nawet w tonie narratora wyczuwa się, że buszmen to dla niego drugi sort. Niby nasz wędrowiec poznaje świat, niby nie boi się wszechobecnych zarazków i pasożytów, ale tak naprawdę jego ciekawość jest ograniczona przez założenie wstępne – ja jestem lepszy, bardziej cywilizowany, wyższy. Bez tego założenia wstępnego nie bardzo potrafi funkcjonować. A tłumaczenie, że inność nie musi być gorszością, burzy podstawy jego ugruntowanego (pewnie nawet podświadomie) przekonania.

Zabrał siebie ze sobą. Siebie, zapewne pilnego czytelnika Sienkiewicza, siebie, białego człowieka obciążonego brzemieniem, ale i uprzedzeniem. Trwałym uprzedzeniem.

 Opisywany w wielu podręcznikach psychologii mechanizm trwałego uprzedzenia to jedna z najtrudniejszych do zwalczenia przypadłości. Znakomicie oddaje to przykład dialogu z osobą chorą na tę przypadłość. Osoba: „Żydzi są głupi i brudni”. Lekarz: „Wśród Żydów jest nadreprezentacja naukowców, profesorów, laureatów nagród Nobla”. Osoba: „Bo oni się wszędzie wcisną”.

To już nie o mowę nienawiści chodzi, ale o głęboko zakorzenione w psychice poczucie, że muszę chronić swoją odrębność, swoją suwerenność przed zagrożeniem, przed złem, jakie niesie z sobą każdy inny.

Plemienny, jednoczący nas, wspólnotę, organiczny wstręt do obcego.

Trwałe uprzedzenie. Coś zupełnie innego niż patriotyzm.

Donald Trump zyskuje zwolenników między innymi dlatego, że dał wyraz niechęci do Meksykanów. Koniec z „poprawnością polityczną”! Precz z innymi, bo są gorsi, źli i zabierają naszego misia! Miażdżymy ich.

Tylko że tu nie o poprawność polityczną chodzi, a o jakość naszego człowieczeństwa.

- Powiedz mi zatem, czemu nieustannie mówisz o dobrych ludziach? Czy nazywasz tak wszystkich ludzi?
- Wszystkich - odpowiedział więzień. Na świecie nie ma złych ludzi.
- Pierwszy raz spotykam się z takim poglądem – powiedział Piłat i uśmiechnął się. – Ale być może za mało znam życie.

Bułhakow, syn prawosławnego teologa, próbował w Mistrzu i Małgorzacie uświadomić czytelnikom istotę rewolucji moralnej, jaką niosło za sobą chrześcijaństwo. W piekle, które zgotowali innym zwolennicy pewnej dobrej zmiany, niesłusznie nazywający się bolszewikami (bo było ich w sumie mniej nawet niż mienszewików), Michał Bułhakow usiłował dość przekonująco tłumaczyć, dlaczego Dostojewski jest nieśmiertelny, strach jest największym grzechem, a ludzie powinni być dobrzy.

Dlaczego miłosierdzie powinno się wciskać poprzez szpary? Dlaczego nawet szatan pragnie ratować pewne wartości? Nie pozwala na ich karykaturowanie?

Bułhakow próbuje ocalić sens przesłania chrześcijańskiego wbrew trwałym uprzedzeniom dawnych i nowych prokuratorów. Inkwizytorów. Urzędników pragnących administrować człowieczeństwem.

U Bułhakowa Jeszua, konając na krzyżu, mówi co innego niż w ewangeliach. Mówi do oprawcy: „Pozwól mu się napić!”.

To są jego ostatnie słowa.

Dismas, wiszący na słupie obok, protestuje, bo wie, że gąbka, którą podano Jeszui, jest nasycona trucizną. Trucizną, która prawdopodobnie przyśpiesza konanie. Dimas żąda tego samego.

I Jeszua mówi: „Pozwól mu się napić!”.

Wiem, że Mistrz i Małgorzata to nie ewangelia, ale czy w tej kwestii nie warto dostrzec mądrości potrzebnej przy uchwalaniu ustaw o ochronie życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci?   

Owszem, istnieje na świecie zło. Owszem, nie ma sprawiedliwości, bo jeden rodzi się buszmenem, a drugi księciem Karolem. Owszem jeden ma talent, a drugi ma mniejszy, a trzeci nawet nie wie, że jest patologicznym beztalenciem.

Zwykle nasze ambicje i wyobrażenia o sobie przerastają nieco nasze realne możliwości.

Nie dość, że mamy trwałe uprzedzenia, to jeszcze niefrasobliwie zawyżamy samoocenę.

Pycha to jeden z grzechów głównych.

Nasz los skłonni jesteśmy traktować jako nasze wyłączne dzieło, nie dostrzegając, że część tego losu jest dana, a część zadana.

Jednemu się przytrafiło być szczęśliwym Polakiem, drugiemu nieszczęśliwym Syryjczykiem, ale istotą chrześcijańskiego przesłania jest szacunek dla drugiego człowieka, współodczuwanie, chęć pomocy bliźniemu, miłość, miłosierdzie, wybaczanie. Zło dobrem zwyciężaj.

Spróbujmy to jakoś ogarnąć, bo inaczej się pomiażdżymy.

3-06-2016

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (16)
 • Użytkownik niezalogowany GR
  GR 2016-07-31   22:52:52
  Cytuj

  Piękne - jakbym słuchał nawróconego Monselet`a... :)

 • Użytkownik niezalogowany pochodząca ze starej szkoły
  pochodząca ze starej szkoły 2016-06-19   08:30:09
  Cytuj

  Stara szkoła mówiła, że wszystko musi być w tekście. Po co Wojtyszko w komentarzach tłumaczy, co autor miał na myśli?

 • Użytkownik niezalogowany Mariusz P
  Mariusz P 2016-06-08   12:02:41
  Cytuj

  No dobrze, Macieju - tylko czy sprężyste skakanie po płytkiej wodzie nie powoduje jedynie ochlapywania po nogawkach? Walka rozwścieczonych ratlerków potrafi jazgotem rozdrażnić stoików, obserwatorów... i ambiwalentnie uśmiechających się pod nosem. Mój ojciec, świętej pamięci miał takie powiedzenie w konfliktogennych sytuacjach: "Niech was gówno przez życie prowadzi". Miałem mu za złe te odruchy rodem z gminnych rejonów jego urodzenia, ale teraz zaczynam go cokolwiek rozumieć... , niestety. Maciej Wojtyszko napisał(a):

  Moje środowisko? Czyli kto?W moim środowisku od lat są przedstawiciele wszystkich opcji politycznych.Nigdy nie okazywałem braku szacunku i poszanowania dla człowieczeństwa ani przedstawicielom prawej ani lewej strony.Obawiam się skrajności bo zły język zwykle jest początkiem złych zachowań. Churchill wyjaśniał różnicę między patriotyzmem a nacjonalizmem w taki sposób:"Patriota to ktoś kto chce aby jego naród był czysty , a nacjonalista chce go wybielić" Rozumiem ,że tylko krwawa rewolucja zasługuje na uwielbienie?

 • Użytkownik niezalogowany Maciej Wojtyszko
  Maciej Wojtyszko 2016-06-06   23:59:42
  Cytuj

  Moje środowisko? Czyli kto?W moim środowisku od lat są przedstawiciele wszystkich opcji politycznych.Nigdy nie okazywałem braku szacunku i poszanowania dla człowieczeństwa ani przedstawicielom prawej ani lewej strony.Obawiam się skrajności bo zły język zwykle jest początkiem złych zachowań. Churchill wyjaśniał różnicę między patriotyzmem a nacjonalizmem w taki sposób:"Patriota to ktoś kto chce aby jego naród był czysty , a nacjonalista chce go wybielić" Rozumiem ,że tylko krwawa rewolucja zasługuje na uwielbienie?

 • Użytkownik niezalogowany Paweł ciekawski.
  Paweł ciekawski. 2016-06-06   07:29:07
  Cytuj

  Szanowny Panie "szestow". Proszę o wyjaśnienie sformułowania: "rzekomej inteligencji postkomunistycznej", rzekoma bardziej jest inteligencja czy postkomunistyczna? Pozostaję z poważaniem.

 • Użytkownik niezalogowany Paweł ciekawski.
  Paweł ciekawski. 2016-06-06   07:26:30
  Cytuj

  szestow napisał(a):

  Autor stara się bronić rzekomo miażdżonych przez jakichś nowych bolszewików ludzi, którzy jak on sam myślą inaczej czytaj bardziej tolerancyjnie i z kulturą. Używa sformulowań bolszewicy i dobra zmiana oraz trwałe uprzedzenie zapominając, że jego środowisko tak wielbiące bezkrwawą rewolucję w Polsce i pakt Magdalenki ponad głowami Polaków, piętnowało każdego myślącego inaczej. Przez całą III RP trwale i medialnie uprzedzało czytelników i widzów do braci Kaczyńskich i środowiska później związanego z PiS traktując ich jak przedwojennych żydów lub nietykalnych z Indii. Gdy teraz następują zmiany spowodowane wyborami Polaków to uprzedzenie trwałe widać jeszcze wyraźniej ale nie wśród rządzących lecz w środowisku pana Macieja, na "tolerancyjnych" marszach kodu czy w "demokratycznych" Wyborczej, TVN czy niemieckim Neewsweeku...Tak, pojęcia są odwrócone, ale raczej w głowach tej rzekomej inteligencji postkomunistycznej...nie u tych, którzy przeciwko zmianie pojęć walczyli przez całą III RP.

 • Użytkownik niezalogowany szestow
  szestow 2016-06-06   06:59:03
  Cytuj

  Autor stara się bronić rzekomo miażdżonych przez jakichś nowych bolszewików ludzi, którzy jak on sam myślą inaczej czytaj bardziej tolerancyjnie i z kulturą. Używa sformulowań bolszewicy i dobra zmiana oraz trwałe uprzedzenie zapominając, że jego środowisko tak wielbiące bezkrwawą rewolucję w Polsce i pakt Magdalenki ponad głowami Polaków, piętnowało każdego myślącego inaczej. Przez całą III RP trwale i medialnie uprzedzało czytelników i widzów do braci Kaczyńskich i środowiska później związanego z PiS traktując ich jak przedwojennych żydów lub nietykalnych z Indii. Gdy teraz następują zmiany spowodowane wyborami Polaków to uprzedzenie trwałe widać jeszcze wyraźniej ale nie wśród rządzących lecz w środowisku pana Macieja, na "tolerancyjnych" marszach kodu czy w "demokratycznych" Wyborczej, TVN czy niemieckim Neewsweeku...Tak, pojęcia są odwrócone, ale raczej w głowach tej rzekomej inteligencji postkomunistycznej...nie u tych, którzy przeciwko zmianie pojęć walczyli przez całą III RP.

 • Użytkownik niezalogowany veepek
  veepek 2016-06-06   06:55:49
  Cytuj

  Widać, że niektórzy czytelnicy dokonali wiwisekcji tekstu i doszukali się dziwnych podtekstów... Uderz w stół...? Dla mnie (i chciałbym żeby również dla większości czytających) jest to świetny tekst o równości. O tym, że choć rodzimy się różni, to jesteśmy stworzeni "na wzór i podobieństwo Boga". Tego samego Boga. A pycha jest jednym z grzechów głównych. Niestety, najlepiej wiedzą o tych niechrześcijanie :(

 • Użytkownik niezalogowany Maciej Wojtyszko
  Maciej Wojtyszko 2016-06-06   00:26:15
  Cytuj

  Dziękuję wszystkim którzy zrozumieli ,że nie chcę nikomu "dowalić"

 • Użytkownik niezalogowany Czytelnik
  Czytelnik 2016-06-05   18:49:30
  Cytuj

  Głupota była, jest i będzie GŁUPOTĄ zaś mądrość była, jest i będzie MĄDROŚCIĄ! Autorytety nadal istnieją, tylko na pewno nie zobaczymy ich w TV. Trzeba je znaleźć samodzielnie :-) napisał(a):

  Kiedys pisal piekne rzeczy dla dzieci
  Mariusz P. napisał(a):
  Napisał to po to , by uwrażliwi drugiego człowieka na poczucie wspólnoty bytu na tej planecie... To proste jak drut... Należy wrócić do korzeni... Za dużo kombinowania.. Chociaż kiedy Bułhakow pisał swoje słowa w narracyjnym dwu nurcie - nad Ziemią wisiała apokalipsa unicestwiania zwany epoką stalinizmu. Do tego doszedł faszyzm i ludzkość otarła się o "hekatombiczne" unicestwienie.. Nadchodzi czas zbliżonych intencji... Może pora się opamiętać poczynając od sformułowań i nazywania spraw po imieniu ... Jednak, niestety głupota miksuje się z mądrością, a autorytety wręcz zdechły... i brak właściwego odniesienia. Jeszua Ha Nocri przycupnął na rozstajach i być może sam nie wie co robić...? Czytelnik napisał(a):

 • Użytkownik niezalogowany Mariusz P.
  Mariusz P. 2016-06-05   08:33:25
  Cytuj

  Napisał to po to , by uwrażliwi drugiego człowieka na poczucie wspólnoty bytu na tej planecie... To proste jak drut... Należy wrócić do korzeni... Za dużo kombinowania.. Chociaż kiedy Bułhakow pisał swoje słowa w narracyjnym dwu nurcie - nad Ziemią wisiała apokalipsa unicestwiania zwany epoką stalinizmu. Do tego doszedł faszyzm i ludzkość otarła się o "hekatombiczne" unicestwienie.. Nadchodzi czas zbliżonych intencji... Może pora się opamiętać poczynając od sformułowań i nazywania spraw po imieniu ... Jednak, niestety głupota miksuje się z mądrością, a autorytety wręcz zdechły... i brak właściwego odniesienia. Jeszua Ha Nocri przycupnął na rozstajach i być może sam nie wie co robić...? Czytelnik napisał(a):

  Tekst dość zgrabny, ale wyczuwalna jest z góry założona teza. Dość jednostronny. Po co Pan to napisał? Żeby niektórym w sposób nieco zawoalowany "dowalić"?

 • Użytkownik niezalogowany worytko
  worytko 2016-06-05   00:01:57
  Cytuj

  Przeczytała parę książek Cejrowskiego napisał(a):

  Dowalanie Cejrowskiemu znaczy wyłącznie tyle, że Autor nie pochylił się nad którąkolwiek z jego książek... Tak, objawem szacunku jest próba poznania osoby, którą poddaje się ocenie. Albo nieocenianie. Jak kto woli.

 • Użytkownik niezalogowany worytko
  worytko 2016-06-05   00:00:03
  Cytuj

  Chciałabym,tak chciałabym , ale wiem ,że to utopia ( teraz wiem,że to niemożliwe - potrzebowałam na to tylu lat!), aby było na Świecie (może w Polsce , bo tu żyję, bo tu przyszło mi żyć) więcej takich jak Maciej Wojtyszko ! .... I tyle.....

 • Użytkownik niezalogowany Przeczytała parę książek Cejrowskiego
  Przeczytała parę książek Cejrowskiego 2016-06-04   19:04:29
  Cytuj

  Dowalanie Cejrowskiemu znaczy wyłącznie tyle, że Autor nie pochylił się nad którąkolwiek z jego książek... Tak, objawem szacunku jest próba poznania osoby, którą poddaje się ocenie. Albo nieocenianie. Jak kto woli.

 • Użytkownik niezalogowany
  2016-06-04   11:13:40
  Cytuj

  Kiedys pisal piekne rzeczy dla dzieci

 • Użytkownik niezalogowany Czytelnik
  Czytelnik 2016-06-03   20:01:39
  Cytuj

  Tekst dość zgrabny, ale wyczuwalna jest z góry założona teza. Dość jednostronny. Po co Pan to napisał? Żeby niektórym w sposób nieco zawoalowany "dowalić"?