AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Na kogo by tu zagłosować?

 

Owszem, mam światopogląd. Taki bardziej wewnętrznie sprzeczny z domieszką niepewności, ale mam.

Dużo w nim z Leszka Kołakowskiego, ale dużo ze skrzywdzonego przez Kołakowskiego Władysława Tatarkiewicza. Wittgenstein zirytowany kłóci się w nim z Popperem i trzaska pogrzebaczem w kwestii definicji prawdy. Herbert pokazuje język Miłoszowi. Gombrowicz szepcze do ucha: „Zostawmy chamów samym sobie”, a Camus doradza podjęcie trudu istnienia.

Jeszcze Monteskiusz przypomina mi, na czym polega trójpodział władzy, Scruton osłania prawo do oświeconego konserwatyzmu, a Andrzej Dragan podkpiwa sobie z filozofów i zupełnie serio kwestionuje związki przyczynowo- skutkowe. Nie mogę powiedzieć, że traktuję poważnie Żiżka z jego neostalinizmem, ale nie oburzam się na studia gender i rozumiem słuszny gniew wszystkich broniących słabych, odmiennych i prześladowanych, słowem „innych” ze staruszkami i białymi samcami alfa włącznie.

Pewnie gdybym miał doradzać komuś jedną krótką lekturę w kwestii mojego światopoglądu, byłaby to mała książeczka Petera Bergera i Antona Zijdervelda Pochwała wątpliwości. Niestety, z tego doboru lektur nie wynika mi nijak prosta decyzja – na kogo zagłosować.

Jestem pewny, że zdecydowanie nie na zdeklarowanych komunistów i nie na faszyzujących ultra-patriotów, ale poza tym pozostaje dość duże spektrum partii i osób, które mogłyby mnie reprezentować.

I nagle doznałem olśnienia!

Bliższa ciału koszula, a mnie losy ludzi, których uważam za sól tej ziemi, za fundament przyszłości, za wspaniałe, ukochane środowisko, które – choć wredne i skłócone – przenosi z przeszłości w przyszłość to wszystko, co najważniejsze, co czyni nas ludźmi, Polakami, obywatelami. Zagłosuję na kulturę, a właściwie zagłosuję na tych, którzy zadbają o kulturę!

Nie, nie na tych, którzy zadeklarują, że zadbają, ale na tych, którzy obiecają konkretnie, że:

1. Nie pozwolą zabrać Teatru Kamienica Justynie Sieńczyło, a tych, którzy spróbują pod jakimkolwiek pretekstem to zrobić, pogonią tak, że im kapcie spadną. Emilian Kamiński oddał całe serce temu teatrowi i jeśli w wolnej Polsce są ludzie, którzy tej bohaterskiej pracy i tego wysiłku nie uszanują, nie docenią i nie uratują tej placówki dla Warszawy, to nie zasługują na miano rozumnych polityków i obywateli.

2. Teatr Żydowski będzie mieć własną siedzibę do jakiejś realnej, określonej daty i zostanie choć częściowo naprawiona hańba, jaką było zburzenie siedziby teatru przy placu Grzybowskim.

3. W programy szkół podstawowych i licealnych zostanie obowiązkowo wpisana edukacja teatralna, a zajęcia poświęcone kreatywności dzieci znajdą jakąś sensowną podstawę programową, opracowaną w taki sposób, aby w całym kraju, nawet w najmniejszej miejscowości, każde dziecko było fachowo przygotowywane do wystąpień publicznych i obywatelskich. Mam już dosyć polityków, którzy mówią: „Na dzień dzisiejszy”, „Żeśmy podjęli uchwałę”, „W okresie czasu”, „I to by było na tyle”, „Zajmniemy sie tom sprawom” itp. To też jest nasza hańba domowa. Jak to pisał Boy-Żeleński: „jaki język, taki naród”.

4. Żadna placówka kultury nie będzie obsadzana przez polityków, a decydujący głos w kwestii obsady stanowisk dyrektorskich w teatrach będą miały zespoły i przedstawiciele związków twórczych. Dodatkowo ci, którzy przy tych obsadach mają pomagać, rozmaici marszałkowie, wojewodowie, będą chodzić do teatru chociaż raz na rok.

5. Natychmiast zostanie podpisana ustawa chroniąca prawa autorskie twórców w Internecie. W większości europejskich krajów ta ustawa funkcjonuje od kilku lat, co oznacza, że od kilku lat my, polscy twórcy, jesteśmy okradani przez międzynarodowe korporacje. Trudno żądać, żebyśmy biegali po ulicach i wołali: „Złodzieje!”, ale chyba od tego mamy polityków, żeby nas chronili?

To mój program minimum.

Jest egocentryczny, pozbawiony szerszej perspektywy, doraźny.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jak na razie żadna partia (może poza ogólnikami) głosu w kwestii przyszłości kultury narodowej nie zabrała. Rolnicy i górnicy już coś mają obiecywane, ale tak zwane środowiska twórcze do planowania przyszłości narodu ani się nie kwapią, ani nie są zapraszane. Kwitnie rozmowa o podwyżkach cen, służbie zdrowia i mieszkaniach, ale pytanie o to, jak sprawić, aby ludzie rośli w rozum, a kultura była naturalną częścią ich życia duchowego, raczej się w tych rozmowach nie przewija.

I mamy to, co mamy.

05-05-2013

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (11)
 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:32:00
  Cytuj

  I am scanning for and I need to post a comment that "The substance of your post is magnificent" Great work! video porno

 • Użytkownik niezalogowany Shauna Johnson
  Shauna Johnson 2023-12-03   14:57:11
  Cytuj

  I have read your article with great pleasure, thank you for your ideas and opinions, I would like to share with you the ultimate swish game that I have been playing very often lately, I think this game is great and very enjoyable, I am someone who always enjoys playing games.

 • Użytkownik niezalogowany Kate Sharma
  Kate Sharma 2023-11-21   22:54:54
  Cytuj

  Thank you for sharing this insightful and personal perspective on your worldview, values, and priorities, particularly in the context of cultural and political considerations. Your emphasis on the importance of culture, the arts, and education reflects a commitment to the broader well-being of society beyond immediate economic and political concerns. pool cleaning services Roswell

 • Użytkownik niezalogowany Madel Smith
  Madel Smith 2023-11-09   20:02:52
  Cytuj

  To fascynujące czytać o twoim światopoglądzie, który wydaje się być złożonym i zróżnicowanym zbiorem wpływów filozoficznych, literackich i społeczno-kulturowych. Twój związek z kulturą i teatrem jest wyraźny, a postulowane zmiany w obszarze kultury są konkretne i angażujące. Atlanta pool cleaning service

 • 2023-09-30   17:25:13
  Cytuj

  Also I would like to commend dumpster rental riverside ca for their great services.

 • Użytkownik niezalogowany
  2023-09-30   17:23:06
  Cytuj

  That's amazing to know and btw, this site is pretty interesting. Tree Removal SC

 • Użytkownik niezalogowany James Song
  James Song 2023-09-15   17:30:38
  Cytuj

  Actually, it's pretty good to see! Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany Angel17
  Angel17 2023-07-17   10:44:03
  Cytuj

  This is a very wonderful blog. Keep posting. Hauling Service

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2023-05-23   12:36:12
  Cytuj

  a kto to powiedział: jak słyszę słowo kultura to odbezpieczam pistolet! I czy przynajmniej w sprawie naszego teatru nie miał racji?

 • Użytkownik niezalogowany Sławomir Głazek
  Sławomir Głazek 2023-05-09   12:31:48
  Cytuj

  Pełna zgoda! Przeczytałem uważnie do końca, o czym świadczy moja prośba poprawienia daty:)

 • Użytkownik niezalogowany neiladdams
  neiladdams 2023-05-05   09:42:41
  Cytuj

  Awesome blog. I liked reading what you wrote. I enjoy reading this gta 5 cheats