AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

NMS

fot. Marta Kaczmarek  

– Kto dzisiaj wierzy w to, że wojnom na świecie można położyć kres?
 
Siedzę w piwnicy przy świetle latarki taktycznej i słucham radia na baterie. Zasięg jest kiepski, odbiornik charczy i przerywa. Nie mam wyjścia, muszę siedzieć tutaj przynajmniej przez najbliższe 12 godzin. Ćwiczenia. Zaczęło się od zagrożeń spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska i postępującym globalnym ociepleniem. Potem wjechała pandemia, w którą początkowo nikt nie wierzył, ale która ostatecznie zebrała swoje żniwo. Następnie widzowie z zapartym tchem obserwowali konflikty zbrojne w sąsiednich krajach.

Z inicjatywy zaangażowanych artystów i filozofów powstało wiele filmów, książek, dzieł sztuki; ale nikomu, żadnej artystce, żadnemu historykowi czy też nawet politykom, nie udało się w stopniu wystarczająco wyrazistym przedstawić okropieństw wojny tak, by im zapobiec. Ludzie nie potrafili pojąć, jakie szaleństwa i potworności za sobą niesie. Albo zapominali. A ci, którzy mieli dar prowadzenia pokoleń w kierunku pokoju – umierali. Zabierali ze sobą do biodegradowalnych urn pamięć koszmarnych doświadczeń, wskazówki i dar dzielenia się miłością.

Wobec nasilających się konfliktów i nieustających gróźb zdetonowania bomby atomowej, każde państwo postanowiło mieć swoją własną. Na znaczkach pocztowych zaczęły figurować efekty testów nuklearnych – grzyby atomowe. W ten sposób państwa, za pomocą poczty, postanowiły budować swoją pozycję, nasilając wśród zwykłych obywateli, jak również władz innych państw lęk. Każdy znaczek od pewnego czasu posiada ponadto datę, godzinę i lokalizację detonacji testowej. Trwa propaganda nuklearnego sukcesu.

Audycja, której słucham, przecinana jest medytacjami, mają uspokoić roztrzęsionych obywateli. Teraz właśnie wypowiada się pewna matka, zmęczona powtarzającymi się alertami i koniecznością schodzenia do piwnicy z gromadką dzieci bojących się szczurów.

– Och, jakie to jest straszne, to wszystko czego właśnie doświadczamy.
– Nie, proszę pani – poprawia ją redaktor. – Jakie to jest po prostu ludzkie.

Na bieżąco podawane są kolejne wytyczne. Teraz radzą nam włączyć krótkofalówki. Orientuję się, że moja została na blacie kuchennym. Musiałam o niej zapomnieć, gdy w pośpiechu pakowałam prowiant i małe co nieco na wiele godzin koczowania. Zrezygnowana, nastawiam licznik Geigera. Czekam z drżącym sercem. Na szczęście poziom promieniowania nie zagraża mojemu życiu.

– Po reklamie kombinezonów antyradiacyjnych zapraszamy państwa do rozmowy z uznanym koneserem wojen, profesorem Janem…

Nie wytrzymuję i wyłączam radio. Ostatnio oprócz zapewnień, że wszystko skończy się dobrze, serwują nam w mediach dziwne hasła typu: „zamiłowanie do okrucieństw przychodzi człowiekowi równie łatwo i naturalnie co współczucie”. Przedstawiają nam plusy postaw przemocowych. Nawet jeśli istnieje ryzyko, że mogą wiązać się z dezaprobatą części populacji, a nawet z potępieniem, to przecież z tym można żyć i prowadzić działania zbrojne z oddanym gronem wiernych wyznawców. Natomiast rozwiązania propokojowe i dyplomatyczne, respektujące podmiotowość drugiego, mogą się skończyć spektakularną klęską.

Od kiedy rozpoczęto masową produkcję broni jądrowej, państwa wyraźnie odseparowały się od siebie. Rządy wzniosły mury i zamknęły korytarze humanitarne. Można śmiało powiedzieć, że nastąpił renesans nuklearny.

Cisza w ciemnej piwnicy, oświetlonej jedynie latarką na baterie, przytłacza mnie. Ponownie włączam radio, ale na innej stacji.

– Jak będzie wyglądała nasza przyszłość? – pyta dziennikarka klientów w markecie.
– Wie pani redaktor – odpowiada mężczyzna z seksowną chrypką w głosie. – Ja tam ciągle nie wierzę w tę wojnę atomową. Głowice nie po to się buduje, żeby ich używać.
– Natomiast ja, to się prędzej spodziewam ataku terrorystycznego na jakimś ograniczonym terytorium – wbija się w wypowiedź energiczna kobieta, szeleszcząc przy tym potwornie reklamówką.

Następnie dziennikarka za zgodą swoich rozmówców relacjonuje, jakimi produktami mają wypełnione po brzegi koszyki. Pan zrobił spore zapasy makaronu i ryżu, a pani zakupiła różne rodzaje konserw na co najmniej rok konsumpcji. Na wszelki wypadek…

Nie pamiętam już, o czym rozmawialiśmy przed wojną. Kiedy dziarsko biegałam o poranku na plażę i beztrosko włóczyłam się ze znajomymi po knajpach. Zanim to wszystko tak upiornie się rozrosło, jak w jakimś koszmarnym filmie science-fiction. I przed tym, jak życie wdrożyło NMS. Najgorszy Możliwy Scenariusz.

Mam pod łóżkiem w sypialni kilka notesów ze wspomnieniami. Może, jak w końcu pozwolą nam wyjść z piwnic, do nich zajrzę? Pewnie pełno tam rozważań o niczym: romanse, zdrady, miłostki, wielkie miłości, tytuły książek, opisy krajobrazów, codziennych przeżyć, orgazmy, cytaty, notatki z przebiegu prób w teatrze i kilka przepisów kulinarnych. Takie nieobciążające tematy.

A teraz rząd chce wdrożyć nowy pomysł miasteczek nuklearnych. Były już takie w historii ludzkości. Kate Brown w swojej książce Plutopia napisała o dwóch pierwszych, znajdujących się na terenie USA i Rosji. Przyjaciel fascynujący się tematem podrzucił mi tę ciekawą lekturę. Obiecywali szkoły dla dzieci, uniwersytet, wysokie zarobki, awans społeczny i bezpieczeństwo na terenie miasta, a za płotem… setki tysięcy litrów radioaktywnych odpadów, które przenikają do atmosfery, wody pitnej i rzek. Produkcja plutonu to najbrudniejsza faza budowy broni jądrowej – przeczytacie o tym już na pierwszych stronach książki.

Oczyma wyobraźni widzę: siedzę na satelicie szpiegowskim, jak Mały Książę na maleńkiej asteroidzie B-612 i przybliżam sobie widok Ziemi… bliżej… i bliżej… i bliżej… i bliżej…

Z nudów podczas tych wielogodzinnych prób atomowych wkopałam się głębiej w glebę; szczególnie miękka była w tym miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pojemnik na węgiel. Łopata wchodziła naprawdę jak w masło. Zmajstrowałam sobie prawdziwy schron przeciwatomowy. Nie muszę się nikomu ze swoich działań tłumaczyć, polskie prawo od lat dziewięćdziesiątych XX wieku nie reguluje kwestii zarządzania, utrzymania oraz budowy nowych schronów atomowych. Wygooglowałam, że większość z nich powstała przed 1989 rokiem, a urzędy i samorządy nie mają obowiązku utrzymywania ich ani modernizacji. Niszczeją sobie lub stanowią atrakcję turystyczną. Co więcej, trudno je znaleźć, bo gminy i miasta nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji i udostępniania ich lokalizacji. W Internecie znalazłam informację, że jedynie władze Lublina, Bydgoszczy, Poznania i Grudziądza upubliczniają mapę schronów. No, ale ja mieszkam w Gdańsku. Dlatego przydały mi się umiejętności odziedziczone po dziadku Erneście. Niestety nigdy go nie poznałam, ale dostałam po nim w spadku teczkę pełną projektów. Teraz nad moją głową znajdują się wzmocnione metalowymi prętami skrzynki po kartoflach, które wypełniłam ołowianymi płytkami. Miałam szczęście, akurat w teatrze trwała gruntowna modernizacja budynku dużej sceny i wyrzucali z magazynów stare rekwizyty i elementy scenografii. Niesiona przeczuciem, powybierałam sztabki ołowiu, które były częścią kompozycji niezwykle dramatycznego spektaklu.

W radiu trwa medytacja miłości. Gdzieś w oddali słyszę wybuch. Konserwy w piwnicy pospadały z półek.  

Przez ten ułamek sekundy zastanawiam się, czy unicestwi mnie fala uderzeniowa? Kilka milionów stopni Celsjusza spowoduje, że zniknę w tempie mrugnięcia powieką?  

Czy dopadnie mnie promieniowanie świetlne, pożar, a ostatni zapach, jaki poczuję, to będzie swąd rozlegle poparzonego ciała?

Czy może dosięgnie mnie promieniowanie jonizujące, które przyniesie w prezencie chorobę popromienną?

No cóż… każda atomówka ma swoje wesołe miasteczko.

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
jeden razy osiem jako liczbę:
komentarze (69)
 • Użytkownik niezalogowany rayed shah
  rayed shah 2024-04-01   21:55:41
  Cytuj

  Champagne Roses (David Austin) I've got a comparable fascination it is the webpage understand every little thing thoroughly in addition to well then, i'll really know what you think that.

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-04   10:19:39
  Cytuj

  wow this principled anyway ,I cherish your enter in addition to decent pics may be part personss contrary love being defrent mind add up to poeple , ฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-02-29   08:38:10
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 온라인카지노.com

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   14:50:58
  Cytuj

  Customary visits recorded here are the most straightforward technique to value your vitality, which is the reason why I am heading off to the site regular, hunting down new, intriguing data. Many, bless your heart! wow classic sod boosting

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-22   11:04:09
  Cytuj

  I wear t have room schedule-wise right now to completely read your site yet I have bookmarked it and furthermore include your RSS channels. I will return in a day or two. much obliged for an extraordinary site. Squirrel Removal Brampton

 • Użytkownik niezalogowany jake
  jake 2024-02-15   14:17:12
  Cytuj

  Property management involves the operation, control, and oversight of real estate assets on behalf of property owners. This multifaceted role encompasses various responsibilities aimed at maximizing the value and performance of properties while ensuring the well-being of tenants and occupants. Some key aspects of property management include:pop over to this website

 • 2024-02-02   15:44:04
  Cytuj

  I read this article. I think You put a great deal of push to make this article. I value your work. concierge doctor naples

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-30   17:28:16
  Cytuj

  I propose only great alongside legitimate information, subsequently picture it: auto repair

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-29   16:55:28
  Cytuj

  Effectively, the article is really the best point on this registry related issue. I fit in with your decisions and will energetically anticipate your next updates. จำนำรถจอด

 • Użytkownik niezalogowany Andre Lim
  Andre Lim 2024-01-29   15:33:09
  Cytuj

  It sounds like you're in a situation where you need to make the most of your time while relying on limited resources. Here are some exercises and activities you can do to pass the time and stay productive: It's important to clarify that "Chocolate Magic Mushrooms" typically refer to Psilocybin mushrooms that have been infused or mixed with chocolate. These mushrooms contain the psychoactive compound psilocybin, which can induce hallucinogenic effects when ingested.chocolate magic mushroom

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-28   07:10:19
  Cytuj

  Hello, I found your blog per Google bit looking for such kinda instructive prompt also your educate sees extremely noteworthy for me. photo booth rental chicago

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-21   15:43:41
  Cytuj

  You have lifted a basic offspring..Blesss for using..I would need to think about better most recent exchanges from this blog..preserve posting.. Towing near me

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-21   15:26:32
  Cytuj

  You should for the most part prevalent together with well-performing material, which implies that see it: junk my car

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-18   14:05:49
  Cytuj

  Benefit basically prime quality things - you can comprehend them all inside: 토토사이트순위

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-16   15:55:24
  Cytuj

  I utilize fundamentally unrivaled textures : you will find these items by: Animal Control Brampton

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-16   15:37:52
  Cytuj

  Unlock the power of Custom AI Agents with Taskade – your tool to create personalized AI assistants. Tailor them to handle tasks like content creation, web research, coding, and more, optimizing your workflow with intelligent automation. Perfect for businesses seeking efficient, AI-driven solutions. AI Agents for Task Management

 • Użytkownik niezalogowany Dale
  Dale 2024-01-15   17:11:03
  Cytuj

  This piece invites us to reflect on our role in addressing these problems collectively, as it's only through cooperation, understanding, and empathy that we can aspire to put an end to the turmoil and work towards a more peaceful and sustainable future for our planet and its inhabitants. In New York City, our personal security services provide a comprehensive solution to safeguard your well-being. We offer highly trained and discreet security professionals who specialize in protecting individuals and ensuring their safety in diverse urban environments. Check this Article: https://dahlcore.com/personal-security

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-13   08:57:15
  Cytuj

  This is energizing, in any case it is imperative for you to visit this particular url: 블로그

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-13   08:22:42
  Cytuj

  I welcome you to the page where you can read with intriguing data on comparable points. 레플리카시계

 • Użytkownik niezalogowany giovannirocky
  giovannirocky 2024-01-12   21:31:27
  Cytuj

  It's hard to believe in putting an end to wars around the world today. As I sit in my basement with a tactical flashlight, listening to the battery-powered radio, the signal is weak, and the receiver crackles and cuts out. The Rocky Mountain Oils car essential oil diffuser is a compact and convenient way to enjoy aromatherapy while on the go. It easily plugs into your car's power outlet and diffuses your favorite essential oils, creating a soothing and refreshing atmosphere inside your vehicle. With its sleek design and portability, it's the perfect companion for long road trips or daily commutes. Check this Website: https://www.rockymountainoils.com/products/aromatherapy-hanging-car-diffuser

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   12:27:11
  Cytuj

  This is extremely fascinating substance! I have altogether delighted in perusing your focuses and have arrived at the conclusion that you are ideal about a significant number of them. You are incredible. 토토커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-09   10:57:41
  Cytuj

  Recognizes for paper such an advantageous creation, I lurched adjacent to your blog other than decode a restricted report. I need your system of engraving... 더킹플러스

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-06   16:48:45
  Cytuj

  Extremely inspired! Everything is extremely open and clear illumination of issues. It contains really certainties. Your site is extremely important. Much obliged for sharing. Pokdeng

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-06   15:51:45
  Cytuj

  I expect you to thank for your time of this phenomenal read!!! I definately welcome each and every piece of it and I have you bookmarked to look at new stuff of your blog a specific essential read blog! cash for cars

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-06   15:21:35
  Cytuj

  Good subject, comparative writings are I don't know whether they are on a par with your work out. สล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-03   15:55:14
  Cytuj

  This substance is just energizing and innovative. I have been settling on an institutional move and this has helped me with one angle. Family Matching Outfits

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-03   08:17:54
  Cytuj

  There you can download for nothing, see the first of these information. photo booth rental chicago

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-01   11:31:28
  Cytuj

  It is ideal time to make a few arrangements for the future and the time has come to be upbeat. I've perused this post and on the off chance that I would I be able to want to recommend you few fascinating things or tips. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I need to peruse more things about it! 우리카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-28   10:20:36
  Cytuj

  You bear through a wonderful opening. I rational soundness unquestionably quarry it besides by and by propose to my buddys. I am reserved they assurance be profited from this scene. 메이저사이트

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-27   13:55:08
  Cytuj

  You may remark on the request design of the blog. You should visit it's psyche boggling. Your blog review would swell up your guests. I was to an extraordinary degree satisfied to discover this site.I anticipated that would thank you for this incredible read!! รวมสล็อตทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   15:46:27
  Cytuj

  Such a particularly huge article. To an incredible degree beguiling to look at this article.I should need to thank you for the endeavors you had made for making this shocking article. France bus tours

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   11:20:32
  Cytuj

  This is likewise a decent post which I truly appreciated perusing. It isn't each day that I have the likelihood to see something like this.. 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   10:25:27
  Cytuj

  A debt of gratitude is in order for such an extraordinary post and the audit, I am completely inspired! Keep stuff like this coming. click here

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   09:56:22
  Cytuj

  Cool you record, the data is extremely salubrious further entrancing, I'll give you an associate with my scene. pasar 123 slot

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-23   14:08:30
  Cytuj

  I was extremely satisfied to discover this site.I needed to thank you for this incredible read!! I certainly getting a charge out of each and every piece of it and I have you bookmarked to look at new stuff you post. Travel booking platform

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-22   10:42:24
  Cytuj

  On this page, you'll see my profile, please read this data. OsaBus bus tours

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-22   06:27:28
  Cytuj

  This is an important discussion. I've had my fair share of slots breaking unexpectedly, and it's never fun. สล็อตแตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-19   06:39:55
  Cytuj

  A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. 91club app

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-17   16:32:58
  Cytuj

  This is the ultimate destination for anyone seeking the thrill of the biggest web slots. สล็อตเว็บใหญ่ที่สุด

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-08   14:37:18
  Cytuj

  Astonishing learning and I get a kick out of the chance to impart this sort of data to my companions and expectation they like it they why I do public speaking skills

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-07   11:58:22
  Cytuj

  Extremely decent blog and articles. I am realy extremely glad to visit your blog. Presently I am discovered which I really need. I check your blog regular and attempt to take in something from your blog. Much obliged to you and sitting tight for your new post. noleggio auto modena

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEOTruly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. 	<a href=case in vendita londr" src="https://teatralny.pl/images/unknownPerson.gif">
  WilliamSEOTruly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. case in vendita londr 2023-12-07   11:49:23
  case in vendita londr', 63167); return false;">Cytuj

  Truly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. case in vendita londra

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-07   09:59:25
  Cytuj

  Such an especially significant article. To a great degree charming to examine this article.I should need to thank you for the undertakings you had made for creating this astonishing article. Online Cart Store

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-07   09:17:07
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. online survey

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-06   10:57:14
  Cytuj

  It should be seen that while asking for papers accessible to be acquired at paper creating organization, you can get unkind perspective. If you feel that the specialist is attempting to cheat you, don't buy inquire about task from it. jiliko

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-06   07:35:32
  Cytuj

  Astonishing learning and I get a kick out of the chance to impart this sort of data to my companions and expectation they like it they why I do time-lapse photography Brisbane

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-05   14:25:05
  Cytuj

  The author is energetic about acquiring wooden furniture on the web and his investigation about best wooden furniture has realized the plan of this article. 먹튀폴리스

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:31:42
  Cytuj

  This is also a fair post which I really savored the experience of scrutinizing. It isn't every day that I have the probability to see something like this.. seo anjing

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2023-12-04   14:10:42
  Cytuj

  Gangaur Realtech is a professionally directed association work in arrive associations where solidified associations are given by authorities to its customers hunting down expanded a spark by owning, having or putting resources into arrive. Buy Youtube Subscribers

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2023-12-04   13:39:59
  Cytuj

  The website loading speed is amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this subject! panen slot

 • Użytkownik niezalogowany dejil ih 750
  dejil ih 750 2023-12-04   11:12:51
  Cytuj

  Truly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. server thailand gacor

 • Użytkownik niezalogowany life4leads
  life4leads 2023-11-04   09:59:29
  Cytuj

  I appreciate you sharing this post! Resin driveways are available in a variety of colors and finishes. Edinburgh Resin Driveway Life 4 Leads

 • Użytkownik niezalogowany Sam Nunez
  Sam Nunez 2023-10-30   15:58:07
  Cytuj

  It all seems to be about who carries the larger stick. Instead of working together and thriving as a planet, we separate ourselves, hoard resources, and limit ourselves due to nothing more than greed, ego, and a problem with other's beliefs. In some way's it is instinctual, in other ways, it is completely unnecessary. We limit ourselves as a planet because we are so focused on overpowering others and imposing fear. What's worse is that it is cyclical. Since everyone is doing it to each other, the cycle feeds itself and only grows larger. Sadly, to answer your question, no. www.capitalregionepoxycoating.com

 • Użytkownik niezalogowany Resin Driveways in Edinburgh
  Resin Driveways in Edinburgh 2023-10-30   09:50:45
  Cytuj

  Very beautiful and deep text. Resin driveways and paving have gained popularity in recent years due to their durability, low maintenance requirements, and aesthetic appeal. Resin driveways are created by mixing resin with aggregates, which results in a smooth and seamless surface. This type of driveway is known for its ability to withstand heavy traffic, resist weeds and moss growth, and provide excellent drainage. Additionally, resin driveways offer a wide range of design options, allowing homeowners to customize the appearance to suit their preferences. It is important to note that proper installation and regular maintenance are crucial for ensuring the longevity and performance of resin driveways. Resin Driveways in Edinburgh "

 • Użytkownik niezalogowany Glasgow Driveways
  Glasgow Driveways 2023-10-29   01:05:01
  Cytuj

  Thanks for some great information! This is a fantastic blog! Resin-bound driveways have various advantages, including cheap maintenance and superior drainage. They must, however, be correctly installed. An experienced installer can ensure that the surface is flawlessly smooth and devoid of cracks. DrivewaysinEdinburgh

 • Użytkownik niezalogowany xander ford
  xander ford 2023-10-27   03:54:50
  Cytuj

  Only when a new balance of power is established will wars come to an end. Opposing domestic interests, shared expectations of outcomes, a change in military power, and the devaluation of ideologies all support this conclusion. In a climate of great ambiguity, war is a process of physical and mental negotiation | residential spray foam service

 • 2023-09-27   11:38:17
  Cytuj

  We appreciate you sharing this article, it is very interesting. Roll off St. George

 • 2023-09-10   07:04:10
  Cytuj

  That's amazing to know and btw, this site is pretty interesting. Tree service Sioux City

 • Użytkownik niezalogowany Laura Holand
  Laura Holand 2023-09-05   14:28:02
  Cytuj

  It sounds like you are in a very difficult situation. I can imagine how scared and anxious you must be. Cable ladder system

 • 2023-08-31   15:04:15
  Cytuj

  That's amazing to know and btw, this site is pretty interesting. roll off dumpster rental/a>

 • Użytkownik niezalogowany alex
  alex 2023-08-30   13:27:26
  Cytuj

  Nie wiemy, dokąd zmierza rodzaj ludzki, ale zdecydowanie zmierzamy w złym kierunku. Nie wiemy, jak wyglądałaby Ziemia za 10 lat? [url=https://www.normanhandymanservices.com]normanhandymanservices.com[/url]

 • Użytkownik niezalogowany Mister Brown
  Mister Brown 2023-08-30   13:25:13
  Cytuj

  Nie wiemy, dokąd zmierza rodzaj ludzki, ale zdecydowanie zmierzamy w złym kierunku. Nie wiemy, jak wyglądałaby Ziemia za 10 lat? Użytkownik niezalogowany Amber Brion

  Amber Brion 2023-08-18   15:27:30
  Cytuj

  To jest fragment opowiadania, które opisuje atmosferę pełną lęku, niepewności i zaniepokojenia związanego z perspektywą wojen i konfliktów zbrojnych, a także zagrożeń nuklearnych. Autor stworzył dystopijną wizję przyszłości, w której świat jest naznaczony działaniami wojennymi, nuklearnymi testami i przygotowaniami do wojen atomowych. CS Gruter LLC Excavating

 • Użytkownik niezalogowany Marie143
  Marie143 2023-08-07   10:59:02
  Cytuj

  Były już takie w historii ludzkości. Exposition Park bathroom renovation

 • Użytkownik niezalogowany Berta
  Berta 2023-08-01   12:25:14
  Cytuj

  Bardzo piękny i głęboki tekst. To niewiarygodne, że wojna wciąż trwa. Wiedząc wszystko, co się z tym wiąże, niektórzy (bardzo nieliczni) nadal używają go jako głównego narzędzia do rozwiązywania problemów, które nawet nie istnieją Mallas De Seguridad

 • Użytkownik niezalogowany Angel17
  Angel17 2023-07-17   10:58:39
  Cytuj

  For me, Wars In the world will be stopped if we people communicate well and have respect for others. Porch Screen Installation North Port, FL

 • Użytkownik niezalogowany Jellly
  Jellly 2023-07-07   13:04:53
  Cytuj

  Potem wjechała pandemia, w którą początkowo nikt nie wierzył, ale która ostatecznie zebrała swoje żniwo. - home remodeling Arcadia Park

 • 2023-05-24   14:16:04
  Cytuj

  Nie mam wyjścia, muszę siedzieć tutaj przynajmniej przez najbliższe 12 godzin. Ćwiczenia. - drywall companies in dallas tx

 • Użytkownik niezalogowany Leam
  Leam 2023-05-22   12:21:15
  Cytuj

  Hey there!!! I was looking for this info around the web and finally found it. Thanks. www.contractormilton.com