AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

O grabieniu liści

Fot. Karol Budrewicz  

Był kiedyś taki pogodny francuski film – Amelia. Pamiętam zwłaszcza fragmencik, a może dwa, kiedy tytułowa bohaterka w zabawny, jednozdaniowy sposób opisuje swych krewnych. „Tato lubi porządkować swoją skrzynkę z narzędziami. Wujek Jean lubi zgniatać folię bąbelkową. Kuzyn Henri nie lubi wychodzić z basenu, bo mu slipki obklejają siusiaka...”

Te spostrzeżenia zachwycają mnie do dzisiaj. A ściślej, prostota patentu na uchwycenie niepozornego rąbka skłębionej i pogmatwanej materii, którą wypchana jest głowa. Bo głowa, w tym swoim skłębieniu, trudzi się nad opisem i zrozumieniem siebie samej, nad opisem i zrozumieniem ludzi wokół oraz świata całego. A jak powiada Kohelet – „wszystkie rzeczy trudne...”

Patent Amelii nie rozwiązuje wszystkiego. Po prawdzie nie rozwiązuje niczego. Ale odpowiedzenie sobie na pytanie: „czy jest coś, do licha, coś, co po prostu lubię?”, może mogłoby być przynajmniej jakimś rąbkiem, za który, w wolnej chwili, można by się chwycić i niczym baron Münchhausen...

***
Lubię grabić ścieżki w ogrodzie.

Robię to już od lat, bez szczególnego zastanawiania się i filozofowania na ten temat. Dopiero niedawno, publicznie zapytany o moje ogrodnicze zakamarki, dokonałem, niespodzianie dla siebie, swoistego coming out.

Grabienie liści oraz myślenie lub pisanie o nim, o lubieniu grabienia to dwie różne sprawy, które jakoś zachodzą na siebie i plączą. Czasem dopiero jak powiesz komuś, że go kochasz, to dopiero dociera do ciebie, że kochasz, a czasem musisz sobie słowami świadomie pomóc, bo samo jakoś nie idzie. Świadomy tej plątaniny wyznaję, że lubię grabić ścieżki w ogrodzie. To jest przyjemne. Przynosi ulgę, daje głębszy oddech. Jest szczęśliwe. Pisanie o tym rodzi wewnętrzne połajanki, wątpliwości, zawstydzenie, a przynajmniej masę pytań pomocniczych. Jedna, prosta, fajna myśl – a potem gadulstwo.

Ale zanim skomplikuję i zwątpię, zanim zagmatwam, muszę wyjaśnić, o co chodzi z samym grabieniem.

Otóż, mam ogród. Duży, będzie prawie półtora hektara. Jak mnie ktoś przyjaźnie zagaduje: „Co tam słychać na działce?”, to odpowiadam ogniem z broni maszynowej. Bardziej zorientowani pytają: „Jak tam twoje bociany?”. Bo będzie ponad dziesięć lat, jak zwiozłem z tartaku świerkowy pień, okorowałem, zalałem betonowy fundament, wyspawałem platformę, nawet uwiłem z gałęzi wieniec gniazda i... nic. We wsi obok siadają, a u mnie nic.

No, więc mam ten ogród, a w nim już kilkaset gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Przez prawie dwadzieścia lat tyle się nazbierało. Nowych już nie sadzę za dużo, bo nie mam gdzie. Sporo rarytasów. Wszystko posadzone bez żadnej systematyki rasowego ogrodu botanicznego, japończyki z amerykanami, rodzime z chińczykami. Sporo drzew przypomina już drzewa, a nie tylko wetknięte w ziemię badyle z karteczką, ale i tak dla wszystkich wiekowo to wczesna podstawówka, a ich matura to moje niedoczekanie.

I w tym ogrodzie mam ścieżki. Szerokie na jakiś metr, niektóre trochę szersze. Wiją się meandrycznie, znikają, zbiegają ze sobą i rozchodzą, wedle takiej intuicji z Japonii, „żeby nie było widać końca”. Ich wytyczanie i budowa zajęła ze cztery sezony. Formę zmałpowałem po Arboretum Kórnickiego. Krawędzie tworzą pasy szarej kostki granitowej, środek to gruba warstwa ubitego tłucznia, pokryta warstewką glinki z drobnymi kamyczkami. Będzie tego prawie kilometr.

No i teraz to grabienie. Grabi się kilka razy do roku, a jesienią to wiadomo, istne święto grabienia, festiwal i fiesta grabienia. Do grabienia potrzebne są grabki, takie na długim kiju, sprężyste, elastyczne, rozchodzące się promieniście. Kiedyś, w trakcie roboty zauważyłem, że ząbki lekko się starły. Nie za bardzo, ale trochę. Nie dziwota, zwłaszcza przy takim używaniu. Tak się przejąłem, że mi się narzędzie skończy, że rzuciłem wszystko, wsiadłem do meganki i buch do ogrodniczego w miasteczku po nowe. Więc teraz mam dwie sztuki.

Do grabienia używam też ochraniaczy na uszy, przypominających słuchawki. Jeżdżenie ząbkami po tej gliniasto-kamyczkowatej ścieżce wywołuje przenikliwy dźwięk, który zapisałbym jak źżżżt, źźżżt, ssssszzzyt, a ponieważ kijaszek jest dość długi, sięga za ucho, to działa jak kamerton. Grabnąć sobie raz czy drugi można, proszę bardzo, nawet bez rękawiczek, ale na długim dystansie ucho boli.

***
„Łatwo trafić, tylko trzeba znać drogę” – uśmiechnęła się krzepiąco staruszka. Jedną ręką osłoniła oczy przed słońcem, a drugą kiwnęła w stronę piaszczystego duktu, który znikał w ciemnej bramie lasu.

Tak zaczęło się jedno z moich najbardziej spektakularnych podróżniczych zagubień.

Grabienie jest łatwe, ale żeby osiągnąć stan lubienia, trzeba wcześniej strasznie dużo się nagrabić, namocować. Inaczej ze sztywnymi liśćmi dębów, inaczej z grubą, zwartą kołderką złotych igieł pod modrzewiami. Inaczej z mchem. Żeby przyciskać nie za mocno, ale też nie za lekko. Żeby grabić tylko liście i igły, a nie kamyczki, które czasem są wgniecione w glinkę, ale czasem chroboczą luzem. Najczęściej jest to takt na cztery: źźryttt, żyrrrt, ziiiittt i ziuuuu... To „ziuuuu” oznacza sprężyste wywalenie urobku w trawę za pobocze. Trochę prawa ręka prowadzi, trochę lewa, na zmianę. I długo to trwa, godzinami.

Lubienie przychodzi niepostrzeżenie. Tak jak zasypianie. Lubienie jest wtedy, kiedy samo się grabi, ręce same taktują, raz na trzy, raz na pięć, tak jak potrzeba.

I tak, jak dopiero gdy się człowiek budzi, to sobie uprzytamnia, że zasnął, tak ulga i głębszy oddech, o którym wyżej była mowa, przychodzą później, dopiero w przerwie na papieroska. W trakcie, owszem, głowa gmera wokół różnych dyrdymałów i dobrze jest nie opędzać się od nich zbyt gwałtownie, lepiej, jak same sobie polecą. Dobrze jest nie gapić się co chwilę, ile jeszcze do zakrętu. Lepiej fundować sobie niespodzianki z pochyloną głową – hmm, to chyba już igły z ponderosy, fiu, fiu, to listki perełkowca... fasolki złotokapu... Próby przyśpieszania procedury kończą się spowolnieniem. Niechcianą pobudką.

***
Wraz z ulgą i głębszym oddechem nachodzą człowieka wątpliwości. Większe i mniejsze. Dokładnie tak jak to stoi w Ewangelii: dopiero, kiedy wymieciesz izbę i przystroisz odświętnie, czarne paskudztwo zaczyna się pędem pchać każdą szparą.

Pierwszy kłopot wydaje się niewinny, ot, małe pytanko: po co?

Najlepszą odpowiedzią jest wzruszenie ramionami. Po jajco.

Ale człowiek nie jest oświeconym mnichem buddyjskim i nawet kiedy wzrusza ramionami, czuje pospinane włókna mięśni.

Bo człowiek cholernie potrzebuje uzasadnień do wszystkiego, co czyni, jakiegoś alibi, a jak już mu się przydarza w życiu coś takiego malutkiego, po prostu przyjemnego, jak lubienie grabienia liści w ogrodzie, to albo to ignoruje i nie docenia, albo to go zawstydza.

Dopiero teraz, na potrzeby pisania tego tekstu, przychodzi mi do głowy jakieś swoiste uzasadnienie, które przy tym tłumaczy może niechęć do wszelkich innych uzasadnień. Otóż największym cymesem w upodobaniu grabienia liści jest... daremność. Grabię starannie, jak najstaranniej. Co do listka. Owszem, grabię, żeby było porządnie, żeby było widać rękę gospodarza, jak powiada moja żona, a ja wtedy mruczę – no, no – grabię żeby nasionka trawek nie miały się gdzie lęgnąć i tak dalej. Owszem. Ale każdej igiełki modrzewia nie usunę. A kiedy wracam z oddalonej części ogrodu po skończonej robocie, to widzę, jak wiatr nawiewa już na ścieżkę dopiero co uprzątnięte liście. I tak w kółko. Liść do liścia, jesień do jesieni.

Powiedzmy, że z tym „po co?” jakoś sobie radzę. Ale wyżej wspomniałem też, że po odkryciu lubienia, po doznaniu ulgi i uzyskaniu na chwilę głębszego oddechu nachodzą wątpliwości i to takie, że ho, ho. I to z powodu tych grubych wątpliwości, które nachodzą, człowiek ma ochotę odwołać całą sprawę, przytłumić lubienie albo przynajmniej nie przyznawać się do niego przed sobą i światem.

Bo jak tu przyznać się do przeżywania chwil łagodnego szczęścia, do czasu, w którym możliwe jest zawarcie chwilowego zawieszenia broni ze sobą i światem? Mało tego, jak przyznać się do poczucia, że zostało się w ten sposób jakoś uprzywilejowanym, obdarowanym.

Pięknoduch to za mało. Bardziej eskapista, uciekinier ze świata. Burżuj, obszarnik, obcy klasowo. Eliciarz. Beneficjent III RP.

Niby sobie pokpiwam, a jednak się tłumaczę.

Bardzo wziąłem sobie do serca wiersz, który przeczytałem w „Gazecie Wyborczej” 15 kwietnia 2022 roku autorstwa Switłany Bresławskiej. Wydarłem sobie i tak leży na biurku już prawie rok:

Umyj okna
dopóki jeszcze masz okna
dopóki masz dom
i posiadasz trzy kąty
widzisz w oknach niebo
na niebie chmury jak pióra
dopóki jeszcze słyszysz ciszę
w ciszy coś nieziemskiego
dopóki jeszcze nie spłonął
wszechświat i dom i chmury
czekając na Wielkanoc
musisz umyć okna

okna!

08-02-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (116)
 • Użytkownik niezalogowany John Stephen
  John Stephen 2024-04-15   10:42:53
  Cytuj

  I enjoyed reading the article above, really explains everything in detail, and the article is very interesting and effective. Thank you and good luck with the upcoming articles. bankrupt lawyers near me

 • Użytkownik niezalogowany Divorce lawyers Chennai
  Divorce lawyers Chennai 2024-03-22   11:19:35
  Cytuj

  Call Top Family court Attorneys Legal aid services in India. Are you in a blank state? Do you need legal aid? Many people will not know that they need it. Divorce lawyers Chennai

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   16:01:24
  Cytuj

  I am scanning for and I need to post a comment that "The substance of your post is magnificent" Great work! Squirrel Removal Brampton

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   15:55:48
  Cytuj

  Gangaur Realtech is a professionally overseen association having some expertise in land administrations where coordinated administrations are given by experts to its customers looking for expanded an incentive by owning, involving or putting resources into land. buying gold sod

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   15:23:23
  Cytuj

  I'm amazed by the futuristic designs of some switch boards on the market. ตู้สวิทช์บอร์ด

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   15:13:04
  Cytuj

  MDB cabinets make sorting and storing documents a breeze. ตู้ mdb 3 เฟส

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   15:12:54
  Cytuj

  I wonder if there are any specific regulations regarding the placement of electrical control cabinets. ตู้คอนโทรลไฟฟ้า

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   14:54:36
  Cytuj

  This keyword metal sheet would make a durable backsplash. แผ่นเมทัลชีท

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   12:13:04
  Cytuj

  Transformer-based models have been applied to code generation and program understanding. หม้อแปลงไฟฟ้า

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   12:05:28
  Cytuj

  These prefabricated stairs are a great addition to our outdoor space. บันไดสำเร็จรูป

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   11:58:00
  Cytuj

  The efficiency of diesel generators makes them economical in the long run. เครื่องปั่นไฟดีเซล

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   11:49:25
  Cytuj

  Avoid being stranded: keep the electrical system in check. ตรวจระบบไฟฟ้า

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   11:31:29
  Cytuj

  Professional engineers uphold the highest standards of ethics and integrity in their work. professional engineer

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   11:31:29
  Cytuj

  Professional engineers uphold the highest standards of ethics and integrity in their work. professional engineer

 • Użytkownik niezalogowany kingstar
  kingstar 2024-03-06   08:14:07
  Cytuj

  I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. slotsite, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion.child lawyer charlottesville

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   07:08:33
  Cytuj

  Metal sheets are highly conductive, making them useful in electrical applications. หลังคาเมทัลชีท

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   06:31:54
  Cytuj

  Con il noleggio a lungo termine, puoi goderti la libertà di guidare senza preoccupazioni. noleggio lungo termine modena

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-06   06:22:46
  Cytuj

  Con il noleggio auto a Modena, ho potuto esplorare la regione in totale libertà e comfort. noleggio auto Modena

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-05   16:15:53
  Cytuj

  I've never been disappointed with the service or products from Ceramiche Sassuolo. ceramiche

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-05   16:05:37
  Cytuj

  Discover Modena's attractions with ease using our noleggio auto rentals. auto noleggio Modena

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-04   10:30:19
  Cytuj

  I have a mission that I'm quite recently chipping away at, and I have been at the post for such data ฝากถอนไม่มีขั้นต่ํา

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-03   13:18:36
  Cytuj

  This is energizing, in any case it is imperative for you to visit this particular url: dihydrocodeine 30 mg

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-03   10:51:26
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. buy dihydrocodeine uk

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-03   10:37:04
  Cytuj

  I utilize just astounding materials - you can see them at: endone 5mg

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-02   10:35:23
  Cytuj

  Diazepam valium 10mg Crescent belongs to the class of drugs called benzodiazepines. It works by slowing down the nerve activity of the brain (the central nervous system). Buy dihydrocodeine 30 mg online UK diazepam crescent

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-02   10:27:19
  Cytuj

  Buy bensedin online, buy bensedin diazepam, bensedin diazepam uk, bensedin diazepam 10mg, bensedin 10mg diazepam galenika is an oral medication that is used as a treatment for anxiety, symptoms of alcohol withdrawal such as tremors and as an adjunct treatment for skeletal muscle spasms and seizures. Bensedin diazepam 10mg

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-02   10:17:15
  Cytuj

  A debt of gratitude is in order for such an extraordinary post and the audit, I am completely inspired! Keep stuff like this coming. Bilbao airport transfers

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-02   10:08:43
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. sustainable growth

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   17:11:04
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. Bulk THC Carts

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   11:31:26
  Cytuj

  Exceptionally fascinating data, worth suggesting. Be that as it may, I suggest this: hotel vicino Bologna

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:53:23
  Cytuj

  Exceptionally fascinating data, worth suggesting. Be that as it may, I suggest this: siti web Piacenza

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:45:38
  Cytuj

  This is exceptionally fascinating, yet it is important to tap on this connection: autonoleggio Modena

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:31:09
  Cytuj

  Such an especially significant article. To a great degree charming to examine this article.I should need to thank you for the undertakings you had made for creating this astonishing article. siti internet brescia

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:23:51
  Cytuj

  Super site! I am Loving it!! Will return again, Im taking your sustenance moreover, Thanks. studio grafico bassa friulana

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:16:27
  Cytuj

  I am continually hunting on the web down articles that can help me. There is clearly a great deal to think about this. I think you made some great focuses in Features too. Continue working, extraordinary job ! studio grafico udine

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   09:59:09
  Cytuj

  Recognizes for handwriting such a commendable section, I lurched adjacent to your blog other than anticipate a modest bunch prompt. I need your tone of composition... Ferienhaus mit wellness Trieste

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   09:49:57
  Cytuj

  I ought to declare scarcely that its astonishing! The blog is instructive additionally dependably manufacture astonishing entitys. ferienwohnung bei grad

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   09:36:50
  Cytuj

  It's late discovering this demonstration. At any rate, it's a thing to be acquainted with that there are such occasions exist. I concur with your Blog and I will have returned to examine it more later on so please keep up your demonstration. urlaub Aquileia

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   15:56:49
  Cytuj

  Recorded here you'll learn it is imperative, them offers the connection in an accommodating page: affitto immobile palmanova

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   15:45:20
  Cytuj

  It ought to be seen that while requesting papers available to be gained at paper making association, you can get unkind point of view. On the off chance that you feel that the pro is endeavoring to cheat you, don't purchase ask about assignment from it. affitto breve palmanova

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   15:35:33
  Cytuj

  Effectively, the article is really the best point on this registry related issue. I fit in with your decisions and will energetically anticipate your next updates. affittare casa vacanza palmanova

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-28   15:44:33
  Cytuj

  stunning, awesome, I was thinking about how to cure skin inflammation normally. what's more, discovered your site by google, took in a ton, now i'm somewhat clear. I've bookmark your site and furthermore include rss. keep us refreshed. taxi balearic islands

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:54:01
  Cytuj

  Regarding this matter web page, you'll see my best data, make sure to investigate this level of detail. noleggio auto Modena

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:43:49
  Cytuj

  It ought to be seen that while requesting papers available to be gained at paper making association, you can get unkind point of view. On the off chance that you feel that the pro is endeavoring to cheat you, don't purchase ask about assignment from it. case a londra

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:35:28
  Cytuj

  Gangaur Realtech is a professionally overseen association work in land administrations where incorporated administrations are given by experts to its customers looking for expanded an incentive by owning, possessing or putting resources into land. case londra

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:14:07
  Cytuj

  Genuinely, this article is extremely one of the absolute best ever. I am an antique 'Article' gatherer and I at times read some new articles in the event that I discover them intriguing. What's more, I discovered this one entirely captivating and it ought to go into my gathering. Good work! cube

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   15:15:57
  Cytuj

  I am truly grateful to the holder of this site page who has shared this brilliant passage at this place รับจำนำรถ

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   07:04:47
  Cytuj

  I inquisitive more enthusiasm for some of them trust you will give more data on this subjects in your next articles. Buy Andractim Cream DHT Gel online today

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-25   15:18:59
  Cytuj

  Exceptionally useful post ! There is a considerable measure of data here that can enable any business to begin with a fruitful long range informal communication campaign ! Brooks Nunez

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-24   06:40:33
  Cytuj

  llo there mates, it is incredible composed piece completely characterized, proceed with the great work always. get paid doing tasks

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-23   10:34:25
  Cytuj

  Extremely decent blog and articles. I am realy extremely glad to visit your blog. Presently I am discovered which I really need. I check your blog regular and attempt to take in something from your blog. Much obliged to you and sitting tight for your new post. tree service company

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-20   16:01:45
  Cytuj

  해운대고구려, 부산고구려 룸싸롱 추천 해운대고구려

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-18   15:18:44
  Cytuj

  I am awed by the data that you have on this blog. It demonstrates how well you comprehend this subject. Download RPCS3 PlayStation 3 emulator for PC

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-18   15:07:21
  Cytuj

  Welcome to Casa Milano, your destination for premium Italian porcelain tiles. Our Italgraniti Pietra Grey Glossy slabs epitomize luxury and durability. Crafted in Italy from a blend of clay and minerals, these tiles boast an elegant design that enhances any space. Resistant to scratches, stains, and fading, they ensure long-lasting beauty. Easy to install and maintain, they offer convenience without compromising on style. Elevate your interiors with the sophistication of Italgraniti Pietra Grey Glossy from Casamilanoitaly.com. Explore our collection today and transform your space with Italian craftsmanship at its finest. italgraniti

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-18   13:12:42
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. software engineer resume

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-17   15:25:27
  Cytuj

  I'm eager to reveal this page. I have to thank you for ones time for this especially awesome read!! I unquestionably extremely enjoyed all aspects of it and I likewise have you spared to fav to take a gander at new data in your site. camo wedding for brides

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-10   17:38:17
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. Aromatherapy candles

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   18:14:38
  Cytuj

  I think this is an edifying post and it is incredibly useful and instructed. in like manner, I should need to thank you for the undertakings you have made in making this article. is salvia legal in mississippi

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   10:58:42
  Cytuj

  Extremely decent blog and articles. I am realy extremely glad to visit your blog. Presently I am discovered which I really need. I check your blog regular and attempt to take in something from your blog. Much obliged to you and sitting tight for your new post. Video Kurse

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-03   07:09:49
  Cytuj

  Gangaur Realtech is a professionally directed association work in arrive associations where solidified associations are given by authorities to its customers hunting down expanded a spark by owning, having or putting resources into arrive. รับจำนำรถจอด

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-02   11:32:45
  Cytuj

  In the wake of examining your article I was shocked. I understand that you clear up it extraordinarily well. In addition, I assume that diverse perusers will in like manner experience how I feel in the wake of scrutinizing your article. https://disdukcapilalor.com/

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-02   10:42:34
  Cytuj

  This post is extremely easy to peruse and acknowledge without forgetting any subtle elements. Incredible work! ดูหนัง Star Trek ทุกภาค

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   16:04:55
  Cytuj

  Extremely decent blog and articles. I am realy extremely glad to visit your blog. Presently I am discovered which I really need. I check your blog regular and attempt to take in something from your blog. Much obliged to you and sitting tight for your new post. mid check

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-31   15:31:38
  Cytuj

  I expounded on a comparable issue, I give you the connection to my site. 尼斯體育

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-31   15:18:56
  Cytuj

  You finished certain dependable focuses there. I completed a pursuit regarding the matter and discovered about all people will concur with your blog. case in vendita londra

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-31   15:04:03
  Cytuj

  I am another client of this site so here I saw different articles and posts posted by this site,I inquisitive more enthusiasm for some of them trust you will give more data on this points in your next articles. ceramiche

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-31   14:42:40
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. antifurto casa bologna

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-30   07:04:36
  Cytuj

  It's late discovering this demonstration. At any rate, it's a thing to be acquainted with that there are such occasions exist. I concur with your Blog and I will have returned to examine it more later on so please keep up your demonstration. ดูหนังกู๋หว่าไจ๋

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-29   15:47:54
  Cytuj

  I am continually hunting on the web down articles that can help me. There is clearly a great deal to think about this. I think you made some great focuses in Features too. Continue working, extraordinary job ! jokerwin login

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-28   11:38:43
  Cytuj

  To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. Bali Hotel Area Tuban Area

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-28   11:27:04
  Cytuj

  I am truly getting a charge out of perusing your elegantly composed articles. It would seem that you spend a considerable measure of exertion and time on your blog. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome. 3A娛樂城

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-28   11:14:07
  Cytuj

  Extremely decent blog and articles. I am realy extremely glad to visit your blog. Presently I am discovered which I really need. I check your blog regular and attempt to take in something from your blog. Much obliged to you and sitting tight for your new post. need info

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-27   07:17:10
  Cytuj

  Such an exceptionally valuable article. Extremely intriguing to peruse this article.I might want to thank you for the endeavors you had made for composing this amazing article. Wedding bands devon

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   14:26:21
  Cytuj

  Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've truly delighted in perusing this article today and I figure this may be outstanding amongst other article that I've perused yet. If it's not too much trouble keep this work going ahead in a similar quality. Asian Massage Las vegas

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   14:16:33
  Cytuj

  I truly appreciate basically perusing the majority of your weblogs. Just needed to advise you that you have individuals like me who value your work. Certainly an awesome post. Caps off to you! The data that you have given is exceptionally useful. Vegas Top Massage

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   14:06:43
  Cytuj

  This is also a fair post which I really savored the experience of scrutinizing. It isn't every day that I have the probability to see something like this.. Vegas massage Nuru

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   13:51:52
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. Las Vegas Asian Massage

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   13:44:46
  Cytuj

  I am searching for and I want to post a remark that "The substance of your post is magnificent" Great work! Massage Las Vegas

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-26   13:22:12
  Cytuj

  I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. Guest Post

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-25   14:13:48
  Cytuj

  Extremely pleasant and fascinating post. I was searching for this sort of data and delighted in perusing this one. asiahoki77 slot login

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   12:03:15
  Cytuj

  Composing with style and getting great compliments on the article is very hard, to be honest.But you've done it so serenely and with so cool feeling and you've nailed the activity. This article is had with style and I am giving great compliment. Best! siti internet udine

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   11:51:01
  Cytuj

  I need to seek destinations with important data on given point and give them to educator our feeling and the article. siti internet modena

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-24   11:32:32
  Cytuj

  it's extremely cool blog. Connecting is exceptionally valuable thing.you have truly made a difference Profit Box

 • Użytkownik niezalogowany shofia lisa8
  shofia lisa8 2024-01-24   05:58:21
  Cytuj

  Your post really resonated with me, and I found myself nodding along as I read through it. I especially appreciated your idea and the way you presented it. Thank you for taking the time to create such valuable content. Your blog is always a go-to resource for me, and I look forward to reading more of your work in the future. virginia reckless driving

 • 2024-01-24   00:04:04
  Cytuj

  Looking for a pay traffic ticket va,Our skilled lawyer will provide a legal advice to you.

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   07:32:48
  Cytuj

  Much obliged to you for your post, I search for such article along time, today I discover it at long last. this post give me heaps of prompt it is extremely helpful for me. sd hang tuah 6 surabaya

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-23   07:00:22
  Cytuj

  Truly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. joko77

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   06:28:00
  Cytuj

  I require you to thank for your period of this radiant read!!! I definately value every last bit of it and I have you bookmarked to take a gander at new stuff of your blog an outright need read blog!!!! slot300

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-19   06:36:21
  Cytuj

  I'm awed, I should state. Once in a while do I go over a blog that is both enlightening and drawing in, and stunning, you ve hit the nail on the head. Your blog is basic.. MIT

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-01-17   07:16:43
  Cytuj

  Online casinos have truly democratized gambling. Anyone, anywhere, can experience the excitement and thrill of casino games without any barriers. 우리카지노

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   19:23:00
  Cytuj

  Mmm.. admirable to be here in your report or tell, whatever, I notoriety I ought to besides process solid for my have site need I play some salubrious further refreshed occupied in your area. เกมป๊อกเด้งออนไลน์

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   15:14:55
  Cytuj

  The website loading speed is amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this subject! เว็บสล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-06   15:54:47
  Cytuj

  On this page, you'll see my profile, please read this data. France bus tours

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   13:36:59
  Cytuj

  On that site page, you'll see your depiction, for what reason not read through this. Spain bus tours

 • Użytkownik niezalogowany Divorce Lawyers Arlington VA
  Divorce Lawyers Arlington VA 2023-12-29   06:51:51
  Cytuj

  Divorce Lawyers Arlington VA Searching for Divorce Lawyers in Arlington, VA? Our compassionate and experienced team is here to guide you through the divorce process with care.

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-28   13:29:52
  Cytuj

  Durability should be a top consideration when purchasing slots. เว็บสล็อต

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-28   09:09:13
  Cytuj

  Regarding this matter web page, you'll see my best data, make sure to investigate this level of detail. แหล่งรวมสล็อตทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany ueanni
  ueanni 2023-12-26   08:07:53
  Cytuj

  To top it all off, you're throwing in a freebie with this fantastic resource you're providing. basketball stars

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-23   14:38:14
  Cytuj

  For genuine devotees of this string I will address is a free on the web! B2C booking platform

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-18   15:23:52
  Cytuj

  Incredible! These web slots are a testament to the evolving world of online gaming. สล็อตเว็บใหญ่

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:34:55
  Cytuj

  It should be seen that while asking for papers accessible to be acquired at paper creating organization, you can get unkind perspective. If you feel that the specialist is attempting to cheat you, don't buy inquire about task from it. video bokep indonesia

 • 2023-11-06   08:36:23
  Cytuj

  Searching for a chapter 7 bankruptcy virginia means test ,Our skilled lawyer will provide a legal advice to you.

 • Użytkownik niezalogowany L. Martin
  L. Martin 2023-10-27   07:12:51
  Cytuj

  This is these kinds of an ideal resource in which you will be giving and you also present that apart regarding complimentary. roofing companies sarasota

 • Użytkownik niezalogowany Vickie
  Vickie 2023-09-07   06:42:31
  Cytuj

  Czy w trakcie upadłości można prowadzić działalność gospodarczą? Right here is the right site for anybody who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that's been written about for years. Wonderful stuff, just wonderful! Czy kazdy może oglosic upadłość konsumencką?

 • Użytkownik niezalogowany ASHTON1I8
  ASHTON1I8 2023-09-01   18:58:19
  Cytuj

  Wygląda na to, że masz pewne problemy techniczne z filmami na stronie Necrovision Guide autorstwa Blood Buster i Gray Beard. Jeśli słyszysz dźwięk, ale nie widzisz obrazu, możliwe, że wystąpił problem z odtwarzaczem wideo lub połączeniem internetowym. Możesz spróbować odświeżyć stronę lub wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki, aby sprawdzić duck life, czy to pomoże. Jeśli nadal będziesz mieć problemy, możesz skontaktować się z twórcami filmu lub zespołem pomocy technicznej witryny w celu uzyskania dalszej pomocy.

 • Użytkownik niezalogowany seya
  seya 2023-08-29   10:47:00
  Cytuj

  Dobrze jest nie gapić się co chwilę, ile jeszcze do zakrętu. Lepiej fundować sobie niespodzianki z pochyloną głową – skibidi toilet

 • Użytkownik niezalogowany RobinAlex
  RobinAlex 2023-07-26   03:27:35
  Cytuj

  Sussex Virginia is currently gripped with a spate of car accidents. Do you really need Traffic Lawyer Sussex Virginia

 • Użytkownik niezalogowany Angel17
  Angel17 2023-07-17   11:08:50
  Cytuj

  You shared a very nice blog. Keep posting Lanai Screen Installation Punta Gorda, FL

 • Użytkownik niezalogowany Jay
  Jay 2023-07-07   17:49:24
  Cytuj

  Wujek Jean lubi zgniatać folię bąbelkową. drywall companies near me sacramento

 • Użytkownik niezalogowany maryrose
  maryrose 2023-07-07   14:15:36
  Cytuj
 • Użytkownik niezalogowany norfolk virginia bankruptcy lawyers
  norfolk virginia bankruptcy lawyers 2023-05-13   20:14:31
  Cytuj

  The process of bankruptcy will be a massive help for a person when their debts mount beyond a particular threshold. It is not a simple process to opt for as it may bring with it certain hiccups that only accomplished lawyers can solve. The bankruptcy laws in Virginia are no different from those in other states. In Virginia it falls under Federal Law. For this matter, it is always better to hire skilled lawyers. For example, if you are living in Virginia and are thinking about filing for insolvency, waste no time consulting and hiring a bankruptcy lawyer in Virginia. The Law Offices of SRIS, P.C. has experience in handling similar cases. Contact us. The primary objective of hiring bankruptcy lawyers near me in Virginia by the debtors is to seek debt forgiveness from creditors. Very good news is shared in this article. It is very intresting article. I suggest you to keep publishing article like these. norfolk virginia bankruptcy lawyers

 • Użytkownik niezalogowany Pasráy
  Pasráy 2023-03-30   04:00:06
  Cytuj

  thank you! retro bowl

 • 2023-03-08   10:00:31
  Cytuj

  I'd like to tell you about a new type of video game I've discovered. A retro games is a classic video game that can be played for fun.

 • Użytkownik niezalogowany W.
  W. 2023-02-10   10:22:25
  Cytuj

  10/10 całym sercem - TAK!

 • Użytkownik niezalogowany Jo.
  Jo. 2023-02-09   22:12:17
  Cytuj

  Cudne!

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2023-02-08   12:43:09
  Cytuj

  nudne!