AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

O piwie

Fot. Karol Budrewicz  

Z robotą w ogrodzie jest jak książkami. Im więcej lektur, tym szybciej rośnie stosik do przeczytania.

Wszystkiemu winne jest planowanie. To zrobię dzisiaj, to jutro, to do końca sezonu. A przecież gdybym niczego nie planował, niczego sobie nie obiecywał, to bym nie miał żadnej obsuwy, żadnego zawału. To proste. Carpe diem!

To zupełnie nie takie proste. Bo chociaż wiem, że nadmierna precyzja planowania może być przyczyną wielu chorób, to ja uwielbiam planować. Dla ścisłości, planować prace w ogrodzie i następne lektury, a potem się w nie zanurzać. Bo to właśnie stanowi doskonałe, filozoficznie uzasadnialne, błogosławione alibi dla nieplanowania, odsuwania od siebie i przeciągania terminów Wszystkich Ważnych Powinności, które wyją, zawodzą i miauczą.  

W tym sezonie, plan docelowy obejmuje dokończenie układania z płaskich kamieni wąskiej ścieżki biegnącej ze skalniaka na pagórku w stronę rosarium. Jakieś trzydzieści metrów. Jest już połowa sierpnia, a udało się zaledwie wykopać korytko na górnym odcinku. Nie z lenistwa. Sezon zacząłem w marcu, a latem jestem tu prawie codzienne. Tak więc plan nie tyle „obejmuje”, a coraz bardziej „obejmował” układanie kamiennej dróżki. Bo wchodzą prace bieżące. Nie wiadomo w co ręce włożyć, jak to się kiedyś mawiało. Dajmy na to: zielone kożuchy mszyc oblazły róże, a buczek Tricolor (taki, co ma listki purprowo-różowo-białe) ledwo zipie oblepiony klejącą watką. Duże buki dają sobie z tym radę, małym trzeba pomagać. Więc robota sama się wybiera. Żeby opryskanie róż miało sens, trzeba wcześniej wejść z sekatorem, usunąć dziczki, wypielić. Dzień z głowy. Jak ktoś dostanie nagrodę Nobla albo ogłoszą do Nike, to piramidka się podwyższa. Nominacji wszystkich nie czytam, raczej wybiórczo. Niektóre znam wcześniej. Bawię się wtedy w jurora i jestem obrażony, gdy werdykt jest nie po mojej myśli. Czasem zachwycony, gdy dopiero werdykt skłania do lektury. Kajś Zbigniewa Rokity, dla przykładu.

Noblistka Annie Ernaux przyczyniła się dodatkowo do budowy piramidki, bo po przeczytaniu obu tytułów świeżo wydanych przez Wydawnictwo Czarne i po zaskakującej dawce żółciowego tonu, łatwej pretensji do świata, cepowatej lewicowości, o której całkiem serio myślałem chwilami, że to jakaś okrutna satyra na paryski zbawix, natychmiast musiałem rzucić się w świat inny, kompletnie nieprzystający. Może trochę zmyślam kolejność, ale gdzieś w tej czasowej okolicy odkurzałem rasowego Kazimierza Brandysa i jego Rondo, Wariacje pocztowe i najwcześniejsze Listy do Pani Z.

Tak. Bo idzie się z rana po ogrodzie z planem, że dziś zacznie się szykować miejsce pod nową letnią rabatę z bylinami. Budleje, ostróżki, naparstnice, jeżówki, floksy, rudbekie i dziesiątki innych. Idzie się, idzie, a tu leży maklura. Maklura to po naszemu żółtnica pomarańczowa, co rodzi niezwykłe owoce (niestety niejadalne), wyglądające jak piłki tenisowe. Trochę ciernista cholera. Więc maklura leży jak długa. Miała płytkie korzenie, a wyrosła zbyt bujnie. Wszystko dookoła stoi i rośnie, a ta leży i jeszcze przygniata początkującą lipę amurską. Więc odkładam robotę z rabatą i dalej odratowywać lipkę. Maklura wzięła się w moim ogrodzie z Budapesztu. Ściśle rzecz biorąc, tam zobaczyłem ją pierwszy raz, rosnącą w małym parku. Tam też odkryłem istnienie jesionu mannowego i kolkwicji. Więc one są już dla mnie na zawsze węgierskie. Są czymś bogatszym niż nazwa botaniczna oraz pień z liśćmi. Od mojego przewodnika dowiedziałem się, że ten mały budapeszteński park albo miejsce tuż obok to teren Chłopców z Placu Broni, a przy okazji nazwisko noblisty Imre Kertesza oznacza po prostu „ogród”. Może dlatego innym razem, w Rumunii, stanąłem z żoną w małym miasteczku przy granicy z Ukrainą przed narożnym parterowym domkiem jego dzieciństwa. Zakurzonym w letnim upale. Miasteczko to jest znane jednak bardziej nie z historii Holokaustu, a makabrycznego więzienia rumuńskiego komunizmu. W ten sposób dryfuje mi myśl w ogrodzie i robota w nim.

Na początku nie było żadnego ogrodu, tylko szarogęsiłem się u teścia, w jego sadzie czereśniowym, i dosadzałem co popadnie w wolnych miejscach, tak tylko, aby mógł przejechać traktorem wzdłuż rzędów. Wtedy miałem blade pojęcie o istnieniu wielkich szkółek z zasobami niczym Biblioteka Narodowa. Mówię teściowi, że lipę bym między te czereśnie wsadził. Taką od Kochanowskiego, drobnolistną. Tilia cordata. To pierwsza łacińska nazwa drzewa, którą zapamiętałem jeszcze w młodości. A on następnego dnia przyjeżdża z badylem w worku, że mu chłop za dychę w zagajniku ukopał. Lipa okazała się czeremchą, która rośnie do dzisiaj w towarzystwie trzech innych gatunków czeremch. Stopniowo coraz lepsza orientacja i tak nie skutkowała konsekwencją w wyborach. Była mieszanką kolekcjonerskich ambicji, ulegania chwilowym szajbom w stylu: tylko trzmieliny! Albo: tylko jarzębiny! Lecz przede wszystkim była rezultatem wielu bezpośrednich spotkań w ogrodach botanicznych albo jak to w Budapeszcie, albo przy jakiejś polnej drodze. Słowem, od Sasa do Lasa.

Jeszcze jedno wspomnienie, do którego dotąd żonie, a zwłaszcza teściowi się nie przyznałem. Kiedy już zacząłem snuć imperialne plany ogrodnicze, a to znaczyło stopniową wycinkę czereśni, zakłócanie regulaności sadu, potrzebę kręcenia traktorem coraz ostrzejszych slalomów, negocjowałem z teściem kolejne roboty dla piły mechanicznej. – Nie, te to jeszcze zostaw, tamte mogą iść – powiadał. A ja miałem myśli niczym Goneryla z Reganą: Ojcze, stu żołnierzy w orszaku? Nie wystarczy pięćdziesięciu? Dwudziestu? Po co choćby jeden?

O tych wyborach nowych nasadzeń mówię w czasie przeszłym, bo już teraz nie sadzę, nie mam gdzie. To jest gorzkie, ale i ulga. Z czytelnictwem trochę inaczej. Nie powiem głowie, że już się zapełniła. Jakiś czas temu myślę sobie: wyznacz sobie chłopie plan: czytaj samych noblistów, będziesz miał przynajmniej jakąś generalną orientację, a nowości i tak same wejdą w ręce. Posadź drzewa re-pre-zen-ta-tyw-ne. No dobra. To czytam.

Ale idzie jak z tą lipą. Kiedy już posadziłem drobnolistnego Kochanowskiego, to lipa wielkolistna platyphyllos się pyta – a ja to pies? A gdzie lipa srebrzysta, lipa Henry’ego, amerykańska, Miquela? A poza tym to nie jest tak po prostu – posadzić i już. O każdej można opowiedzieć jakąś historię. Ale botanicznie rzecz biorąc, po posadzeniu trzeba czekać latami, aż lipy zaczną kwitnąć i pachnieć. U mnie dopiero zaczynają. Japońska zmarniała. Amurską odratowałem spod naporu przewróconej maklury. Lipiec jest orgią brzęczenia i woni. W zależności od gatunku mają różne pory kwitnienia. Więc to nie jeden akord, ale całe arpeggio! Co roku badam lipkę wonną insularis, czy już, czy jeszcze nie, bo sądząc z nazwy, to jak powinna pachnieć?

Przeczytaj przynajmniej noblistów. Łatwo powiedzieć. Bo to nie jest tak po prostu zaliczyć i „aha”. Weźmy takiego Faulknera. Słyszałem, a nie czytałem. Od studenckich czasów kiwałem tylko głową, że niby coś kojarzę. Udałem się więc na południe USA u początku XX wieku. Cóż to za podróż! Jakie mroki, duchota, gorzki (przepraszam za słowo) postbiblijny wymiar Absalomie, Absalomie...! Jaka przyjemność wysiłku przedzierania się przez gęste, czasem stronicowe zdania. A potem z górki na pazurki, lekka jak piórko, awanturnicza, dowcipna i chłopacka książeczka napisana na starość – Koniokrady! Ale już w trakcie tej lektury, tak jak z lipami i reprezentatywnością, pojawiła się Toni Morrison, też noblistka, ale nie z noblowskiego klucza, a z niewolniczego Południa, pisząca o tym samym miejscu, ale z odwrotnej perspektywy – nie Białego Pana, a Czarnego Niewolnika. Pisarsko to córka, a raczej wnuczka Faulknera. Zdaje się, że nawet wykładała o nim na uniwersytecie. Pieśń Salomonowa i Umiłowana, którą poprzedza dedykacja Sześćdziesięciu milionom, bo taką liczbę ludzi objęło niewolnictwo. Więc z tym czytaniem, to nie jest tak prosto. To nie jest sprawa techniczna. Tak jak sadzenie drzew nie jest sprawą ani techniczną, ani kolekcjonerską. Najbardziej niebieskie oko, pierwsza jej powieść, leży przygnieciona w oczekiwaniu.

A jeszcze, żeby skomplikować. Miałem szczęście, że trafiłem na te długie zdania Absalomie, Absalomie... po przygodzie z Jesienią patriarchy Marqueza. Cóż to dopiero za brawura! Zdania kilometrowe. Wszystko się w nich zgadza muzycznie i znaczeniowo co do joty. Żadne tam strumienie świadomości. Matematyka. Ksiądz Vivaldi z Mozartem grają w zadymionym klubie jazzowym. Horror i kolor. Jakie okrucieństwo, absurd, dowcip. Tempo takie, że trzeba było odkładać po paru zaledwie stronach, żeby nabrać tchu. A swoją drogą, to tłumacz Carlos Marodan jest geniuszem. Po prostu.

Nie mam w ogrodzie żadnego drzewa ani krzewu „byle jakiego”. Wszystkie mają swoje imię, za każdym stoi jakaś historia, jakiś Budapeszt, jakaś okoliczność. Czasem trochę mi żal, że kiedy umrę, to one, przynajmniej część z nich, staną się byle jakie. Że sosny pospolite, spod których z mozołem zbieram obłamane konary, zgrabiam ich szyszki ze ścieżek, że one staną się takie zupełnie pospolite. Sosna Watereri, sosny rumelijskie (moje ciche ulubienice), sosny Armanda, sosna żółta ponderosa, himalajska, sosna Drath, sosna limba czy nawet sosny czarne – one wszystkie dadzą sobie radę z tej racji, że nie są... pospolite. Mają po trzy albo po pięć igieł w pęczku, wielkie szyszki albo niebieskawą barwę, szczególny pokrój. Kiedyś, stojąc pod jedną taką pospolitą, usłyszałem nad sobą dzięcioła. Niziutko. Kiedy podniosłem głowę, schował się skubany-stukany za pniem. Ja ostrożnie też na drugą stronę. On hyc, na tych swoich szponach trochę wyżej i za pień. I tak w kółko. W końcu wlazł tak wysoko, że już nie mogłem go dostrzec i tylko słyszałem. Więc ta sosna nie jest pospolita. Więc nie czytam tylko noblistów. Ale wybieram raczej poważne, rasowe. Takie, które traktują mnie poważnie, bo i ja staram się je tak traktować. To nie oznacza od razu zmarszczki na bardzo wysokim czole. Po prostu przeżywam, uczestniczę w opowiadanych historiach, teleportuję się, jestem ciekaw, co będzie dalej. Po prostu. To jest narkotyczne. Nie musi mnie od razu rzucać na kolana jak kwitnący tulipanowiec czy majowe magnolie. Parczelina ma swój sens. Unikam w ogrodzie spektakularnych odmian roślin wyhodowanych w renomowanych szkółkach, o liściach w prążki, choć i tu parę razy uległem. Tricolor. Ostrożność bierze się z tego, jak już zacznę czytać, staram się być lojalny i odbyć podróż do końca. Ale zdarzyło mi się niedawno ciepnąć nominowaną książką na początku drugiej stronicy. Chętnie godzę się na wysiłek śledzenia powikłanej fabuły albo jej szczątków, albo literackiej gry, kiedy mam poczucie, że jestem prowadzony ku sprawie ważniejszej niż osoba samego autora, jego erudycja, błyskotliwa inteligencja czy lekkość pióra. Takim noblowskim rozczarowaniem jest Saul Bellow, a takim zachwytem sąsiad, ale nie-noblista Philip Roth.

Jeszcze o sośnie pospolitej, topoli białej, tarninie, jodle pospolitej, klonie jaworze, grabie zwyczajnym i tym podobnym oczywistościom. Buka tu nie wymieniam, bo od zawsze był dla mnie królem drzew, choć Fagus sylvatica w polszczyźnie to też buk pospolity albo zwyczajny. Otóż musiałem się nasadzić wielu egzotycznych rarytasów, żeby odkryć i docenić lokalsów. Inna rzecz, że niewiele szkółek oraz sklepów ogrodniczych zajmuje się takim towarem. To dokładnie tak, jak z Chłopami Reymonta albo Panem Tadeuszem. Na Reymonta trafiłem, zdaje się, z klucza noblowskiego. Jakie antyczne story! Jaki timing! Jaka skala! Jaka psychologia i znajomość życia! Jak bardzo Reymont nie wpisuje się w jakiekolwiek szkolne klisze, o ponurym idiotyzmie Czarnka nie mówiąc. Francuzi mają małomiasteczkową Panią Bovary, a tu chłopska Jagna. Z rozpędu czeka na stosiku Ziemia obiecana, bo Andrzej Wajda zrobił wielki film, ale coś do przeczytania musiało jeszcze zostać. Prusa podpowiedziała mi Olga Tokarczuk swoim esejem Lalka i perła. Kornela Filipowicza podpowiedziała Wisława Szymborska. Więc to czytanie noblistów nie jest takie głupie, bo dobrze podpowiadają. Bo trafi się na lokalną topolę białą, która ani się człowiek obejrzał, a zaczyna już górować nad ogrodem.

Czasem uda mi się wrócić do krótkoterminowego planu. Robota z rabatą przeciągnęła się z trzech dni do tygodnia, ale skończyłem. Robota polegała na wyrywaniu widłami kawałka po kawałku zachwaszczonej ziemi i wybieraniu korzonków. Trzeba to robić starannie, żeby białe lub żółtawe niteczki (pokrzywa) nie wypuściły zielonego od razu, tylko dajmy na to po miesiącu, dwóch. Tak jak z lekturą. Nie ma co lecieć po łebkach i omijać opisy przyrody. Sprawdzam w googlach szczegóły. Oglądam przywoływane malarstwo, ile kopiejka miała groszy, jak wygląda mijany w książce kościół etc. O lipach prowadzących do Klasztoru Jasnogórskiego w Księgach Jakubowych już kiedyś wspominałem. Że w książce rosły i teraz rosną, bo sprawdziłem organoleptycznie. Nawet Macondo jest w detalu do szpiku realistyczne. A Baśń o wężowym sercu... Raka? Kiedy w finale bohaterowie wychodzą z podziemia, odpoczywają na łące, a z oddali słychać dudnienie pociągu. Cóż za olśniewający anachronizm!

Wspomniałem wyżej po cichu o upodobaniu do niektórych drzew. Do buka i sosny rumelijskiej, ale to nieprawda. Ulubione jest to, przed którym stoję, na które patrzę, którego właśnie dotykam. Temu lubieniu nie ujmuje niczego fakt, że za chwilę odwrócę głowę i spojrzę na inne drzewo. W gruncie rzeczy głupio byłoby mi przyznać przed innymi autorami, którym wyznawałem miłość, a także przed sobą, że ta czy tamten to owszem, ale dajmy na to, Isaac Bashevis Singer to już w ogóle. Singer akurat o poliamorii się rozpisywał, więc nie miałby kłopotów ze zrozumieniem.
 
Konkluzja brzmi następująco: odkąd przestałem pić piwo, czytelnictwo polepszyło się znacznie. Ogrodnictwo niekoniecznie - to znaczy, zapierdalam więcej, owszem, ale przez to z regeneracją gorzej i gorzej.

23-08-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
jeden razy osiem jako liczbę:
komentarze (56)
 • Użytkownik niezalogowany 방콕 돈키호테 가격
  방콕 돈키호테 가격 2024-06-11   03:02:16
  Cytuj

  Are you ready to dive into the vibrant world of Thailand nightlife? Click here for more: ->-> 방콕 돈키호테 가격.COM

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-05-20   07:54:39
  Cytuj

  On that site page, you'll see your depiction, for what reason not read through this. vigrx plus

 • Użytkownik niezalogowany oeiu89
  oeiu89 2024-05-15   06:13:17
  Cytuj

  Zdaję sobie sprawę, że sadzenie i pielęgnacja różnego rodzaju lip to dla Ciebie nie tylko praktyczny obowiązek, ale także fascynujące hobby i przygoda mapquest driving directions. Każda „kora” lipy ma swoją odrębną historię, charakter i rytm kwitnienia, czego efektem jest piękny arpeggio aromatów i barw.

 • Użytkownik niezalogowany William Patton
  William Patton 2024-05-08   11:37:23
  Cytuj

  Bet responsibly on gambling sites not on Gamblock for a secure gaming experience. https://finance.yahoo.com/news/best-casinos-not-gamstop-ranked-150500420.html

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-04-19   16:48:05
  Cytuj

  Some homeowners may attempt to tackle the problem themselves by setting traps or using repellents. However, it's crucial to use caution when dealing with wild animals, as they can be unpredictable and may carry diseases. Additionally, trapping squirrels without the proper knowledge and experience can be ineffective and potentially inhumane. Squirrel Removal

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-04-17   12:33:41
  Cytuj

  Hallo guys, selamat datang di situs OKEPLAY777, pernahkah anda mendengar atau sudah bermain disini ?, Mari kita bahas sedikit tentang kelebihan situs slot online ini, sebagai situs slot gacor hari ini yang menggunakan slot server thailand terbaru gampang menang dengan winrate tertinggi di bandingkan situs lain, bermain di OKEPLAY777 memiliki experience yang berbeda pada saat mendapatkan kemenangan sensasional hanya dengan modal deposit slot dana Rp.15,000 dan menang berapapun di bayar tanpa potongan.

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-04-15   12:27:25
  Cytuj

  One of the most alluring aspects of casinos is the potential for big wins. Whether it's hitting the jackpot on a slot machine or outplaying opponents at the poker table, the thrill of winning can be exhilarating. However, it's essential to remember that gambling also carries risks, and it's possible to lose money as well. 카지노커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-04-14   16:52:39
  Cytuj

  Affordable Wildlife Control offers expert wildlife removal services in Mississauga, Ontario, specializing in the humane handling and prevention of raccoon and squirrel infestations. Their team uses effective strategies to safely remove these animals from residential properties, ensuring minimal disruption and harm. The services extend to thorough inspections to identify entry points and potential attractants, followed by professional sealing and proofing techniques to prevent future wildlife issues. Emphasizing customer satisfaction, they provide tailored solutions to meet the unique needs of each client, promoting coexistence with urban wildlife while protecting homes from damage and health risks associated with unwanted animal guests. Raccoon Removal

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-04-13   17:16:44
  Cytuj

  Of course, gambling can be both thrilling and risky. While some may walk away with pockets full of winnings, others may find themselves on the losing end. It's important for players to gamble responsibly and set limits on their spending to ensure that they don't get carried away in the excitement of the moment. 한국야동

 • 2024-03-23   06:43:02
  Cytuj

  I need to search for objectives with fundamental data on given point and offer them to teacher our slant and the article. Magic Thunderbolt

 • Użytkownik niezalogowany Bespoke Wealth Management singapore
  Bespoke Wealth Management singapore 2024-03-22   12:18:59
  Cytuj

  Very amazing post thanks for share Bespoke Wealth Management singapore

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-03-11   06:40:59
  Cytuj

  The serene atmosphere at Nirvana Singapore is truly enchanting. nirvana singapore

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-10   06:24:09
  Cytuj

  I love how ethnic meals reflect the rich cultural heritage of different regions. Global cuisine products

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   15:22:48
  Cytuj

  The virtual atmosphere in online casinos is so immersive. It's like stepping into a different world filled with endless possibilities and potential wins. 프리카지노

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   12:51:26
  Cytuj

  I am searching for and I want to post a remark that "The substance of your post is magnificent" Great work! affittare casa vacanza gorizia

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   12:42:29
  Cytuj

  I think I have never observed such web journals ever that has finish things with all points of interest which I need. So sympathetically refresh this ever for us. affitto breve trieste

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   12:24:29
  Cytuj

  Ceramiche always bring a touch of elegance to any space. case Londra

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   12:14:59
  Cytuj

  I love how ceramiche tiles can transform a dull room into something spectacular. ceramiche

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   11:37:41
  Cytuj

  Levigatura parquet Brescia experts make your floors shine. levigatura parquet reggio emilia

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-07   06:32:41
  Cytuj

  Need professional levigatura parquet in Brescia? Look no further! levigatura parquet brescia

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-04   10:43:12
  Cytuj

  Gangaur Realtech is a professionally overseen association work in land administrations where incorporated administrations are given by experts to its customers looking for expanded an incentive by owning, possessing or putting resources into land. เว็บพนันออนไลน์ ฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-02-29   07:40:40
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 온라인카지노.com

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-22   15:25:53
  Cytuj

  I unquestionably appreciating each and every piece of it and I have you bookmarked to look at new stuff you post. จำนำรถ

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-17   16:06:21
  Cytuj

  It's extremely educational and you are clearly exceptionally proficient around there. You have opened my eyes to differing sees on this point with fascinating and strong substance. season of discovery level boost

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-14   15:17:45
  Cytuj

  First You got a great blog .I will be interested in more similar topics. i see you got really very useful topics, i will be always checking your blog thanks. Squirrel Removal

 • 2024-02-03   08:20:40
  Cytuj

  The best article I ran over various years, compose something about it on this page. concierge doctor naples

 • Użytkownik niezalogowany gg
  gg 2024-01-28   18:52:35
  Cytuj

  CZY KTOŚ MOŻE ZABLOKOWAĆ TE BOTY REKLAMOWE? Cała sekcja komentarzy to reklamy albo wirusy. @moderator ??

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   12:48:21
  Cytuj

  On that site page, you'll see your depiction, for what reason not read through this. transmission repair

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-23   07:51:42
  Cytuj

  The site is affectionately adjusted and spared as much as date. So it ought to be, a debt of gratitude is in order for offering this to us. รับจำนำรถจอด

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-08   17:06:14
  Cytuj

  These you will then observe the most vital thing, the application gives you a site an effective critical web page: Towing near me

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-08   16:46:45
  Cytuj

  On my site you'll see comparable writings, compose what you think. junk cars wanted

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-05   20:34:53
  Cytuj

  Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. เกมส์ไพ่ป๊อกเด้ง

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-05   19:57:34
  Cytuj

  I likewise composed an article on a comparative subject will discover it at compose what you think. เว็บสล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-01   12:01:21
  Cytuj

  I expounded on a comparable issue, I give you the connection to my site. Animal Control Brampton

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-01   11:51:26
  Cytuj

  Unlock the power of Custom AI Agents with Taskade – your tool to create personalized AI assistants. Tailor them to handle tasks like content creation, web research, coding, and more, optimizing your workflow with intelligent automation. Perfect for businesses seeking efficient, AI-driven solutions. Benefits of AI Agents in Teams

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-26   15:18:20
  Cytuj

  The website loading speed is amazing. It kind of feels that you're doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this subject! เว็บสล็อตทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-22   10:04:19
  Cytuj

  Good to become visiting your weblog again, it has been months for me. Nicely this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share. French coach trips

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-22   07:39:15
  Cytuj

  I truly appreciate basically perusing the majority of your weblogs. Just needed to advise you that you have individuals like me who value your work. Certainly an awesome post. Caps off to you! The data that you have given is exceptionally useful. cash for junk cars

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   14:21:43
  Cytuj

  I've been on the lookout for slots that won't break easily. สล็อตแตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   07:29:43
  Cytuj

  Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have. 91club

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-17   16:02:11
  Cytuj

  I no uncertainty esteeming each and every bit of it. It is an amazing site and superior to anything normal give. I need to grateful. Marvelous work! Every one of you complete an unfathomable blog, and have some extraordinary substance. Keep doing stunning. Travel booking network

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2023-12-16   18:56:17
  Cytuj

  This is the ultimate destination for anyone seeking the thrill of the biggest web slots. สล็อตเว็บใหญ่ที่สุด

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-16   11:37:50
  Cytuj

  Such destinations are imperative since they give a huge measurement of valuable data ... OsaBus bus tours

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-07   13:17:17
  Cytuj

  Incredible Blog! I might want to thank for the endeavors you have made in composing this post. I am trusting a similar best work from you later on also. I needed to thank you for this sites! Much obliged for sharing. Incredible sites! 우리카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-07   13:03:05
  Cytuj

  So parcel to happen over your astounding site. Your blog acquires me a phenomenal exchange of charming.. Salubrious part alongside the scene. 온라인슬롯사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-06   15:26:26
  Cytuj

  Truly regard this awesome post that you have suited us.Great site and a phenomenal subject in like manner I truly get astounded to look at this. Its better than ordinary. ledger nano x código descuento

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:31:03
  Cytuj

  Customary visits recorded here are the most straightforward technique to value your vitality, which is the reason why I am heading off to the site regular, hunting down new, intriguing data. Many, bless your heart! video bokep terbaru 2023

 • Użytkownik niezalogowany OKBet Games
  OKBet Games 2023-12-02   06:16:50
  Cytuj

  Excellent to the point article and news.. Well appreciated, My sites: OKBet

 • Użytkownik niezalogowany vex 3
  vex 3 2023-11-28   04:13:26
  Cytuj

  There are numerous online games that provide excellent form solutions; in my spare time, I enjoy playing vex 3.

 • Użytkownik niezalogowany mapquestdirections
  mapquestdirections 2023-10-17   12:42:33
  Cytuj

  Piwo, podstawowy, elementarny napitek ludzkości z różnych stron świata był z pewnością pociechą dla Mapquest wielu,

 • Użytkownik niezalogowany <a href=Tree service Sioux City" src="https://teatralny.pl/images/unknownPerson.gif">
  Tree service Sioux City 2023-08-31   14:56:06
  Tree service Sioux City', 61849); return false;">Cytuj

  Thank you for sharing this.

 • Użytkownik niezalogowany Freya
  Freya 2023-08-31   14:54:43
  Cytuj

  Thank you so much for sharing this blog. I've learned so much. href="https://www.siouxcitytreeservicepros.com/">Tree service Sioux City

 • Użytkownik niezalogowany George Watsons
  George Watsons 2023-08-31   14:53:38
  Cytuj

  Thank you so much for sharing this blog. I've learned so much. [url=https://www.siouxcitytreeservicepros.com/]Tree service Sioux City[/url]

 • Użytkownik niezalogowany Kaysee Williams
  Kaysee Williams 2023-08-31   14:51:55
  Cytuj

  Thank you so much for sharing this blog. I've learned so much. href="https://www.siouxcitytreeservicepros.com/">Tree service Sioux City

 • Użytkownik niezalogowany natasha evans
  natasha evans 2023-08-30   04:37:49
  Cytuj

  You can collect items like coins, pizza, cheese and stars to increase your score. You can also find secret items like cookies, donuts, and ice cream cakes to unlock special features pizza tower

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2023-08-29   21:43:21
  Cytuj

  jakieś brednie pseudointelektualne