AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

O teatrze telewizji, czyli ktoś powiedział, że kiedyś było fajnie

 

Zabieram się do pisania tego tekstu z lękiem, bo temat jest złożony a sprawa istotna.

Nie chcę też, aby ktokolwiek z twórców, którzy podjęli to wyzwanie (czyli realizację teatru telewizji „na żywo”), poczuł się zaatakowany czy skrytykowany. Po prostu – mówiąc językiem sztuki wojny – dobrze wiem, że decyzja podjęta na szczeblu strategicznym jest prawie nie do odwrócenia na szczeblu taktycznym.

Otóż moja podstawowa teza brzmi: teatr telewizji jako forma przeniesienia „na żywo” spektaklu z teatru jest formą z konieczności ułomną. Co więcej – widzów świadomych nie wciąga, a widzów nieświadomych irytuje.

Oczywiście czym innym są przeniesienia oper z Metropolitan czy La Scali, mistrzowskich baletów Batsheva Theater czy innych klasyków tańca współczesnego, gdzie rola proporcji dźwięku do obrazu jest inna, a wielbiciele otrzymują dzieło nagrane lub transmitowane, niedostępne w żaden inny sposób .A zatem choć to erzatz, to jednak kuszący i sam maniacko odwiedzam kanał Mezzo, bo oferta muzyki klasycznej i informacja o nowych odkryciach w scenografii i teatrach ruchu jest cenna i inspirująca.

Jednak argumentacja, że „na żywo jest zupełnie inaczej” ma sens w przypadku meczu sportowego lub reakcji polityka na niespodziewaną wieść, że właśnie przegrał wybory. W przypadku spektaklu teatru telewizji większego sensu nie ma.

Owszem, był taki czas, gdy ludzie zasiadali przed małymi czarno-białymi ekranikami i jednoczyli się w wielki, wielomilionowy organizm, który oglądał „na żywo” zdarzenie niepowtarzalne. (Przynajmniej do czasu, kiedy wymyślono telerecording.)

Ewolucja narzędzi następowała jednak błyskawicznie, a język komunikacji się zmieniał.

Teatr Telewizji, przynajmniej w polskim wydaniu, miał szczęście. Kutz, Wajda, Hanuszkiewicz, Hubner, Swinarski, Kieślowski (także Lupa!) odkrywali nowe możliwości i śmiało eksperymentowali z formami specyficznymi dla rodzącego się nowego gatunku. Odrębnego gatunku. Gatunku mówiącego swoim własnym językiem. Używającego własnych narzędzi. Kolejne pokolenia (patrz „Teatroteka”) odkrywały i proponowały nowe elementy i chwyty wykorzystujące specyficzne możliwości studia lub hali, czasem pleneru, czasem wnętrz naturalnych.

Od razu powiedzmy, że możliwości ograniczone i ograniczane.

Nie było mowy o rozmachu filmów fabularnych czy nawet seriali, coraz częściej żądano zmniejszenia budżetu na scenografię lub przeniesienia sztuki w tańsze przestrzenie. Niekiedy to przynosiło całkiem dobre rezultaty, wyzwalało pomysłowość, niekiedy kończyło się porażką.

Jednak zawsze sednem i centrum tej sztuki były umiejętności aktora.

Aktora, który – świadomy odrębnego zestawu narzędzi i środków wyrazu – nauczył się je wykorzystywać. Wiedział, kiedy ma zbliżenie, rozumiał, że może coś wyszeptać bez scenicznego podparcia przepony, dogadywał się z reżyserem co do konwencji i razem dawali odbiorcy formę, która nie będąc realizmem całkowitym, była zwykle realizmem komponowanym. Takim, w którym niemożliwe są brudnawe, przypadkowe kulisy za twarzą aktora. Takim, w którym pełny kontrplan, gdzie bohaterowie mogą patrzeć sobie w oczy, zastępuje pół-boczne, parateatralne ustawienia.

Człowiek mógł być obserwowany z wielką uwagą, a to, co Szekspir czy Mickiewicz mieli do powiedzenia, docierało nie przez paskudne, wymuszone płaskimi, scenicznymi sytuacjami kadry, a w kształcie przemyślanym, zamierzonym i skomponowanym.

Nie mówiąc o świetle na twarzach i w oczach, świetle wystudiowanym, często podnoszącym jakość obrazu na niebotyczne wyżyny.

Uciekano się do umowności, subtelnej ale wspomagającej przekaz (łatwiej zrozumieć, co mam na myśli, gdy się obejrzy Walizkę Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego lub Zakład doświadczalny „Solidarność” w reżyserii Adama Sajnuka) i odważnie eksperymentowano z nowymi możliwościami typu green box, steadicam i rozmaite elektroniczne ingerencje w obraz.

Teatr Telewizji rozwijał się, zmieniał, poszukiwał.

Powrót do przeszłości jest, moim zdaniem, nie tylko niemożliwy, ale jest rodzajem uwstecznienia.

Rozumiem i doceniam decyzje reżyserów filmowych, gdy jakiś temat pragną opowiedzieć w czerni i bieli, nie rozumiem, po co zachęcać reżyserów teatru telewizji, aby „lecieli” ze spektaklem w rytmie półtoragodzinnej całości, skoro mogliby przy pomocy montażu i lepszego ustawienia kamer opowiedzieć swoją historię znacznie lepiej, atrakcyjniej, czytelniej i w zgodzie z wypracowanymi wcześniej konwencjami. „Reportaż” z teatru to forma możliwa, ale ograniczająca w sposób absurdalny i okaleczający. Rozsądnym wielbicielom sztuki teatralnej i teatru telewizji w szczególności radzę unikać stanowiska, że „na żywo” jest lepiej. Złudzenie, szkodliwe złudzenie. Wydarzenie „na żywo” jest może nieco łatwiejsze do zareklamowania, ale jeśli chodzi o efekt artystyczny, raczej będzie słabsze.

Jedyna rzecz z dawnych lat, którą chętnie bym  przywrócił, to przedmowa przed spektaklem teatralnym wprowadzająca widza w historię dzieła – jeśli klasyczne, lub w źródła wyboru – jeśli współczesne.

Namawianie widza, aby obejrzał teatr telewizji, przy pomocy reklamy ukazującej tatusia grożącego palcem synkowi, który żartobliwie pyta o bileciki, nie wydaje mi się najlepszą zachętą. Że niby taniej ale za to w rodzinie? Hmm… naprawdę tylko tak widzimy potencjalnego odbiorcę teatru telewizji?

Widzę i wspominam Stefana Treugutta, wspaniałego teatrologa, teatrologa kochającego teatr całym sercem (to nie jest reguła) mówiącego: „Czym jest sumienie? Czy można je oszukać? Czy drugi człowiek jest dla nas pretekstem czy nadzieją? Czy czasem, oskarżając innych, nie dostrzegamy belki we własnym oku?”

Ech, to były czasy.

04-10-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (114)
 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   11:35:41
  Cytuj

  I incline toward simply phenomenal assets - you will see these individuals in: case londra

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:58:00
  Cytuj

  It is somewhat great, by and by look at the information with this handle. hotel fiera Bologna

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:50:06
  Cytuj

  I truly welcome this superb post that you have accommodated us. I guarantee this would be advantageous for the majority of the general population. siti web Modena

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:35:29
  Cytuj

  Unimaginable Blog! I should need to thank for the endeavors you have made in making this post. I am trusting a practically identical best work from you later on besides. I anticipated that would thank you for this goals! Grateful for sharing. Stunning goals! fabbro milano

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:28:05
  Cytuj

  It is ideal time to make a few arrangements for the future and the time has come to be upbeat. I've perused this post and on the off chance that I would I be able to want to recommend you few fascinating things or tips. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I need to peruse more things about it! siti internet milano

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:20:53
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. siti internet bassa friulana

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   10:03:14
  Cytuj

  For genuine devotees of this string I will address is a free on the web! hotel bei grado

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   09:54:51
  Cytuj

  I for one utilize them solely astounding components : you will see these people amid: Ferienhaus mit spa Trieste

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-01   09:46:05
  Cytuj

  I for one utilize them solely astounding components : you will see these people amid: ferienwohnung bei Aquileia

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   16:01:14
  Cytuj

  I went onto your blog while centering just marginally submits. Decent procedure for next, I will be bookmarking without a moment's delay grab your entire ascents... gestione casa vacanza trieste

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   15:49:55
  Cytuj

  I feel extremely cheerful to have seen your site page and anticipate such a large number of all the more engaging circumstances perusing here. Much appreciated yet again for every one of the points of interest. affitto immobile gorizia

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-29   15:40:52
  Cytuj

  Such an especially significant article. To a great degree charming to examine this article.I should need to thank you for the undertakings you had made for creating this astonishing article. affitto breve gorizia

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-28   15:37:36
  Cytuj

  Much obliged to you for your post, I search for such article along time, today I discover it at long last. this post give me heaps of prompt it is extremely helpful for me. taxi palma mallorca

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:59:42
  Cytuj

  I went onto your blog while centering just marginally submits. Decent procedure for next, I will be bookmarking without a moment's delay grab your entire ascents... noleggio auto Modena

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:49:36
  Cytuj

  I feel extremely cheerful to have seen your site page and anticipate such a large number of all the more engaging circumstances perusing here. Much appreciated yet again for every one of the points of interest. auto noleggio Modena

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:40:12
  Cytuj

  I like audit destinations which get a handle on the cost of passing on the awesome supportive resource in vain out of pocket. I really venerated scrutinizing your posting. Thankful to you! case a londra

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   10:19:19
  Cytuj

  This is a great article, Given such a great amount of information in it, These kind of articles keeps the clients enthusiasm for the site, and continue sharing more ... good fortunes. cube

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   07:16:58
  Cytuj

  Such an especially significant article. To a great degree charming to examine this article.I should need to thank you for the undertakings you had made for creating this astonishing article. andractim cream buy

 • Użytkownik niezalogowany SafeToto
  SafeToto 2024-02-25   15:59:27
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 온라인카지노 .COM

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-25   15:24:50
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! Brooks Nunez

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-24   06:47:41
  Cytuj

  Excellent read, Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. make money online

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-22   15:21:47
  Cytuj

  Incredible post I should state and much obliged for the data. Instruction is unquestionably a sticky subject. Be that as it may, is still among the main themes of our opportunity. I value your post and anticipate more. จำนำรถจอด

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-02-22   10:40:41
  Cytuj

  Make money online without lifting a finger! No experience required register here: 바카라 검증.com

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-18   15:12:26
  Cytuj

  Welcome to Casa Milano, your destination for premium Italian porcelain tiles. Our Italgraniti Pietra Grey Glossy slabs epitomize luxury and durability. Crafted in Italy from a blend of clay and minerals, these tiles boast an elegant design that enhances any space. Resistant to scratches, stains, and fading, they ensure long-lasting beauty. Easy to install and maintain, they offer convenience without compromising on style. Elevate your interiors with the sophistication of Italgraniti Pietra Grey Glossy from Casamilanoitaly.com. Explore our collection today and transform your space with Italian craftsmanship at its finest. italgraniti

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-18   13:19:11
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! controller job description

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-17   15:36:55
  Cytuj

  I just got to this bewildering site in the moderately later past. I was truly gotten with the bit of advantages you have here. Tremendous thumbs up for making such splendid blog page! camouflage wedding decor

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-14   15:40:54
  Cytuj

  I need to seek destinations with important data on given point and give them to educator our feeling and the article. buy wow season of discovery gold

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-11   11:33:42
  Cytuj

  It is amazingly decent to see the best subtle elements introduced in a simple and understanding way. Squirrel Removal

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-10   17:48:00
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! Scented candles

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   19:14:02
  Cytuj

  Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've truly delighted in perusing this article today and I figure this may be outstanding amongst other article that I've perused yet. If it's not too much trouble keep this work going ahead in a similar quality. sbobet

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   18:14:44
  Cytuj

  I think this is an edifying post and it is incredibly useful and instructed. in like manner, I should need to thank you for the undertakings you have made in making this article. is salvia legal in mississippi

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-06   11:05:50
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! Online Kurse

 • Użytkownik niezalogowany casino online game
  casino online game 2024-02-04   10:49:36
  Cytuj

  Magandang post ito. Nagkataon lang na napadaan ako sa iyong blog at gusto kong sabihin na talagang nag-enjoy ako sa pagbabasa ng iyong mga blog post. color game online pagcor online casino

 • 2024-02-03   08:46:17
  Cytuj

  Gives you the best site address I know there alone you'll discover how simple it is. concierge doctor naples

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-02   10:48:38
  Cytuj

  it's extremely cool blog. Connecting is exceptionally valuable thing.you have truly made a difference ดูหนัง Star Trek ทุกภาค

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   16:16:23
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! mid check

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-02-01   14:10:19
  Cytuj

  The site is affectionately adjusted and spared as much as date. So it ought to be, a debt of gratitude is in order for offering this to us. baby boy onesies 3-6 months

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-31   15:37:20
  Cytuj

  I truly welcome this superb post that you have accommodated us. I guarantee this would be advantageous for the majority of the general population. 尼斯體育

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-31   15:25:39
  Cytuj

  It's predominant, however , look at material at the road address. case londra

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-31   15:10:17
  Cytuj

  I like audit destinations which get a handle on the cost of passing on the awesome supportive resource in vain out of pocket. I really venerated scrutinizing your posting. Thankful to you! ceramiche

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-31   14:55:37
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! auto noleggio modena

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-30   07:10:25
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. ดูหนังกู๋หว่าไจ๋

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-29   16:22:47
  Cytuj

  It has completely risen to crown Singapore's southern shores and without a doubt set her on the worldwide guide of private historic points. Regardless I scored the a bigger number of focuses than I ever have in a season for GS. I figure you would be unable to discover someone with a similar consistency I have had throughout the years so I am content with that. hire live band

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-29   15:56:16
  Cytuj

  I just got to this astonishing site in the relatively recent past. I was really caught with the bit of assets you have here. Enormous thumbs up for making such brilliant blog page! jokerwin77

 • 2024-01-28   12:37:58
  Cytuj

  Welcome to the gathering of my life here you will master every little thing about me. ออก กํา ลังกา ย แบบ เวท เทรน นิ่ง

 • 2024-01-28   12:14:19
  Cytuj

  You bear through a wonderful opening. I rational soundness unquestionably quarry it besides by and by propose to my buddys. I am reserved they assurance be profited from this scene. ข่าว กีฬา ฟุตบอล แมน ยู วัน นี้

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-28   11:43:30
  Cytuj

  Much obliged to you for your post, I search for such article along time, today I discover it at long last. this post give me heaps of prompt it is extremely helpful for me. Bali Hotel Area Jimbaran

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-28   11:31:25
  Cytuj

  To a great degree lovely and interesting post. I was scanning for this kind of information and savored the experience of examining this one. 3A娛樂城

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-28   11:20:42
  Cytuj

  I like review sites which grasp the cost of conveying the fantastic helpful asset for nothing out of pocket. I genuinely revered perusing your posting. Much obliged to you! need to know

 • 2024-01-28   11:05:16
  Cytuj

  Strikingly you compose, I will address you'll discover energizing and fascinating things on comparative themes. เกนชินอิมแพค โค้ด

 • 2024-01-28   10:42:30
  Cytuj

  it's extremely pleasant and meanful. it's extremely cool blog. Connecting is exceptionally valuable thing.you have truly helped bunches of individuals who visit blog and give them usefull data. ปลา พะยูน ภาษา อังกฤษ

 • 2024-01-28   10:11:44
  Cytuj

  This is essential, however it's important to enable you to make a beeline for it weblink: วาฬโอมูระ

 • 2024-01-28   08:04:34
  Cytuj

  It is great, yet take a gander at the data at this address. ผักบุ้ง มี กี่ ประเภท

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-28   07:33:50
  Cytuj

  I read this article. I think You put a lot of effort to make this article. I like your work. องุ่นไซมัสคัส ญี่ปุ่น

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   20:29:27
  Cytuj

  On my site you'll see comparable writings, compose what you think. พืชสวนครัวมีอะไรบ้าง

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   18:40:32
  Cytuj

  Trying to say thanks won't simply be adequate, for the fantasti c clarity in your written work. I will immediately snatch your rss channel to remain educated of any updates. ตัวอย่าง วรรณกรรม ไทย

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2024-01-27   17:59:08
  Cytuj

  Here at this site extremely the critical material accumulation so everyone can appreciate a great deal. สถาปัตยกรรม ของ ไทย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-27   07:17:17
  Cytuj

  Truly value this magnificent post that you have accommodated us.Great site and an incredible subject also I truly get astonished to peruse this. Its better than average. band in bristol

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   14:26:06
  Cytuj

  Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've truly delighted in perusing this article today and I figure this may be outstanding amongst other article that I've perused yet. If it's not too much trouble keep this work going ahead in a similar quality. Asian Massage Las vegas

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   14:16:22
  Cytuj

  I truly appreciate basically perusing the majority of your weblogs. Just needed to advise you that you have individuals like me who value your work. Certainly an awesome post. Caps off to you! The data that you have given is exceptionally useful. Vegas Top Massage

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-26   14:16:04
  Cytuj

  This is also a fair post which I really savored the experience of scrutinizing. It isn't every day that I have the probability to see something like this.. Vegas massage Nuru

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   13:51:34
  Cytuj

  It ought to be noticed that while requesting papers available to be purchased at paper composing administration, you can get unkind state of mind. In the event that you feel that the authority is endeavoring to cheat you, don't purchase research project from it. Las Vegas Asian Massage

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   13:44:55
  Cytuj

  Astonishing learning and I get a kick out of the chance to impart this sort of data to my companions and expectation they like it they why I do Las Vegas Asian Massage

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-26   13:22:21
  Cytuj

  I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. Guest Post

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-25   15:53:27
  Cytuj

  Such an especially significant article. To a great degree charming to examine this article.I should need to thank you for the undertakings you had made for creating this astonishing article. photo booth

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-25   14:03:10
  Cytuj

  The issue you we included above is certainly regard proficient for anyone to work out. the possibility of your article is substantial and It will realize a positive way. asiahoki77

 • Użytkownik niezalogowany Bonanza138
  Bonanza138 2024-01-24   12:22:29
  Cytuj

  I no uncertainty esteeming each and every bit of it. It is an amazing site and superior to anything normal give. I need to grateful. Marvelous work! Every one of you complete an unfathomable blog, and have some extraordinary substance. Keep doing stunning. Land Filling Service

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-24   11:53:36
  Cytuj

  Great info! I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have. fabbro milano

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-24   11:42:36
  Cytuj

  A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. siti internet milano

 • Użytkownik niezalogowany willamSEO
  willamSEO 2024-01-24   11:23:44
  Cytuj

  This post is genuinely incredible. I really like this post. It is remarkable among different posts that I ve read in a long time. You shake for this alright post. I genuinely welcome it! Profit Box

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   07:48:02
  Cytuj

  You re in purpose of actuality a without flaw website admin. The site stacking speed is astonishing. It sort of feels that you're doing any unmistakable trap. Besides, The substance are perfect work of art. you have completed a fabulous movement regarding this matter! รับจำนำรถจอด

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   07:24:25
  Cytuj

  In fact, this influenced them to think what diverse activities are valuable for those of us who end up all over the place or have confined rigging decisions. sekolah dasar hang tuah 6 surabaya

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   07:08:11
  Cytuj

  Composing with style and getting great compliments on the article is very hard, to be honest.But you've done it so serenely and with so cool feeling and you've nailed the activity. This article is had with style and I am giving great compliment. Best! situs joko77

 • Użytkownik niezalogowany william SEO
  william SEO 2024-01-23   06:30:28
  Cytuj

  Two full thumbs up for this magneficent article of yours. I've truly delighted in perusing this article today and I figure this may be outstanding amongst other article that I've perused yet. If it's not too much trouble keep this work going ahead in a similar quality. link slot300

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-22   11:11:16
  Cytuj

  I'm eager to reveal this page. I have to thank you for ones time for this especially fabulous read !! I unquestionably extremely loved all aspects of it and I likewise have you spared to fav to take a gander at new data in your site. spookyswap

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-01-21   14:40:06
  Cytuj

  Hello, I found your blog per Google bit looking for such kinda instructive prompt also your educate sees extremely noteworthy for me. retirement

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-20   06:45:14
  Cytuj

  I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-19   06:47:06
  Cytuj

  I'm eager to reveal this page. I have to thank you for ones time for this especially fabulous read !! I unquestionably extremely loved all aspects of it and I likewise have you spared to fav to take a gander at new data in your site. MIT

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-17   15:42:42
  Cytuj

  I welcome you to the page where you can read with intriguing data on comparable points. transmissions4less.nyc +17187770330

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-17   07:44:39
  Cytuj

  I am truly getting a charge out of perusing your elegantly composed articles. It would seem that you spend a considerable measure of exertion and time on your blog. I have bookmarked it and I am anticipating perusing new articles. Keep doing awesome. 토토사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-16   13:25:38
  Cytuj

  Mmm.. great to be here in your article or post, whatever, I figure I ought to likewise buckle down for my own site like I see some great and refreshed working in your site. slot 138 slot

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-14   10:04:31
  Cytuj

  I feel exceptionally appreciative that I read this. It is exceptionally useful and extremely useful and I extremely took in a great deal from it. laser cutting machine

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-13   16:54:52
  Cytuj

  2up Sports Social Game APP is the newest type of sports social entertainment game in the world in 2020's. 2up Sports adapts to the web3 era and the wave of mobile internet, oriented to the personality, health, fashion, popularity, new trend, all-day socialization concept of the young generation of 00's. 2up

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-12   18:56:56
  Cytuj

  it's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. 정보블로그

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   11:28:12
  Cytuj

  Underneath you will comprehend what is vital, the thought furnishes one of the connections with an energizing site: Organic Astaxanthin

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-12   07:01:34
  Cytuj

  Just unadulterated magnificence from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not baffled me by any extend of the creative energy. I accept you will keep the quality work going on. 남자레플리카

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   15:08:55
  Cytuj

  Awesome dispatch! I am indeed getting apt to over this info, is truly neighborly my buddy. Likewise fantastic blog here among many of the costly info you acquire. Reserve up the beneficial process you are doing here. 해외축구중계

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-11   06:06:20
  Cytuj

  I feel exceptionally appreciative that I read this. It is exceptionally useful and extremely useful and I extremely took in a great deal from it. 메이저사이트

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-09   07:18:26
  Cytuj

  It's predominant, however , look at material at the road address. 더킹플러스카지노

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-05   08:25:29
  Cytuj

  The site is affectionately adjusted and spared as much as date. So it ought to be, a debt of gratitude is in order for offering this to us. ป๊อกเด้ง ออนไลน์

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-04   20:14:22
  Cytuj

  Your websites facilitate all the more each else volume is so engaging further serviceable It chooses me occur for withdraw reprise. I will in a split second snatch your rss channel to remain educated of any updates. เกมสล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-04   14:14:32
  Cytuj

  I expounded on a comparable issue, I give you the connection to my site. Towing near me

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   19:28:16
  Cytuj

  An obligation of appreciation is all together for the informational and pleasing post, plainly in your blog everything is extraordinary.. Jumpsuit Maternity

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   16:07:56
  Cytuj

  I think this is an edifying post and it is incredibly useful and instructed. in like manner, I should need to thank you for the undertakings you have made in making this article. towing junk cars

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   12:13:52
  Cytuj

  It is amazingly decent to see the best subtle elements introduced in a simple and understanding way. photo booth

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-31   06:39:45
  Cytuj

  I feel especially thankful that I read this. It is particularly helpful and to a great degree valuable and I amazingly took in an incredible arrangement from it. 에볼루션파워볼

 • Użytkownik niezalogowany Jolie Keva
  Jolie Keva 2023-12-28   09:53:03
  Cytuj

  I really enjoyed it, I want to know more about this article suika watermelon game because it is very good, keep it up. Thanks for sharing.

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-28   06:29:24
  Cytuj

  Now you'll discover what is vital, everything gives a url to the engaging page: 토토커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-27   06:37:47
  Cytuj

  On my site you'll see comparable writings, compose what you think. 먹튀커뮤니티

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   15:23:21
  Cytuj

  A to a great degree brilliant blog passage. We are really grateful for your blog passage. fight, law usage You will find an extensive measure of techniques in the wake of heading off to your post. I was absolutely examining for. An obligation of appreciation is all together for such post and please keep it up. Mind blowing work. Animal Control Brampton

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-26   15:15:26
  Cytuj

  Unlock the power of Custom AI Agents with Taskade – your tool to create personalized AI assistants. Tailor them to handle tasks like content creation, web research, coding, and more, optimizing your workflow with intelligent automation. Perfect for businesses seeking efficient, AI-driven solutions. AI Workflow Automation Guide

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-26   14:47:10
  Cytuj

  It is amazingly decent to see the best subtle elements introduced in a simple and understanding way. รวมสล็อตทุกค่ายในเว็บเดียว

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-25   10:33:27
  Cytuj

  Wow what a Great Information about World Day its incredibly charming instructive post. an obligation of appreciation is all together for the post. pasar123

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-19   18:05:17
  Cytuj

  A debt of gratitude is in order for the instructive and accommodating post, clearly in your blog everything is great.. cash for cars

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   14:12:02
  Cytuj

  What steps can manufacturers take to improve the durability of slots? สล็อตแตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-18   07:18:01
  Cytuj

  I have a mission that I'm quite recently chipping away at, and I have been at the post for such data 91club

 • Użytkownik niezalogowany jsimitseo
  jsimitseo 2023-12-16   16:33:34
  Cytuj

  This is the ultimate destination for anyone seeking the thrill of the biggest web slots. สล็อตเว็บใหญ่ สุด

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2023-12-16   14:50:12
  Cytuj

  It's amazing how online casinos have evolved. The graphics and sound effects make you feel like you're in a real casino, all from the comfort of your couch. 하이카지노

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-16   11:09:18
  Cytuj

  It is amazingly decent to see the best subtle elements introduced in a simple and understanding way. French coach trips

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:30:49
  Cytuj

  You re in purpose of actuality a without flaw website admin. The site stacking speed is astonishing. It sort of feels that you're doing any unmistakable trap. Besides, The substance are perfect work of art. you have completed a fabulous movement regarding this matter! video ngentot sama anjing

 • Użytkownik niezalogowany esabong events
  esabong events 2023-12-02   06:20:19
  Cytuj

  Very interesting information! Perfect just what I was looking for! My site: e sabong

 • Użytkownik niezalogowany OKBet
  OKBet 2023-11-29   09:55:30
  Cytuj

  Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us. OKBet philippines

 • Użytkownik niezalogowany Nanasi
  Nanasi 2023-10-10   09:58:22
  Cytuj

  dino game is a fun and simple game that you can play on your browser when you have no internet connection. It features a cute T-Rex dinosaur that runs across an endless desert and tries to avoid obstacles like cacti and pterodactyls. You can control the dinosaur by jumping or ducking with the spacebar or the arrow keys on your keyboard, or by tapping on your mobile screen. The game gets faster and harder as you progress, and the background color changes from day to night dinosaur game

 • Użytkownik niezalogowany Jacek
  Jacek 2023-10-08   08:35:36
  Cytuj

  TAK