AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Podziękowanie

 

Drogi Czytelniku, który napisałeś do mnie, podpisując się „konsument”, oczywiście masz rację. Oczywiście mój podział na kucharzy i konsumentów jest felietonowym uproszczeniem, a przenoszenie wydziałów i separowanie od siebie ludzi nie ma sensu.

Oczywiście grono twórców i współtwórców spektaklu teatralnego to nie tylko reżyser i aktorzy, ale zazwyczaj znakomici humaniści, którzy na każdym etapie pracy wspierają tworzących i są ich mądrymi przewodnikami.

Ostatniego zdania mojego poprzedniego felietonu nie powinienem pisać, bo to takie uogólnienie, które może zirytować każdego, kto zostaje zakwalifikowany do zdecydowanie nazbyt dychotomicznego podziału na grupy.

Mój pisk myszy podyktowany był jednak pewnym niepokojem, wywołanym wieloletnią obserwacją życia teatralnego.

Ostatnio w poświęconym rynkowi dzieł sztuki reportażu telewizyjnym Wszystko na sprzedaż usłyszałem zdanie wygłoszone przez przedstawicielkę domu aukcyjnego, handlującą obrazami sztuki współczesnej.

Na aukcji większość dzieł była sprzedawana za kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów (!) dolarów, co budziło naturalne pytanie o zastosowane kryteria.

Ta pani, niewątpliwy znawca sztuki, odpowiedziała: „Są tacy, którzy wiedzą, są tacy, którym trzeba powiedzieć, aby wiedzieli, i tacy, którzy nie dowiedzą się nigdy”.

To też uproszczenie, ale dość trafne.

Chodzi mi więc o to, aby ci, którzy zajmują się sądzeniem, należeli chociaż do tej drugiej kategorii. Wszyscy jesteśmy omylni, ale zgodzi się Pan chyba, że nonszalancja, arogancja, brak wrażliwości, zbytnia pewność siebie, zaperzenie ideologiczne czy z góry założona pogarda nie sprzyjają dobremu osądowi. I z takim nastawieniem lepiej nie męczyć się wizytami w teatrze.

Naturalnie stworzenie „Kodeksu postępowania sędziów dzieł sztuki” wydaje się całkowicie niemożliwe, często jednak czujemy (przynajmniej ja tak czuję), że ktoś piszący tekst krytyczny przekracza granice przyzwoitości.

Nie myli się, tylko przekracza granice przyzwoitości.

Odpowie Pan zapewne, że to rzadkość, że w tak skomplikowanej materii nie można stosować uogólnień, a na wydziałach humanistycznych trzeba zapoznawać studentów z tak zwanym szerokim spectrum poglądów i że trudno analizować kwalifikacje moralne każdego.

Zgadzam się z Panem.

Niestety, uczenie przyzwoitości jest niezwykle trudnym zadaniem, co jasno widać zarówno po zachowaniach niektórych dymisjonowanych sędziów-wiceministrów, jak i po skromnej recepcji książki Bricmonta i Sokala Modne bzdury.

04-09-2019

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
siedem minus cztery jako liczbę:
komentarze (9)
 • Użytkownik niezalogowany philip
  philip 2024-05-17   18:29:22
  Cytuj

  Great article, i'm very happy that i read articles like this. Could you also check out red ball 4

 • Użytkownik niezalogowany Emma
  Emma 2024-04-22   09:22:20
  Cytuj

  This article is both enlightening and comprehensive, effectively covering a wide range of topics while seamlessly integrating discussions about games throughout.

 • Użytkownik niezalogowany orabelle hana
  orabelle hana 2024-01-23   04:57:05
  Cytuj

  he was right GPA Calculator

 • Użytkownik niezalogowany suika
  suika 2023-12-13   04:58:32
  Cytuj

  suika game is a fun and simple game where you put different fruits into a box one by one. The exciting part is watching these fruits roll and bounce around in the box. Especially, it has millions of enthusiasts watching them every day via streaming platforms like Twitch, YouTube, and TikTok.

 • Użytkownik niezalogowany Tom Hiddleston
  Tom Hiddleston 2023-10-31   08:43:01
  Cytuj

  Zgadzam się, że podział na kucharzy i konsumentów był uproszczeniem, a grono twórców i współtwórców spektaklu teatralnego to nie tylko reżyser i aktorzy i time card calculator. Jednakże, jak Pan zauważył, istnieją pewne problemy w dziedzinie sztuki, takie jak nonszalancja, arogancja, brak wrażliwości, zbytnia pewność siebie, zaperzenie ideologiczne czy z góry założona pogarda, które nie sprzyjają dobremu osądowi. ale uważam, że ważne jest, aby ci, którzy zajmują się sądzeniem, byli w stanie spojrzeć na dzieła sztuki z różnych perspektyw i byli wrażliwi na różne punkty widzenia.

 • Użytkownik niezalogowany Byrd Franklin
  Byrd Franklin 2023-09-14   08:54:13
  Cytuj

  This is an amazing and informative article that covers so much ground. slope

 • Użytkownik niezalogowany gartenofbanban
  gartenofbanban 2023-08-02   04:21:41
  Cytuj

  W sztuce, pizza tower podobnie jak w wielu innych dziedzinach, poppy playtime chapter 3 opinie i gusty różnią się, co powoduje, że trudno jest stworzyć jednoznaczny "Kodeks postępowania sędziów dzieł sztuki".

 • Użytkownik niezalogowany Infinite Fusion Calculator
  Infinite Fusion Calculator 2023-06-22   06:39:13
  Cytuj

  Dziękuję za wyrażenie swojej opinii i za zrozumienie, że to tylko Infinite Fusion Calculator uproszczenie w celu lepszego przedstawienia tematu.

 • Użytkownik niezalogowany Victor Patrick
  Victor Patrick 2023-06-07   09:20:02
  Cytuj

  Dziękuję za Twoje uwagi i refleksje dotyczące wcześniejszych wypowiedzi. Rzeczywiście, podział na kucharzy i konsumentów jest uproszczeniem, które nie oddaje pełni różnorodności i roli twórców teatralnych. pge outage map