AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Szczęśliwe dni: 18 marca

Fot. Karol Budrewicz  

Lekko nie jest. Gdzieś tam jakiś juror zagapił się na dekolt młodziutkiej recytatorki i od razu ma przechlapane: artykuły demaskujące, listy protestacyjne, solidarnościowe gesty innych recytatorów. A z drugiej strony – w obronie pokrzywdzonego jakoby jurora larum podnosi ZASP, oburzeniem pała Towarzystwo Kultury Teatralnej, kwili teatr, w którym odbywał się konkurs. Dzieje się. Choć w porównaniu z tarłem „urzędników Pana B.” to pryszcz.

Zdarza mi się jeszcze tu i ówdzie jurorować, ale już się nie zagapiam. Po pierwsze stary jestem jak barbakan i oskoma na młodość minęła. A po drugie niedowidzę, więc zanim okulary do dali zamienię na okulary do bliży, najponętniejsze nawet widoki ulatują. Niemniej, „gdybym był młodszy, dziewczyno, gdybym był młodszy”.

„Oczko moje, co tak strzelasz” – pisał Gombrowicz; dziś za takie strzelanie można chodzić z podbitym oczkiem. I jak tu uwodzić, podrywać lub choćby niewinnie flirtować? Na wszelki wypadek nie przepuszczam już kobiet w drzwiach, a „całuję twoją dłoń, madame” nawet nie śmiem zanucić przy goleniu.

W pradawnych czasach pewien znakomity krytyk postanowił pobaraszkować ze znaną aktorką. Podczas bankietu w jej willi zakradł się po ciemku do sypialni i wślizgnął do łóżka, gdzie spowity kołdrą kształt niedwuznacznie wskazywał na obecność upragnionego ciała. W krytyku zawrzała krew i już był w ogrodzie, już witał się z gąską, gdy rozległ się straszliwy krzyk. W łóżku spał sparaliżowany ojciec aktorki. Rzecz przeszła do anegdoty. Dziś inny mój znajomek, aktor i pedagog, za swoje awanse szarpany jest przez prokuratora, zresztą nie wiem, słusznie czy niesłusznie.

Niedawno widziałem reportaż o niejakim Ryszardzie A., który w siedzibie ZASP-u (!) prowadził studium aktorskie. Jedna z uczestniczek nagrała przebieg zajęć. Rzeczywiście, podobnego oblesia ze świeczką szukać. Niemniej, jak słyszę, tenże Ryszard A. zainteresowany jest posadą dyrektora we wrocławskim Teatrze Polskim. We Wrocławiu był już jeden dyrektor oskarżony o molestowanie seksualne aktorek, więc tradycji stałoby się zadość.

To jednak małe miki. Taki na przykład Zelwerowicz w przypływie namiętności swoje kobiety podpalał – w sensie dosłownym, był zdaje się piromanem. A tu Akademia Teatralna nosi jego imię. Odebrać?

Z trochę innej beczki: czy należy słuchać piosenek Michaela Jacksona, skoro ujawniono o nim to, co ujawniono? Pytam teoretycznie, bo i tak go nie słucham. Ale miliony młodziaków słuchają. W istocie jest to pytanie o słuszność lub niesłuszność oddzielania życia od dzieła. Ezra Pound wygłaszał profaszystowskie pogadanki przez radio – czytać jego wiersze? Céline był antysemitą – przekreśla go to jako autora Podróży do kresu nocy? Bergman zadręczał kobiety – wolnoż oglądać jego filmy? A odcinki House of cards z Kevinem Spaceyem? A Polańskiego? Genet siedział za złodziejstwo, a na starość wspierał palestyńskich terrorystów – unieważnia to Balkon i Parawany? Caravaggio był zabójcą – ale malował, dał Bóg. I tak dalej, i tak dalej…

I tak oto od incydentu na konkursie recytatorskim dotarliśmy do kwestii: etyka a sztuka. Czy choćby: poprawność polityczna wobec niepoprawnych zachowań artystów. Czasem idzie o zwykłe świństwa, ale czasem sprawa się komplikuje – wtedy, gdy przekraczanie granic czy manipulowanie ludźmi przynosi wybitne rezultaty artystyczne. Co tak naprawdę wiemy na przykład o relacjach Grotowskiego z aktorami? Nie wszystko da się załatwić kampanią prasową czy listami protestacyjnymi. Choć te ostatnio na ogół podpisuję. W sprawie recytatorki też.

18-03-2019

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
jeden razy osiem jako liczbę:
komentarze (6)
 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2019-04-01   17:02:01
  Cytuj

  jasne: bo Ty jesteś kulturalny, wykształcony i udowodniony (a nawet udowadniający). A słońce (Peru) kręci się wokół ziemi. Ale matura pomaga, bucu.

 • Użytkownik niezalogowany Pierwsza Kadrowa
  Pierwsza Kadrowa 2019-03-29   12:19:40
  Cytuj

  Jacku Zembrzuski, jesteś zwykłym kłamcą - tylu ludzi obraziłeś, opluskwiłeś bez żadnych dowodów, plotłeś co Ci ślina na język przyniosła w tym Twoim chamstwie i teraz innym wyrzucasz brak dowodów. Jesteś najgorszym typem umysłowej bolszewii, gdy tymczasem Leninka w każdym innym oku widzisz.

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2019-03-20   07:51:51
  Cytuj

  to nie jest "trudny problem"... Do wydawania wyroków trzeba dowodów i upoważnionej instytucji. Inaczej to trzeba udowadniać, że nie jest się wielbłądem, a przecież Lenin śmierdzi

 • Użytkownik niezalogowany Caravaggio
  Caravaggio 2019-03-20   03:33:31
  Cytuj

  Recytatorka ma wybitne osiągnięcia artystyczne , pozwalające jej na ocenę ( bez jakichkolwiek faktycznych dowodów ) na ocenę profesjonalisty .. Cha, cha ! Polecam filmik z Jej osiągnięciami "artystycznymi" .Jest dostępny ... Porównywanie J. Grotowskiego i wielu innych twórców , mistrzów , geniuszy światowej sławy do poziomu osiągnięć , które odrzucona z konkursu za brak zdolności ma recytatorka , jest po prostu nieporozumieniem. Na marginesie : Caravaggio był genialnym malarzem ! Geniusz , to geniusz . I należy ( moim zdaniem ) oceniać Jego prace, a nie życie prywatne oglądając , słuchając , czytając i.t.d jego dzieła . A od etyki i moralności oraz życia prywatnego są inne instancje . .Gdybyśmy stosowali takie wzorce i szablony ( li tylko ) zostałoby może dziesięciu . Warto się nad tym zastanowić .

 • Użytkownik niezalogowany DB
  DB 2019-03-19   07:32:07
  Cytuj

  Trudny problem. Świat się tak skompresował, że wszystko jest wszystkim. A zarazem, wziąwszy pod uwagę kryzys autorytetów, niczym.

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2019-03-18   20:38:48
  Cytuj

  #MeeToo po Polsku, czyli bolszewia mentalna redivivus