AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

List GPRiRT do samorządów

 

Warszawa, 13.05.2020
Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych
gildiarezyserów@gmail.com

Szanowni Państwo,

Od początku pandemii COVID-19 Związek Zawodowy Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych włączył się w prace związanie z przeciwdziałaniem skutkom kryzysu. To m.in. w efekcie naszego APELU BRANŻY KREATYWNEJ I PRACOWNIKÓW KULTURY, podpisanego przez 25 związków i organizacji zrzeszających ludzi kultury, powołany został zespół antykryzysowy przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym wspólnie staramy się wypracowywać jak najlepsze rozwiązania dla naszego sektora.

W sektorze kultury pracuje ponad 300 tysięcy pracowników (ok. 2% wszystkich zatrudnionych) produkujących 3% PKB. Kultura jest fundamentem więzi społecznych budujących wspólnotę. W najbliższym czasie wspólnota będzie kluczowa dla nas wszystkich.

Zdajemy sobie sprawę, że to na barki samorządów spada największy trud ratowania kultury. Oferujemy Państwu naszą pomoc i wsparcie. Proponujemy utworzenie think thanków przy jednostkach samorządowych, które wypracowałoby modele współpracy, wsparcia i ochrony artystów freelancerów w ramach instytucji kultury.  Wiele instytucji już dziś zdecydowało się na współpracę z nami, my staramy się by działania i projekty pomocowe dedykowane pracownikom kultury były rzetelnie i merytorycznie opiniowane przez nasze środowisko. Opracowujemy też nowe modele działania, które umożliwią artystom spotkanie się z odbiorcami kultury w bezpiecznych warunkach w czasie kolejnych etapów odmrażania gospodarki i po pandemii. Nasze działania w połączeniu z tymi, które wypracowali Państwo do tej pory, mogą się stać dla innych pomocą i przykładem, za którym – mamy nadzieję – inne samorządy podążą, a my będziemy je promować jako dobre praktyki na czas kryzysu. W tych trudnych czasach potrzeba nam szczególnie dobrych praktyk i dalekowzrocznych samorządów, które rozumieją, że kultura jest jednym z fundamentów budujących nasze społeczeństwo jednak taka dyskusja nie może odbyć się bez udziału artystów i artystek.

To co dziś wydaje się nam najważniejsze, to wspólna walka o strefę kultury i setki tysięcy jej pracowników. Nie da się jej obronić jeśli instytucje kultury i ich budżety staną się kozłem ofiarnym obecnej sytuacji. Z uznaniem przyjęliśmy deklaracje Prezydenta Poznania, pana Jacka Jaśkowiaka, które padły w rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim (dla portalu gazeta.pl,30.04.2020) oraz Dyrektor Koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej Miasta Stołecznego Warszawy, Aldony Machnowskiej-Góry podczas debaty „Produkcja czy przetrwanie” (MSN, 29.04.2020), którzy zapowiedzieli, że ani Warszawa, ani Poznań nie planują dokonywać żadnych cięć w sektorze kultury. Mamy nadzieję, że ta deklaracja zostanie podtrzymana, a budżety instytucji kultury będą przeznaczane na statutową działalność z uwzględnieniem produkcji artystycznej, a nie na przekształcanie placówek i dostosowywanie ich pod wymogi nowego reżymu sanitarnego.

Reprezentując związek zawodowy zrzeszający reżyserki i reżyserów teatralnych, pracujących w samorządowych instytucjach, prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania: 
Jak będzie kreowana Państwa polityka kulturalna w najbliższym czasie, czy zamierzają Państwo wpływać na budżet kultury, szczególnie teatrów, w latach 2020/2021? Jeśli tak, to w jakim stopniu i jak bardzo odciśnie to piętno na teatrach, które są dziś dla artystów freelancerów jedyną szansą na jakiekolwiek zatrudnienie i przetrwanie kryzysu. (Wielu z nich, jeszcze przed pandemią, związało się z organizowanymi przez Państwa instytucjami licznymi umowami pisemnymi i ustnymi)
Czy planują Państwo programy i projekty pomocowe dla artystów freelancerów? Jeśli tak, to jakie?

Będziemy bardzo wdzięczni za pilną odpowiedź na nasze pytania, które zadajemy w trosce o twórców i pracowników kultury współpracujących lub zatrudnionych w prowadzonych przez Państwa instytucjach. Mamy też nadzieję na dialog, który przysłuży się pracownikom kultury, ale przede wszystkim tym, dla których pracują – mieszkańcom Waszego regionu.

 

ZZ Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych

14-05-2020

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę: