AKCEPTUJĘ
  • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Teatralne blogi: misja czy hobby?

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Fotograf (publikował w "Teatrze"). W radiowej Jedynce prowadził cykliczną audycję teatralną. Autor wielu rozmów z ludźmi teatru.
A A A
 

Kluczowa dyskusja o teatrze przeniosła się dziś z łam prasowych do internetu. Blogi o teatrze prowadzą teatrolodzy, twórcy teatralni i zupełni amatorzy, którzy potrzebują dać wyraz swoim zainteresowaniom. Ich głosy są niemal tak samo ważne, o ile nie ważniejsze od standardowych recenzji teatralnych, których zresztą ukazuje się coraz mniej. Jak zatem wygląda teatralna blogosfera? Jaką formę przybiera? Co napędza autorów do pisania?

Dlaczego zacząłeś prowadzić blog?

Bartłomiej Miernik (miernikteatru.blogspot.com)
Kiedy pracowałem w miesięczniku „Teatr“, oglądałem jedynie około czterdziestu spektakli rocznie. Paradoksalnie, po odejściu z redakcji liczba odwiedzanych przeze mnie teatrów znacznie się powiększyła. Jako osoba wygłodzona teatralnie miałem w końcu czas, żeby pojeździć po Polsce. Tak się akurat złożyło, że Jacek Sieradzki zaprosił mnie do składu komisji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, co wiązało się głównie z wyjazdami teatralnymi. W sezonie, w którym założyłem bloga, naliczyłem 160 obejrzanych spektakli. Wtedy uznałem, że warto byłoby podzielić się z czytelnikami swoimi wrażeniami. Zauważyłem, że obecnie dyskusje wokół teatru nie toczą się już w „Didaskaliach”, „Teatrze” czy „Notatniku Teatralnym”, tylko właśnie na portalach internetowych, na blogach. Tak się to zaczęło – z potrzeby oglądania i opowiadania o tym, co się widzi. W grudniu 2012 roku powstał Miernik Teatru. Pierwsze wpisy wysłałem kilku osobom, zareagowały pozytywnie. Dostałem bardzo dobre rekomendacje od Izabelli Cywińskiej i Tomka Karolaka. Miałem też bardzo dużo wejść – średnio około 15 tysięcy odsłon miesięcznie. Mój blog był szeroko komentowany. Niektóre posty, choćby te o dyrektorach, czy debilnych studentkach teatrologii, ludzie mi do dziś przypominają.

Wojciech Majcherek (wojciech-majcherek.blog.onet.pl)
Mój blog powstał po trosze z nudów. W pewnym momencie przestałem zajmować się czynnie krytyką teatralną, ale wciąż czułem potrzebę komentowania życia teatralnego. Co prawda mogłem publikować w prasie specjalistycznej, ale tam cykl wydawniczy nie pozwala na szybkie reagowanie. Poza tym blog umożliwia inny styl pisania, mniej zobowiązujący. Pierwszy wpis na moim blogu powstał w lipcu 2009 roku.

Nie przeceniałbym jednak specjalnie doświadczenia blogowego. Uważam, że blogi nie zastąpią rzetelnej krytyki artystycznej. Mogą co najwyżej funkcjonować jako jej uzupełnienie. Prowadzenie bloga ma sens jedynie kiedy odbywa się con amore, czyli w dobrym sensie w sposób amatorski. Bez chęci osiągania z niego jakiś korzyści. Są co prawda blogerzy, którzy traktują blogi zawodowo i chcą na nich zarabiać, ale wydaje mi się to podejrzane. Bliższy jest mi sposób działania, jaki prezentuje Dorota Szwarcman. Ma swoje miejsce w tradycyjnym medium, jakim jest tygodnik „Polityka”, a bloga traktuje jako uzupełnienie swojej działalności dziennikarskiej. Wydaje mi się, że to jest najbardziej sensowny układ dla zawodowych krytyków. Ja nie podpisałbym się pod tezą, że krytycy powinni zakładać swoje blogi i że to im da większe możliwości niż tradycyjna prasa. Pamiętajmy, że praca krytyka powinna być opłacana, tak jak każdego specjalisty w danej dziedzinie. Po to krytycy kształcili się, zdobywali kompetencje, doświadczenie, żeby efekty ich pracy były wynagradzane. Blog traktowałbym raczej jako działalność hobbystyczną.

Dawid Mlekicki (uszatyfotel.pl)
Pierwszym impulsem była potrzeba rozpisania się po zakończeniu blisko pięcioletniego okresu szwendania się po korporacyjnych korytarzach. Pomysł założenia bloga narodził się, kiedy nie mogłem znaleźć pracy jako osoba pisząca o teatrze. Na wybranie tej formy pisania o teatrze miały też wpływ męczące standardy współpracy, z którymi spotkałem się w niektórych redakcjach branżowych. Zdecydowałem się zatem na recenzencki „dumping”. Pragmatycznie rzecz ujmując – moje pisanie jest działalnością marginalną wobec tego, czym zajmuję się zawodowo. Blog to możliwość multimedialnego wypowiadania się o widowisku. Uważam, że jest to forma, którą należy wykorzystywać w komunikacji wokół teatru. Ogromną zaletą jest też współtworzenie blogów przez zamieszczane na nich komentarze czytelników. Tego nie daje żadne inne medium. Choć z drugiej strony nie mam złudzeń, że blog może wejść w buty po tradycyjnych mediach. Redaguję swój blog już trzy lata, jednak moja aktywność jest jednak pisaniem amatorskim. Mam nadzieję, że w dobrym rozumieniu tego słowa.

Grzegorz Kempinsky (www.kempinsky.pl)
Blog założyłem, bo chciałem mieć przestrzeń, w której mógłbym wypowiadać się na tematy nieco inne niż te, które poruszam w swoich spektaklach. Czułem potrzebę piętnowania patologii w branży teatralnej. Zostałem namówiony na to przez człowieka, który śledził moją stronę facebookową i stwierdził, że blog byłby jej ciekawym suplementem. Z początku nie bardzo w to wierzyłem. Nie bardzo też mi się chciało. Wydawało mi się, że to, co zamieszczam na facebooku, wystarczy. Okazało się jednak, że mój blog cieszy się ogromną popularnością. W przeciągu półtora roku osiągnął półtora miliona odsłon. Widocznie jest zapotrzebowanie na kogoś, kto mówi prawdę.

Większość ludzi nie może mówić o kulisach działalności instytucji teatralnych: są uwikłani w zawodowe zależności. Mówiąc głośno o nieprawidłowościach w swoich teatrach, ryzykowaliby utratą pracy. Ja mogę sobie na to pozwolić bo jestem człowiekiem spełnionym. Uważam wręcz, że moim obowiązkiem jest mówienie o rzeczach, o których inni muszą milczeć. Taka kontra dla obecnej w głównym nurcie propagandy sukcesu jest jak najbardziej potrzebna. Zamiatanie pod dywan patologii obecnych w świecie teatralnym to działanie na szkodę widza i teatru w ogóle.

Jaki charakter ma twój blog?

Bartłomiej Miernik
Miernik Teatru składa się z tekstów recenzenckich, ale też artykułów komentujących to, co dzieje się w środowisku. Co najważniejsze: wszystko, co na nim publikuję, jest bardzo osobiste. To jest zresztą charakterystyczne dla całej blogosfery. Ten blog oddaje moje, często ostre, poglądy na teatr. Ja zwyczajnie nie wierzę w obiektywizm. Na blogu nikt nie zatwierdza moich tekstów, nie narzuca mi, w jakim tonie mam pisać. Blog jest więc poletkiem wolności.

Udostępniam swoje łamy także innym autorom. Mam około sześciu stałych współpracowników. Są to głównie studenci teatrologii. Redaguję skrupulatnie ich teksty, odsyłam, wspólnie pracujemy nad stylem, słownictwem, warstwą merytoryczną. To, czego nie można napisać gdzie indziej, może pojawić się u mnie. Choć oczywiście bywały artykuły, które się nie ukazały, i autorzy, których nie opublikowałem.

Od pewnego czasu staram się wybierać, o czym piszę. Pomijam spektakle, które nie wywołują we mnie żadnych emocji. Ani pozytywnych, ani negatywnych. Piszę o tym, co mnie albo zirytowało, albo zachwyciło.

Moją rolą jako blogera jest powiedzieć czytelnikowi: masz iść na ten spektakl, bo jest świetny lub lepiej zostań w domu bo to gniot. Staram się pisać dla zwykłych widzów. Pytam potem moich przyjaciół: menedżera banku, lekarza, ekonomisty na ile zrozumiałe są te posty. Mówią, że tak. Teatr robiony jest przecież dla ludzi, nie dla garstki kuratorów festiwali i teatrologów. Teatrolog ma jedynie objaśniać znaki, być przewodnikiem po przedstawieniu.

Wojciech Majcherek
Tytuł mojego bloga brzmi Nie tylko o teatrze. Raczej nie piszę recenzji teatralnych. Czasami komentuję to, co oglądam, ale nie wszystko. Raczej odnoszę się do wydarzeń życia teatralnego. Ale piszę też o innych sprawach, które mnie interesują. O literaturze, o filmach, czasami o piłce nożnej. Jest to rodzaj felietonistyki.

Dawid Mlekicki
Piszę „o teatrze i innych rozczarowaniach”. Interesuje mnie widowisko, zdarzenie odbierane nie w sposób wsobny, ale szukające komunikacji. Staram się przybliżać moim czytelnikom rzeczy, które są dla mnie godne uwagi. Mam ten komfort, że nie muszę pisać o rzeczach, które uważam za nieistotne czy źle zrealizowane. Uszaty fotel jest o kulturze i rozczarowaniu. Piszę teksty, które próbują w atrakcyjny sposób przyciągać widzów do często trudnych i ważnych zdarzeń teatralnych. Z drugiej strony treści są filtrowane przez wrażliwość trzydziestolatka, który pracuje w budżetówce roku pańskiego dwa tysiące któregoś tam i próbuje sprawdzać co jakiś czas, po co właściwie jest ta cała kultura widowiska.

Mam bardzo złe zdanie o felietonistyce teatralnej, którą wiele osób obecnie chętnie uprawia w Internecie. Ta forma literacka nie została dostatecznie zaadaptowana do tego medium. Dlatego unikam felietonistyki u siebie. Nie uprawiam też dziennikarstwa śledczego, tak jak kilku moich kolegów. Nie piszę klasycznych recenzji. Cały czas szukam formy. Na pewno próbuję być autorem rzetelnym. Staram się nie pisać w sposób przezroczysty, nie przytulać się do żadnego obowiązującego nurtu czy kierunku promowania współczesnego teatru.  Chcę, żeby te teksty miały wartość merytoryczną nie tylko dla historyka teatru, który urodzi się za 100 lat. Zależy mi, żeby te treści były komunikatywne. I to jest chyba obecnie najtrudniejsze.

Grzegorz Kempinsky
Mój blog jest szalenie różnorodny i cały czas ewoluuje. Próbuję opisywać na nim i piętnować zjawiska patologiczne w polskim społeczeństwie, a w szczególności w teatrze, ale jest on także rodzajem mojego „brudnika”, brudnopisu reżyserskiego, w którym gromadzę przemyślenia związane z różnymi aspektami mojej pracy, refleksje z moich podróży, przedstawień, filmów, krajobrazów, które oglądam, sztuk i książek, które czytam, a nawet przepisy kulinarne, bo sztuka kulinarna jest po reżyserii największą moją pasją, a właśnie moimi pasjami próbuję się dzielić z moimi czytelnikami. Mam ponad 10.000 zarejestrowanych czytelników, więc chyba ten blog jest potrzebny. Ostatnio zacząłem go także udostępniać kilku innym osobom, które piszą i mają moim zdaniem coś ciekawego do powiedzenia.

Kim są Twoi czytelnicy?

Bartłomiej Miernik
Mój blog odwiedzają przyjaciele, ale też czytelnicy niekoniecznie podzielające moje poglądy. Cieszę się, bo dzięki temu wywiązuje się jakaś dyskusja. Rzucam temat, wokół którego potem toczy się dyskusja. Ostatnio zmieniłem sposób komentowania. Zauważyłem, że 95% komentujących wypowiada się anonimowo, zwykle niemerytorycznie. Miałem dosyć czytania wyzwisk i pogróżek kierowanych w moją stronę. Dlatego wprowadziłem wymóg rejestracji.

Wojciech Majcherek
Na pewno odbiór mojego bloga był bardziej żywy niż tekstów w miesięczniku „Teatr”. Po pierwsze reakcje były szybsze, po drugie kontakt z czytelnikami intensywniejszy. Moje wpisy były cytowane, komentowane. Dzięki temu czułem, że nie piszę w próżni. Ale też nigdy nie zabiegałem o to, żeby mój blog jakoś niebywale zajmował opinię publiczną. Kto chciał, ten czytał i tyle. Wiem, że niektórzy blogerzy czynią różne działania autopromocyjne czy nawet marketingowe, by wzmocnić zainteresowanie swoim blogiem. Ja nigdy takich aspiracji nie miałem. Moją rolę widziałem raczej w publikowaniu tekstów, a jeśli spotykały się one z zainteresowaniem czytelników, to tylko mogę się cieszyć. To mi wystarczało.

Dawid Mlekicki
Kontakt z czytelnikami mam codziennie, często polega na wymianach inspiracji. Dialog, jaki się wywiązuje między nami, zwykle oscyluje wokół bieżących wydarzeń. Po trzech latach prowadzenia bloga mam 80 tysięcy unikalnych odsłon i około tysiąca stu osób, które obserwują Uszatego na Facebooku. Rekordowe wpisy dochodziły do około tysiąca dwustu odsłon. To jest ograniczone grono odbiorców, ale jego struktura jest dla mnie imponująca. Z mojej perspektywy to bardzo duży sukces.

Grzegorz Kempinsky
Wiem, że mojego bloga czytają ludzie, którzy mnie popierają. Liczę się z tym. Dostaję mnóstwo wiadomości od ludzi, którzy czytają mój blog i mnie popierają, ale z oczywistych przyczyn nie zawsze mogą dać temu wyraz, bo na przykład wylecieliby z pracy. Ale grupa, która podziela moje poglądy, jest coraz większa i to jest ważne.

Blog daje ogromną wolność. Właściwie można pisać, co się chce. Czy są jednak jakieś granice tej wolności?

Bartłomiej Miernik
Oczywiście, że są. Bloger też jest dziennikarzem. Jeśli piszę recenzję, muszę zadbać o pewien język, konwencję, ramy. Jeśli piszę felieton – mogę sobie na wiele więcej pozwolić, ale też jestem ograniczony prawem prasowym. Nie mogę obrażać, nie mogę grozić. Ale mogę sobie pozwolić na wiele więcej niż w tradycyjnych mediach czy nawet na portalu internetowym. Chociaż gdy pisałem felietony na e-teatrze, nigdy mnie nie cenzurowano, więc również miałem sporą wolność: wyboru tematu, sposobu opisania go. Zapewniał mi to szef Instytutu Teatralnego Maciek Nowak i wspaniała redakcja e-teatr.pl. Bardzo kompetentna i w jakiś sposób wręcz opiekuńcza wobec autora, z wielką pieczołowitością redagująca felietony. Dziś jedyną trudnością, którą mam prowadząc bloga, jest brak korektora. Sam muszę zadbać o redakcję postów i wydaje mi się, że coraz lepiej mi to wychodzi.

Wojciech Majcherek
To jest indywidualna kwestia. Dotyczy zarówno autora, jak i jego odbiorców: na ile oni akceptują formę przez niego zaproponowaną. Czy blog będzie miał charakter bardziej wyważony, czy ostry, czy humorystyczny? To jest kwestia temperamentu i umiejętności autora. Moje ograniczenia wynikają głównie z obowiązków zawodowych, które trochę utrudniają mi bardziej aktywne pisanie bloga. Oczywiście jak się upublicznia swoje myśli to trzeba brać pod uwagę, jak to będzie odbierane, ale ja żadnej specjalnej gry z czytelnikiem nie prowadziłem.

Dawid Mlekicki
Ograniczenia to raczej imperatyw wewnętrzny, bo autor bloga sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Są blogerzy, którzy tropią spiski i wyciągają na światło dzienne kwestie związane z wykorzystywaniem środków publicznych. To jest ich prawo i oni później biorą za to odpowiedzialność.

Staram się być w pisaniu autorem uczciwym wobec twórców i odbiorców. Zawsze mam z tyłu głowy przeświadczenie, że pisanie o teatrze jest trudne i rzadko wdzięczne, a sam spektakl teatralny to zdarzenie bezbrzeżnie skomplikowane, wymykające się różnym próbom jego ujęcia. Staram się trzymać zasad Andrzeja Wanata, wzorców, które na studiach wpajał mi Jerzy Koenig czy Janusz Majcherek. Istotna jest dla mnie etyka. Tak, zgoda,, łamię jedną z naczelnych zasad Wanata, pracując jednocześnie na etacie w Teatrze Polskim. Jednak od samego początku mojej pracy w tej instytucji ostro rozgraniczyłem te kwestie. Interesuje mnie aktywność w tak zwanej blogosferze, widzę w niej potencjał dla promocji teatru. Staram się niekiedy zainteresować tym tematem moich pracodawców, ale kiedy się to udaje – sam nie czerpię z tego żadnych korzyści. Od początku zadeklarowałem też, że na blogu nie będę zachęcał, zniechęcał ani ujawniał jakichkolwiek informacji z mojego miejsca pracy. Nie piszę o Teatrze Polskim, jak również o innych spektaklach, w kontekście teatru, w którym pracuję.

Grzegorz Kempinsky
Unikam ataków personalnych, bo te niczemu dobremu nie służą. Zdarzało się to wyjątkowo rzadko. Spotkało to byłego ministra kultury, bo on sam był wyjątkową patologią w kulturze. Chodzi mi o piętnowanie zjawisk, a nie szukanie tanich konfliktów z ludźmi. To mnie zupełnie nie interesuje.
Dostaję dużo pozytywnych i mądrych wiadomości, ale nie nadają się one do upubliczniania, bo mogłoby to ich autorom poważnie zaszkodzić.

Czy odnosisz jakieś korzyści z prowadzenia bloga?

Bartłomiej Miernik
Do tej pory zarobiłem 400 złotych, zabawne, prawda? Powstał jeden tekst sponsorowany. Ale nie zabiegam specjalnie o to. Zajmuję się prowadzeniem bloga, bo nie wytrzymałbym nie pisząc. Teatrom, co zrozumiałe, zależy na merytorycznie sprawnie napisanych recenzjach, więc zapraszany jestem na premiery i festiwale. Jednocześnie wszelkie koszty związane z podróżami w różne miejsca teatralnej Polski ponoszę sam.

Wojciech Majcherek
W sensie wymiernym - nie, poza grafomańską przyjemnością, że ludzie czytają.

Dawid Mlekicki
Prowadzę bloga non profit i jeśli na coś liczę, to raczej na ciekawą wymianę myśli, inspirację ze strony odbiorców. I to się udaje.

Zdarza mi się, że dostaję zaproszenia na spektakle. Niektóre teatry traktują już blogi jako jednoosobowe redakcje teatralne i próbują wchodzić z nimi w dialog  w obrębie promocji czy komentarza recenzenckiego. Komercyjnego pisania nie przewiduję, także z uwagi na to, że nie widzę systemowej możliwości rozwijania współpracy w tej sferze.

Grzegorz Kempinsky
Żadnych materialnych, natomiast moja satysfakcja z tego, że wokół idei teatru nieskażonego układami, nepotyzmem i kolesiostwem gromadzi się coraz większa grupa ludzi, jest olbrzymia.

Czego się nauczyłeś, prowadząc bloga?

Bartłomiej Miernik
Na nowo nauczyłem się pisać. Po dwóch latach wiem, jak formułować zdania, żeby zachęcić czytelnika do lektury. Zobaczyłem też, jak bardzo wielobarwne jest życie teatralne. Że nie ogranicza się do kilku miast, jak uważają niektórzy moi koledzy recenzenci. Nauczyłem się też panować nad językiem. Zastosowanie wszystkich ostrych słów, których nie brakuje w moich tekstach, jest dogłębnie przemyślane. Podobnie jak tematy traktujące o patologiach naszego życia teatralnego.

Wojciech Majcherek
Innego sposobu pisania. Bliższego publicystyki czy może nawet felietonistyki. Na blogu daleki byłem od pisania w stylu teatrologicznym, a nawet recenzenckim. Jeśli już zamieszczałem opisy przedstawień teatralnych, to nie były to teksty, które opublikowałbym w gazecie tradycyjnej. Bardziej opierałem te wypowiedzi na wrażeniach, na ocenie czy na jakiejś myśli, która wynikła z obejrzenia spektaklu, bez ambicji, że musi to być rzetelna recenzja teatralna. To wymagało ode mnie innego stylu pisania, niż uprawiałem wcześniej. Nie wiem, czy nauczyłem się go dzięki blogowi, ale po kilkuset tekstach, które w nim zamieściłem, na pewno mogłem go rozwinąć.

Dawid Mlekicki
Po trzech latach czuję się pewniej w dziedzinie pisania o teatrze i pisania jako takiego. W satysfakcjonujący dla siebie sposób udało mi się dobrać język komentarza do spektaklu.

Byłoby naiwnością sądzić, że prowadzenie bloga będzie miało nie wiadomo jaki wpływ na procesy, które zachodzą w sferze kryzysu tradycyjnych form komunikacji i pozostających z nimi w związku zmian przyzwyczajeń czytelniczych. Warto sobie przypominać, że obecnie nie tylko blogi teatralne, ale także większość tytułów branżowych porusza się w niszowym obszarze. Nie mam ambicji, by zaproponowano mi prowadzenie dodatku teatralnego do ulubionego przez środowisko pisma „Przyślij przepis”. Tak zwane środowisko w większości również nie uznaje blogów za media, które mogą być partnerem w dialogu o teatrze. Nie będę próbował przekonywać, że jest inaczej. Sam też nie mam najlepszego zdania o poziomie teatralnej blogosfery.

Grzegorz Kempinsky
Cały czas się uczę. Prowadzenie bloga bardzo wzmaga syntetyczny ogląd rzeczywistości. Umiejętność nieprzyjmowania jej bezkrytycznie.

16-01-2015

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (55)
  • Użytkownik niezalogowany taha.m
    taha.m 2024-10-20   22:37:30
    Cytuj

    Tornado TV screen maintenance center in Egypt. صيانة شاشات تورنيدو Tornado repair with original spare parts and immediate maintenance. Contact us now and book an appointment to repair Tornado TV screens.

  • Użytkownik niezalogowany richerson
    richerson 2024-10-19   17:19:39
    Cytuj

    The layout and structure of your blog posts are user-friendly. It makes navigating through the content a breeze. USMLE

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-10-06   06:41:09
    Cytuj

    Mmm.. great to be here in your article or post, whatever, I figure I ought to likewise buckle down for my own site like I see some great and refreshed working in your site. Hamilton Lindley

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-10-05   08:35:53
    Cytuj

    A debt of gratitude is in order for such an extraordinary post and the audit, I am completely inspired! Keep stuff like this coming. Hamilton Lindley

  • Użytkownik niezalogowany Jimmy
    Jimmy 2024-10-05   07:47:36
    Cytuj

    Gangaur Realtech is a professionally overseen association work in land administrations where incorporated administrations are given by experts to its customers looking for expanded an incentive by owning, possessing or putting resources into land. Hamilton Lindley Texas

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-10-02   12:29:49
    Cytuj

    Gangaur Realtech is a professionally overseen association work in land administrations where incorporated administrations are given by experts to its customers looking for expanded an incentive by owning, possessing or putting resources into land. Situs togel Online

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-10-02   11:50:46
    Cytuj

    To start with You got an awesome blog .I will be keen on more comparative points. I see you got extremely exceptionally valuable themes, I will be continually checking your blog much appreciated. Situs Slot online

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-10-02   07:43:55
    Cytuj

    The company ELIVERAGroup, is a Retailer, which operates in the Cosmetics industry. hyaluronic acid

  • Użytkownik niezalogowany Kalesan
    Kalesan 2024-10-01   12:37:00
    Cytuj

    This is a great high resolution screen which you have shared for the users. Making a website is not an easy task but managing a good website is really a hard work. As far as this website is concerned, I am very happy. ultrasound technician

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-30   11:08:25
    Cytuj

    These projector headlights are a game-changer for night driving! The brightness is unbeatable, and the LED technology adds a modern touch to my truck. bullet antenna

  • Użytkownik niezalogowany Murtaza m
    Murtaza m 2024-09-27   10:51:00
    Cytuj

    You should participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this website! Política brasileira

  • Użytkownik niezalogowany HEMOV745873
    HEMOV745873 2024-09-26   18:50:32
    Cytuj

    Fantastic post! I appreciate the depth and clarity of the information you’ve shared. Keep up the excellent work! uscis translation service

  • Użytkownik niezalogowany sohib taha
    sohib taha 2024-09-18   20:33:30
    Cytuj

    We repair small household appliances such as blenders, صيانة مولينكس food processors, microwaves, and heaters, and we work in the Arab Republic of Egypt in Cairo and Giza.

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-10   13:23:17
    Cytuj

    해운대퀄리티 주대 가격 후기 해운대퀄리티

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-10   08:05:35
    Cytuj

    I recently discovered situs slot gacor resmi, and it has completely changed my gaming experience. The platform is smooth, and the slots have some of the highest payout rates I've seen. Highly recommended. situs slot gacor resmi

  • Użytkownik niezalogowany Bradley
    Bradley 2024-09-09   14:52:57
    Cytuj

    This was a really engaging and informative post. I was looking for this kind of information, and you delivered. Easy Learn Hebrew

  • Użytkownik niezalogowany Bradley
    Bradley 2024-09-09   14:51:34
    Cytuj

    This was a really engaging and informative post. I was looking for this kind of information, and you delivered. Easy Learn Hebrew

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-09   07:41:06
    Cytuj

    Slot machines have evolved with technology, but the thrill of hitting the jackpot hasn’t changed. That’s what keeps people coming back for more. mesin slot

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-08   16:19:15
    Cytuj

    Don't let squirrels take over your attic! Squirrel Control Services in Toronto can help you reclaim your space without harming the animals. Squirrel Control Services

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-08   07:52:25
    Cytuj

    Some electronic cigarette users prefer “nicotine-free” vape liquids, enjoying the act of vaping without the addictive substance. However, even without nicotine, there are still concerns about the chemicals involved. 電子菸

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-07   11:13:47
    Cytuj

    I’ve yet to see Kenzo123 put out something that didn’t totally impress me. Their consistency is admirable. kenzo 123

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-07   07:37:52
    Cytuj

    This is likewise a decent post which I truly appreciated perusing. It isn't each day that I have the likelihood to see something like this.. https://www.topnaz.com/%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%86-%DB%8C%D8%AE%DA%86%D8%A7%D9%84/

  • Użytkownik niezalogowany Patricia Bradley
    Patricia Bradley 2024-09-06   16:31:00
    Cytuj

    This is a really engaging and informative post. It was exactly what I was looking for, and I enjoyed reading it. ooglidcorrectie den haag

  • Użytkownik niezalogowany Jimmy
    Jimmy 2024-09-06   13:14:15
    Cytuj

    Matrimony is the ultimate partnership, where both partners learn to work together, celebrate together, and face challenges together. matrimony

  • Użytkownik niezalogowany Jimmy
    Jimmy 2024-09-06   11:26:00
    Cytuj

    Winston Classic delivers a consistently good smoke. The flavor is bold but not overpowering, making it an ideal daily cigarette. Winston Red Cigarettes

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-06   10:50:23
    Cytuj

    This site and I consider this web website is extremely instructive ! Keep on setting up! https://goldcoastcarwrapping.com.au/

  • Użytkownik niezalogowany Jimmy
    Jimmy 2024-09-04   12:42:03
    Cytuj

    When it comes to high-quality ceramics, Sassuolo is the place to be. Renowned for its craftsmanship, the ceramic products here are both stylish and durable, making them perfect for any home renovation project. trattamenti corpo Vignola

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-04   07:42:59
    Cytuj

    Transform your home with professional brick cleaning in Melbourne. Experience the difference as your old, dirty bricks regain their original charm. Brick Cleaning Melbourne

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-04   07:20:23
    Cytuj

    Just had a plumbing issue fixed by a Coolangatta plumber, and I’m very pleased with the service. They were fast, efficient, and very reasonably priced. Great job. Plumber Coolangatta

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-02   18:19:59
    Cytuj

    Welcome to London Sightseeing Taxi Tours, where your journey into the heart of London begins with us! Our tours are not just trips; they are experiences crafted with passion, knowledge, and a deep love for London's rich history and vibrant present. Qualified Black Cab Tour Guides with Deep Knowledge. Our Taxi tour guides are not just drivers; they are qualified London taxi tour guides who have mastered the knowledge of London. Some even boast the prestigious Worshipful Company of Hackney Carriage Drivers guide badge, ensuring an informative and enriching tour. https://londonsightseeingtaxitours.com/

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-02   12:24:52
    Cytuj

    LED strip lights are perfect for creating a high-end look on a budget. The sleek design and customizable options give any space a modern, stylish feel. Narrow Beam Ceiling Spotlights

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-09-01   06:44:34
    Cytuj

    Goodness! Such an astounding and supportive post this is. I outrageously cherish it. It's so great thus amazing. I am simply flabbergasted. I trust that you keep on doing your work like this later on moreover. Gomed

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-08-31   15:43:45
    Cytuj

    It’s important to remember that social media success isn’t just about numbers. Buying followers might give you a temporary boost, but genuine engagement is what really counts. buy playstore reviews

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-08-31   11:47:57
    Cytuj

    I’m glad to see the Eat and Run Police being implemented. It’s a smart way to protect restaurants from dishonest customers. 먹튀폴리스

  • Użytkownik niezalogowany Sophia
    Sophia 2024-08-30   17:03:51
    Cytuj

    I'm constantly searching on the internet for posts that will help me. Too much is clearly to learn about this. I believe you created good quality items in Functions also. Keep working, congrats! Umrah Packages from Pakistan

  • Użytkownik niezalogowany Jimmy
    Jimmy 2024-08-30   07:18:58
    Cytuj

    The Sports Toto site is my top pick for sports betting. The site is secure, and the betting options are fantastic. 먹튀스팟 보증업체

  • Użytkownik niezalogowany Adilkhatri
    Adilkhatri 2024-08-30   07:03:22
    Cytuj

    I love using LED lights for accent lighting. Whether it’s highlighting artwork or adding a touch of ambiance to a room, LEDs offer incredible flexibility and creativity. LED signage module manufacturer

  • Użytkownik niezalogowany Isobel
    Isobel 2024-08-28   20:38:42
    Cytuj

    This blog post is a valuable resource for anyone interested in [topic]. I appreciate the effort you put into compiling this information. gaming vpn

  • Użytkownik niezalogowany jenson
    jenson 2024-08-27   17:23:21
    Cytuj

    I love how you break down complex ideas into easy-to-understand points. It makes learning about [subject] so much more enjoyable. translation services fort lauderdale

  • Użytkownik niezalogowany mahmoud
    mahmoud 2024-08-26   16:25:32
    Cytuj

    We repair small household appliances such as blenders, صيانة مولينكس food processors, microwaves, and heaters, and we work in the Arab Republic of Egypt in Cairo and Giza. We repair small household appliances such as blenders, صيانة مولينكس food processors, microwaves, and heaters, and we work in the Arab Republic of Egypt in Cairo and Giza. We repair small household appliances such as blenders, [url=https://moulinex.maintenance-centers.com]صيانة مولينكس[/url] food processors, microwaves, and heaters, and we work in the Arab Republic of Egypt in Cairo and Giza.

  • Użytkownik niezalogowany richerson richerson
    richerson richerson 2024-08-23   22:30:33
    Cytuj

    Great insights shared in this blog post! It really got me thinking about [topic] from a different perspective. plab question bank

  • Użytkownik niezalogowany williamseo
    williamseo 2024-08-21   13:16:34
    Cytuj

    A chocolate mousse is the epitome of elegance in desserts. It’s light, airy, and perfectly rich – ideal for a fancy dinner party. Chocolate

  • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
    Rank Xone 2024-08-18   08:10:42
    Cytuj

    This piece does a great job of explaining why webcam modeling can be a rewarding career. The Benefits of Becoming a Webcam Model

  • Użytkownik niezalogowany williamseo
    williamseo 2024-08-15   09:08:09
    Cytuj

    Keep your washing machine performing at its best with our expert Riyadh maintenance services. صيانة غسالات الرياض

  • Użytkownik niezalogowany Ateeb khatri
    Ateeb khatri 2024-08-10   17:56:36
    Cytuj

    Use Multiple Sources: Rely on various news outlets to get a well-rounded view of the day's events. Day Time News

  • Użytkownik niezalogowany Ateeb khatri
    Ateeb khatri 2024-08-08   06:59:45
    Cytuj

    The animation quality in bandar slot games is impressive. It adds to the overall excitement and enjoyment. situs slot online gacor

  • 2024-02-05   12:36:57
    Cytuj

    The issue you we included above is certainly regard proficient for anyone to work out. the possibility of your article is substantial and It will realize a positive way. concierge doctor

  • Użytkownik niezalogowany Iwona
    Iwona 2022-07-21   14:53:15
    Cytuj

    Warto też zobaczyć materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/teatr-i-sztuka-sceniczna,jan-wisniewski-z-lipki-krajenskiej,58783106 . Na pewno wam się spodoba

  • Użytkownik niezalogowany bog.bur1@o2.pl
    bog.bur1@o2.pl 2022-03-31   15:32:50
    Cytuj

    CZY AUTORZY PORTALU TEATR ZECHCĄ WRESZCIE PRZECZYTAĆ MOJĄ RECENZJĘ "LEGIONIŚCI SIĘ OBRONILI" OPUBLIKOWANĄ W "GŁOSIE ROBOTNICZYM" NR 51. DATA 1 MARCA 1989 ROKU!!!

  • Użytkownik niezalogowany bog.bur1@o2.pl
    bog.bur1@o2.pl 2022-03-19   09:05:49
    Cytuj

    CZY AUTORZY PORTALU TEATR ZECHCĄ WRESZCIE PRZECZYTAĆ MOJĄ RECENZJĘ "LEGIONIŚCI SIĘ OBRONILI" WYDRUKOWANĄ W GŁOSIE ROBOTNICZYM NR 51. DATA 1 MARCA 1989 ROKU!!!

  • Użytkownik niezalogowany ACHIEVERS FINANCIAL LOANS SERVICE
    ACHIEVERS FINANCIAL LOANS SERVICE 2021-02-01   18:18:07
    Cytuj

    Dzien dobry, Jestem Kierownikiem Administracji Kredytami w ACHIEVERS FINANCIAL LOANS SERVICE. Jestesmy firma zajmujaca sie inwestycjami finansowymi, która poszukuje firm z dochodowymi projektami lub zespolami przedsiebiorców, które wymagaja kapitalu zalazkowego dla swojej dzialalnosci, który moze wygenerowac dobry zwrot z inwestycji w okresie finansowania. Skupiamy sie na wspieraniu firm na wczesnym i póznym etapie rozwoju. Jesli potrzebujesz jakichkolwiek rodzajów pozyczek, uprzejmie skontaktuj sie z nami w sprawie dowolnego rodzaju pozyczki, Oferujemy pozyczki w przedziale od 10 000,00 USD do 50 000 000,00 USD z oprocentowaniem 2%. Skontaktuj sie z nami, podajac swoje dane, wysylajac e-mail: achieversfinancialloansservice@gmail.com Jesli jestes zainteresowany, skontaktuj sie z nami, aby uzyskac szczególowe informacje i procedury, odpowiadajac na te wiadomosc e-mail: achieversfinancialloansservice@gmail.com Pozdrowienia, C.E.O. Panie Thomas James OBSLUGA POZYCZEK FINANSOWYCH ACHIEVERS Numer telefonu: + 1-719-900-9365 Numer WhatsAPP: + 1-719-900-9365

  • Użytkownik niezalogowany Teatr Żelazny
    Teatr Żelazny 2018-04-03   20:13:17
    Cytuj

    Pozdrawiamy wszystkich którzy kochają teatr https://www.teatrzelazny.pl

  • Użytkownik niezalogowany jzk-ha!
    jzk-ha! 2015-01-19   17:13:10
    Cytuj

    jkz napisał(a):

    www.jacekrzysztof.blog.onet.pl Prowadzę Dziennik, który ma ambicje być literaturą (przed chwilą wydałem książkę i planuję drgą - z bloga właśnie), zupełnie nie interesuje mnie krytyka w znaczeniu oceniania, tylko tłumaczenie o czym to jest! Zajmuję się książkami, muzyką, sztukami plastycznymi, twórcami i zdarzeniami na styku polityki i kultury, oraz oczywiście teatrem. Czytają mnie "wszyscy w środowisku" - taka jest powszechnie wyrażana opinia i mam zdecydowanie najwięcej do powiedzenia (o czym zaświadcza liczba czytelników, stałych dyskutantów, cytowań i przede wszystkim to, że od 30 lat oglądam około 200 spektakli w sezonie. Jestem prawdopodobnie specjalistą o największym doświadczeniu w tej dziedzinie w kraju. Nie prawdopodobnie a na pewno. Jestem zawodowcem z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Uważam, że trzeba być b e z k o m p r o m i s o w y m. Kolegów nie czytam, ale oceniam źle: za kompromisowość właśnie (Majcherka), czy fatalny gust (Miernika), ale jeśli jest zapotrzebowanie na ich produkty, to niech sobie będzie; to zaniża standardy. W ogóle mnie nie interesuje, czy się podobam i co inni sądzą - wystrczy mi, że się znam na tym o czym mówię - w morzu nieuctwa i zastępowania wiedzy o przedmiocie ideologią i propagandą. Pieniędzy nie biorę, a zaproszenia dostaję z jednego teatru. Jego dyrektor wyzwał mnie niedawno od "metod ubeckich", co za chwilę zostanie ujawnione, bo jest nie tylko przejawem głupoty, ale i przykrywką dla własnego braku profesjonalizmu. Moje hasło to: prawdziwy teatr jest gdzie indziej (!) i głupota musi być nazywana po imieniu (!)
    Jan Brzechwa-SAMOCHWAŁA Samochwała w kącie stała I wciąż tak opowiadała: "Zdolna jestem niesłychanie, Najpiękniejsze mam ubranie, Moja buzia tryska zdrowiem, Jak coś powiem, to już powiem, Jak odpowiem, to roztropnie, W szkole mam najlepsze stopnie, Śpiewam lepiej niż w operze, Świetnie jeżdżę na rowerze, Znakomicie muchy łapię, Wiem, gdzie Wisła jest na mapie, Jestem mądra, jestem zgrabna, Wiotka, słodka i powabna,

  • Użytkownik niezalogowany widz
    widz 2015-01-16   14:55:53
    Cytuj

    Blogosfera teatralna to obszar wolności. Póki co. Traktowana po macoszemu. Poczekalnia. Reklama. Odskocznia. Substytut. Źródło wątpliwej informacji. Kok lej komunikacji i dialogu. To reakcja na brak autorytetów, za którymi tęsknię, których jako widz potrzebuję. Teatr ich potrzebuje. Artyści ich potrzebują, choć się do tego nie przyznają. Prawdziwi krytycy w końcu nie wytrzymają i zaczną umieszczać swoje teksty na blogach. Mam nadzieję. Moim zdaniem, powinni. Na razie się boczą, obrażają na nas, instytucje, los, kryzys czy co inne jeszcze. Czekają. Nie wiem, jak mogą dusić w sobie ten cały potencjał wiedzy, wrażeń, obserwacji. Nie mówcie mi tu o pieniądzach. Krytyk z wiedzy, wolności, niezależności, profesjonalizmu, rzetelności,..., jest zbudowany. Nie rozumiem, jak może to wszystko zatrzymać dla siebie, mając tak wiele do zaoferowania. Krytyk to też artysta. Jak go można okiełznać, wyrugować, wykluczyć, powstrzymać? Tylko wtedy, gdy na to sam przyzwoli. Nie chcę myśleć o tej rosnącej w nim frustracji, poczuciu zawodu, niedocenienia. Bo przecież zna swoją wartość, czuje potencjał. A za pieniądze pozwalają mu na kilka linijek tekstu w prasie kolorowej. I tak serwuje sobie pigułkę szczęścia. Namiastkę spełnienia. I nieustające wchłanianie beki z siebie. Blogosfera na niego nadal czeka. Póki co wolna, biała plama dla krytyki polskiej. Czarna dziura żądna każdego wszystkiego. No limits. Ohne Grenzen. A że za darmo? Może nie na darmo!!

  • Użytkownik niezalogowany jkz
    jkz 2015-01-16   12:24:40
    Cytuj

    www.jacekrzysztof.blog.onet.pl Prowadzę Dziennik, który ma ambicje być literaturą (przed chwilą wydałem książkę i planuję drgą - z bloga właśnie), zupełnie nie interesuje mnie krytyka w znaczeniu oceniania, tylko tłumaczenie o czym to jest! Zajmuję się książkami, muzyką, sztukami plastycznymi, twórcami i zdarzeniami na styku polityki i kultury, oraz oczywiście teatrem. Czytają mnie "wszyscy w środowisku" - taka jest powszechnie wyrażana opinia i mam zdecydowanie najwięcej do powiedzenia (o czym zaświadcza liczba czytelników, stałych dyskutantów, cytowań i przede wszystkim to, że od 30 lat oglądam około 200 spektakli w sezonie. Jestem prawdopodobnie specjalistą o największym doświadczeniu w tej dziedzinie w kraju. Nie prawdopodobnie a na pewno. Jestem zawodowcem z wieloletnim praktycznym doświadczeniem. Uważam, że trzeba być b e z k o m p r o m i s o w y m. Kolegów nie czytam, ale oceniam źle: za kompromisowość właśnie (Majcherka), czy fatalny gust (Miernika), ale jeśli jest zapotrzebowanie na ich produkty, to niech sobie będzie; to zaniża standardy. W ogóle mnie nie interesuje, czy się podobam i co inni sądzą - wystrczy mi, że się znam na tym o czym mówię - w morzu nieuctwa i zastępowania wiedzy o przedmiocie ideologią i propagandą. Pieniędzy nie biorę, a zaproszenia dostaję z jednego teatru. Jego dyrektor wyzwał mnie niedawno od "metod ubeckich", co za chwilę zostanie ujawnione, bo jest nie tylko przejawem głupoty, ale i przykrywką dla własnego braku profesjonalizmu. Moje hasło to: prawdziwy teatr jest gdzie indziej (!) i głupota musi być nazywana po imieniu (!)