AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Bombel nie kituje

Bombel. Nahacz, reż. Mariusz Laskowski, Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię
fot. materiał Beskid Bliski  

Żeby dotrzeć na Bombla. Nahacza, trzeba minąć Kraków, zjechać z autostrady i jeszcze dobre dwie godziny sunąć krętymi górskimi drogami. A potem – bywa – odstać swoje w kolejce (dłuugiej!), która wije się pod Watrą Łemkowską w Zdyni. Widok takiego ogonka to miód na serce każdego kochającego teatr – żywy dowód na to, że także z daleka od dużych ośrodków ludzie mają wciąż wielki apetyt na opowieści płynące ze sceny.

Bo Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię, czyli teatr tworzony w Uściu Gorlickim przez Monikę Babulę, jest bez wątpienia przestrzenią dla opowieści – tych najbliższych, lokalnych. Ba! Sama w sobie jest tematem na jedną z nich. Początkowo główne role grają w niej Babula i jej partner, Mariusz Laskowski – aktorzy związani między innymi z warszawskim Teatrem Lalka i z kabaretową sceną Pożar w Burdelu, gdzie ona kreowała postać Pauli z Wilanowa, uwiedzionej wizją stołecznych luksusów i zawiedzionej wysokimi ratami kredytów, pytającej dramatycznie: „gdzie moje jacuzzi?”; a on postaci wiele, w tym Podpalacza Tęczy, śpiewającego, że Warszawa go męczy. To opowieść o triumfie i niespodziewanym upadku, bo historia Pożaru grającego kolejne odcinki swojego teatralnego serialu na coraz to większych i bardziej prestiżowych scenach załamała się nagle, kiedy menedżer trupy zniknął wraz z jej majątkiem. Swoje dołożyła pandemia, kiedy teatry nie mogły grać, dla artystów pozbawionych etatowych umów i związanych z nimi zabezpieczeń nastały ciężkie czasy. Pochodząca z Beskidu Niskiego Babula wróciła w rodzinne strony, żeby przeczekać kryzys, i została tu na dłużej. Powołała Plemię, zapraszając do współpracy mieszkańców (w spektaklach grają młodsi i starsi amatorzy), żeby ze sceny opowiadać beskidzkie historie – wyreżyserowała Beskid bez kitu na podstawie książki Marii Strzeleckiej i Dziady Beskidzkie, w których Mickiewiczowski tekst łączy się z lokalnymi opowieściami. Reżyserię Bombla powierzyła Laskowskiemu, za to sama wyszła na scenę. A poza pracą z Plemieniem, kieruje gminnym ośrodkiem kultury.

I udało się coś na kształt cudu – Plemię to przykład teatru, w którym pięknie spełnia się idea działania twórczego realizowanego w dialogu i we współpracy z lokalną społecznością, mocno zakorzenionego w jej kulturowym pejzażu. W wyborach repertuarowych nie ma nic z przypadku – nawet Dziady są wypełnione lokalnym kontekstem. Już samo wyczytywanie obsady po premierze Bombla, choć nie jest elementem spektaklu, staje się jego poruszającym finałem – oto dostajemy teatr robiony przez sąsiadów dla sąsiadów, w którym matką Bombla jest anglistka Greta Skalka, Kapitanem matematyczka Monika Haluch, Cyganką Katarina Wróbel-Precek, właścicielka wytwórni lodów Jagódka, siedzącym na przystanku Bomblem – Marek Czarnota, obecnie sprzedawca w sklepie z farbami, a Marlena Moździńska, która zagrała jego najlepszego kumpla, Pietrka, prowadzi w Beskidzie agroturystykę.

Gdyby skatalogować pomysły na beskidzkie opowieści, pisane prozą ballady Mirosława Nahacza, piekielnie zdolnego pisarza o łemkowskich korzeniach, który w wieku zaledwie 23 lat odebrał sobie życie, zajęłyby w tym spisie kilka mocnych pozycji. Bombel wysuwa się w tym spisie na pierwszy plan – kusi i perspektywa przystankersa z pobliskiego Gładyszowa, bystrego obserwatora lokalnego życia społecznego, i szansa na opowieść o bohaterach, którzy choć literacko atrakcyjni, często w oficjalnym, publicystycznym obiegu bywają pomijani, a w epoce mediów społecznościowych stają się wręcz ofiarami wirtualnych linczów jako beneficjenci rozlicznych rent i zasiłków. Tak jak Bombel, który rentę dostaje za to, że niby w głowie ma poukładane nie nazbyt równo, ale jednocześnie to właśnie jego spojrzenie pozbawia rzeczywistość ostrych kantów, nadając jej egzotyczny koloryt z jednej, i łagodzący rysunek, jak z opowieści Hrabala, z drugiej strony.

To dzięki niemu zamiast anonimowych sylwetek czekających na przystanku w Gładyszowie na autobus zdolny pomieścić podróżników do odrobinę lepszego świata, oglądamy galerię wyrazistych postaci: matkę Bombla, jego kumpla Piotrka, wojskowego, piękną Cygankę i groźnego Cygana, wdowę, a nawet najświętszą panienkę (Julia Doszna), która odwiedza Bombla w momencie kryzysu, żeby mu powiedzieć, że tak naprawdę nie jest wcale taki zły i że za wszystko, co mu się złego w życiu przytrafia, może winić jedynie tego małego Bombla, którego trzyma w sobie. „Powiedziała mi, czym nie jestem, i powiedziała, że nie jestem dokładnie tym, czym bałbym się być” – bo poza wszystkim, jest to też historia o tym, jak sobie samemu odpuścić, wybaczyć.

Ta opowieść o życiu prowincji, takiej, która marząc o dalekim i nieznanym świecie, wciąż nie potrafi się od siebie samej uwolnić, o życiu nieidealnym, ale wciąż opartym na nadal czytelnym, powtarzalnym rytmie, ma w sobie niezwykle dużo akceptacji dla ludzkich słabości. I dużo wybaczenia dla grzechów i błędów. Zakorzeniona w beskidzkim pejzażu jest zarazem uniwersalna, bo odnajdą się w niej wszyscy tęskniący za lepszym życiem i za lepszą wersją samych siebie zarazem.

W inscenizacji Laskowskiego najbardziej intrygujące jest przenikanie się narracyjnych płaszczyzn. Opowieść Nahacza (autora gra w tym spektaklu Emilia Cetnarowska, pochodząca z Beskidu studentka drugiego roku warszawskiej Akademii Teatralnej, jedyna, oprócz Babuli, profesjonalna aktorka w obsadzie) osadzona jest gdzieś na granicy między dystansem a zaangażowaniem, snuta na przemian z bliska i z oddalenia. Ta warstwa przenika się z kolejnymi anegdotami z życia wioski, przytaczanymi przez siedzącego na przystanku dużego Bombla (Czarnota), które jednak tuż po otwarciu zaczynają żyć własnym życiem – i tu miejsce dużego zajmuje mały Bombel (Babula), który staje się tricksterem całej tej historii, jej niepokornym, nieposkromionym duchem, zawsze skłonnym wywołać zadymę, zburzyć ustalony porządek. Tych dwóch Bombli – pierwszy zdystansowany i refleksyjny, drugi przekorny i błazeński – spotka się ze sobą na scenie tylko raz, na krótką chwilę. Zazwyczaj mały Bombel zachowuje się jak szczeniak spuszczony ze smyczy, nad którym nikt nie może mieć żadnej kontroli. Są jak ego i id – duży jest w stanie spojrzeć na swoje przygody z dystansu, mały, kierowany impulsami i popędem, spala się w działaniu.

Tę potrójną narrację – Nahacza i dwóch Bombli – uzupełnia malownicza galeria drugo- i trzecioplanowych postaci, które tworzą kontekst dla przygód bohatera i opowiadają jego świat. Kompozycja scen zbiorowych uwodzi od samego początku, od otwierającej sekwencji z tłumem czekającym na przystanku. Laskowskiemu udało się wydobyć z każdego z aktorów-amatorów ich najmocniejsze atuty, sprawiając, że udaje im się czytelnie zarysować charakter swojej postaci. Mamy więc z jednej strony narysowanych grubą kreską matkę Bombla i jego kumpla Pietrka, a z drugiej liryczną Matkę Boską. Mało tego – te pojedyncze rysunki składają się na równie przekonujący portret zbiorowy, w którego kompozycję aktorzy płynnie wchodzą. A wyzwanie jest spore – Bombel jest rozpięty gdzieś między musicalem z wykonywaną na żywo muzyką, komedią i liryczną balladą, tonacja zmienia się ze sceny na scenę płynnie i bez zgrzytów.

Ale jest coś jeszcze – kiedy na scenę wraz z amatorami wychodzi profesjonalna aktorka, zawsze pojawia się pytanie, czy nie „ukradnie” przestrzeni i uwagi widzów, czy jej wykonanie nie będzie stało w zbyt jaskrawym kontraście z możliwościami reszty zespołu, czy pozostali wykonawcy nie zostaną sprowadzeni do roli tła. Trudno uniknąć takiego ryzyka, a przecież w formacjach takich jak Plemię zupełnie nie o to chodzi. Priorytetem jest rozwój nieprofesjonalnych artystów, ich udział w przedsięwzięciu. Tutaj udało się te różnice w warsztacie skutecznie zamazać, ich znaczenie unieważnić, co musiało być zdecydowanie trudniejsze w wypadku Babuli niż Emilii Cetnarowskiej, której postać nie niesie ze sobą takiego ładunku rozsadzającej scenę energii – jest zdystansowana, jakby jej bohater snuł swoją opowieść zza szyby, może z zaświatów, z jakiejś pozaziemskiej już perspektywy. Tymczasem mały Bombel to wiejski łobuz, pijaczyna obdarzony jakimś uwodzicielskim urokiem, irytujący kłamca i wielki marzyciel zarazem, który w naturalny sposób przyciąga uwagę widza. Babula wchodzi w ten żywioł, ale Laskowski tak aranżuje sceny z jej udziałem, że w przeciwieństwie do Czarnoty, który prowadzi swój monolog solo, małego Bombla przez większość spektaklu oglądamy w otoczeniu kumpli i sąsiadów. Tak, jest tym głosem w chórze, który na przekór wszystkim nie trzyma tonacji, łamie harmonię. I jest elementem w spójnej układance, bez którego całość by się rozsypała. Ale tak samo rozpadłaby się bez Pietrka, matki, Kapitana, wdowy, cygańskiej rodziny i kierowcy autobusu – oglądając ten spektakl, nie mamy wątpliwości, że każdy jego bohater ma swoją własną balladę.

04-10-2023

Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię
Bombel. Nahacz
na podstawie Bombla Mirosława Nahacza
reżyseria i scenografia: Mariusz Laskowski
kostiumy: Joanna Zając
muzyka: Mirek Bogoń z zespołem (Tomek Kubala, Piotr Przyrowski, Rafał Belczyk)
obsada: Monika Babula, Emilia Cetnarowska, Katarzyna Cetnarowska, Marek Czarnota, Julia Doszna, Dawid Drąg, Diana Gorgosz, Weronika Gromala, Monika Haluch, Marlena Moździńska, Hanna Helena Nieborak, Greta Skałka, Tomasz Sztaba, Patrycja Więcławek, Kamil Wolski, Miranda Wróbel-Precek, Joanna Zając.
premiera: 26.08.2023 w Watrze Łemkowskiej w Zdyni.

galeria zdjęć Bombel. Nahacz, reż. Mariusz Laskowski, Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię Bombel. Nahacz, reż. Mariusz Laskowski, Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię Bombel. Nahacz, reż. Mariusz Laskowski, Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię Bombel. Nahacz, reż. Mariusz Laskowski, Międzypokoleniowa Grupa Teatralna Plemię ZOBACZ WIĘCEJ
 

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (31)
 • Użytkownik niezalogowany Stephaine
  Stephaine 2024-04-21   22:15:32
  Cytuj

  payday loan

 • Użytkownik niezalogowany Jasmin
  Jasmin 2024-04-17   17:10:13
  Cytuj

  https://bauc14.edu.iq/ الرافدين يونيفيرستي الرافدين يونيفيرستي

 • Użytkownik niezalogowany Vance
  Vance 2024-04-12   09:53:52
  Cytuj

  payday loan

 • Użytkownik niezalogowany Tomoko
  Tomoko 2024-04-11   02:18:55
  Cytuj

  Приветствую на моей странице! Я менеджер компании, специализирующейся на продаже и установке памятников из гранита в Екатеринбурге. С гордостью могу заявить, что имею обширный опыт в этой сфере, помогая семьям в выборе идеальных памятников. На протяжении многих лет работы, я накопил много знаний о особенностях гранитных памятников, методах обработки камня и подходах к дизайну. Моя цель — предложить качество и надежность, но и оказать поддержку в сложный период. Я горжусь тем, что моя работа даёт шанс выразить уважение память их родных. Каждый проект для меня — это не только работа, это шанс поддержать и проявить уважение. Если вам необходима консультация в подборе мемориальных изделий, свяжитесь со мной https://ekb.pamyatniki-graver.ru/. С удовольствием предоставлю всю необходимую информацию и помочь вам в этом непростом выборе. С уважением, ваш надежный помощник по вопросам памятников из гранита в Екатеринбурге.

 • Użytkownik niezalogowany Romeo
  Romeo 2024-04-07   23:36:52
  Cytuj

  The benefits discussed in this online forum string underscore the important duty that essay composing services play in aiding students throughout their scholastic trip. As someone who has actually utilized these services, I can directly vouch for their significant effect on my scholastic accomplishments. paper writing service I resonate deeply with the focus put on expert aid, quality control, and efficient time administration. Having accessibility to knowledgeable authors who offer customized assistance has significantly enhanced the caliber of my essays and strengthened my understanding of difficult topics. In addition, the guarantee of originality and adherence to academic requirements has actually instilled self-confidence in me, understanding that my work is authentic and legitimate. Additionally, the prompt delivery of essays has actually enabled me to stay organized with my tasks and ease final stress and anxiety. Finally, I wholeheartedly agree with the beliefs revealed in this online forum thread. Essay writing solutions are very useful resources for trainees pursuing scholastic quality, and I am grateful for the benefits they have provided in assisting me reach my educational goals.

 • Użytkownik niezalogowany Roseanne
  Roseanne 2024-04-06   17:21:05
  Cytuj

  buy viagra online

 • Użytkownik niezalogowany Sal
  Sal 2024-04-06   06:42:41
  Cytuj

  https://boesstrings.com/ I'm really enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!

 • Użytkownik niezalogowany Dario
  Dario 2024-04-04   11:04:17
  Cytuj

  https://www.fostersmotel.com/ I'm gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this web site on regular basis to get updated from latest news update. https://www.fostersmotel.com/

 • Użytkownik niezalogowany Belinda
  Belinda 2024-04-04   07:48:33
  Cytuj

  криптобиржи для белорусов доступные

 • Użytkownik niezalogowany Iva
  Iva 2024-04-01   18:28:07
  Cytuj

  usa casino online casino sites online new online casino blackjack online casino new casino

 • Użytkownik niezalogowany Estella
  Estella 2024-03-31   11:16:11
  Cytuj

  https://www.atlasflorapyrenaea.org Atlas Flora Pyrenaea

 • Użytkownik niezalogowany Evangeline
  Evangeline 2024-03-30   08:41:21
  Cytuj

  The benefits discussed in this forum thread underscore the vital role that essay creating services play in aiding students throughout their scholastic trip. As somebody who has made use of these services, I can directly attest to their significant impact on my academic success. essay writing service I reverberate deeply with the focus positioned on expert support, quality assurance, and efficient time administration. Having access to knowledgeable authors that supply tailored guidance has actually substantially improved the quality of my essays and strengthened my comprehension of difficult subjects. Moreover, the guarantee of creativity and adherence to academic criteria has instilled confidence in me, recognizing that my work is genuine and reliable. Furthermore, the prompt delivery of essays has actually enabled me to remain arranged with my projects and alleviate final stress and anxiety. In conclusion, I totally agree with the sentiments expressed in this forum thread. Essay writing services are important sources for students striving for scholastic excellence, and I am grateful for the benefits they have offered in aiding me reach my educational objectives.

 • Użytkownik niezalogowany Ezra
  Ezra 2024-03-29   17:27:02
  Cytuj

  milf porn

 • Użytkownik niezalogowany Wendell
  Wendell 2024-03-29   12:43:51
  Cytuj

  sex

 • Użytkownik niezalogowany Shawna
  Shawna 2024-03-25   21:09:10
  Cytuj

  топ криптобирж без верификации

 • Użytkownik niezalogowany Lavina
  Lavina 2024-03-24   23:30:52
  Cytuj

  film and tv dissertation topics dissertation sample computer science

 • Użytkownik niezalogowany Wanda
  Wanda 2024-03-21   19:41:40
  Cytuj

  криптобиржи доступные в россии

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-03-21   08:47:26
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 토토사이트.COM

 • Użytkownik niezalogowany Harlan
  Harlan 2024-03-18   10:39:58
  Cytuj

  CONVERTER YOUTUBE VÍDEOS COM on-line vídeo conversor https://pt.onlinevideoconverter.pro/youtube-converter-mp3 OVC - ONLINE VÍDEO BAIXAR Nós fornecemos uma variedade de métodos para convert e baixe online videoclipes para off-line acessibilidade. Você pode manter vídeos e também ver eles em seu smartphone ou computador sem esforço, mesmo enquanto em movimento! Simplesmente replicar o vídeo ou GIF links do YouTube, Facebook, Twitter, Vimeo ou other sites, e use nosso cortesia on-line vídeo para transform! COMO MODIFICAÇÃO YOUTUBE VÍDEO PARA MP3 ONLINE? Lugar o URL do vídeo link você deseja de replicar Reproduza o link da web do online vídeo bem como cole em o especificado localização para iniciar a conversão procedimento. Selecione o preferido estilo para conversão Escolha o formato em que você quero para converter o videoclipe: MP4 para manter ambos som e também videoclipe ou MP3 para som apenas. Iniciar a conversão clicando em "Convert". Começar o vídeo conversão procedimento clicando no botão "Converter" interruptor situado abaixo o designado localização. Baixe o videoclipe clicando em "Download". Está completo! Salvar o convertido MP4 ou MP3 documentos para o seu computador ou telefone clicando no botão "Download" trocar.

 • Użytkownik niezalogowany Melva
  Melva 2024-03-17   15:02:55
  Cytuj

  https://obovsemsvetu.forum2x2.ru/t16118-topic

 • Użytkownik niezalogowany Tamika
  Tamika 2024-03-16   19:48:25
  Cytuj

  online casino operator new online slots games no deposit online casino bonuses best casino game for android deposit online casino no deposit bonus

 • Użytkownik niezalogowany Randal
  Randal 2024-03-16   18:40:30
  Cytuj

  archive online

 • Użytkownik niezalogowany Finley
  Finley 2024-03-16   17:10:45
  Cytuj

  https://vatandaslik.org https://vatandaslik.org vatandaşlık, vize, pasaport, schengen vizesi, green card, vatandaşlık nedir, vize türleri Tremendous issues here. I am very satisfied to look your article. Thank you so much and I'm taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail? https://vatandaslik.org https://vatandaslik.org

 • Użytkownik niezalogowany Eloise
  Eloise 2024-03-16   16:43:10
  Cytuj

  Yes! Finally someone writes about forex brokers canada. https://justpaste.it/u/ForexPeppers

 • Użytkownik niezalogowany Johnson
  Johnson 2024-03-16   15:30:11
  Cytuj

  source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source source

 • Użytkownik niezalogowany Gudrun
  Gudrun 2024-03-16   15:17:46
  Cytuj

  Lift Supps Premium Supplements аnd Gym Apparel Wyoming, USA obliques

 • Użytkownik niezalogowany Caby Lane
  Caby Lane 2024-03-08   19:41:15
  Cytuj

  Witam. Po zarejestrowaniu się do gry w polskim Slottica Casino otrzymałem wiele możliwości rozrywki hazardowej. Są tu setki ekscytujących slotów, gier karcianych i ruletek od najlepszych dostawców. Odkryłem wiele nowych ulubionych slotów, które zachwyciły mnie swoją grafiką i oszałamiającymi rundami bonusowymi.

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-03-01   06:58:04
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 카지노사이트.com

 • Użytkownik niezalogowany Oscar21
  Oscar21 2024-02-01   13:03:59
  Cytuj

  Cześć! Polska strona pogodowa https://365pogoda.pl stała się integralną częścią mojej codziennej rutyny. Jego dokładność i szczegółowe prognozy pomagają mi planować moje działania z pewnością. Układ strony jest intuicyjny, a uwzględnienie różnych parametrów pogodowych zapewnia dokładne zrozumienie warunków. Doceniam niezawodność i przyjazność dla użytkownika tego doskonałego źródła informacji o pogodzie.

 • Użytkownik niezalogowany Jolo
  Jolo 2023-11-07   06:25:14
  Cytuj

  It's truly heartwarming to see the enthusiasm for theater in places like Bombla. Nahacza, where the journey itself becomes a part of the experience. - SgtShadow

 • Użytkownik niezalogowany Ainz
  Ainz 2023-11-07   06:24:08
  Cytuj

  It's a beautiful example of how theater can bring people together, bridging generations and sharing the rich stories of the Beskid Niski Mountains. Kudos to them for their commitment to the arts and their community! - SgtShadow