AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Samozsyłka do lamusa

Zesłanie, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
fot. Krzysztof Bieliński  

Zesłanie w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego według wspomnień sybiraka Konstantego Wolickiego to spektakl, który zmusza do porównań z dawnymi sukcesami wybitnego inscenizatora i Ateneum. Widać regres.

Z Zesłania wychodziłem z nieskrywanym smutkiem, bo wychowałem się na teatrze Mikołaja Grabowskiego, na zawsze pozostanie dla mnie mistrzem – oby nie tylko we wspomnieniach. Niestety, ostatnie lata w jego dorobku to w większości powtórki wcześniej wystawianych tytułów.  

Gdyby to jeszcze były powtórki lepsze od pierwowzorów.

Pośród nowości był Cesarz w Ateneum, który meandrował między historią afrykańskiego satrapy, czyli bohatera książki Ryszarda Kapuścińskiego, a całkiem współczesnym obrazem naszego dzisiejszego władcy. Odżył teatr aluzji czasów Gierka, kiedy Cesarz powstał, tak jak teraz w wielu dziedzinach post-PRL też odżywa. Niestety, Zesłanie to znowu powrót. Tym razem do tekstu wystawionego w 1994 roku pod szyldem Teatru Mikołaja Grabowskiego, granego między innymi w Teatrze Małym w Warszawie, któremu szefował Paweł Konic.

Mikołaj Grabowski nie ukrywał, że to właśnie Konic podsunął mu Wspomnienia Konstantego Wolickiego z czasów pobytu na Cytadeli warszawskiej i na Syberii wydane we Lwowie w 1876 roku nakładem Księgarni Gubrynowicza i Schmidta. Konic podsunął książkę w latach osiemdziesiątych, wtedy była jednak niecenzuralna. Opis inwigilacji, terroru i prześladowań, na jakich oparty był carat, nie pozostawiał złudzeń, pokazując, że po rewolucji było w Rosji jeszcze gorzej. Zmieniły się tylko barwy i szyld ustroju.

Zesłanie, chociaż otrzymało w 1994 roku podtytuł Carski kabaret, nie cieszyło się powodzeniem, a może jest wręcz jednym z najmniej pamiętanych spektakli Mikołaja Grabowskiego. Można to ostatecznie zrozumieć. Polacy w 1994 roku pożegnali się już z bezpośrednim zagrożeniem Rosji i jej mutacji, sterując w stronę UE i NATO. Osobiście żałowałem, że Zesłanie nie zyskało większego odzewu. Toczyła się bowiem na początku lat dziewięćdziesiątych dyskusja o homo sovieticus, czyli o tym, ile, pomimo ustrojowej tranformacji, zostało w nas sowiecko-peerelowskich przyzwyczajeń. Na tym tle Grabowski przypomniał Polaka, który w pierwszej połowie XIX wieku w konfrontacji z Rosją czuł się jeszcze zbulwersowany jej azjatyckim okrucieństwem, ponieważ to, co proponowała podbitym narodom i swoim poddanym (przecież nie obywatelom), nie mieściło się Europejczykowi w głowie. Dla kolejnych pokoleń poddanych presji najpierw białego, a potem czerwonego caratu stało się to już codziennością. A przecież wciąż mieliśmy zachodnie aspiracje i chcieliśmy je realizować.

Jak można się domyślać, dziś powodem powrotu do Zesłania jest rosyjska wojna w Ukrainie, która, choć żyjemy w XXI wieku, obfituje w odwieczne i typowe dla Rosji sposoby podboju oparte na wojskowej agresji, sądzeniu obywateli okupowanych państw, porywaniu ich, zsyłaniu w głąb Rosji w celu niewolniczej pracy, a wreszcie przymusowej naturalizacji, co dotyczy głównie dzieci. W założeniach spektakl może więc robić wrażenie jak najbardziej współczesnego. W założeniu i zapowiedziach – tak, jednak tekst Wolickiego „przeklejony” bezrefleksyjnie w nowe dekoracje ujawnia próbę nieudanego recyclingu.

Wojna w Ukrainie trwa, ale nie o tym opowiada przecież Grabowski. Uwiodła go łatwość pracy ze znaną już sobie szlachecką gawędą, ta zaś wiedzie go nie do Ukrainy, lecz na nizinę mazowiecką, do Warszawy z lat trzydziestych XIX wieku, która ma przecież inną historię niż choćby Kijów w 2023 roku.

Polacy przegrali właśnie powstanie listopadowe, ze sceny Ateneum mowa jest o dwudziestu tysiącach emigrantów oraz bezsensownym w takich okolicznościach kontynuowaniu amatorskiej konspiracji, którą wzmagają lekkomyślni emisariusze z Paryża. W wyniku takiej dziecinady Wolicki mający związki z konspiratorami staje się dla carskiego aparatu najpierw podejrzany, a w końcu zostaje zatrzymany.

Słuchając wspomnień Wolickiego, możemy stwierdzić, że Polacy, będąc romantycznymi dziećmi w konspiracji, byli też naiwni w próbach przekupienia carskich urzędników. Wolicki nie poznaje się na tym, że oferta wręczenia łapówki jest częścią kafkowskiej gry, jakbyśmy powiedzieli z dzisiejszej perspektywy. Dopiero po sporych wydatkach nasz rodak orientuje się, że nie tylko nie odzyskał wolności, ale jeszcze opłacił wszystkie koszty swojej jazdy do więzienia, podwożąc uprzejmie osobistego wroga.

Grabowski rozgrywa przedsyberyjski prolog w charakterystyczny dla siebie, rapsodyczny sposób. Ograniczył scenografię do dwóch ruchomych białych kubików-zastawek, ławki i stołu – tu zaczyna się opowieść, tak jak zawsze, kiedy chce, by widzowie skoncentrowali się na słowie i sile opowieści. Narrację podzielił tradycyjnie między aktorki i aktorów, którzy stosownie do sytuacji zrastają się w wielogłosową postać, tworzą chór lub wykonują zadania podyktowane dialogami. Oglądamy Marię Ciunelis – najbardziej osadzoną w żałobnym popowstaniowym anturażu: czarnej sukni i w czepcu, Dorotę Nowakowską i Janusza Łagodzińskiego. Współcześnie ubrani są młodzi: Katarzyna Ucherska – w czarnych spodniach i takiego koloru jedwabnej koszuli, oraz Jakub Pruski – najbardziej współczesny w adidasowatych butach na słoninie, przypominający wymową Marcina Kalisza, jednego z aktorskich wychowanków Mikołaja Grabowskiego.

To Pruski na początku portetuje niedoświadczonego Wolickiego, którego w wieku starszym gra pozyskany z Teatru Dramatycznego Łukasz Lewandowski. Pruski przypomina mi nie tylko Kalisza, ale i Witolda z wielu spektakli Grabowskiego. Zczepiony z Katarzyną Ucherską obrazowo wykonuje z nią koliste fikołki, pokazując, na czym polega jazda kibitką. Ta zaś, gnając na wschód drogami utwardzonymi jedynie przez drewniane okrąglaki, przyprawia zesłańców o zmęczenie i mało głów nie urywa.

W scenie duetu Pruski-Ucherska można dostrzec rys świeżości, nawet jeśli jest to dynamika aktorskiego dyplomu. Im dalej jednak w syberyjskie lasy, tym bardziej ujawniają się poważne deficyty Zesłania. Znając bowiem i ceniąc najświetniejsze spektakle inscenizatora, czujemy, kiedy charakterystyczna adaptacja tekstu daje aktorom szansę na improwizacje. Kiedyś, w wykonaniu samego Mikołaja Grabowskiego i Iwony Bielskiej oraz ich współpracowników, były znakomicie wykorzystywane do rozkręcenia teatralnego żywiołu w jak najbliższym kontakcie z publicznością, by oszalała z radości i umarła ze śmiechu. Aktorzy Ateneum, i owszem, starają się wzbudzić komiczny efekt, multiplikując w szóstkę podobne działania, pokazując, między innymi, jak zesłańcy próbowali ocalić pieniądze przed Rosjanami – pakowali je w kiełbasiane błony i – gdy nie było innej możliwości – połykali. Można mieć wtedy nadzieję, że gra w tej zbiorowej scenie przeniesie się również na widownię. Czy to z powodu kostyczności aktorów, czy wysokiego proscenium, które nie zostaje przekroczone – tak się jednak nie dzieje.

W akcie drugim scen poprowadzonych dynamicznie jest więcej. Znajomością break dance imponuje zwłaszcza Łukasz Lewandowski. Przy tej okazji trudno nie zauważyć, że choreograficzna próba żartobliwego ożywiania spektaklu niefortunnie zbiega się z opowieścią o biciu zesłańców knutem, co jest wszak mało wesołą okolicznością. Trafniej rozgrywa Grabowski motyw ułaskawienia niepolitycznych więźniów przez carewicza wizytującego Syberię. Przy okazji definiuje istotę rosyjskiego systemu. Kłopot z ułaskawieniem polegał bowiem na tym, że carski ukaz, tak jak wszystkie inne, napisany był w tak niejasny sposób, że nie wiadomo było, jak go zrealizować. Czekanie na wykładnię zajęło dwa lata, po których okazało się, że z tysięcy zesłańców tylko dwóch może być objętych amnestią. Jeden z nich nie doczekał ułaskawienia. Drugi zaś dowiedział się, że polega ono na zesłaniu do innej guberni.

Nie chciałbym epatować moralnym rygoryzmem w sprawie wojny w Ukrainie, jednak jeżeli krytykowano ukraińską reżyserkę Saszę Denisową za to, że za dużo miejsca poświęciła w swoim poznańskim spektaklu Haga tak zwanym rosyjskim elitom zamiast skoncentrować się na cierpieniu Ukraińców – to czy pokazywanie, że Wolicki dzięki swojemu wykształceniu muzycznemu jako dyrygent zdobył uprzywilejowaną pozycję w w społeczności Tobolska, może mieć dziś jakiekolwiek sens?

Grabowski kładzie akcent na to, że Wolicki zyskał sobie uznanie Rosjan rezygnacją z bicia i kar cielesnych na rzecz innych, niefizycznych i w ten sposób okiełznał bandę pijanych muzyków-zesłańców, a nawet zaczął komponować dla nich. Ma to może walory oświeceniowej przypowiastki, jednak osiągnięcia polskiego Kandyda wobec kilkuset tysięcy ofiar trwającej właśnie wojny również tracą znaczenie. Wiadomo, że inaczej wychowani Rosjanie nie tolerowaliby kogoś takiego jak Putin. Teraz jednak bardziej zajmuje nas Ukraina.

Może w scenie gwałtu na polskiej szlachciance możemy dostrzec dzisiejszy los ukraińskich kobiet, choć ostatecznie ich los nie przypomina pokazywanej przez Grabowskiego farsy, odegranej przez rosyjskiego oficera-gwałciciela przed sądem. Dziś gwałcicieli się nie sądzi, tylko uważa za rosyjskich bohaterów. Tak jest chyba od II wojny światowej?

Wszystko to sprawia, że powtórka inscenizowanego przed trzema dekadami utworu o latach trzydziestych XIX wieku na Syberii pozostaje anachroniczna. Polacy oglądający dziś swoją martyrologię, gdy przez nasz kraj przetoczyły się miliony uciekinierek i uciekinierów z Ukrainy, to akt niezrozumiałego narcyzmu. Czekam na taki spektakl, w którym Grabowski będzie miał powód rozpocząć od charakterystycznej dla niego kiedyś gombrowiczowskiej frazy: opowiem wam inną historię. Nową.

05-05-2013

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
Zesłanie
na podstawie Wspomnień Konstantego Wolickiego z czasów pobytu na Cytadeli warszawskiej i na Syberii
adaptacja, reżyseria i ruch sceniczny: Mikołaj Grabowski
scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz
muzyka: Olga Mysłowska
obsada: Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Janusz Łagodziński, Jakub Pruski i Łukasz Lewandowski
premiera 22.04.2023

galeria zdjęć Zesłanie, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie Zesłanie, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie Zesłanie, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie Zesłanie, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie ZOBACZ WIĘCEJ
 

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (46)
 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-03-26   05:24:33
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 카지노 검증업체.COM

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-03-03   08:04:52
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 카지노사이트.com

 • Użytkownik niezalogowany lindamartn15
  lindamartn15 2023-09-19   20:52:52
  Cytuj

  Definitely, we are usually motivated considering the mind-boggling guidelines you serve. credit repair owensboro

 • Użytkownik niezalogowany SimonWhitehead
  SimonWhitehead 2023-08-20   09:49:37
  Cytuj

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks! Frank Roland Dietrich Virginia Great weblog here! Also your web site lots up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol. Frank Roland Dietrich VA I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this info So i am glad to show that I have an incredibly good uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot indubitably will make certain to do not disregard this website and give it a look on a constant. Frank Dietrich Virginia Good website! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day! Frank Dietrich VA Loving the information on this web site , you have done great job on the posts . Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-08-15   08:42:39
  Cytuj

  Hey what a brilliant post I have come across and believe me I have been searching out for this similar kind of post for past a week and hardly came across this. Thank you very much and will look for more postings from you. Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-08-14   10:48:02
  Cytuj

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-08-14   09:46:34
  Cytuj

  Hmm!! This blog is really cool, I’m so lucky that I have reached here and got this awesome information. Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany Harry
  Harry 2023-08-13   10:20:22
  Cytuj

  I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming! Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-31   18:02:48
  Cytuj

  Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-31   15:06:13
  Cytuj

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-31   13:22:03
  Cytuj

  Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-31   10:31:05
  Cytuj

  Wow, What a Excellent post. I really found this to much informatics. It is what i was searching for.I would like to suggest you that please keep sharing such type of info.Thanks Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-31   08:35:13
  Cytuj

  This is important, though it's necessary to help you head over to it weblink: Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany Kelly
  Kelly 2023-07-22   04:47:18
  Cytuj

  The description of surveillance, terror and persecution on which tsarism was based left no illusions, showing that after the revolution things were even worse in Russia. Only the colors and sign of the system have changed. Greetings from www.columbusdrywallpros.com!

 • Użytkownik niezalogowany Angel17
  Angel17 2023-07-16   19:45:54
  Cytuj

  Thank you for sharing this. Keep posting. Holley Performance

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-11   09:14:51
  Cytuj

  This blog is really great. The information here will surely be of some help to me. Thanks!. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-11   08:34:08
  Cytuj

  Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post. Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-11   08:07:59
  Cytuj

  I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, im always look for people to check out my web site. Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-10   13:31:42
  Cytuj

  Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-10   09:54:29
  Cytuj

  This particular papers fabulous, and My spouse and i enjoy each of the perform that you have placed into this. I’m sure that you will be making a really useful place. I has been additionally pleased. Good perform! Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-09   09:10:21
  Cytuj

  I feel a lot more people need to read this, very good info! . Areola tattoo

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-03   11:09:30
  Cytuj

  Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-03   10:13:20
  Cytuj

  very interesting keep posting. Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-03   09:31:57
  Cytuj

  This particular papers fabulous, and My spouse and i enjoy each of the perform that you have placed into this. I’m sure that you will be making a really useful place. I has been additionally pleased. Good perform! Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-03   08:54:09
  Cytuj

  I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-07-03   08:12:08
  Cytuj

  Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany Bernice Vance
  Bernice Vance 2023-06-30   09:07:26
  Cytuj

  You're providing such a valuable resource. I'm always impressed when I come across soccer random

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-27   15:59:32
  Cytuj

  Its as if you had a great grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from more than one angle. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-27   15:44:27
  Cytuj

  You might comment on the order system of the blog. You should chat it's splendid. Your blog audit would swell up your visitors. I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!! Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-27   12:53:28
  Cytuj

  We are really grateful for your blog post. You will find a lot of approaches after visiting your post. Great work Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-27   12:07:24
  Cytuj

  We are tied directly into the sate’s renewal database which allows us to process your request almost instantly. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-27   09:10:17
  Cytuj

  You have done a amazing job with you website Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-20   10:55:38
  Cytuj

  Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Electronic Components

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-19   16:28:03
  Cytuj

  Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-19   14:59:23
  Cytuj

  very interesting post.this is my first time visit here.i found so mmany interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post! Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-19   14:06:48
  Cytuj

  This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-19   11:37:55
  Cytuj

  I was just browsing through the internet looking for some information and came across your blog. I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Bookmarked this page, will come back for more. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-19   10:12:24
  Cytuj

  It's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-12   09:49:05
  Cytuj

  *Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift. Frank Dietrich

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-12   09:06:25
  Cytuj

  If your friend does not answer, you can leave a video message. You can Pay Per Click or the Pay Per Impression. Frank Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-11   17:40:17
  Cytuj

  Hey! Good stuff, please keep us posted when you post something like that! Frank Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-11   16:48:08
  Cytuj

  Kinds of Engines vacation packages ‘re affordable, of benefit nevertheless, you pick up every single single single ability required by specific bargain. Search Engine Optimization Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-11   15:46:18
  Cytuj

  Emotional attention, self-control, approval, adhere to, patience but also security. These are typically among the issues that Tang Soo Can do, most of the Thai martial art attached to self defense purposes, can show buyers plus instilling in your soul the means not just to maintain with your own eyes on the competency on the very first real danger stains to cure confrontation all in all. Frank Roland Dietrich VA

 • Użytkownik niezalogowany mshahid
  mshahid 2023-06-11   14:38:05
  Cytuj

  This sort of wanting to come to a difference in her or his lifestyle, initial generally Los angeles Excess weight weightloss scheme is a large running in as it reached that strive. weight loss Frank Roland Dietrich Virginia

 • Użytkownik niezalogowany Rizza
  Rizza 2023-06-03   00:58:58
  Cytuj

  Perhaps there is still potential for him to impress you with future productions that go beyond repetition and surpass his earlier achievements.

 • Użytkownik niezalogowany Aleah
  Aleah 2023-05-08   11:28:21
  Cytuj

  You there, this is really good post here.Thank you for providing a quality article. Concrete Sidewalks