Klucz Melpomeny, czyli teatr w literaturze
Opowiadanie Brandysa jest przede wszystkim mistrzowskim i bardzo subtelnym studium psychologicznym, ale opartym na realnych odniesieniach historycznych.
Coś więcej, czyli o siedmiu spektaklach, które wyszły poza schemat
Dostępna w teatrze skala emocji zdaje się mała w porównaniu z przeżyciami towarzyszącymi imprezom sportowym, ulicznym manifestacjom, nawet kinu.
Ryszard Bolesławski albo Encyklopedia Teatru Polskiego
Bolesławski był, zdaniem Harolda Clurmana, „człowiekiem teatru w każdym calu”, starał się więc łączyć dydaktykę z pracą nad poszczególnymi przedstawieniami.
Całuję wszystkiem wszystko w Tobie
Kiedy Irena Solska poznała Stanisława Ignacego Witkiewicza, początkującego malarza i studenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, miała 33 lata. Witkacy był od niej młodszy równo o dekadę.
„Nie dojdziemy my – to inni po nas”. Proroctwo Juliusza Osterwy
Naprawdę miał na imię Julian Maluszek. Urodził się w roku 1885 w Podgórzu.
Klucz Melpomeny, czyli teatr w literaturze cz.II
Uchwała ZASP-u w istocie równała się zakazowi wykonywania zawodu. Można się było albo podporządkować zakazowi, albo go złamać. Nikt przed takim dylematem nie postawił pracowników innych branż, na przykład piekarzy, listonoszy albo kolejarzy.
Czerwony dywan w Teatrze Dionizosa
Wiosna roku 458 przed Chrystusem. W ateńskim Teatrze Dionizosa trwają Dionizje Wielkie, zawody teatralne na cześć boga Dionizosa. Widzowie tłoczą się w teatrze już przed świtem.
„Który z was życie swe bez skargi odda za noc spędzoną ze mną?”
Pomimo że od śmierci aktorki upłynęło ponad 120 lat, na jej grobie często palą się znicze. Wisnowska przetrwała w pamięci warszawiaków, choć to nie jej role przeszły do historii.