AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Cinema

Fot. Pola Amber  

Mała górska wioska Michałowice, magiczne miejsce, do którego przyjeżdżają dziesiątki artystów z całego kraju i spoza niego. Dom – dzieło sztuki samo w sobie. Szumscy – niesamowita artystyczna rodzina. Katarzyna – aktorka, malarka i scenografka, autorka wielu wystaw i katalogów, największa menedżerka najmniejszego teatru na świecie. Zbigniew – grafik, malarz, scenograf, lider Teatru Cinema, autor scenariuszy, tekstów, dramaturgii, choreografii, reżyser światła i dźwięku, a zarazem obsługa techniczna każdego spektaklu. Tę artystyczną rodzinę stanowili od początku współtwórcy grupy: Tadeusz Rybicki, Jan Kochanowski, Darek Skibiński, Bogusław Siwko, a wkrótce również Małgorzata Walas-Antoniello, Iza Terek-Jopkiewicz i Włodzimierz Dyła. Niezwykle ważnymi postaciami tej familii byli: Mariusz Mielęcki – wspaniały malarz i współtwórca domu, oraz Maciej Kaziński – multiinstrumentalista, wybitny kompozytor i muzyk, interpretator muzyki renesansowej. O tym domu, który był przez wiele lat domem prawie wszystkich aktorów Teatru Cinema, domu do którego przyjeżdżają co roku dziesiątki artystów z całego świata, o niezwykłej rodzinie Szumskich, już wiele razy pisano. A o teatrze – jego filozofii, oryginalności, poetyce, idei i zupełnej wyjątkowości tego zjawiska – jakoś niewiele.

Teatr Cinema to, według mnie, jedno z najciekawszych i najodważniejszych zjawisk teatralnych ostatnich trzech dekad w Polsce. Jednocześnie niedoceniony, nierozpoznany i właściwie ciągle nieopisany. Trzeba by zapytać, dlaczego? Trzeba by zapytać o to teatrologów, antropologów teatru, historyków sztuki, dziennikarzy i recenzentów.

Cinema tworzy nie tylko nowy język, poetykę czy trend w teatrze, ale też zupełnie odmienny gatunek teatru, który od początku nie był sumą inspiracji, cytatów czy fascynacji tej grupy, ale budował swoją odrębność, odważnie łamiąc reguły, zaprzeczając obowiązującym kanonom, prowokując. Za uśmiechem oraz specyficznym poczuciem humoru, chowając awangardowość rozumienia teatru.

Według mnie, problem ludzi piszących o teatrze i sztukach wizualnych wynika w tym wypadku z braku narzędzi analizy oraz języka opisu, by móc w pełni zmierzyć się z tym zjawiskiem. Szukanie rodowodu w twórczości Piny Bausch, inspiracji w Kantorze, w Becketcie czy w malarstwie Rene Magritte’a jest niewystarczające i mylne. Co prawda uspokaja to umysły odbiorców i pomaga określić poetykę, genezę, lub tradycję, z której może się wywodzić Teatr Cinema. Mnie styl Cinemek dużo bardziej kojarzy się z teatrem Roberta Wilsona czy Schulzowskim Traktatem o Manekinach. Nie mówiąc o Witkacym. To pomaga, by móc umieścić ich na jakiejś półce. W końcu zawsze jesteśmy czyimiś dziećmi – jak mówił Grotowski. Ale te skojarzenia nie są kluczowe dla analizy zjawiska, bo Cinema nie cytuje twórczości żadnego z nich, ani nie odwołuje się do nich wprost.

Teatr ten stworzył odrębny język, własne kody i własną, autorską metodę pracy aktora z ciałem i przedmiotem na scenie. Nikt w polskim teatrze wcześniej nie ożywiał, nie „uczłowieczał” przedmiotu, tak jak nikt wcześniej nie „uprzedmiotawiał” aktora w jego działaniu. Według mnie, zbyt wąskim i nieadekwatnym wobec ich metody pracy byłoby użycie określenia „animacja” przedmiotu, bo pojawiający się przedmiot: krzesło, stół czy marynarka, jest w pierwszym rzędzie pozbawiany swoich funkcji, znaczeń czy w ogóle jakiejkolwiek użyteczności. Te funkcje przejmuje aktor w wielokrotnie powtarzanym działaniu, w zamian oddając, przekazując przedmiotowi swoje cechy i funkcje. Uczłowieczone krzesło boli tak samo, jak człowiek siedzący obok niego w tej samej pozycji. Wielokrotnie powtarzane czynności, zapętlone w precyzyjne frazy oderwane od codzienności, ale z codzienności wzięte tworzą w widzu niepokój metafizyczny – taki o którym mówił Witkacy, że jest punktem wyjścia każdej prawdziwej filozofii i każdego aktu twórczego. To, co początkowo w Teatrze Cinema bawi, za chwilę budzi niepokój lub grozę. Surrealizm obrazów i zdarzeń na scenie, komizm i absurd przeradzają się w egzystencjalny spór i pytanie o to, kim się jest. Ten spór aktorzy prowadzą z przedmiotem – stołem, krzesłem, podłogą, marynarką, kijem od szczotki, łopatą, ścianą, a także z fragmentem samego siebie. Marynarka staje się w tym sporze człowiekiem, a człowiek częścią garnituru albo manekinem, w który próbuje ubrać się marynarka. Dyskomfort i metafizyczny niepokój u widza powodowane są niezwykłą precyzją czynności powtarzanej po wielokroć, pozbawionej realnego sensu. To tak, jakby kilkadziesiąt razy waliło się głową w ścianę dokładnie w to samo miejsce, żeby na końcu stwierdzić, że tej ściany w ogóle nie ma. To jedyny teatr, który w tak przebiegły sposób balansuje pomiędzy farsą a tragedią, absurdem a logiką, chaosem a żelazną konsekwencją, kiczem a wyrafinowaną sztuką, nonsensem a metafizyką.

Lider grupy, jej założyciel, główny twórca scenariuszy, dramaturgii i scenografii do spektakli Teatru Cinema – Zbyszek Szumski – mówi o sobie, że jest jedynie choreografem działań, które tak naprawdę zawsze są budowane i tworzone przez cały zespół. Z jego szkiców, setek rysunków i projektów scenografii inicjujących spektakle wynika jednak coś innego. Właściwie jego rysunki są pełnymi scenariuszami spektakli. Aktor ma za zadanie wejść w ten rysunek, a potem próbować z niego wyjść.

Widziałem większość spektakli Teatru Cinema pokazywanych w Polsce: od Donga, po te ostatnie, jak Prorok. Widziałem także międzynarodowe projekty realizowane w Polsce, między innymi z performerami z Meksyku czy z awangardową grupą AKHE z Petersburga. Od lat spotykam ich na różnych festiwalach, ale najchętniej w ich własnym domu. Przyjeżdżaliśmy tam z Teatrem Chorea (dwukrotnie na ich niesamowity Festiwal Muzyki Teatralnej, o czym więcej za chwilę), ale także ze studentami warszawskiej Akademii Teatralnej na warsztaty (po roku, naładowani tym miejscem, zrobiliśmy spektakl). Mimo pięknych gór i niesamowitej przyrody wokół tam nie chce się odpoczywać, tam chce się pracować. Niestety sam nigdy nie uczestniczyłem w próbach Teatru Cinema, co dla mnie, jako praktyka, byłoby najbardziej użyteczne, mimo że uprawiam całkowicie inny rodzaj teatru. Byłoby to bardzo użyteczne zwłaszcza przy pisaniu tego tekstu. Zbyszek Szumski widocznie uznawał proces tworzenia spektaklu za coś bardzo intymnego i podlegającego ochronie. To nie znaczy, że jest im tam ciepło i słodko. To niejednokrotnie jest walka na noże, awantury i trzaskanie drzwiami, co przy tak złożonych, różnorodnych i skomplikowanych osobowościach jest nieuniknione.

Według Szumskiego podstawową zasadą działania aktora jest fragmentaryczność. Aktorowi nie można powiedzieć, w którą stronę to zmierza albo jaki jest finał spektaklu, co się wydarzy na końcu. Aktor nie może też myśleć całością spektaklu, bo wtedy w całym swoim działaniu i w tym, co robi w danej chwili, będzie dążył – świadomie czy nieświadomie – do puenty, do tego, co będzie lub kim będzie na końcu! Wtedy jego czynności się dewaluują i tracą swój sens, służą czemuś innemu, jakiejś „całości”, a aktor odbiera działaniu znaczenie samo w sobie, bo sam jest już jedną nogą w przyszłości, w czymś, co ma się wydarzyć za chwilę. A przecież nie może wydarzyć się nic poza tym, co się dzieje w tej jednej chwili... Wydaje się to bardzo bliskie Grotowskiemu.

Aktorzy tego teatru nie puszczają oka do widza, nie karmią widowni zabawą mimo absurdu i nonsensu płynących ze sceny. Humor, pure-nonsens czy komizm są dla widzów pułapką, którą odkrywają dopiero wtedy, gdy zauważają, że aktor – bezimienna postać – utkwił w dużo groźniejszej pułapce. W precyzyjnie skonstruowanej, zamkniętej pętli działań i czynności pozbawionych sensu oraz odniesień, ale tak konkretnych i uporczywych, jakby każdym z nich próbował przebić się na drugą stronę rzeczywistości. Powtarzane w nieskończoność, zwielokrotnione i zapętlone gesty stają się jak taniec, upiorny taniec, danse macabre. Aktorzy Cinemek nie budują narracji dla widza, ale jakby przywołują go na świadka. W spektaklach, które widziałem, intensywność obecności aktora nie pozwala na wejście w relację z nim. Nawet gdy komizm czy groteskowa sytuacja prowokowała rechot, gwałtowne wzruszenie czy lęk, mało kto dawał sobie prawo do odreagowania.

Dlatego uważam, że opisy tego teatru – na poziomie idei, dramaturgii, tematyki, scenografii, choreografii czy animacji przedmiotu – mogą być tylko powierzchowne i fragmentaryczne, bo tajemnica polega na połączeniu tych wszystkich elementów w taki strumień znaków, impulsów i odruchów w takiej intensywności działań aktorskich, że pojawia się budzące niepokój i dyskomfort przekroczenie, którego doświadczamy czasem w snach lub sytuacjach zagrożenia czy głębokiego zażenowania.

Teksty Szumskiego w tych spektaklach wymagałyby osobnej analizy. Nigdy bezpośrednio nie są związane z akcją. Abstrakcyjne i absurdalne nagle przeszywają to, co wydarza się na scenie, jak szpilka przeszywająca motyla w gablocie. Nie pojawiają się za często, jeżeli w ogóle, czasami są jak kaftany bezpieczeństwa. Nie wiem tylko, czy bardziej kaftany bezpieczeństwa dla aktora, czy raczej dla widza, żeby mógł złapać trochę powietrza, nabrać odrobiny dystansu albo wręcz przeciwnie, żeby nagle wybić go z misternie tkanej w głowie narracji. Tekst w Teatrze Cinema pojawia się w różnych momentach pracy nad spektaklem, czasem nawet na samym jej końcu. „Tekst jest po to, by zagadać niepewność, zorientować się w sytuacji, przeczekać” – mówi Szumski.

Cinema nie są przecież wodewilowym teatrem, wędrowną trupą, kabaretem, grupą kuglarzy czy prestidigitatorów, tylko tym wszystkim naraz, a także tym, z czym my nie dajemy sobie do końca rady. Bo chcielibyśmy się pośmiać, ale śmiech zamiera nam na ustach. Albo chcielibyśmy zapłakać, ale to przecież jest tak bardzo śmieszne. Chcielibyśmy to jakoś skomentować, nazwać, ale trudno nam złożyć jedno sensowne zdanie, od początku do końca. I nie wiemy, czy z nas zakpili, i dlaczego nas z tym zostawiają. Czy rzeczywiście jesteśmy zamknięci jak kule bilardowe na wielkim, przypadkowym stole ludzkich relacji, pożądań i nieporozumień? Tylko kto gra w ten bilard? Kto w nas gra?

Nie mówię tu o miłości do tego teatru. Nie próbuję opisać jego historii, bo jej nie znam. Nawet historii kroku marszowego. Nie chcę nawet zatańczyć Mahlera. Mówię o swoim osobistym, kilkukrotnym, metafizycznym sposobie doświadczania tego teatru. To nie zawsze się zdarzało. Czasami po prostu świetnie się bawiłem, zachwycałem pomysłami Szumskiego i zbiorową grą z moją podświadomością. I to według mnie jest najcenniejsze w Teatrze Cinema – to, co jest nieopisywalne. Czy to jest rewia ognia, czy zielone przestrzenie miasta, czy przytułek, schronienie u pana Boga, czy lęk w klaustrofobicznym pokoju z ruchomymi ścianami, czy kalectwo krzeseł, na których nikt nigdy już nie usiądzie – to są te odczucia z pogranicza, ten metafizyczny niepokój Witkacego...

***

Na 30-lecie tej grupy nie można nie napisać o niezwykłym projekcie Teatru Cinema, a właściwie Zbyszka i Kasi Szumskich oraz Macieja Kazińskiego i Macieja Grzybowskiego – o Festiwalu Muzyki Teatralnej, który miał dziesięć edycji! To genialny pomysł Cinemek na spotkania i konfrontacje kompozytorów oraz wykonawców muzyki teatralnej, współczesnej, jazzowej, dawnej i folkowej, z opracowaniami na orkiestrę symfoniczną i kameralną, robionej dla teatru i przez teatr. Ten teatralny rodzaj muzycznej narracji niespodziewanie silniej, bardziej zaskakująco i prowokująco otwiera wyobraźnię widza niż muzyka filmowa, która na ogół jest znacznie mocniej rozpoznawana i właściwie nie do odklejenia od obrazów i patosu fabryki snów, które mamy w pamięci. Utwory opracowywane przez kompozytorów na nowo i aranżowane przez nich w specjalny sposób – na ogół dla Filharmonii Jeleniogórskiej – stawały się odrębnymi dziełami sztuki. To na tym Festiwalu przez dziesięć lat jego istnienia można było usłyszeć muzykę Schaeffera, Satanowskiego, Radwana, Mykietyna, Kazińskiego, Ostaszewskiego, Blocha, Trzaski, Koniecznego, Grudnia czy Krzyżanowskiego. To była wielka szansa dla Jeleniej Góry. To był wielki potencjał kulturotwórczy dla tego miasta, ponieważ na wydarzenia i koncerty zjeżdżały się tłumy.

18-01-2023

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (145)
 • 2024-06-13   13:34:42
  Cytuj

  This is awesome. Nice to know. All the best from our best life insurance for COPD

 • Użytkownik niezalogowany Fauxjacket
  Fauxjacket 2024-06-12   07:32:30
  Cytuj

  Highly appreciate your faux leather vest womens work and research. Thank you

 • Użytkownik niezalogowany Will Smith Bad Boys Ride or Die Mike Lowrey Leather Jacket
  Will Smith Bad Boys Ride or Die Mike Lowrey Leather Jacket 2024-06-06   13:36:47
  Cytuj

  Your blog consistently delivers high-quality content, making it a valuable resource for all of us. I highly recommend checking out the Will Smith Bad Boys Ride or Die Mike Lowrey Leather Jacket from California Outfits for a stylish and memorable look.

 • 2024-06-04   18:59:36
  Cytuj

  This is amazing. Always nice to read post like this one. Cheers from our dog photography at https://www.gurleyphotography.net/

 • 2024-05-30   16:56:19
  Cytuj

  What an interesting and amazing mindset. Cheers from our short term healthcare plans

 • Użytkownik niezalogowany rayed shah
  rayed shah 2024-04-13   15:08:27
  Cytuj

  I am able to advocate generally quality and in some cases in charge points, subsequently notice it: Beautify Well

 • Użytkownik niezalogowany williamseo
  williamseo 2024-04-07   09:54:51
  Cytuj

  I feel extremely cheerful to have seen your site page and anticipate such a large number of all the more engaging circumstances perusing here. Much appreciated yet again for every one of the points of interest. osabus bus rental

 • Użytkownik niezalogowany rayed shah
  rayed shah 2024-03-28   20:01:47
  Cytuj

  Beaver states that When i in addition have like fascination, you possibly can understand the page in this article: You Bring Me Joy

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-11   16:49:08
  Cytuj

  Genuinely, this article is extremely one of the absolute best ever. I am an antique 'Article' gatherer and I at times read some new articles in the event that I discover them intriguing. What's more, I discovered this one entirely captivating and it ought to go into my gathering. Good work! buy wow sod gold

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-08   15:02:38
  Cytuj

  Composing with style and getting great compliments on the article is very hard, to be honest.But you've done it so serenely and with so cool feeling and you've nailed the activity. This article is had with style and I am giving great compliment. Best! Squirrel Removal Brampton

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-04   07:25:22
  Cytuj

  Effectively, the article is really the best point on this registry related issue. I fit in with your decisions and will energetically anticipate your next updates. spain taxi

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-03-03   13:55:41
  Cytuj

  Astounding read, Positive webpage, where did u think of the data on this posting?I have perused a couple of the articles on your site now, and I extremely like your style. You rock and please keep up the compelling work. https://meilicq.com/

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-27   06:02:56
  Cytuj

  These sites are extremely required, you can take in a great deal. ฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ ระบบออโต้

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   06:47:49
  Cytuj

  Here at this site extremely the critical material accumulation so everyone can appreciate a great deal. Brooks Nunez

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-26   06:47:49
  Cytuj

  Here at this site extremely the critical material accumulation so everyone can appreciate a great deal. Brooks Nunez

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-02-20   10:40:36
  Cytuj

  This is exceptionally fascinating, yet it is important to tap on this connection: เว็บตรง แตกง่าย

 • Użytkownik niezalogowany wsda
  wsda 2024-02-05   15:01:18
  Cytuj

  I'm eager to reveal this page. I have to thank you for ones time for this especially awesome read!! I unquestionably extremely enjoyed all aspects of it and I likewise have you spared to fav to take a gander at new data in your site. รับจำนำรถจอด

 • 2024-02-01   14:17:49
  Cytuj

  llo there mates, it is inconceivable formed piece totally portrayed, continue with the considerable work dependably. best concierge doctor

 • 2024-02-01   09:57:11
  Cytuj

  For best medicare fmo for new agents visit us at https://medicarefmo.org/

 • Użytkownik niezalogowany Chantal
  Chantal 2024-01-24   13:12:55
  Cytuj

  Amazing work with what you have done here, keep up the good work! concrete

 • Użytkownik niezalogowany Rank Xone
  Rank Xone 2024-01-18   16:40:27
  Cytuj

  The live dealer games in online casinos are a game-changer. It adds a human touch to the experience and enhances the overall immersion. 우리카지노

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   19:38:19
  Cytuj

  Amid this site, you will see this shape, I very suggest you take in this audit. ป๊อกเด้งออนไลน์

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2024-01-07   15:30:55
  Cytuj

  I just got to this astonishing site in the relatively recent past. I was really caught with the bit of assets you have here. Enormous thumbs up for making such brilliant blog page! สล็อตโรม่า

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-06   16:05:21
  Cytuj

  Now you'll discover what is vital, everything gives a url to the engaging page: French coach trips

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2024-01-02   13:42:38
  Cytuj

  I went onto your blog while centering just marginally submits. Decent procedure for next, I will be bookmarking without a moment's delay grab your entire ascents... Spain bus tours

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-28   13:43:12
  Cytuj

  I wonder if there's a correlation between the price of slots and their durability. เว็บสล็อต

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-28   10:32:57
  Cytuj

  I should state just that its magnificent! The blog is instructive and dependably create astonishing things. เว็บสล็อตทุกค่าย

 • Użytkownik niezalogowany Bryan Gery
  Bryan Gery 2023-12-26   12:07:17
  Cytuj

  This article is fantastic! More like this, please! Demolition Company Las Vegas

 • Użytkownik niezalogowany WilliamSEO
  WilliamSEO 2023-12-25   07:20:32
  Cytuj

  You re in motivation behind truth a without defect site administrator. The site stacking speed is shocking. It kind of feels that you're doing any unmistakable trap. Furthermore, The substance are ideal gem. you have completed a marvelous activity with respect to this issue! Dog Jacket.

 • Użytkownik niezalogowany Daniel
  Daniel 2023-12-22   15:58:13
  Cytuj

  Thanks for sharing this wonderful moment Limpieza De Alfombras Las Condes

 • Użytkownik niezalogowany jsimit seo
  jsimit seo 2023-12-18   16:20:30
  Cytuj

  Incredible! These web slots are a testament to the evolving world of online gaming. สล็อตค่ายใหญ่

 • Użytkownik niezalogowany Sheila Boserio
  Sheila Boserio 2023-12-10   11:31:19
  Cytuj

  Our best lab grown diamonds are affordable and the cut is amazing. Your fiance will love this. You can check more at our lab diamonds.

 • Użytkownik niezalogowany Mia Khalifa
  Mia Khalifa 2023-12-05   07:34:41
  Cytuj

  Unbelievable Blog! I should need to thank for the undertakings you have made in creating this post. I am believing a comparable best work from you later on moreover. I expected to thank you for this destinations! Thankful for sharing. Amazing destinations! orang kek bangsat

 • 2023-12-04   13:23:16
  Cytuj

  The matter and content are amazing. Thank you for sharing. All the best from our Medicare FMO

 • Użytkownik niezalogowany jett goodman
  jett goodman 2023-11-29   05:57:56
  Cytuj

  This is great info for a beginner like me. seo agency

 • 2023-11-29   03:30:06
  Cytuj

  detailed article google --- BBCODE --- [URL=https://google.com/]google[/URL] [url=https://google.com/]google[/url] --- RARE --- [link=https://google.com/]google[/link] [link name=google]https://google.com/[/link] ((https://google.com/)) ((https://google.com/ google)) [https://google.com/ google] [[https://google.com/ google]] [L=google]https://google.com/[/L] "google":https://google.com/ [google](https://google.com/)

 • Użytkownik niezalogowany Lani Oligao
  Lani Oligao 2023-11-28   02:54:35
  Cytuj

  This is nice to ready and we are learning so much. For medicare supplement fmo visit us at https://medicarefmo.org/

 • Użytkownik niezalogowany Sam Glenn
  Sam Glenn 2023-11-20   15:25:06
  Cytuj

  Kudos from our Medicare FMO

 • Użytkownik niezalogowany Aaron
  Aaron 2023-11-01   07:23:27
  Cytuj

  To niesamowite i pomocne źródło informacji. Cieszę się, że podzieliłeś się z nami tymi przydatnymi informacjami, Clean Water Treatment

 • Użytkownik niezalogowany Daniel
  Daniel 2023-10-31   19:28:02
  Cytuj

  Positivity radiates and uplifts. Permiso Mudanza

 • 2023-10-31   16:43:34
  Cytuj

  I'm particularly interested in the fact that the festival focused on arrangements of theatrical music for symphony and chamber orchestras. This type of musical narrative can be incredibly powerful and evocative, and it's great to hear that composers were able to create new and exciting works by reworking theatrical music in this way. White Willow Meadows

 • Użytkownik niezalogowany lindamartn15
  lindamartn15 2023-10-24   18:36:03
  Cytuj

  That is a fantastic idea that you are providing, and you are giving it away for free. web design bradenton

 • 2023-10-20   19:17:20
  Cytuj

  Teatr Cinema to teatr, który warto poznać. Jest to teatr, który potrafi zaskakiwać i który zawsze niesie ze sobą coś nowego. Welded wire panels

 • 2023-10-12   00:57:19
  Cytuj

  To z pewnością potwierdza unikalność i znaczenie Teatru Cinema w krajobrazie teatralnym oraz kulturalnym Polski. Dzięki takim grupom, teatr staje się przestrzenią eksperymentów, przekraczania granic, i tworzenia czegoś zupełnie nowego, co wpływa na rozwijanie wyobraźni widzów i otwieranie nowych perspektyw w dziedzinie sztuki. Dzięki Twojemu opisowi mogą się zainteresować zarówno Ci, którzy są już zaznajomieni z Teatrem Cinema, jak i ci, którzy dopiero odkrywają tę wyjątkową grupę artystyczną. SEO expert Cincinnati

 • Użytkownik niezalogowany Jamie
  Jamie 2023-10-09   10:54:46
  Cytuj

  Thank you for writing this. Our local electricians really enjoyed it whilst we were looking for reading material whilst working on a home cinema project.

 • Użytkownik niezalogowany lindamartn15
  lindamartn15 2023-10-08   17:37:00
  Cytuj

  very nice post…Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. electricians anna maria

 • Użytkownik niezalogowany Madel Smith
  Madel Smith 2023-10-03   17:08:54
  Cytuj

  Your article offers insights into the artistic philosophy and impact of the Cinema Theater, highlighting its ability to evoke complex emotions and challenge conventional theatrical norms. It appears to be a thoughtful exploration of this unique theater group and its contributions to the world of performing arts. Cincinnati SEO company

 • Użytkownik niezalogowany will hose
  will hose 2023-10-03   09:35:07
  Cytuj

  When a group of people are all excited to see the same movie. financial planning

 • Użytkownik niezalogowany thomas emanuel
  thomas emanuel 2023-09-27   13:08:19
  Cytuj

  Thank you for such a clear information about Tomasz. Tree Surgeon Taunton

 • Użytkownik niezalogowany Rand
  Rand 2023-09-15   11:12:53
  Cytuj

  Odwiedzanie tej witryny i zapoznawanie się z jej zawartością to przyjemność. Dziękuję za twoją pracę Bateria De Auto 12V

 • Użytkownik niezalogowany Roman
  Roman 2023-09-13   23:04:02
  Cytuj

  Your achievements speak volumes about your capabilities.Desratizacion

 • Użytkownik niezalogowany Suzane
  Suzane 2023-09-13   11:16:45
  Cytuj

  Ta strona zawiera bardzo pasjonujące treści Remodelaciones Chile

 • Użytkownik niezalogowany Xavier
  Xavier 2023-09-13   11:15:34
  Cytuj

  Bardzo ciekawe, czym się z nami dzielisz

 • Użytkownik niezalogowany Fllipa
  Fllipa 2023-09-12   02:29:08
  Cytuj

  Tutaj odnajduję dużo spokoju pomiędzy słowami Aire Acondicionado para Departamento

 • Użytkownik niezalogowany Bertha
  Bertha 2023-09-09   22:07:32
  Cytuj

  Świetny temat, który wybrałeś i sposób, w jaki go potraktowałeś. Dziękuję bardzo za zawartość tej strony Salvoconducto Mudanza

 • Użytkownik niezalogowany Bernard
  Bernard 2023-09-07   15:10:23
  Cytuj

  Uwielbiam przeglądać tę stronę i dokonywać przypadkowych odczytów. Mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł Ci pomóc za pośrednictwem mojej witryny Baterías De Auto Precio

 • Użytkownik niezalogowany Elvira
  Elvira 2023-09-06   00:48:24
  Cytuj

  Cała ta witryna zawiera ogromną zawartość. To niezwykle cenne, że możemy je przeczytać Desratizar Casa

 • Użytkownik niezalogowany joshua lark
  joshua lark 2023-08-31   12:57:41
  Cytuj

  Shows you how much credibility the Academy has. Eastbourne Tree Services

 • Użytkownik niezalogowany Amelie Zilber
  Amelie Zilber 2023-08-31   09:53:53
  Cytuj

  I really amazed to read this blog post. It is so unique and informative. suede leather jackets

 • Użytkownik niezalogowany Junsa
  Junsa 2023-08-29   10:47:54
  Cytuj

  Te funkcje przejmuje aktor w wielokrotnie powtarzanym działaniu, w zamian oddając, przekazując przedmiotowi swoje cechy i funkcje. @free games

 • Użytkownik niezalogowany Aurora
  Aurora 2023-08-23   06:42:16
  Cytuj

  We would like to comment on it somehow, name it, but it is difficult for us to put together one meaningful sentence, from beginning to end.

 • Użytkownik niezalogowany robert gutierrez
  robert gutierrez 2023-08-18   09:22:00
  Cytuj

  gave me new insights about Tomasz Rodowicz. Tree Surgery Watford

 • Użytkownik niezalogowany Ainz
  Ainz 2023-08-11   03:47:04
  Cytuj

  It stands as a realm of unparalleled uniqueness, remove wallpaper, awaiting further discovery and appreciation.

 • Użytkownik niezalogowany Chona
  Chona 2023-08-10   13:07:14
  Cytuj

  Are you looking for a handyman company near you that you can trust for all your renovation and repair projects? A company that will respect your property, your home, and most importantly, one that will complete projects in a timely manner? If yes, give us a call, and we will prepare you a free quote. General Contractor Near Me

 • Użytkownik niezalogowany james hartman
  james hartman 2023-08-10   08:16:13
  Cytuj

  Great post! saved it to listen again. stump removal

 • Użytkownik niezalogowany Robert J.
  Robert J. 2023-08-03   19:25:36
  Cytuj

  Miło czytać tę publikację. Dziękuję bardzo za udostępnienie Aire Acondicionado Oficina

 • 2023-08-03   17:48:33
  Cytuj

  I love your writing voice because it's engaging and approachable. Wow! Thank you from life insurance quotes colorado.

 • Użytkownik niezalogowany Ferndando
  Ferndando 2023-08-03   12:29:26
  Cytuj

  Dziękuję za tę bardzo opisową i pełną pasji historię. Reparacion Aire Acondicionado

 • 2023-08-01   13:43:46
  Cytuj

  I always appreciate new information like this post. You are doing awesome and keep up the great work. Check us at our sell my insurance agency company.

 • 2023-07-29   16:02:30
  Cytuj

  To wyjątkowe dzieło sztuki, jakim jest Teatr Cinema w Michałowicach, jest fascynującym fenomenem artystycznym. Grupa Szumskich i ich współpracowników tworzy tu coś zupełnie nowego, wykraczającego poza utarte konwencje teatralne. Ich sztuka, choć niezrozumiana i niedoceniana przez niektórych, zdaje się wywoływać niepokój i zmuszać do refleksji. Sztuka ta wydaje się łączyć w sobie absurd, komizm i poetycką metafizykę, prowokując odbiorców do zastanowienia się nad sensem i naturą rzeczywistości. Cincinnati SEO expert

 • Użytkownik niezalogowany ReaMarket Adda
  ReaMarket Adda 2023-07-27   19:35:35
  Cytuj

  Emergencies in Glasgow? Explore short-term loans Glasgow. No credit check headaches. Money lenders Glasgow offer quick cash solutions. Bad credit loans Glasgow available for those in need. Get the financial support you require. https://www.realmarketadda.in/listing/glasgow-payday-loans-getting-process/

 • Użytkownik niezalogowany henry mobourne
  henry mobourne 2023-07-26   07:25:30
  Cytuj

  a lot of sense different from other post. investment funds

 • Użytkownik niezalogowany Bitcoin
  Bitcoin 2023-07-17   14:18:45
  Cytuj

  useful and interesting site, found a lot of useful information, thanks!
  Cryptocurrency Prices

 • Użytkownik niezalogowany paul morgan
  paul morgan 2023-07-17   13:39:28
  Cytuj

  that could bring the audience attention. Tree Surgeons Harrogate

 • Użytkownik niezalogowany Joe
  Joe 2023-07-17   12:11:25
  Cytuj

  To niesamowite, co dzieje się w rodzinach artystów. Dzięki za ten artykuł. Persianas De Seguridad Para Ventanas Precios

 • Użytkownik niezalogowany Berta
  Berta 2023-07-14   13:38:52
  Cytuj

  Dziękujemy za udostępnienie tych treści. Cortina Roller

 • Użytkownik niezalogowany carl duncan
  carl duncan 2023-07-06   05:32:57
  Cytuj

  love the overall information and flow to the post. stump removal

 • Użytkownik niezalogowany Rocio
  Rocio 2023-07-05   12:08:28
  Cytuj

  dzięki za ten dobry artykuł z Termopanel PVC

 • Użytkownik niezalogowany Agustin
  Agustin 2023-07-04   12:57:14
  Cytuj

  Is Tomasz Rodowicz also an actor? deck contractor

 • 2023-06-28   09:55:46
  Cytuj

  then we find out he's leading the cavalry himself. Physiotherapist Cork

 • Użytkownik niezalogowany Sando
  Sando 2023-06-26   00:07:01
  Cytuj

  To cała dynastia artystów, których odkrywam na Twoim blogu, dziękuję za udostępnienie..

 • Użytkownik niezalogowany Phil
  Phil 2023-06-20   12:32:09
  Cytuj

  El cine polaco siempre tendrá un sabor especial y será una influencia para el resto del mundo Videos Corporativos

 • Użytkownik niezalogowany Davit Jack
  Davit Jack 2023-06-17   11:09:03
  Cytuj

  That is additionally a very good article that I absolutely loved reading. It is not every day that Small claims Oakville I am getting to look at something like this. Desire you may have many extra top articles to share with us.

 • 2023-06-16   05:57:59
  Cytuj

  Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? Kaimo turizmo sodyba

 • Użytkownik niezalogowany Lillia
  Lillia 2023-06-15   07:47:48
  Cytuj

  A humanized chair hurts just as much as a human sitting next to it in the same position. Repeatedly repeated activities of Augusta Drywall Contractors, they create a metaphysical anxiety in the viewer - one that Witkacy said is the starting point of every true philosophy and every creative act.

 • 2023-06-14   20:28:10
  Cytuj

  Michałowice, a picturesque mountain village, holds a special allure for artists near and far. At its heart resides the Szumski family, an extraordinary artistic clan. Katarzyna, a multitalented actress, painter, and set designer, curates captivating exhibitions and manages the world's tiniest theater. Zbigniew, a gifted graphic designer and painter, leads the Cinema Theatre and excels in various creative roles, from scripting to lighting. Their artistic contributions make Michałowice a truly enchanting place. Luminas

 • 2023-06-14   04:12:38
  Cytuj

  I wanted to thank you for this great read!! Hot Tub Delivery

 • Użytkownik niezalogowany jasonrubio1955
  jasonrubio1955 2023-06-08   20:51:58
  Cytuj

  Heh, this is so amusing. I was jerked awake when I scanned the article so I decided to finish it. website

 • Użytkownik niezalogowany Specialty Moving
  Specialty Moving 2023-06-07   04:26:37
  Cytuj

  This is an excellent post. I recently discovered your blog and wanted to express how much I have enjoyed reading your posts. https://speedyspamovers.com/

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:49:31
  Cytuj

  This is really very nice blog and so informativeOutdoor tilers Sydney

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:49:24
  Cytuj

  Nice article, waiting for your another Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:49:14
  Cytuj

  Really nice article and helpful me Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:49:05
  Cytuj

  Great Post! I learned a lot from this, Thank you! Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:48:57
  Cytuj

  I thik this is very helpfull post Canberra landscapers

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:48:46
  Cytuj

  Thanks for letting us know. Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:48:28
  Cytuj

  Please keep up the good work! drum lessons adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:48:21
  Cytuj

  Very informative content. Thanks. tow truck wollongong

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:48:14
  Cytuj

  What a great piece of article! seo adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:49
  Cytuj

  You presented your ideas and thoughts really well on the paper. adelaide electrician

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:39
  Cytuj

  Many many thanks to you! Cleaning Services Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:31
  Cytuj

  It's so kind of you! Solar Panels Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:25
  Cytuj

  Thanks for sharing! Sliding Doors Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:17
  Cytuj

  Many thanks for sharing this! Adelaide Coolroom Hire

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:47:07
  Cytuj

  I am really impressed with your writing style. Keep it up! Landscapers Canberra

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:46:59
  Cytuj

  To be honest, I generally don’t read. But, this article caught my attention.digital marketing adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:46:52
  Cytuj

  Very informative post! tiler melbourne

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:46:18
  Cytuj

  Thats what I was looking for! air conditioning repair adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:46:06
  Cytuj

  Very useful and informative post! Tiling Townsville

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:45:49
  Cytuj

  I visited Your blog and got a massive number of informative articles. I read many articles carefully and got the information that I had been looking for for a long time. Hope you will write such a helpful article in future. Thanks for writing.Tilers in Hobart

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:45:39
  Cytuj

  Such a great post! Glenelg North

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:45:34
  Cytuj

  Thanks for sharing this to public! Adelaide Landscaping

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:45:18
  Cytuj

  Excellent post! Concreters in Wollongong

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:45:05
  Cytuj

  Good to know about this! Tilers Wollongong Albion Park

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:44:41
  Cytuj

  Thanks for letting us know! Tiler Wollongong

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:44:17
  Cytuj

  Actually, it's pretty good to see! Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:39:08
  Cytuj

  Thanks for sharing! Tiler Adelaide

 • Użytkownik niezalogowany ashyjones489
  ashyjones489 2023-06-04   17:38:29
  Cytuj

  Actually, it's pretty good to see! [url=https://topadelaidetiling.com]Tiler Adelaide[/url]

 • Użytkownik niezalogowany Wilbertte
  Wilbertte 2023-06-01   15:53:17
  Cytuj

  Glad I came here! Thanks for updating this article. Thanks! www.roofingcontractorvictoria.com

 • Użytkownik niezalogowany Aaron
  Aaron 2023-05-30   17:19:47
  Cytuj

  This article stands out for its well-structured format. The logical flow of ideas, clear section headings, and cohesive transitions made it easy to navigate and comprehend the content. The organized structure enhanced the overall reading experience and facilitated the retention of key information. usps change of address

 • Użytkownik niezalogowany horeakaii2
  horeakaii2 2023-05-30   17:17:15
  Cytuj

  I appreciate the author's efforts to provide practical takeaways and actionable advice. Their recommendations and suggestions not only enrich the article but also empower readers to apply the knowledge gained in their own lives, fostering personal growth and development. Florida best SEO

 • Użytkownik niezalogowany Smitte
  Smitte 2023-05-26   10:15:11
  Cytuj
 • Użytkownik niezalogowany adamschule85
  adamschule85 2023-05-23   18:56:33
  Cytuj

  This post is beneficial and incredibly helpful. Edmonton Tile Floor Installers

 • Użytkownik niezalogowany Anthony
  Anthony 2023-05-23   15:00:56
  Cytuj

  I love your posts! Thanks for contributing the best tips in an approachable. Drywall Taping Services

 • Użytkownik niezalogowany MIKA
  MIKA 2023-05-23   08:01:25
  Cytuj

  This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. roletai

 • 2023-05-22   12:33:09
  Cytuj

  Ten teatralny rodzaj muzycznej narracji niespodziewanie silniej, bardziej zaskakująco i prowokująco otwiera wyobraźnię widza niż muzyka filmowa, która na ogół jest znacznie mocniej rozpoznawana i właściwie nie do odklejenia od obrazów i patosu fabryki snów, które mamy w pamięci. drywall repair services

 • Użytkownik niezalogowany Sachzna
  Sachzna 2023-05-15   04:19:15
  Cytuj

  Awesome post! Been reading a lot of info like this! Thanks. Siding Selection Near Me

 • Użytkownik niezalogowany jacob96
  jacob96 2023-05-06   04:12:37
  Cytuj

  Where I can see them live? cabinet builder

 • Użytkownik niezalogowany Amanda Chris101@gmail.com
  Amanda Chris101@gmail.com 2023-05-05   08:02:18
  Cytuj

  Great post. Thanks for sharing with us! go now

 • 2023-05-02   13:13:20
  Cytuj

  Such a great tip! Thanks. Insulation Repair Services

 • Użytkownik niezalogowany Juluis
  Juluis 2023-04-24   05:04:00
  Cytuj

  Nice! I was looking for this info around the web and finally found it. Thank you for sharing. http://www.drywallcontractorrichmondbc.com/

 • Użytkownik niezalogowany Moana
  Moana 2023-04-21   14:58:47
  Cytuj

  Very insightful and interesting discussion! Thank you so much for sharing. Siding Replacement Services

 • Użytkownik niezalogowany smithliz
  smithliz 2023-04-13   08:39:00
  Cytuj

  Good movies inspired by death run 3d

 • Użytkownik niezalogowany lampshit
  lampshit 2023-04-04   09:27:39
  Cytuj

  Unless you want to open the door to negotiation by phone, clarify at the start of the final paragraph that you want to keep everything in writing tunnel rush

 • Użytkownik niezalogowany nancystark
  nancystark 2023-04-01   11:12:17
  Cytuj

  Can I say it is such a relief to discover somebody who truly knows what theyre preaching online? You actually have learned to bring a problem to light and make it crucial. More people should see this and can see Buy Top Gun 2 Tom Cruise jacket this side of the story. I cant believe youre no more well-known simply because you definitely contain the gift.

 • Użytkownik niezalogowany markspencer
  markspencer 2023-04-01   11:11:22
  Cytuj

  Thanks for sharing this best stuff with us! Keep sharing! I am new to blog writing. All types of blogs and posts are not helpful for the readers. Here the author is giving good thoughts and suggestions to write my assignment every reader through this article. literature-essay Quality of the content is the main element of the blog and this is the way of writing and presenting.

 • Butiffely
  Butiffely 2023-03-30   22:42:14
  Cytuj

  I learned more about your interesting projects and favorite movies. Thanks to this great article. housecleaningabbotsford.com/residential-cleaning-abbotsford

 • Butiffely
  2023-03-30   22:37:49
  Cytuj

  This is one of the most interesting articles that I have found. housecleaningabbotsford.com/residential-cleaning-abbotsford

 • Użytkownik niezalogowany Galasy
  Galasy 2023-03-30   04:01:33
  Cytuj

  Theater Music Festival, which had ten editions! This is a brilliant idea of Cinemek for meetings and confrontations of composers and performers of theater and contemporary music, geometry dash subzero

 • Joacknot
  Joacknot 2023-03-28   15:16:29
  Cytuj

  [Good article](www.google.com) Google

 • Joacknot
  2023-03-28   15:06:29
  Cytuj

  This is a very detailed article. Enjoyed reading! Google [url=https://www.google.com/]Google[/url] https://www.google.com/

 • Użytkownik niezalogowany Chloe Bryan
  Chloe Bryan 2023-03-27   11:14:13
  Cytuj

  Good article, especially for someone who enjoys movies like I do. It brings back happy memories of going to the movies with friends or family.Ghosted Ana de Armas Leather Jacket

 • Użytkownik niezalogowany Olivia Gilbert
  Olivia Gilbert 2023-03-22   13:29:19
  Cytuj

  You have a great about cinema its a useful knowledge for everyone because we all go for a cinema to watch Kanye West Yeezy Gap Hoodie films.

 • Użytkownik niezalogowany fr4eht
  fr4eht 2023-03-21   02:53:53
  Cytuj

  Fantastic article. In my opinion, this is one of the very best posts that has ever been published. Your work is outstanding, and it motivates me to do better. Please accept my sincere gratitude. play globle game

 • 2023-03-09   02:47:11
  Cytuj

  It's great that you have shared interesting information about the bitlife cinema. I am very impressed with the information you bring.

 • 2023-03-02   08:13:28
  Cytuj

  Great article, I got to know more information contexto about interesting projects and good movies you watched.