AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

O byku, co w rzyć miał ubóść

Byk, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
Doktor nauk humanistycznych, krytyk teatralny, dziennikarz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Autor książek: Teatry Warszawy 1939, Teatr Qui Pro Quo. Kochana stara buda, Teatry Warszawy 1944-45. Współpracował z czasopismami „Po prostu” i „Życiem”. Recenzent teatralny „Dziennika” i „Odry”. Współpracuje z Polskim Radiem, prowadząc audycje poświęcone współczesnemu życiu teatralnemu. Artysta fotografik.
A A A
fot. Przemysław Jendroska  

Byk, najnowsze dzieło Szczepana Twardocha, sprawia wrażenie, że autor bardzo chciał potraktować publiczność celnym ciosem, wzbudzić współczucie, pobudzić do refleksji. Mierzył starannie, ale przestrzelił. Monodram Roberta Talarczyka na scenie Teatru Studio, zamiast rozliczenia ze swoim śląskim dziedzictwem, to czysty psychologizm – z wtrętem o dość wątpliwym smaku.

Jest to opowieść o człowieku skrachowanym, choć z jego wynurzeń można się domyślić, że tego życiowego bankructwa po nim nie widać. Robert Mamok funkcjonuje w środowisku jako Byk (i sam zresztą siebie tak nazywa). Bohater trudności życiowe pokonał, jest znany w artystycznych kręgach, osiągnął wysoką społeczną pozycję – jako pierwszy Ślązak na rodzinnym Śląsku został szefem ważnej (choć niewymienionej przez autora) kulturalnej instytucji. Słowem: sukces, choć okupiony ciężką pracą.

Ale my widzimy go takim, jakim naprawdę jest: zdeklarowany kokainista, wprawnie wdychający przez znaleziony przypadkiem markowy banknot biały proszek, pijaczyna a może nawet już alkoholik. W dodatku rozpaczliwie samotny – sam wyznaje, że jego związki kończyły się katastrofami i psychiczną dewastacją kolejnych partnerek. Umarł mu dziadek, pewnie jedyny człowiek, którego naprawdę kochał. Z odbieranych telefonów (komórka dzwoni w tym przedstawieniu aż zbyt natrętnie!) dowiadujemy się, że bohater uwikłał się w obyczajowy skandal, o którym głośno będzie już za chwilę, bo już zainteresowały się nim media. Silny człowiek okazuje się kimś bardzo słabym, a ucieczką od tego, co go czeka, a i od samego siebie, jest samobójstwo. A popycha go do tego wszystkiego gen autodestrukcji.

I, jak się wydaje, takie studium psychologiczne jest najciekawszą częścią monodramu pióra Szczepana Twardocha. Autor jednak na tym nie poprzestał i swojego bohatera obciążył dodatkowo: Robert Mamok jest Ślązakiem i to jest źródłem wszystkich, a przynajmniej sporej części jego życiowych klęsk. Prawdziwość tej diagnozy dość łatwo jednak poddać w wątpliwość. Znamy wcale liczne przypadki ludzi pochodzących ze Śląska, którym identyfikacja i ścisły związek ze swoim miejscem urodzenia, kulturą, a wreszcie językiem nie dość że nie przeszkodziły, ale stały się rzeczą wzbogacającą – przypadek Kazimierza Kutza jest aż zbyt oczywisty. Można jednak znaleźć takich ludzi wśród żywych i aktywnych: mamy w polskim teatrze aktora śląskiego pochodzenia. Mówi wspaniale i po śląsku i po polsku, na Facebooku pokazuje śląskie jedzenie (bo i kucharz z niego zawołany), pisząc o nim oczywiście po śląsku. Grywa także po niemiecku. Najwidoczniej taki kulturowy dualizm, a może raczej zakorzenienie w obu kulturach, nie dość że mu nie przeszkodziły, ale są jego życiową i artystyczną siłą. Nawet jednak przyjąwszy, że ta śląska proweniencja Byka jest jego handicapem – scenicznie jest mało zajmująca. Poznajemy ją bowiem już pierwszych minutach trwającego półtorej godziny monodramu. Autor nieuważnie rozłożył środek ciężkości. Gdybyśmy o śląskości bohatera dowiedzieli się przynajmniej w połowie przedstawienia, gdyby wtedy rzucił w nas ciężar, jakim jest pochodzenie z tragicznymi rodzinnymi tajemnicami: z przodkami zmuszonymi do służenia w hitlerowskiej armii, ciotką urodzoną jesienią 1945 roku, z pewnością owocem gwałtu „wyzwolicieli” na rodowitej Ślązaczce, gdyby wtedy Byk opowiedział to językiem rodzinnego domu, a nie polszczyzną, której głównym składnikiem, kropką, przecinkiem, myślnikiem są „kurwa” i „pierdolić” (nikogo to już nie gorszy od dobrych dwóch dekad, a na scenie powtórzone choćby trzeci raz staje się nieznośnie monotonne) – to wtedy czysto dramaturgicznie rzecz byłaby ciekawsza, bowiem Twardoch odsłaniałby swoją postać stopniowo aż do kulminanty. Tymczasem Mamok w Teatrze Studio po prostu nie ma w sobie żadnej tajemnicy. Robertowi Talarczykowi pozostaje zatem przez półtorej godziny monologować tonem nieustannej pretensji do świata – choć jest w ciągu tego monodramu, wartego skrócenia o dobre 20 minut, scena starczająca za całość cierpień bohatera. Kilka minut, w trakcie których Talarczyk, stojąc w punktowym świetle, kapitalnie parodiuje cmokierską publiczność stołecznych premier, wernisaży i promocji z tym całym „bułkę przez bibułkę”, zblazowanym głosem wygłaszającą wyświechtane komunały staruszki psychoanalizy i dyrdymały tak zwanej „nowej humanistyki”. Jest to niesłychanie trafna i zabawna obserwacja, wypada jednak zauważyć, że taki bełkot to nie tylko „Warszawka”, bo podobne rzeczy słychać zapewne i w „Kraku”, we „Wrocku” i jeszcze kilku innych miejscach. Bełkotanie to bowiem nie cecha geograficzna, lecz pewien stan umysłu.

Przedstawienie reżyserowali do spółki Talarczyk i Twardoch, którym można zadać kilka pytań dotyczących już nie tylko możliwości skrócenia przedstawienia, ale paru kwestii inscenizacyjnych – wśród nich tajemnic wnętrza, w którym rozgrywa się monodram. Wnętrze to jest odtworzone naturalistycznie, wręcz werystycznie. Co zatem robią w nim świetlne ledowe linie wyznaczające kontury ścian? Co znajduje się za oknem pomieszczenia, za którym widać w pewnej chwili bohatera? Tam bowiem właśnie wyszedł, by dalej monologować. Inny pokój? Ale przecież pod oknem jest kaloryfer! Wyszedł na dwór? Wątpliwości budzi też ogromny krucyfiks, a raczej jego umiejscowienie. Jakoś trudno wyobrazić sobie dom głęboko wierzących ludzi, którzy wizerunek Zbawiciela umieszczają nad… drzwiami do toalety.

I jest w tym przedstawieniu jeszcze jedno: ono miało wedle zapowiedzi, także w głównym eseju zamieszczonym w programie, ubóść Warszawę „w rzić”. Autor znany jest jako enfant terrible współczesnej literatury. Lubi szokować, epatować. Są jednak sprawy i rzeczy, które Antoni Słonimski podsumował kiedyś następująco: „wszystko można, ale nie wszystko wypada”. Jest oto w Byku fragment, gigantyczny bluzg, w którym sfrustrowany bohater wyraża satysfakcję, że znienawidzoną przez niego Warszawę rozp… Niemcy. Czytelnicy pozwolą na osobistą refleksję. Refleksję obywatela Warszawy, człowieka tu urodzonego, tu wychowanego, wykształconego, pracującego w rodzinnym mieście, mieście, któremu ten obywatel zawdzięcza wszystko i kochającego tę Warszawę tak, jak Twardoch kocha swój Śląsk. Otóż wygłaszanie takich monologów w miejscu, które w czasie wojny stało się grobem setek tysięcy ludzi można oczywiście nazwać zwyczajną niegodziwością przekraczającą granice artystycznej prowokacji i jakąkolwiek licentia poetica. Jeśli jednak uznamy to zaledwie za niegodziwość, to trzeba uznać, że płynie z rzeczy u artysty bodaj czy nie gorszej; a jest to deficyt smaku. Antywarszawskim hejterom można przy tej okazji zadać jeszcze jedno pytanie: jeśli tak nienawidzą Warszawy, skąd ta przemożna chęć, by to akurat tutaj osiągać sukcesy, sięgać po zaszczyty i przywileje? Właśnie tu, a nie gdzie indziej. Ale to pytanie pozostanie zapewne bez odpowiedzi.

Symptomatyczna jest reakcja publiczności – stojąca owacja i ogólne zadowolenie. Czemu jednak dziwić się nie należy, nic bowiem nowego pod słońcem. Podobnie zadowoleni musieli być paryscy burżuje pod koniec XIX wieku zdążający na Montmartre, by w tamtejszych kabaretach nasłuchać się do woli łajania i inwektyw pod swoim adresem. Po wysłuchaniu tej porcji pogardy wracali do domu i „znowu można było żyć po Bożemu”. Czasy się zmieniają, dawną sytą burżuazję zastąpiła dziś klientela grupująca się zwykle na warszawskim Zbawiksie. Mechanizm jednak identyczny.

„Bo pana nie interesuje Śląsk” – rzekł z przyganą w głosie redaktor M. „Chciałem, by mnie zainteresował, ale nie dano mi szansy” – odpowiedziałem, w drodze powrotnej nucąc sobie starą piosenkę „Zagrałeś – posłuchałam, przestałeś – zapomniałam”.

Śląska trylogia Kazimierza Kutza wciąż bez konkurencji.

08-04-2022

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
koproducenci: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Szczepan Twardoch
Byk
reżyseria: Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch
scenografia: Marcel Sławiński
muzyka: Aleksander Nowak
obsada: Robert Talarczyk
premiera 19.03.2022

galeria zdjęć Byk, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie Byk, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie Byk, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie Byk, reż. Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie ZOBACZ WIĘCEJ
 

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (129)
 • Użytkownik niezalogowany Kamiki Rei
 • Użytkownik niezalogowany manisha
  manisha 2024-02-28   09:00:42
  Cytuj

  One must visit red-light districts, or “strip joints,” which can be found in many cities nowadays. These districts were once a common place for men to meet and have conversations with Call Girls. These days, you can schedule an appointment with a Vikaspuri Escorts with only the press of a button, thanks to the proliferation of apps and websites that make it easy to do so. To make the right decision, it’s crucial to have crystal-clear information.

 • Użytkownik niezalogowany EWE PAKSA AH AH AH
  EWE PAKSA AH AH AH 2024-02-26   16:10:04
  Cytuj

  https://www.imdb.com/list/ls529496598/
  https://www.imdb.com/list/ls529496775/
  https://www.imdb.com/list/ls529496735/
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127677618125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127679670125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127680126125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127680246125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127680936125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127680996125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127681104125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127681512125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127681746125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127682796125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127683114125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127683162125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127683666125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122127683786125902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244367822074902
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244367502074934
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244364375408580
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244364098741941
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244362405408777
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244370882074596
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244371435407874
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244371568741194
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244371735407844
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244371902074494
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244372082074476
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244372215407796
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244373538740997
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244373785407639
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244362238742127
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244361168742234
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.244360998742251
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130194108116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130193790116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130173894116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130173762116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130173324116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130173282116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130173090116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130171920116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130171470116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122130171338116095
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.696246736054362
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.696247339387635
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.696247846054251
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.696248162720886
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.696248392720863
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388525390477594
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388525647144235
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388525830477550
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388526340477499
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388526617144138
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388528740477259
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388529333810533
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388529563810510
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388529843810482
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388531727143627
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388532017143598
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388532117143588
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388532353810231
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388533600476773
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388533787143421
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.388533917143408

 • Użytkownik niezalogowany manisha
  manisha 2024-02-26   11:21:24
  Cytuj

  Hot Delhi Escort Get ready to have the most incredible sex with females; they will fulfil your every need and bring you a level of serenity that nothing else can. With these hottest, you may let your mind and body enjoy a state of attractiveness and sexual pleasure. Young Indian youths who travel the country seeking romantic pleasure can pick from the cream of the crop when it comes to Call Girls. Meet our Delhi Call Girls ka number whenever you like, whenever you want to be one of them.

 • Użytkownik niezalogowany kajal vermas
  kajal vermas 2024-02-26   10:42:28
  Cytuj

  Rishikesh is a beautiful city located in the state of Uttarakhand in India and is well known for its exotic lakes and attractive views. It is also known for its 24x7 independent call girls services, which are available for all kinds of people. The independent call girls in Rishikesh are of high quality and provide a wide variety of services, ranging from companionship to erotic massage. The call girls are highly trained and experienced in their profession. They are very friendly and welcoming and make sure that all of their clients are satisfied with their services. Escort Service in rishikesh escort service rishikesh Call girl in rishikesh

 • Użytkownik niezalogowany kajal vermas
  kajal vermas 2024-02-26   10:26:00
  Cytuj

  Unleash the sizzle and experience our hot and sexy escort Service in Agra! Our gorgeous, discreet escorts are available to provide you with the ultimate escort Service experience. Our girls are experienced, highly seductive, and always willing to please. Whether you're looking for a passionate night of romance, a hot and steamy evening, or a wild night out on the town, our girls have the perfect package for you. Our escorts are available to travel to your hotel or home, or even for outcalls. They can provide you with a private and intimate setting for an evening full of pleasure and excitement. escort service in agra Call girls in agra agra call girls

 • Użytkownik niezalogowany kajal vermas
  kajal vermas 2024-02-26   09:36:19
  Cytuj

  Unleash the sizzle and experience our hot and sexy escort Service in Agra! Our gorgeous, discreet escorts are available to provide you with the ultimate escort Service experience. Our girls are experienced, highly seductive, and always willing to please. Whether you're looking for a passionate night of romance, a hot and steamy evening, or a wild night out on the town, our girls have the perfect package for you. Our escorts are available to travel to your hotel or home, or even for outcalls. They can provide you with a private and intimate setting for an evening full of pleasure and excitement. https://www.kajalvermas.com/escort-service-in-agra-f/

 • Użytkownik niezalogowany spadegamingcaisen
  spadegamingcaisen 2024-02-23   15:29:02
  Cytuj

  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/756
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/757
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/758
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/759
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/760
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/761
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/762
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/763
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/764
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/765
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/766
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/768
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/769
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/770
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/771
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/772
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/773
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/784
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/785
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/787
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/790
  https://github.com/orgs/mobiggr/discussions/792
  https://searchtech.fogbugz.com/default.asp?Suggestions.1.282123.0
  https://groups.google.com/g/stream-movies-4k/c/jSZbI0JWqrk
  https://claraaamarry.copiny.com/question/details/id/809013
  https://justpaste.me/dVGR1
  https://writeablog.net/q9p4ds2t7a
  https://justpaste.it/b7xnm
  https://tempaste.com/zxxzzxsaasas
  https://paste.intergen.online/view/1dd69cf3
  https://paste.toolforge.org/view/61c7b82e
  https://ctxt.io/2/AAAIOpNYEw
  https://snippet.host/amegmp
  https://demo.hedgedoc.org/s/ZIgWwcMPy
  https://yamcode.com/zxzxxzzxassasa
  https://bitbin.it/OYnYRYIW/
  https://paste.lightcast.com/view/a2cf4392
  https://tempel.in/view/N8w
  https://rentry.co/o2gpwmtd
  https://sharetext.me/gc1cwhexjl
  https://rentry.org/8ubzdkmg
  https://telegra.ph/zxzxzxz-02-23

 • Użytkownik niezalogowany miuushirominee
  miuushirominee 2024-02-22   17:06:28
  Cytuj

 • Użytkownik niezalogowany prince narulax
  prince narulax 2024-02-21   13:34:55
  Cytuj

  A large number of you have been seeing someone your college days and appreciated making out or lovemaking there. Things being what they are, Escort in Mahipalpur how was your experience of laying down with an exposed lady college girl? Clearly, that would be astounding in light of the fact that none others can please superior to horny youthful escorts. Our agency has a wide scope of college girl escorts in Mahipalpur those set up from neighborhoods.

 • Użytkownik niezalogowany Aanya Patel
  Aanya Patel 2024-02-21   12:24:06
  Cytuj

  On that case our Escort in Delhi have the trustable service and cooperative ladies for outcall services. Privacy Security - This is what you usually want to have from best Escort service in Delhi. Securing your identity from other peoples is necessary.

 • Użytkownik niezalogowany Aku
  Aku 2024-02-20   11:56:22
  Cytuj

  Welcome to our superior organization to your final location Independent Sarita Vihar Escorts for encountering the embodiment of delight and friendship in your close by.

 • Użytkownik niezalogowany ayeshakaur
  ayeshakaur 2024-02-18   09:26:20
  Cytuj
 • Użytkownik niezalogowany ayeshakaur
  ayeshakaur 2024-02-18   09:24:28
  Cytuj

  https://twitter.com/ayeshakaur123 https://hotnessrater.com/community/members/ayeshakaur.16371/#about https://www.reddit.com/user/ayeshakaur https://www.youtube.com/@ayeshakaurnearme https://www.twitch.tv/ayeshakaur https://www.tumblr.com/ayeshakaur https://spacehey.com/profile?id=2483487 https://myworldgo.com/profile/ayeshakaur https://git.fuwafuwa.moe/ayeshakaur https://adminclub.org/member.php?action=profile&uid=55723 https://www.alkalizingforlife.com/members/profile/3227552/ayeshakaur.htm https://www.mpreviews.com/forum/member.php?u=325447 https://www.tabletennisdaily.com/forum/members/ayeshakaur.121187/about https://www.forumku.com/members/11107.html https://www.battle-station.com/memberlist.php?mode=viewprofile&u=13910 https://participer.ge.ch/profiles/ayeshakaur/activity?locale=en https://boule.srem.com.pl/forum/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=50829 https://sanjose.granicusideas.com/ideas/escort-service-in-jaipur-2 http://www.emorze.pl/eforum/profile.php?mode=viewprofile&u=159418 https://forum.reallusion.com/Users/3158385/ayeshakaurldh31 https://www.scoop.it/u/ayeshakaur-1 https://www.leatherneck.com/forums/member.php?132159-ayeshakaur https://demo.wowonder.com/ayeshakaur https://protospielsouth.com/user/36455 https://kontactr.com/website/site/ayeshakaur.com http://egamingsupply.com/forum/member.php/70325-ayeshakaur http://mehfeel.net/mehfeel/user/ayeshakaurnearme https://forum.callofwar.com/index.php?user/60953-ayeshakaur/#about https://www.ethiovisit.com/myplace/ayeshakaur https://gencraft.com/u/ayeshakaur https://biiut.com/ayeshakaur https://metaldevastationradio.com/ayeshakaur https://www.easyfie.com/ayeshakaur https://similarworlds.com/ayeshakaur https://www.vevioz.com/ayeshakaur https://www.theprose.com/ayeshakaur http://www.rohitab.com/discuss/user/2040015-ayeshakaur/ https://twitback.com/ayeshakaurnearme http://www.clubwww1.com/dating/member/profile_ayeshakaur.html https://target-directory.com/listing/female-escorts-jaipur-787313 https://bresdel.com/ayeshakaurnearme https://community.wongcw.com/ayeshakaur http://www.bloodzone.net/forums/members/77275.html https://activdirectory.net/listing/vip-escorts-jaipur-834620 https://mysportsgo.com/profile/ayeshakaur http://www.youngswingerssociety.com/member/profile_ayeshakaur.html https://target-directory.com/listing/escorts-in-jaipur-825280 https://xiglute.com/profile/20840994 http://www.soarboatingclub.co.uk/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=17904 http://www.forum.anomalythegame.com/memberlist.php?mode=viewprofile&u=15947&sid=2583805ad9ea346779750db812757bf6 https://www.intelivisto.com/forum/user/profile/57638.page https://www.intelivisto.com/forum/posts/list/0/276970.page#404487 https://klse.i3investor.com/web/cube/profile/ayeshakaur https://en.haupcar.com/profile/ayeshakaur/profile https://sites.google.com/view/ayeshakaurnearme/home https://www.hentai-foundry.com/user/ayeshakaur/profile

 • Użytkownik niezalogowany sasasasasasa
  sasasasasasa 2024-02-16   14:23:27
  Cytuj

  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/508363b2cb5511eea8580a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/6d4b0c66cb5511eea67f0a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/06339f56cb5611eebf730a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/22754c6ecb5611eeba590a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/9abba9fccb5611ee914d0a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/b95d1c1acb5611ee97750a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/4e793160cb5911ee86710a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/24cb7c10cb5911ee82d90a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/11a667b4cb5711ee9aa90a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/3f93afbacb5711eea67f0a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/bece0474cb5711eeb6110a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163568212733329409/share/d7019c4acb5711ee94010a2cbd030b4d?from=A3f0b94bacb5511eea9ca0a2cbd030b4d-7163568212733329409
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/adb23754cb5811eeb28f0a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/8eaacb0acb5811ee8dc50a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163525431033856001/share/9706c6fccb3d11ee808c0a2cbd030b4d?from=A7c23ec3ecb3d11ee92280a2cbd030b4d-7163525431033856001
  https://app.airgram.io/7163525431033856001/share/fcf2c302cb3e11eeab130a2cbd030b4d?from=A7c23ec3ecb3d11ee92280a2cbd030b4d-7163525431033856001
  https://app.airgram.io/7163531585701019649/share/fcf0b358cb4011eea8570a2cbd030b4d?from=Ae7af5c7ecb4011eeb79e0a2cbd030b4d-7163531585701019649
  https://app.airgram.io/7163531585701019649/share/2717a542cb4111ee98cc0a2cbd030b4d?from=Ae7af5c7ecb4011eeb79e0a2cbd030b4d-7163531585701019649
  https://app.airgram.io/7163534956486983681/share/1fa304d0cb4311ee8d1d0a2cbd030b4d?from=Ac7385c0acb4211eeb79e0a2cbd030b4d-7163534956486983681
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/e1ae7536cb5811ee98d50a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/c3b7e760cb5811ee84a70a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163534956486983681/share/5613667ccb4311ee957a0a2cbd030b4d?from=Ac7385c0acb4211eeb79e0a2cbd030b4d-7163534956486983681
  https://app.airgram.io/7163539190490071041/share/3d7c0356cb4511eea8570a2cbd030b4d?from=A20ca8daecb4511eeae020a2cbd030b4d-7163539190490071041
  https://app.airgram.io/7163539190490071041/share/4323736ecb4c11ee97750a2cbd030b4d?from=A20ca8daecb4511eeae020a2cbd030b4d-7163539190490071041
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/6f038dcccb5911eea3450a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163574019990487041/share/9871c6bacb5911ee836e0a2cbd030b4d?from=A671ded4ccb5811eea9ca0a2cbd030b4d-7163574019990487041
  https://app.airgram.io/7163564662053666817/share/5fb35baacb5311ee86710a2cbd030b4d?from=A447a0e7ecb5311eea9ca0a2cbd030b4d-7163564662053666817
  https://app.airgram.io/7163564662053666817/share/c8bc749ccb5311ee808c0a2cbd030b4d?from=A447a0e7ecb5311eea9ca0a2cbd030b4d-7163564662053666817
  https://app.airgram.io/7163567020070404097/share/a27628cccb5411eeb5160a2cbd030b4d?from=A952e69e0cb5411eeb79e0a2cbd030b4d-7163567020070404097
  https://app.airgram.io/7163567020070404097/share/bd7bb132cb5411eeaccc0a2cbd030b4d?from=A952e69e0cb5411eeb79e0a2cbd030b4d-7163567020070404097
  https://groups.google.com/g/stream-movies-4k/c/MTI9fzrU7ww
  https://telegra.ph/xzxzxx-02-16
  https://tempaste.com/xzzxzxzxsaasasasas

 • Użytkownik niezalogowany adpost hub
  adpost hub 2024-02-15   12:32:19
  Cytuj

  Join thousands of satisfied advertisers who have achieved their goals with AdPostHub. Whether you're a small business looking to increase local visibility or a global brand seeking to expand your reach, we're here to help you succeed. Sign up now and discover the power of effective online advertising with AdPostHub! https://adposthub.com/

 • Użytkownik niezalogowany Technoprofiles
  Technoprofiles 2024-02-09   09:12:50
  Cytuj

  Thanks for sharing such a nice and great information. It really helped a lot. We are the best web development consultant in USA ,after all we provide the quality of service you are looking for. We have years of experience in website design and development. This enhances user experience. We are a versatile web design and development agency. We ensure user-centric solutions for client’s growth. We create valuable content to attract and engage audience. At TechnoProfiles, we don't just build apps, we craft solutions that fit your unique vision. Our Mean Stack development company is driven to your individual needs, ensuring you get the perfect fit for your business.

 • Użytkownik niezalogowany Techno profiles
  Techno profiles 2024-02-07   13:19:03
  Cytuj

  https://technoprofiles.com/

 • Użytkownik niezalogowany xzzxxzassasa
  xzzxxzassasa 2024-02-04   22:10:23
  Cytuj

  https://github.com/orgs/community/discussions/104714
  https://github.com/orgs/community/discussions/104719
  https://github.com/orgs/community/discussions/104731
  https://github.com/orgs/community/discussions/104744
  https://github.com/orgs/community/discussions/104746
  https://github.com/orgs/community/discussions/104749
  https://github.com/orgs/community/discussions/104751
  https://github.com/orgs/community/discussions/104753
  https://github.com/orgs/community/discussions/104755
  https://github.com/orgs/community/discussions/104757
  https://github.com/orgs/community/discussions/104761
  https://github.com/orgs/community/discussions/104772
  https://github.com/orgs/community/discussions/104780
  https://github.com/orgs/community/discussions/104784
  https://github.com/orgs/community/discussions/104790
  https://github.com/orgs/community/discussions/104793
  https://github.com/orgs/community/discussions/104799
  https://github.com/orgs/community/discussions/104803
  https://github.com/orgs/community/discussions/104820
  https://github.com/orgs/community/discussions/104826
  https://github.com/orgs/community/discussions/104842
  https://github.com/orgs/community/discussions/104844
  https://github.com/orgs/community/discussions/104854
  https://github.com/orgs/community/discussions/104855
  https://github.com/orgs/community/discussions/104864
  https://github.com/orgs/community/discussions/104865
  https://github.com/orgs/community/discussions/104872
  https://github.com/orgs/community/discussions/104885
  https://github.com/orgs/community/discussions/104896
  https://github.com/orgs/community/discussions/104898
  https://github.com/orgs/community/discussions/104901
  https://github.com/orgs/community/discussions/104903
  https://github.com/orgs/community/discussions/104921
  https://github.com/orgs/community/discussions/104930
  https://github.com/orgs/community/discussions/104933
  https://github.com/orgs/community/discussions/104934
  https://github.com/orgs/community/discussions/104951
  https://github.com/orgs/community/discussions/104952

 • Użytkownik niezalogowany molllylittle
  molllylittle 2024-02-03   00:07:53
  Cytuj

 • Użytkownik niezalogowany demongodlaplace
  demongodlaplace 2024-01-29   21:17:11
  Cytuj

  https://fxbmyb4028.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373
  https://fxbmyb4028.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374
  https://fxbmyb4028.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375
  https://fxbmyb4028.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376
  https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=379
  https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=380
  https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=381
  https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=382
  https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=377
  https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=378
  https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=379
  https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=380
  https://bgkovg1635.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373
  https://bgkovg1635.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374
  https://bgkovg1635.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375
  https://bgkovg1635.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376
  https://bgkovg1635.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=377
  https://qtoatb5340.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373
  https://qtoatb5340.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374
  https://qtoatb5340.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375
  https://qtoatb5340.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376
  https://ynwyet4499.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373
  https://ynwyet4499.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374
  https://ynwyet4499.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375
  https://ynwyet4499.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376
  https://www.imdb.com/list/ls524955706/
  https://www.imdb.com/list/ls524955728/
  https://www.imdb.com/list/ls524955619/
  https://www.imdb.com/list/ls524955217/
  https://www.imdb.com/list/ls524955404/
  https://www.imdb.com/list/ls524955465/
  https://www.imdb.com/list/ls524955925/
  https://www.imdb.com/list/ls524955984/
  https://www.imdb.com/list/ls524957582/
  https://www.imdb.com/list/ls524957770/
  https://www.imdb.com/list/ls524957477/
  https://www.imdb.com/list/ls524957420/
  https://www.imdb.com/list/ls524951026/
  https://www.imdb.com/list/ls524951506/
  https://www.imdb.com/list/ls524951189/
  https://www.imdb.com/list/ls524951336/
  https://www.imdb.com/list/ls524951607/
  https://www.imdb.com/list/ls524951620/
  https://www.imdb.com/list/ls524953009/
  https://www.imdb.com/list/ls524939795/
  https://www.imdb.com/list/ls524939159/
  https://www.imdb.com/list/ls524939692/
  https://www.imdb.com/list/ls524939204/
  https://www.imdb.com/list/ls524939274/
  https://www.imdb.com/list/ls524960235/
  https://www.imdb.com/list/ls524960455/
  https://www.imdb.com/list/ls524960472/
  https://www.imdb.com/list/ls524960482/
  https://www.imdb.com/list/ls524967090/
  https://www.imdb.com/list/ls524967590/
  https://slashpage.com/demon-slayer-2024-pelicula
  https://slashpage.com/ver-demon-slayer-en-espanol
  https://slashpage.com/pelisplus-demon-slayer-2024
  https://slashpage.com/voir-demon-slayer-2024-vostfr
  https://slashpage.com/regarder-demon-slayer-2024
  https://slashpage.com/demon-slayer-streaming-vf-2024
  https://slashpage.com/vostfr-demon-slayer-vf-complet
  https://slashpage.com/123movies-demon-slayer-hd
  https://slashpage.com/demon-slayer-2024-movie-free

 • Użytkownik niezalogowany xzxzxzxzzxzx
  xzxzxzxzzxzx 2024-01-26   18:50:03
  Cytuj

  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370330428963757
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370330862297047
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370818438914956
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370818808914919
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370822512247882
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370822952247838
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370825785580888
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370826322247501
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370827598914040
  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.370827982247335
  https://castbox.fm/channel/id5800216
  https://castbox.fm/channel/id5800225
  https://www.taskade.com/p/godzilla-ve-kong-yeni-imparatorluk-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HMY7KWRGVBCRRKY232AZ6V2X
  https://www.taskade.com/p/godzilla-ve-kong-yeni-imparatorluk-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HMY7NT7E486Z9X9MGY23P3KS
  https://www.taskade.com/p/film-haydi-tut-elimi-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0J8JH5WB9CE2TFDSW8029B
  https://www.taskade.com/p/haydi-tut-elimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0JAGRQEDXDZJ4YPEVRFNCH
  https://www.taskade.com/p/film-kardes-takimi-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0JSZ4PE9708W9FK78DBZ7M
  https://www.taskade.com/p/kardes-takimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0JVQN58KYTW1YFFDWDAVBG
  https://www.taskade.com/p/film-lohusa-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0K44QANB4445P76PXK929E
  https://www.taskade.com/p/lohusa-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0K58D802QXZ5V2CE2Y03RR
  https://www.taskade.com/p/film-oerdeklerin-goecue-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0KDBDCZ3HVZXSGQCXY2AZ5
  https://www.taskade.com/p/oerdeklerin-goecue-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0KEFP88A6ARF0J79HCQ7QQ
  https://www.taskade.com/p/film-cem-karaca-nin-goezyaslari-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0KPSM68G2DA2A76HMP4610
  https://www.taskade.com/p/cem-karaca-nin-goezyaslari-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0KR612PA5PB5MNJXSHDQNE
  https://www.taskade.com/p/film-inadiyla-sampiyon-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0NAY30ZPQ95RAF603AT4D4
  https://www.taskade.com/p/inadiyla-sampiyon-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0NG0XDQHFJKJTZ3956RE0G
  https://www.taskade.com/p/film-ask-mevsimi-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0NQQ3ZDSH1DQBKWC9G8MGH
  https://www.taskade.com/p/ask-mevsimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0NRSF0A0F25KRMA5E3E780
  https://www.taskade.com/p/efsane-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0P4QE361WT8DR411NSHKPN
  https://www.taskade.com/p/film-efsane-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0P5SNWRJHS6CYJRBF77B4C
  https://www.taskade.com/p/film-tuerkler-cildirmis-olmali-2-mavi-vatan-online-izle-2024-tuerkce-dublaj-full-hd-1080p-01HN0P9EVHPPDRCAR97Q0SNSGF
  https://www.taskade.com/p/tuerkler-cildirmis-olmali-2-mavi-vatan-full-izle-2024-tek-parca-1080p-tuerkce-altyazili-01HN0PAD9EQDT9NXBXZ72R2NNQ
  https://www.taskade.com/p/argylle-2024-hd-thai-01HN0Q90N04G73EMQ2W6XADXFG
  https://www.taskade.com/p/argylle-hd-01HN0Q9ZBDHX9G3C230ZZMB9JF
  https://www.taskade.com/p/20th-kamen-rider-faiz-20th-paradise-regained-2024-hd-thai-01HN0QKW8GQT49QJTMPWTVK8RG
  https://www.taskade.com/p/20th-kamen-rider-faiz-20th-paradise-regained-hd-01HN0QMPAQKZ4MZJ4K6X9JQS5A
  https://app.eventcaddy.com/events/film-godzilla-ve-kong-yeni-imparatorluk-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/film-haydi-tut-elimi-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/haydi-tut-elimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-kardes-takimi-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/kardes-takimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-lohusa-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/lohusa-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-ordeklerin-gocu-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/ordeklerin-gocu-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-cem-karaca-nin-gozyaslari-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/cem-karaca-nin-gozyaslari-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-inadiyla-sampiyon-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/inadiyla-sampiyon-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-ask-mevsimi-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/ask-mevsimi-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-efsane-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/efsane-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/film-turkler-cildirmis-olmali-2-mavi-vatan-online-izle-2024-turkce-dublaj-full-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/turkler-cildirmis-olmali-2-mavi-vatan-full-izle-2024-tek-parca-1080p-turkce-altyazili
  https://app.eventcaddy.com/events/argylle-2024-hd-thai
  https://app.eventcaddy.com/events/argylle-hd
  https://app.eventcaddy.com/events/20th-kamen-rider-faiz-20th-paradise-regained-2024-hd-thai
  https://app.eventcaddy.com/events/20th-kamen-rider-faiz-20th-paradise-regained-hd
  https://app.eventcaddy.com/events/argylle-2024-hd
  https://app.eventcaddy.com/events/argylle-2024-hd-1080p
  https://app.eventcaddy.com/events/last-suspect-2024-hd
  https://app.eventcaddy.com/events/last-suspect-2024-hd-1080p

 • Użytkownik niezalogowany Sakshi Ahuja
  Sakshi Ahuja 2024-01-16   14:42:23
  Cytuj

  https://www.dating4night.com/ https://www.dating4night.com/about-call-girls-in-chandigarh.html https://www.dating4night.com/chandigarh-call-girl-services.html https://www.dating4night.com/call-girls-rates-in-chandigarh.html https://www.dating4night.com/photo-gallery.html https://www.dating4night.com/contact-us.html https://www.dating4night.com/call-girls-in-chandigarh-manpreet-kaur.html https://www.dating4night.com/call-girls-in-shimla-natasha-sharma.html https://www.dating4night.com/call-girls-in-solan-bhavna.html https://www.dating4night.com/mohali-call-girls-soniya-sinha.html https://www.dating4night.com/amristar-call-girls-rahini-jha.html https://www.dating4night.com/call-girls-in-bangalore-natasha-sharma.html https://www.dating4night.com/call-girls-in-delhi-manpreet-kaur.html

 • Użytkownik niezalogowany zalariochan
  zalariochan 2024-01-15   14:42:53
  Cytuj

  https://app.eventcaddy.com/events/pelisplus-ver-culpa-tuya-2023-pelicula-online-en-espanol
  https://app.eventcaddy.com/events/ver-culpa-tuya-2024-pelicula-ompleta-online-en-espanol-latino
  https://app.eventcaddy.com/events/pelisplus-ver-aquaman-2-y-el-reino-perdido-2024-pelicula-online-en-espanol
  https://app.eventcaddy.com/events/ver-aquaman-2-y-el-reino-perdido-2024-pelicula-ompleta-online-en-espanol-latino
  https://app.eventcaddy.com/events/pelisplus-ver-priscilla-2024-pelicula-online-en-espanol
  https://app.eventcaddy.com/events/cuevana-3-ver-priscilla-2024-pelicula-ompleta-online-en-espanol-latino
  https://app.eventcaddy.com/events/pelisplus-ver-pobres-criaturas-2024-pelicula-online-en-espanol
  https://app.eventcaddy.com/events/cuevana-3-ver-pobres-criaturas-2024-pelicula-ompleta-online-en-espanol-latino
  https://app.eventcaddy.com/events/pelisplus-ver-argylle-2024-pelicula-online-en-espanol
  https://app.eventcaddy.com/events/cuevana-3-ver-argylle-2024-pelicula-ompleta-online-en-espanol-latino
  https://app.eventcaddy.com/events/assistir-priscilla-2024-filme-completo-em-portuguese
  https://app.eventcaddy.com/events/filmplay-priscilla-2024-filme-completo-dublado-em-brasil
  https://app.eventcaddy.com/events/assistir-aquaman-2-e-o-reino-perdido-2024-filme-completo-em-portuguese
  https://app.eventcaddy.com/events/filmplay-aquaman-2-e-o-reino-perdido-2024-filme-completo-dublado-em-brasil
  https://egqzec4785.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373
  https://egqzec4785.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374
  https://www.deviantart.com/sabunnbacolll/art/Assistir-Aquaman-2-Filme-completo-em-Portuguese-1010971239
  https://www.deviantart.com/sabunnbacolll/art/Filmplay-Aquaman-2-Filme-Completo-Dublado-em-Bras-1010971926
  https://gamma.app/public/Assistir-Aquaman-2-e-o-Reino-Perdido-2024-Filme-completo-em-Portu-o0sqz1vymcb8ijq
  https://gamma.app/public/Filmplay-Aquaman-2-e-o-Reino-Perdido-2024-Filme-Completo-Dublado--s09xd97lamc63xw
  https://gamma.app/public/Assistir-Godzilla-e-Kong-O-Novo-Imperio-2024-Filme-completo-em-Po-w9kxt5fh0u3if8c?mode=doc
  https://gamma.app/public/Filmplay-Godzilla-e-Kong-O-Novo-Imperio-2024-Filme-Completo-Dubla-3j3f5md89ckiic4?mode=doc
  https://gamma.app/public/Pelisplus-Ver-Culpa-tuya-2024-Pelicula-Online-en-Espanol-twukxbq2bbyizgk?mode=doc
  https://gamma.app/public/Cuevana3Ver-Culpa-tuya-Pelicula-Completa-Online-en-Espanol-Latino-xhge6px7ko78jh8?mode=doc
  https://gamma.app/public/2024-HD-1080p-1ht0qcza4j9x607?mode=doc
  https://gamma.app/public/2023-HD-raw8raftg70srv6?mode=doc
  https://gamma.app/public/2024-HD-1080p-170nq3kkqcuhm5c?mode=doc
  https://gamma.app/public/2023-HD-3u60aujsw59h5ey?mode=doc
  https://gamma.app/public/2023--9vb0zlyrwdkw5e0?mode=doc
  https://groups.google.com/g/stream-movies-4k/c/Bca7uyquc8Y
  https://momlife.tribe.so/user/zalariochan
  https://encartele.tribe.so/user/zalariochan
  https://followme.tribe.so/user/zalariochan
  https://community.thebatraanumerology.com/user/zalariochan
  https://club.vexanium.com/user/zalariochan
  https://akb.tribe.so/user/zalariochan
  https://roggle-delivery.tribe.so/user/zalariochan
  https://nepal.tribe.so/user/zalariochan
  https://thankyou.tribe.so/user/zalariochan
  https://curadao.tribe.so/user/zalariochan
  https://adn-network.tribe.so/user/zalariochan
  https://www.intensedebate.com/people/zalariochan
  https://angelina-jolie-news-todays.simdif.com/
  https://angelina-jolie-news-todays.statuspage.io/
  https://magic.ly/zalariochan/zalariochan
  https://telegra.ph/zalariochan-01-15

 • Użytkownik niezalogowany simmi singh
  simmi singh 2024-01-13   12:30:28
  Cytuj

  You can find Bengali or Punjabi or South Indian girls and women many of whom are students who are in their college days or young housewives who are working in some small organizations or housewives to give you the best time to spend together Can get time https://kajalmussoorie.com/haridwar-call-girl.html

 • Użytkownik niezalogowany mahak gupta
  mahak gupta 2024-01-11   09:22:30
  Cytuj

  Our High Profile Bijwasan Escort Service has an attractive dressing sense and communication style which can easily attract anybody toward their curvy figure. They are decorated with immaculate arousing and lusty bodies through which any man can accomplish gratification.

 • Użytkownik niezalogowany sabunnnbacolll
  sabunnnbacolll 2024-01-09   14:25:34
  Cytuj

 • Użytkownik niezalogowany sabunnnbacolll
  sabunnnbacolll 2024-01-09   14:25:22
  Cytuj

  https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118239372125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118239306125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118239636125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118239672125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118240050125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118240122125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120876672116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120876744116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118239054125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118238946125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118210686125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118211736125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118213824125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122118213890125902 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120877356116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120877434116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120878832116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120878886116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120882102116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120882186116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120882618116095 https://m.facebook.com/media/set/?set=a.122120882642116095 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374 https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373 https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=374 https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375 https://fiazze1530.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=375 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=376 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=377 https://qkvpos2316.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=378 https://gdrxcy7769.expandcart.com/index.php?route=product/product&product_id=373 https://victormovies.org/

 • Użytkownik niezalogowany Akshat Diwan
  Akshat Diwan 2024-01-08   11:10:37
  Cytuj

  We realize that men have different dreams with Saket Escort Agency regards to sensuality, and they need ladies who can comprehend and follow them. Try not to stress by any means, our women are very much like that. These horny darlings are so damn sensual that you won't actually need to do anything.

 • Użytkownik niezalogowany simmi singh
  simmi singh 2023-12-31   10:37:14
  Cytuj

  Take and satisfy all your actual longings and fervour, we will take special care of every one of your requirements in 4/5/7-star lodgings, where you can have all the extravagance with our exclusive expectation autonomous call girl services for sex in AGRA. Escort Service in agra

 • Użytkownik niezalogowany Raipur Escorts Service
  Raipur Escorts Service 2023-12-29   05:06:33
  Cytuj
 • Użytkownik niezalogowany Chandigarh Escorts
  Chandigarh Escorts 2023-12-29   05:05:27
  Cytuj

  Escorts in Chandigarh are available in various regions of India and outside India. Chandigarh escorts are mostly beautiful girls from Punjab, everyone is fascinated by their beauty and comes to Chandigarh to woo them. Their escort service has the potential to make your day very special and memorable. Once you take their erotic services in Chandigarh, it is guaranteed that you will come back to them again and again to spend romantic moments. Chandigarh Escorts Chandigarh Escorts Agency Chandigarh Independent Escorts Chandigarh Escorts Service Chandigarh Call Girls Chandigarh Russian Escorts

 • Użytkownik niezalogowany Ahmedabad Escorts
  Ahmedabad Escorts 2023-12-29   04:57:42
  Cytuj

  Ahmedabad Escorts has fully experienced and well-experienced escort girls. The number of escorts here is around 38 who provide escort services in Ahmedabad monthly. We provide both in-call and out-call escort services in Ahmedabad and have female escorts of all ranges. You can book their services in advance or at the same time. Escorts in Ahmedabad Ahmedabad Escorts Ahmedabad Call Girls Ahmedabad high-profile Escorts Ahmedabad Escorts Agency Ahmedabad Independent Escorts Ahmedabad Escorts Service Ahmedabad Premium Escorts Ahmedabad Russian Escorts Ahmedabad Golden Shower Escorts Ahmedabad Escorts Service Ahmedabad Escorts Contact Us Ahmedabad Escorts price

 • Użytkownik niezalogowany Ludhiana Escorts
  Ludhiana Escorts 2023-12-28   20:15:36
  Cytuj

  Ludhiana Escorts knows how to truly remove loneliness, when people are stressed, want to enjoy sensual pleasures, want to have a meeting in solitude, or want to take escorts somewhere alone, then Ludhiana Escorts give their 100%. We provide our customers in Ludhiana with smooth roads like flat roads at reasonable prices which perform oral sex very well. Punjabi escorts in Ludhiana can make anyone crazy with their beauty. Ludhiana Escorts

 • Użytkownik niezalogowany Delhi Escorts Agency
  Delhi Escorts Agency 2023-12-28   20:08:38
  Cytuj

  Delhi, being the capital of India, is famous as a historical city. A large number of people come here for business and tourism. Delhi is a very beautiful city, here sensual girls are known for providing escort services. Escorts in Delhi are at their limit of charm, you will find all types of call girls day and night here. You will have to work harder to avail their services, just contact Delhi Escorts Agency, and we will provide you with young ambitious girls to fulfill your wishes. Delhi Escorts Agency

 • Użytkownik niezalogowany Goa Escorts
  Goa Escorts 2023-12-28   20:02:26
  Cytuj

  Goa Escorts are incredible and mainly attractive, they are fantastic companions and also highly educated. Escorts in Goa will make the encounter memorable for those who want to live with charm. If you are looking for a pleasant, unforgettable trustworthy experience in Goa then our Goa escorts will provide you with exceptional company. Goa Escorts

 • Użytkownik niezalogowany Rajkot Call Girls
  Rajkot Call Girls 2023-12-28   19:58:20
  Cytuj

  Call Girls in Rajkot is emerging with the very latest resources in Rajkot. These Rajkot call girls are young, attractive, educated, and friendly and they will charm you in your meeting. Rajkot call girls know how and when to fulfill the desires of their customers and create memorable encounters. She will easily attract you with her attractive personality and will make you enjoy life. Rajkot Call Girls

 • Użytkownik niezalogowany Rajkot Call Girls
  Rajkot Call Girls 2023-12-28   19:56:49
  Cytuj

  Call Girls Escort in Rajkot is emerging with the very latest resources in Rajkot. These Rajkot call girls are young, attractive, educated, and friendly and they will charm you in your meeting. Rajkot call girls know how and when to fulfill the desires of their customers and create memorable encounters. She will easily attract you with her attractive personality and will make you enjoy life. Rajkot Call Girls

 • Użytkownik niezalogowany Surat Escorts
  Surat Escorts 2023-12-28   19:49:44
  Cytuj

  To enjoy the fun with our escorts Surat, you can hire them. Surat escorts will provide you with the service that will drive you crazy in sex. The Surat escorts present here will give you complete sexual pleasure. Whether you ride her like a mare or get your dick sucked by her presence, she will do everything for you. Surat Escorts

 • Użytkownik niezalogowany Delhi Escorts
  Delhi Escorts 2023-12-28   19:36:07
  Cytuj

  Would like to tell you that you will not have to pay a lot for escorts service in Delhi, you will get a high-class escort service here which will give you a memorable experience. contact us for Delhi escorts and Delhi call girls.

 • Użytkownik niezalogowany ramann vyass
  ramann vyass 2023-12-27   07:17:50
  Cytuj

  I will make the Delhi Escorts Service goes with organization impeccable for all of you. Also, I will keep no stone unturned to get full satisfaction. Moreover, if you have needed first time, you can’t stop yourself returning again.

 • Użytkownik niezalogowany Aditi Gupta
  Aditi Gupta 2023-12-23   19:19:03
  Cytuj

  This is because they know that the average standards of people in this country are not very high, and therefore, many of them will not be able to afford these girls in the long run. Bearing that in mind, these Mahipalpur Call Girls are not going to charge exorbitant rates from their clients after all.

 • Użytkownik niezalogowany Emily Thompson
  Emily Thompson 2023-12-22   13:29:57
  Cytuj

  Thanks for the Post Visit my site at: Couponado.com

 • Użytkownik niezalogowany Manish
  Manish 2023-12-21   10:48:47
  Cytuj

  One notable thing about these girls is that they happen to be of top quality. It is a fact that you will rarely find these types of glamorous call girls in any other part of India. These astounding Defence Colony Call Girls will provide you with an experience that you will remember for quite some time. Once you start spending your night with these girls, you cannot even understand how time will pass in an extremely pleasant manner.

 • Użytkownik niezalogowany prince
  prince 2023-12-20   11:09:53
  Cytuj

  If you love an energetic girl in your bed and want to feel like a girlfriend’s experience, then you should play with College Noida Call Girls . In Delhi, many girls are in college now, they prefer classy company and they are part of it! They prefer it because it gives them money and they will get an opportunity to meet with different types of men

 • Użytkownik niezalogowany prince
  prince 2023-12-20   10:31:44
  Cytuj

  You can browse male, female, or couple escorts. Delhi Escorts Service are the most attractive and famous. While the female sex assistants are hot and alluring, the sexy escorts will fulfill your sexual dreams. With an escort from that area, you can feel certain realizing you have the best sex aides in the city.

 • Użytkownik niezalogowany Notty ramu
  Notty ramu 2023-12-13   10:52:44
  Cytuj

  If you like to spend time with beautiful girls, then there can be no better option for you than taking escort service. And if you want to keep all these things confidential, then you should take Taj Palace Hotel Delhi Escorts only in good hotels. Hotel is considered to be the most confidential place to take escort service because here you can enjoy escort service completely without any hindrance.

 • Użytkownik niezalogowany Shweta Malik
  Shweta Malik 2023-12-11   12:58:05
  Cytuj

  These girls just love to hangout with people in general. They are into casual dating and attending parties and events with you that you don't want to go alone to. Some may even pull an interesting stunt just to make things more interesting for you. But these Escorts in Chanakyapuri just adore being outside with you and spend some quality time.

 • Użytkownik niezalogowany Vikram Singh
  Vikram Singh 2023-12-06   06:41:06
  Cytuj

  Rest assured, we leave no room for disappointment and will fulfill your sensual desires or fantasy with an exceptional character, remarkable sensual skills, and admirable dedication. You have the liberty to choose a female companion from our Call Girl In Delhi , who will undoubtedly enhance the ambiance of your event or journey.

 • Użytkownik niezalogowany izmir escort
  izmir escort 2023-12-04   21:10:00
  Cytuj

  İzmir Escort Hizmetleri | En Güzel Eskortlar ile Unutulmaz Anlar - izmir Escort Sınırsız Keyif ve Gizlilik Garantisi. izmir escort Gerçek izmir escort bayan profilleri..

 • Użytkownik niezalogowany Alsancak Escort
  Alsancak Escort 2023-12-04   21:09:20
  Cytuj

  Alsancak Escort bayan , Alsancak eskort kızlar muhteşem alsancak escort sitesi alsancak escort Nirvanaya ulaşacağınız tek yer

 • Użytkownik niezalogowany Balatçık Escort
  Balatçık Escort 2023-12-04   21:08:34
  Cytuj

  Balatçık escort, balatcik eskort bayan, çiğli escort , balatcik bayan escort sitesi balatçık escort cigli escort Gerçek bayan profilleri..

 • Użytkownik niezalogowany Buca Escort
  Buca Escort 2023-12-04   21:07:57
  Cytuj

  Buca escort - Buca Eskort adresine gir buca bayan eskort, escort, buca escortlar, buca escort kızlar seninle. buca escort escort buca Muhteşem bir hizmet kalitesi profiller ve daha fazlası..

 • Użytkownik niezalogowany Isparta Escort
  Isparta Escort 2023-12-04   21:06:57
  Cytuj

  Elit escort ve seksi kızlar sadece Isparta escort ısparta escort isparta escort

 • Użytkownik niezalogowany Aydın masaj
  Aydın masaj 2023-12-04   21:05:34
  Cytuj

  Aydın Masaj - Aydın Masaj Salonu - Aydın Masöz bayan aydın masaj

 • Użytkownik niezalogowany preeti
  preeti 2023-12-02   14:31:47
  Cytuj

  We conduct the cream of the crop, which means offer charming and highly educated CP Female Escorts. There are several facts that we think every customer should know before reaching us.

 • Użytkownik niezalogowany ruchi patel
  ruchi patel 2023-11-20   08:10:45
  Cytuj

  We knows that every client is looking for a most erotic girl in Delhi who can serve them a hot and romantic fun without compromises. Our model call girls are the best Escort girls available in Delhi Escort who can fulfil your desires of love and sex.

 • 2023-11-16   08:56:19
  Cytuj

  Whether you have come to Delhi for a business deal, vacation, or leisure activities, our Delhi Call Girls are playing an important role in their entertainment. We have classy women for business people, VIPs, and professionals coming to this city. The superb escorts in Delhi will come to meet you inside the hotel room or restaurants. Moreover, we have elite ladies to entertain VIPs who need exceptional services in the evening.

 • 2023-11-16   08:34:57
  Cytuj

  Do you desire to meet with an elite and charming lady tonight? Escort In Delhi can hear you. Our Delhi escort agency is taking all possible steps to meet the requirement of customers. We have recruited a variety of female escorts in Delhi to deliver services. No corner is left out of our quality Delhi escort services. It means our horny females can come to meet in luxurious hotels, residences, apartments, and restaurants situated in Delhi.

 • Użytkownik niezalogowany ramann vyass
  ramann vyass 2023-11-09   10:14:32
  Cytuj

  I think you should have a chance. The purpose of Nathu Colony Escorts Service is to make your thinking positive which will give a new direction to your life and will generate different energy in your body. Once you spend with escort services in Nathu Colony you will increase your investment by yourself. With our call girl, you will definitely be happy that you can ask a CB broker.

 • Użytkownik niezalogowany Delhi Escorts
  Delhi Escorts 2023-10-30   14:17:19
  Cytuj

  For customers wanting privacy, the escort services in Delhi provide hotels where they can keep the relationship going. Delhi Call Girls In-call and out-call services are available, and customers can get physical satisfaction at reasonable rates. All the ratings and reviews help to know the escort agencies and services’ dominance and demands.

 • Użytkownik niezalogowany ramann vyass
  ramann vyass 2023-10-30   14:04:37
  Cytuj

  Looking for an unforgettable experience in the heart of India’s capital? Look no further than our exclusive Delhi Escorts Service . We pride ourselves on providing top-notch, discreet, and professional companionship that caters to your desires and fantasies.

 • Użytkownik niezalogowany Goa Escort Services
  Goa Escort Services 2023-10-30   13:29:26
  Cytuj

  If you wish to hire an escort then you will only find them through reputed escort agency. Where you can book the female partner in advance than payout them after taking services. Whereas, you can pick prostitute from the any red light area or street. Escort in Goa You should have to pay advance money and then you can go only for a with her.

 • Użytkownik niezalogowany mahak gupta
  mahak gupta 2023-10-30   13:02:08
  Cytuj

  All escorts from any reputed goa escort agency are healthy and hygienic; All of them have to do full body health checkup weekly or monthly. After that they are eligible to provide Call Girls in Goa . Whereas, there is no guarantee of anything with the prostitutes.

 • Użytkownik niezalogowany swetaaa sharma
  swetaaa sharma 2023-10-30   12:46:05
  Cytuj

  Our girls are trained in different sex positions, and they are also ready to provide exceptional services. If you have any Indore Call Girls Service 3special requests, you can say that to our Indore call girl. She will be delighted to fulfill your wish. All our gals are experienced in doing the followings for clients.

 • Użytkownik niezalogowany sw
  sw 2023-10-30   12:45:22
  Cytuj

  [Google](https://www.google.com) google3 [http://www.google.com|google4 ] [http://www.google.com google5 ] [url=https://www.google.com]google[/url] [google7|http://www.google.com] "google8":www.google.com [google10](http://www.google.com/) [http://www.google.com|google11] [Lighthouse12](http://lighthouseapp.com/ "Lighthouse12") [13google->http://www.google.com/] [google14]url:http://www.google.com

 • Użytkownik niezalogowany ramann vyass
  ramann vyass 2023-10-28   07:52:16
  Cytuj

  Vaishali Call Girl are simply the best in terms of making their clients happy. If you are looking for only the best call girls, then make sure that you are coming to us. We are dealing with some of the hottest babes who are simply the best.

 • Użytkownik niezalogowany mahak
  mahak 2023-10-26   14:53:37
  Cytuj

  Welcome to Ponda Escorts capable of understanding man’s point of view with a slim and healthy body in arms for full fun and thrill your sexual power to serv you full service on the bed.

 • Użytkownik niezalogowany Dobra dziewczyna.
  Dobra dziewczyna. 2023-08-25   13:30:50
  Cytuj

  A jednak przeprasza.

 • Użytkownik niezalogowany Daniel
  Daniel 2023-08-25   12:47:32
  Cytuj

  Biedna dziewczyna przeprasza, bo się boi policji i tego, że straci pracę. Generalnie żyje w strachu. Chociaż to ona ma wszelkie argumenty, żeby pójść na policję. Napisała prawdę. A Nowak z żonką się lansuje na ściankach. Nawet wywiadu udzielił Janowi Topolskiemu jak (nagle) świetnie układa mu się w małżeństwie. Brawo panie Topolski!

 • Użytkownik niezalogowany Przepraszam.
  Przepraszam. 2023-08-24   01:09:30
  Cytuj

  Bardzo za wszystko przepraszam.

 • Użytkownik niezalogowany rosy dam
  rosy dam 2023-08-14   12:00:53
  Cytuj

  Your dedication to presenting a balanced perspective on this theme, addressing both its positive and challenging aspects, is both geometry dash commendable and enriching for readers seeking a well-rounded understanding.

 • Użytkownik niezalogowany gość
  gość 2023-03-29   23:28:33
  Cytuj

  Alek Nowak opowiada na swoim Facebooku o swojej ekscytacji... pornografią. Pozostawię to bez komentarza.

 • Użytkownik niezalogowany Przepraszam.
  Przepraszam. 2023-03-10   02:51:52
  Cytuj

  Przepraszam.

 • Użytkownik niezalogowany Daniel
  Daniel 2023-03-08   22:14:38
  Cytuj

  A czego się spodziewać po kompozytorze, który oficjalnie przyznaje się na swoim facebooku, że lubi i chętnie słucha disco polo? Kierownik Katedry Teorii i Kompozycji Akademii Muzycznej w Katowicach słucha disco polo. Bardzo ciekawe. Słyszałem, że ta Akademia schodzi na psy, teraz już wiem dlaczego. Na pewno bardzo lubi "Majteczki w kropeczki". Nowak uwielbia majteczki, zwłaszcza nieswojej żony;) Pozamałżeński bajerant kobiet. Pies na baby.

 • Użytkownik niezalogowany Grzegorz
  Grzegorz 2023-02-17   02:14:39
  Cytuj

  Ciężkie klimaty... Po co to komu?

 • Użytkownik niezalogowany Filip
  Filip 2023-02-06   04:11:52
  Cytuj

  To nie muzyka, to szanty.

 • Użytkownik niezalogowany Gość
  Gość 2023-01-31   03:47:42
  Cytuj

  Jaka muzyka? ;)

 • Użytkownik niezalogowany Adam
  Adam 2023-01-25   21:23:08
  Cytuj

  Wspaniała muzyka, niesamowita..

 • Użytkownik niezalogowany Michał Rorot
  Michał Rorot 2022-12-18   05:25:05
  Cytuj

  Ciekawy spektakl

 • Użytkownik niezalogowany Orange
  Orange 2022-10-21   23:08:08
  Cytuj

  cóż to za beznadziejnie słaba recenzja... Niewiele autor zrozumiał, coś sobie dopowiedział, a na pewno się obraził ;) Do tego absolwent wydziału wiedzy o teatrze używa polszczyzny wyjątkowo niezręczne. Przedstawienie jest przejmujące.

 • Użytkownik niezalogowany Zbyszek
  Zbyszek 2022-06-22   01:00:40
  Cytuj

  Recenzja człowieka, ktòry nie wyrastał na śląsku. Przyjedź, oprowadzę, wytłumaczę. Chociaż już teraz nie wiem gdzie miałbym pokazać Ci ten befej i obraz Jezusa płaczącego nad swoim "hajmatem". I czekolady z okienkiem to dzisiaj już tylko podròby.

 • Użytkownik niezalogowany Zbyszek
  Zbyszek 2022-06-22   01:00:39
  Cytuj

  Recenzja człowieka, ktòry nie wyrastał na śląsku. Przyjedź, oprowadzę, wytłumaczę. Chociaż już teraz nie wiem gdzie miałbym pokazać Ci ten befej i obraz Jezusa płaczącego nad swoim "hajmatem". I czekolady z okienkiem to dzisiaj już tylko podròby.

 • Użytkownik niezalogowany Zbyszek
  Zbyszek 2022-06-22   01:00:38
  Cytuj

  Recenzja człowieka, ktòry nie wyrastał na śląsku. Przyjedź, oprowadzę, wytłumaczę. Chociaż już teraz nie wiem gdzie miałbym pokazać Ci ten befej i obraz Jezusa płaczącego nad swoim "hajmatem". I czekolady z okienkiem to dzisiaj już tylko podròby.

 • Użytkownik niezalogowany Dopowiem
  Dopowiem 2022-05-19   09:51:13
  Cytuj

  Również Słonimski: Historyjki ze starych książek dla młodzieży / Ataki na bagnety, koniki, mundury. / Całą młodość kazano nam przeżyć / W tym smrodzie krwi i złej literatury

 • Użytkownik niezalogowany Ślązak
  Ślązak 2022-05-19   09:31:11
  Cytuj

  Szanowny Panie Tomaszu, jak widać tekst Twardocha potraktował osobiście to problem pierwszy. To dość zaskakujące, że recenzent nie odróżnia słów sfrustrowanego bohatera od rzeczywistych poglądów osób które tekst napisały. Jako Ślązak ułatwię Panu: tą część można częściowo traktować jako satyrę na postawy Ślązaków, którzy obarczają winą za wszystkie swoje porażki Warszawiaków. Wśród starszych Ślązaków często słychać "gdyby nie warszawskie gorole to to czy tamto". Tekst to satyra i na Warszawiaków i na Ślązaków. Widzę tu następujący mechanizm psychologiczny: 1. Autor recenzji idzie do teatru 2. Autor jako Warszawiak słyszy słowa które go ubodły - o zniszczeniu Warszawy 3. U autora odpalają się polskie demony, o świętościach, o macierzy, o krwi pokoleń przeszłych 4. Autorowi natychmiast nie podoba się nic, ledy, krzyż nad drzwiami do toalety, język, nawet długość 5. Autor przelewa to na e-papier, który przyjmie wszystko Ja z teatru wyszedłem poruszony bo zobaczyłem opowieść o człowieku, który został zniszczony i zniszczył sam siebie. O człowieku z "mniejszości etnicznej", który nie potrafił się tak naprawdę wpasować w mainstream. O człowieku, który z zewnątrz sprawia wrażenie terminatora, ale wewnątrz jest słaby i szuka winy u innych. Pańska recenzja jest niestety przykrym dowodem na to, że mimo 100 lat polityki asymilacyjnej Śląsk-Polska jeszcze sporo jest do zrobienia. Pozdrawiam serdecznie! Adam

 • Użytkownik niezalogowany Violetta
  Violetta 2022-05-11   13:27:05
  Cytuj

  bardzo mądra recenzja

 • Użytkownik niezalogowany kontestatorka
  kontestatorka 2022-04-28   04:55:34
  Cytuj

  Nieważna, głupia recenzja. Nie dziękuję. Recenzent jak zwykle bezsensownie się popisuje. Za dużo Ego, za mało treści.

 • Użytkownik niezalogowany Maria Juko
  Maria Juko 2022-04-19   22:29:39
  Cytuj

  Ważna, mądra recenzja. Dziękuję.

 • Użytkownik niezalogowany Beata
  Beata 2022-04-19   15:37:48
  Cytuj

  Miałam taki sam niesmak po słowach o Warszawie (Wola, Baczyński ) mocno Twardoch przesadził, jestem z Sosnowca -stan umysłu:)

 • Użytkownik niezalogowany Julia
  Julia 2022-04-15   05:53:00
  Cytuj

  Twardoch to grafoman.