AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Może jeszcze będzie śmieszniej

Arszenik i stare koronki, reż. Marek Mokrowiecki, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Pracownik Instytutu Kultury Współczesnej UŁ, redaktor miesięcznika „Dialog”.
A A A
Fot. Waldemar Lawendowski  

Arszenik i stare koronki w reżyserii Marka Mokrowieckiego to spektakl Grażyny Zielińskiej i Hanny Zientary, grających tu dziecinnie naiwne siostry trucicielki. I to, by właśnie obie aktorki skupiały na sobie największą uwagę widzów, było pewno planem reżysera. Pewno planem jednym z wielu, ale chyba jedynym zrealizowanym.

To oczywiście nie jest mało i zresztą wpisuje się w historię kolejnych inscenizacji sztuki Josepha Kesselringa, niemniej nie wystarcza, by porwać widza. Oglądałem żyjący swoim nieśpiesznym życiem spektakl z sympatią, ale też zastanawiając się, czemu ogarniając wzrokiem wielką scenę z wielkimi dekoracjami z wieloma aktorami wykonującymi wiele ruchów, tak bardzo cieszyłem się, gdy siostry Abby i Marta wracały na scenę, i tak bardzo nie chciałem, by z niej schodziły.

Płocki Arszenik i stare koronki to spektakl z rozmachem. Na scenie jest dość miejsca, by pokazać i wielki, murszejący dom na Brooklynie, i otaczający go, zachłanny niczym pustynia cmentarz z sinymi, czarnymi nagrobkami. Ta scenografia (Krzysztof Małachowski) z jednej strony puszcza oko do klasycznych, realistycznych scenografii złotego okresu grania sztuki Kesselringa (gdy robiło się wszystko, by tektury udawały, że nie są tekturami), z drugiej – tworzy wdzięczną przestrzeń do gry i atmosferę groteskowej grozy rodem z rodziny Adamsów. Nawet gdybyśmy zatkali uszy, to nie udałoby nam się uciec przed odgłosem zgrzytających zawiasów w drzwiach, trzeszczących schodów i hulającego w nieszczelnych oknach wiatru. W tym domu aż się prosi, by popełnić mord – ale nie taki na serio. Mord jedynie opowiedziany, dokonany z empatii i za pomocą porzeczkowego wina – zatrutego, ale najsmaczniejszego na świecie. Takiego wina, dla którego niektórzy gotowi byliby umrzeć.

I tę historię o Abby i Marcie, uśmiechniętych trucicielkach wrażliwych na samotność zadbanych panów w wieku emerytalnym, dbających, by tę samotność przerwać, zapewnić spokojną śmierć, należyty pochówek i coniedzielną modlitwę nad trumną Marek Mokrowiecki przeniósł do okresu jeszcze sprzed powstania dramatu –muzyka i tańce są tu jak z początku międzywojnia, a gesty, gra i gagi jak z ostatnich lat filmu niemego. Gdy bohaterowie skradają się, to odgrywają całą pantomimę niedorzecznych kroków, gdy mają kogoś ubrać w kaftan bezpieczeństwa, to robią to z przerysowaniem rodem z kreskówek. I ten zabieg – jako przerywnik – ma potencjał, bo pozwala na ucieczkę od nachalnego weryzmu, a jednocześnie może ożywić scenę. Problem w tym, że w spektaklu jest nie tylko przerywnikiem, na premierze zaś te formalne zabiegi były nie do końca wprawne i płynne… Najpewniej trzeba jeszcze czasu, by z gimnastyki zrobić aktorskie etiudy.

Bo na razie w spektaklu uwiera to, co – grzeczniej – nazwalibyśmy konsekwencją, a uczciwiej – przewidywalnością. I to nie jest zastrzeżenie do arcyznanej fabuły Josepha Kesselringa, ale do sposobu, w jaki tę fabułę się opowiada. Mortimer (Szymon Cempura), jeśli już w pierwszej scenie jest groteskowy, to niewiele może się zmienić przez kolejne kwadranse – a przecież dowie się, że jego ciotki mają na koncie dwanaście zbrodni, zaś jego brat będzie próbował go zabić (nie wspominając o tym, że po drodze Mortimer zdąży się zaręczyć). Jonatan (Mariusz Pogonowski) może i zaskakuje w pierwszych scenach twarzą z wąsikiem (nie piszę czyją, by nie psuć zabawy tym, którzy spektakl zobaczą), ale nic by się złego nie stało, gdyby wraz z pokazaniem twarzy nie pokazywał całego swojego pomysłu na rolę. Gdyby choć jego bezradność w rywalizacji na liczbę mordów ze staruszkami była odrobinę prawdziwsza. Albo gdyby jakkolwiek oddalił się od bycia nieustannie bohaterem rodem z ekspresjonistycznego filmu. Uroda i skuteczność fars bierze się zwykle z dziwacznego zderzenia nieprawdopodobnej fabuły z postaciami nieświadomymi tych nieprawdopodobieństw – inaczej trudno o dynamikę i sytuacje komiczne.Tę zasadę znają Grażyna Zielińska i Hanna Zientara, które nie odgrywają zwariowanych sklerotyczek ogarniętych żądzą krwi i nie robią wielkich gestów ani nie puszczają oka do publiczności, gdy sięgają po karafkę wina z arszenikiem. Nie gramy w farsie – zdają się mówić i dzięki temu umieją zdobyć sympatię widza, a czasem jego śmiech.

28-09-2016

galeria zdjęć Arszenik i stare koronki, reż. Marek Mokrowiecki, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku <i>Arszenik i stare koronki</i>, reż. Marek Mokrowiecki, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku <i>Arszenik i stare koronki</i>, reż. Marek Mokrowiecki, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku <i>Arszenik i stare koronki</i>, reż. Marek Mokrowiecki, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku ZOBACZ WIĘCEJ
 

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Joseph Kesselring
Arszenik i stare koronki
przekład: Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz, Andrzej Kanarek
reżyseria: Marek Mokrowiecki
scenografia: Krzysztof Małachowski
instalacja wideo: Krzysztof Ćwiertniewski
obsada: Hanna Zientara, Grażyna Zielińska, Szymon Cempura, Marek Walczak, Mariusz Pogonowski, Henryk Jóźwiak, Sylwia Krawiec, Piotr Bała, Henryk Błażejczyk, Janusz Sadowski, Łukasz Mąka, Szymon Kołodziejczyk, Bogumił Karbowski, Jacek Mąka
premiera: 18.09.2016

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
trzy plus dziesięć jako liczbę:
komentarze (3)
 • Użytkownik niezalogowany blackjack online
  blackjack online 2023-12-02   06:24:17
  Cytuj

  Very interesting information! Perfect just what I was looking for! My site: how many decks in online blackjack

 • 2023-09-04   21:18:05
  Cytuj

  As a blogger, Many thanks for providing such a fantastic page! I stumbled into a website that would be excellent for my requirements. Its material includes reports that are both enjoyable and necessary.. and take a look here Place To buy Top weight loss HCG Drops To learn more about guideonproduct, go to the website.

 • Użytkownik niezalogowany Ainz
  Ainz 2023-08-29   03:48:17
  Cytuj

  Perhaps, it's their portrayal that resonates deeply with the audience—a testament to the skillful performances of Zielińska and Zientara. | Greensboro Drywall Contractors