AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Archiwum publiczne: Za co?

 

Z racji wieloletniego zajmowania się archiwami i historią teatru wiem, jak bolesna bywa archiwalna entropia, dająca jedyną w swoim rodzaju szansę na ukrycie prawdy, narracje kontrfaktyczne, konfabulacje, nieuprawnione interpretacje i… zwykłą ludzką podłość. I wiem również, jak potrzebna bywa po latach potwierdzona wiedza o działaniach ludzi, których niby znaliśmy, i wydarzeniach, których świadkami niby byliśmy. Z tego powodu właśnie piszę więc na bieżąco notatkę dla publicznego archiwum pamięci, żeby ludzie tworzący dziś w Polsce kulturę – szczególnie mi bliską kulturę teatralną – nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli, co się dzieje i w czym przyjmują bądź podejmują uczestnictwo.

Więc, gdybyś ktoś z Państwa nie wiedział, za co został pozbawiony w trybie dyscyplinarnym pracy w TVP Kultura redaktor Wojciech Majcherek, to lista zarzutów jest następująca:
1. Za profesjonalizm.
2. Za wiedzę.
3. Za rzetelność.
4. Za uczciwość.
5. Za prawdomówność.
6. Za przyzwoitość.
7. Za odwagę.
8. Za koleżeńskość.
9. Za styl pracy.
10. Za kulturę.
I notuję jeszcze, że zwolnienie to nie zostało wykonane przez nieznanych sprawców, ufoludki albo służby specjalne (można sprawdzić, kto kieruje dzisiaj, w styczniu 2020 roku, kanałem TVP Kultura i kto kieruje programowo TVP, kto stoi na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Do zarządzania „zasobami ludzkimi” na kierowniczych stanowiskach zostają dziś mianowani ludzie o poszukiwanych, czasami nawet w mediach społecznościowych, kompetencjach – dyspozycyjności, sterowalności, podatności na wpływ, wykazujący brak przywiązania do wartości niematerialnych, rozumiejący właściwie konieczność dobrych zmian.

I dokładam jeszcze, dla kontekstu, informację, że od 28 października 2019 roku można oglądać kanał TVP Kultura w naziemnej telewizji cyfrowej na MUX 8. Jak to zrobić wyjaśnia instrukcja: 

Jak wyszukać TVP Kultura HD w naziemnej telewizji cyfrowej?

Przejdź do ustawień telewizora lub dekodera i wybierz opcję „Automatyczne strojenie” lub wpisz w opcjach szukania kanału ręcznie jego numer/częstotliwość.

Odbieram już kanały z MUX 8, czy będę miał TVP Kultura HD?

Tak, kanał TVP Kultura HD będzie widoczny na liście kanałów. W starszych telewizorach lub dekoderach konieczne może być ponowne strojenie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdzie znajduje się najbliższy nadajnik MUX 8?

Lokalizację, zasięg i parametry (częstotliwość, kanał, polaryzacja) nadajników MUX 8 możesz sprawdzić, korzystając z serwisu emimaps.emitel.pl lub aplikacji EmiMaps. Aby prawidłowo odbierać kanały na MUX 8, antena powinna być skierowana w kierunku nadajnika oraz ustawiona w tej samej polaryzacji (horyzontalnej lub wertykalnej) co sygnał nadawany przez nadajnik MUX 8.

Czy muszę mieć dodatkową antenę, by odbierać kanał na MUX 8?

Tak, do odbioru kanałów MUX 8 konieczna będzie instalacja dedykowanej anteny VHF oraz zwrotnicy sygnału telewizyjnego lub zmiana instalacji na antenę typu „Combo”, odbierającą zarówno pasmo VHF (nadajniki MUX 8) oraz pasmo UHF (nadajniki MUX 1,2,3).

Czym różni się MUX 8 od MUX 1,2,3?

MUX 8  jest nadawany w paśmie VHF, natomiast MUX 1,2,3 oraz inne multipleksy lokalne nadawane są w paśmie UHF.

Z tej instrukcji dowiedzieć się można w dość oczywisty sposób przede wszystkim tego, że zasięg TVP Kultura będzie mocno ograniczony w stosunku do obecnego. To jest chyba w absolutnej zgodzie z obecną misją kanału i całej TVP w obszarze kultury.

A na marginesie robię dla przyszłości nieżyczliwą uwagę, że z dwóch miliardów złotych, które z naszych podatków otrzymała publiczna telewizja, wszystkie złotówki zostaną przeznaczone na zaspokojenie zweryfikowanych badaniami potrzeb właściwych odbiorców TVP.

Bo najważniejszym powodem, dla którego redaktor Wojciech Majcherek pracować w kanale kulturalnym nie może, jest ten, że reprezentuje kulturę, która jest kulturowo obca dla środowiska „Woroniczej”.

22-01-2020

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
siedem minus cztery jako liczbę:
komentarze (3)
 • Użytkownik niezalogowany Figlarek
  Figlarek 2020-03-29   12:33:42
  Cytuj

  Ale ja wciąż nie wiem, za co został zwolniony pan Majcherek.

 • Użytkownik niezalogowany Dezyderata
  Dezyderata 2020-01-25   06:42:44
  Cytuj

  Spisane będą czyny i rozmowy. Dotyczy to wszystkich. Nie tylko Kurskiego, ale też i np. autorki, żeby daleko nie szukać.

 • Użytkownik niezalogowany Maria Jakubowska-Sobczyk
  Maria Jakubowska-Sobczyk 2020-01-23   07:49:37
  Cytuj

  Nie zgadzam się na takie traktowanie zasłużonych dla kultury osób. Ale nie dziwi mnie to, gdyż na czele Ministerstwa Kultury i TVP stoją ludzie bez żadnych zasług i bez kultury.