AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Czekać? Szczekać? Zwlekać?

Soplicowo – owocilpoS. Suplement, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie
Pracownik Instytutu Kultury Współczesnej UŁ, redaktor miesięcznika „Dialog”.
A A A
Fot. Tomasz Urbanek / East News  

Ceremoniał każdej wsi. Już się zmierzcha, nadchodzi noc. Gasną ostatnie światła. Cisza. I nagle, jakby jaki piorun w budę grzmotnął, rozpoczyna się szczekanie psa. Może od sołtysa, może z plebanii. Za nim drugi, trzeci. Potem szczeka czwarty, kolejne. Wieś tonie w mroku i ujadaniu.

Niewiele widać, nie bardzo wiadomo, czemu szczekają. Niskie charczenie miesza się z odgłosami desperackich skoków na metalowe siatki. Hałas bliżej, dalej, rżnie muzyka. Chwilę. Dłuższą chwilę. I wreszcie wszystko się uspokaja. Chmury na niebie, spalona żarówka jedynej we wsi latarni. Cisza. Do następnego zrywu. Do następnego szczekania.

Najnowszy spektakl Piotra Cieplaka rozpoczyna się właśnie takim zrywem psiej agresji – charkliwym skokiem ogarów na siatkę. Dziwacznym momentem hałaśliwej wspólnoty tych, co na co dzień żyją wojną wiejskich gangów rowerzystów: groteskowych spadkobierców sporu o Kusego i Sokoła. Nikt tu nie powie słowa w ludzkim języku, a już nie daj Boże w języku Pana Tadeusza. Wystarczy zaszczekać. Albo pomilczeć. Mówić nie warto.


Od przytupu do warknięcia
Wszystko dzieje się na ubitej trawie wybiegu dla psów oddzielonego od horyzontu świata wysoką metalową siatką. Co za nią? Póki nie ma tam żywej duszy, to nie warto się interesować. Lepiej się powłóczyć, splunąć do rzeki, pojeździć w tę i nazad na rowerze. Facetów rozgrzeje jakaś ustawka, kobiety zaskoczy kolejna ciąża i byle do wiosny. Śnieg jak spadnie, to spadnie. Piorun jak błyśnie, to i zagrzmi. I byle do jesieni. Działoby się tu naprawdę niewiele, gdyby tego pieskiego świata nie ogarniała co chwilę potrzeba ćwiczenia poloneza. Jak na Boży znak (doraźnie może być to projekcja Pana Tadeusza Ryszarda Ordyńskiego) „nasi” formują szyk. Raz-dwa-trzy gną kolana, pochylają czoła, co najmniej jakby towarzystwo gromadziło się na musztrę, by trenować szyki bojowe na wypadek wojny z tym, co zagraża społeczności szczekaczy. Więc dudni kapela, a patriotyczne akordy i nadwiślańskie rytmy przypominają czasy, gdy „dawano huczne nad podziw zabawy/ W domu, a w lasach wielkie robiono obławy”.

Cieplak żongluje znanymi z Mickiewicza obrazami i motywami, ale zawsze je jakoś przesuwa. Pojawia się niedźwiedź z anteną, co to by pozwoliła posłuchać dalekiej rozgłośni, gdyby tylko dwóch safandułów, niczym Asesor z Rejentem, nie zapragnęło zwierza ubić, choćby traktując go prądem – jaki zaścianek, takie polowanie. Będzie trzepanie mrówek, ale swędzące rytmy będą rytmami tanga. Tu konwulsyjny szał trzepania spódnic, tam Buenos días, Buenos Aires. Ekstaza.

Czy ten świat budzi odrazę? Nie. A w każdym razie nie zawsze. Cieplak nie robi parodii „bohaterów Tadeusza dziś”. Wiele scen wzrusza, jeszcze więcej budzi pogodny uśmiech. I właśnie dlatego te insurekcje ujadającej sfory tak bardzo frapują: jak to możliwe, że ta grupa, może nieszczególnie rozgarnięta, na pewno leniwa, jest zdolna do tak radykalnej emancypacji agresji? Na czym polega ten mechanizm zbiorowego ujadania? Jak się do niego nie włączyć? Jak przed nim uciec?

Szczególnie przejmująca jest sekwencja, gdy za siatką zgromadzi się obce, barwne towarzystwo. Na chwilę w spektaklu pojawi się słowo – ale nie na żywo, tylko z nagrania. We wszystkich językach Europy (tylko nie po polsku) gapie zza ogrodzenia wyrażają swoje zainteresowanie tą szczególną, samowystarczalną społecznością. Jedyną odpowiedzią będzie charkliwy skok na siatkę i długie, długie ujadanie „naszych”. Co, gdyby tej siatki nie było? I kto ją tam postawił? By zamknąć szczekającą sforę? Czy po to, by się przed nią chronić?

Spektaklu granie
Często podkreśla się, że spektakle Cieplaka mają strukturę muzyczną – że reżyser nie buduje ich wokół fabułek czy też z mechanicznego klejenia epickich scenek. I nie chodzi o to, że w jego przedstawieniach często i dużo gra muzyka, ani też o to, że aktorzy bawią się wypowiadanymi głoskami. Cieplak umie organizować czas, jak organizują go kompozytorzy: z powracających motywów i melodii, z kontrapunktów i akordów, z rytmów i pojedynczych akcentów tworzy światy opowiadające i przekazujące emocje. Choć operuje na scenie materią rekwizytów i często bardzo znaczącymi słowami, to przecież – wydaje się – są one jakoś wtórne wobec tej niematerialnej, muzycznej struktury jego prac. Jego wrażliwość nie jest wrażliwością ilustratora czy kopisty. A jeśli ktoś, słuchając orkiestry, umie usłyszeć więcej niż główne melodie, to właśnie w spektaklach Cieplaka odnajdzie ten szczególny rodzaj zachwytu towarzyszącego uwolnieniu od doraźności skojarzeń. Jasne, nie chodzi o zabawę abstrakcją, ale o dzieło, które panuje nad swoimi regułami.

I może właśnie niemal całkowita rezygnacja ze słów (całkowita, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co się mówi na żywo) w ostatnim spektaklu Cieplaka sprawia, że muzyczna struktura staje się bardziej dostrzegalna niż w poprzednich pracach. Aktorzy nie mówią zdań, które moglibyśmy streszczać, zaś z ratunkowego pontonu, którym mogłaby być fabuła narodowej epopei, z każdą minutą uchodzi coraz więcej powietrza. Znajdziemy Zosię? Tak, jeśli zgodzimy się, że można ją grać na wiele skrzypiec, a skrzypaczki niekoniecznie muszą być młode i długowłose. Ten spektakl jest trochę jak pierwszy kwartet smyczkowy Góreckiego Już się zmierzcha, utwór wcale nie ilustracyjny, ale z całym żywiołem opisanym we wstępie do partytury: „psy poszczekują/ konie rżą […] / Chłopi pokrzykują/ Baby się drą/ Dzieci biegają/ Muzyka rżnie/ RUCH – Zgiełk/ Wszystko to powoli zamiera/ uspokaja się/ Dymy z kominów/ Światła w oknach/ Mgiełka na polach – łąkach/ Anioł Pański z oddali/ SPOKÓJ – Cisza”. U Cieplaka opowieść znajdziemy w jakiś sposób podobną, choć raczej z innym finałem.

Te powracające niczym refren polonezy mają podobną funkcję do walców z Teatru Śmierci czy marszów z May B Maguy Marin: rozproszona, pogubiona grupa ostatkiem sił zbiera się do kolejnego zrywu, a potem do jeszcze kolejnego. Jakby chodziło o dziwny rytuał gwarantujący choć chwilowe poczucie jedności. Nieważne, w jakiej sprawie. Nie wiemy nawet, czy na pewno w słusznej. Ich kontrapunktem są kameralne sceny przebudzenia, zachwycenia światem, śmierci, którym towarzyszy powracająca aria z Wariacji Goldbergowskich – aria jeszcze nie polonezowa, ale też na trzy czwarte. Gdyby fortepian nie milkł, gdyby nie zagłuszały go taneczne musztry lub ujadanie, to przecież też usłyszelibyśmy poloneza (to metrum pierwszej wariacji Bachowskiej). Tylko poloneza nieco innego niż ten z Tadeusza. Poloneza z drugiej strony siatki. Czemu on nie pasuje do tego Soplicowa? I nie jest to oczywiście pytanie o muzykę – raczej gorzka refleksja, że to ogrodzenie, na które rzuca się ujadająca sfora, jest także barierą między dwiema rzeczywistościami, bliskimi i odległymi jednocześnie.

Hejże, na rowery!
Czyli co, to ogrodzenie będzie już zawsze? By w skoku na siatkę i ujadaniu na obcego odnajdywać własną wartość? Zapada nad Soplicowem kolejna noc, jakaś bardziej gorączkowa niż zawsze, może z jaśniejszym niż zwykle księżycem. Skądś dobiegają krzyki, śpiewy, wreszcie słychać z głośników fragmenty Tadeusza. Wśród nich ten, który powtarzano ostatnio wyjątkowo często, że „akt nie będzie miał mocy,/ Wymuszony przez gwałty, ogłoszony w nocy”. Szczekań jakby mniej albo jakby dalsze. Całe towarzystwo wsiada na rowery. Zajad na Soplicę czy na Rykowa? A może na kogoś innego? Koła i dynama w ruch. Rozpoczyna się nocna jazda przez tę pieską wieś. Co z ujadaniem? Co z psami?

Mam przyjaciela, zapalonego cyklistę. Jak nie znajdzie czasu w dzień, to wyrusza na rower nocą. Lampa, choć dobra, oświetla niewiele. A wsie nocą bywają naprawdę ciemne. Oto jego opowieść. Nieraz, zupełnie niespodziewanie, początkowo w oddali rozpoczyna się szczekanie. Najpierw jednego psa, potem kolejnych. Charczenie miesza się z odgłosem skoków na siatki, ale niektóre ujadania słychać coraz lepiej i coraz bliżej – psy potrafią podbiec pod pedały, a ich oddech czuć na kostce. Ale tak długo, jak długo się jedzie, z dobrą prędkością i w stałym rytmie, tak długo pies nie ugryzie, bo skoordynowanie szczekania i gryzienia nie jest takie proste. Trzeba więc jechać. I wreszcie psy odpuszczają. I wreszcie wszystko się uspokaja. Chmury na niebie, spalona żarówka jedynej we wsi latarni. Cisza. Do następnego zrywu. Do następnego szczekania.

15-06-2016

galeria zdjęć Soplicowo – owocilpoS. Suplement, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie <i>Soplicowo – owocilpoS. Suplement</i>, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie <i>Soplicowo – owocilpoS. Suplement</i>, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie <i>Soplicowo – owocilpoS. Suplement</i>, reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie ZOBACZ WIĘCEJ
 

Teatr Narodowy w Warszawie
Soplicowo – owocilpoS. Suplement
scenariusz i reżyseria: Piotr Cieplak
scenografia, kostiumy, światło: Andrzej Witkowski
muzyka: Anna Lobedan, Paweł Paprocki, Marcin Przybylski, Mateusz Rusin
muzyka konkretna: Paweł Czepułkowski
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl
projekcje: Daria Kopiec, Jacek Mazur
współpraca reżyserska: Marcin Hycnar
zespół muzyczny: Anna Lobedan, Paweł Paprocki, Marcin Przybylski, Mateusz Rusin
obsada: Ewa Konstancja Bułhak, Wiktoria Gorodeckaja, Marzena Gorska, Anna Grycewicz, Paulina Korthals, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Anna Lobedan, Wiesława Niemyska, Anna Ułas, Wiktoria Wolańska, Sebastian Dudała, Karol Dziuba, Piotr Grabowski, Oskar Hamerski, Maciej Hanczewski, Marcin Hycnar, Waldemar Kownacki, Grzegorz Kwiecień, Jerzy Łapiński, Jacek Mikołajczak, Kamil Mrożek, Paweł Paprocki, Karol Pocheć, Marcin Przybylski, Jerzy Radziwiłowicz, Mateusz Rusin, Przemysław Stippa, Adrian Zaremba oraz studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie: Joanna Balas, Karolina Charkiewicz, Martyna Dudek, Dominika Kachlik, Joanna Kuberska, Milena Olchowska, Lidia Pronobis, Hanna Skarga, Marta Wągrocka, Izabela Zwierzyńska, Kacper Burda, Jakub Gawlik, Jakub Hojda, Michał Klawiter, Mateusz Kmiecik, Filip Krupa, Aleksandar Milićević, Hubert Paszkiewicz, Marcin Stępniak, Kamil Studnicki, Kamil Suszczyk, Dawid Ściupidro, Maciej Zuchowicz
premiera: 9.06.2016

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
dwa plus trzy jako liczbę:
komentarze (8)
 • Użytkownik niezalogowany jkz on Facebook
  jkz on Facebook 2016-06-27   08:53:53
  Cytuj

  bronię opozycji przed Piotrem Cieplakiem! To wyjątkowy przejaw "mowy nienawiści" sugerowanie na scenie narodowej, że R Petru jeździ na tak zdezelowanym rowerze z białoruską latarką - przecież widać, że ona ci radziecka... Cieplaku, jak można? Kijowski bez kitki? To się nie godzi. A ich panny? Kto je znał nie spluwające na widok każdej kaczki - nawet w łazience. Polonezem? Toć kłamstwo: towarzysz Kwaśniewski tańczy i podskakuje tylko po Finlandii! Jak się reżyseruje kodzia na pl Zwycięstwa to się wie kto warczy a kto szczeka: więcej cukru w cukrze, towarzyszu, a nie żeby Wam Piotr Zaremba jakowyś katolicyzm wytykał - z różańcem po kieszeniach to Klata, Wy przecież postępowiej oświeceni - kopiujecie czyjeś równo. Do Wenecji trza pisać: niech nam Cieplak nie obrzydza jedynych trybunalskich, bo kto ich popieści i potrzyma? "Niewiedzę w praktyce" trzeba smarować... I jazda - brukselka czeka.

 • Użytkownik niezalogowany Jacek Zembrzuski
  Jacek Zembrzuski 2016-06-21   18:14:08
  Cytuj

  jednego "wzrusza" polonez, a tego, jak mu skarpetki pachną! Olkusz rżnie głupa, że nie widzi, skąd taki opis rzeczywistości i Polski. Nie, nie z Mickiewicza, tylko z żółci i rozgoryczenia kodziarstwa w podskakiwaniu na salony - po kość z pańskiego stoła. Lakieruje tę bulwę niezdarnego teatru i prymitywnego światopoglądu, który po bolszewicku widzi wszystko w dialektyce czarno-białej. Weźcie się, towarzystwo (wzajemnej adoracji) ogarnijcie intelektualnie, bo słabizna nie da się za długo ukryć - nawet specjalnymi dotacjami.

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2016-06-21   18:12:21
  Cytuj

  jako anonimowy cham bez własnego zdania nie posiadasz zdolności honorowych ani kwalifikacji do bycia dyskutantem w jakiejkolwiek sprawie. Spadaj do kodu

 • Użytkownik niezalogowany jzk
  jzk 2016-06-20   22:16:05
  Cytuj

  Przeczytaj uwaznie - jestem jzk nie jkz. Widzisz Jacku, tak jest zawsze - niby dużo czytasz, ale niedokładnie i potem piszesz maniacko trzy po trzy. Nie straszne mnie Twoje pieniaczenie i grożenie paragrafami. Tylko tak gadasz. A co do Twoich relacji z Szanowną Panią Minister. Można się zwracać per Ty przyjaźnie lub chamsko. Ty to Jacku-Placku robisz po chamsku, bez szacunku. Co ciebie moralnie skreśla.

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2016-06-16   14:19:31
  Cytuj

  ocho, szczur wypełz z rynsztoka i znowu zapomina o odpowiedzialności karnej za publiczne podszywanie się pod Innego! Zapracuj na własne nazwisko i inicjały i wpisz do mózgu, że dla mnie to ona była, jest i bądzie Wanda, a dla Ciebie gnojku: Szanowna Pani Minister

 • Użytkownik niezalogowany jzk
  jzk 2016-06-16   11:22:34
  Cytuj

  Zembiego "wzrusza" polonez, i jak mu skarpetki pachną! Zembi rżnie głupa, że nie widzi, skąd taki opis rzeczywistości i Polski. Nie, nie z Mickiewicza, tylko z żółci i rozgoryczenia pisizmem w wymianie elit - bo Zembi jeszcze nie złapał za kość z pańskiego stoła. Nic mu nie rzucili. Nadaje na zdolniejszych od siebie do ministerstwa, tykając tonem żądania panią minister (Wanda, zrób to; Wanda, minęło sto dni). Weż się Jacek ogarnij, bo lada chwila i na Krakowskim Przedmieściu wszystkich będziesz miał poobrażanych.

 • Użytkownik niezalogowany jzk
  jzk 2016-06-16   11:21:22
  Cytuj

  jednego "wzrusza" polonez, a Zembiego, jak mu skarpetki pachną! Zembi rżnie głupa, że nie widzi, skąd taki opis rzeczywistości i Polski. Nie, nie z Mickiewicza, tylko z żółci i rozgoryczenia pisizmem w wymianie elit - bo Zembi jeszcze nie złapał za kość z pańskiego stoła. Nic mu nie rzucili. Nadaje na zdolniejszych od siebie do ministerstwo, tykając tonem żądania panią minister (Wanda, zrób to; Wanda, minęło sto dni). Weż się Jacek ogarnij, bo lada chwila i na Krakowskim Przedmieściu wszystkich będziesz miał poobrażanych.

 • Użytkownik niezalogowany jkz
  jkz 2016-06-15   17:32:41
  Cytuj

  jednego "wzrusza" polonez, a tego, jak mu skarpetki pachną! Olkusz rżnie głupa, że nie widzi, skąd taki opis rzeczywistości i Polski. Nie, nie z Mickiewicza, tylko z żółci i rozgoryczenia kodziarstwa w podskakiwaniu na salony - po kość z pańskiego stoła. Lakieruje tę bulwę niezdarnego teatru i prymitywnego światopoglądu, który po bolszewicku widzi wszystko w dialektyce czarno-białej. Weźcie się, towarzystwo (wzajemnej adoracji) ogarnijcie intelektualnie, bo słabizna nie da się za długo ukryć - nawet specjalnymi dotacjami.