AKCEPTUJĘ
 • Strona używa plików cookies, korzystanie z niej oznacza, że pliki te zostaną zamieszczone na Twoim urządzeniu. więcej »

Przecież (nie) każdy powinien lubić słodkie

Nasz mały PRL, reż. Monika Janik-Hussakowska, Nowy Teatr w Słupsku
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych. Referentka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych literaturze i kulturze. Publikowała m.in. w internetowym „Dzienniku Teatralnym” oraz w miesięczniku „Teatr”. Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Mieszka w Gdyni.
A A A
fot. Magdalena Tramer  

„W PRL-u zawsze, na koloniach, w barze mlecznym, w stołówce, słodzili bez pytania. Bo przecież każdy powinien lubić słodkie. Tak zapamiętałem Polskę Ludową: system, który wie lepiej od ciebie, co lubisz” – czytamy u Izabeli Meyzy i Witolda Szabłowskiego. Wydana dziesięć lat temu książka Nasz mały PRL opisuje osobliwy eksperyment, który Meyza i Szabłowski prowadzili przez sześć miesięcy – para próbowała odtworzyć realia życia z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez pół roku egzystowali w M3 z trwałą, wąsami i maluchem (jak ogłasza podtytuł ich książki), a wynikające z tego tymczasowego stanu refleksje skrzętnie notowali. Złożyły się one na książkę zabawno-smutną, tak nostalgiczną, jak i swoiście rozrachunkową. Monika Janik-Hussakowska, adaptująca Nasz mały PRL na scenę słupskiego Nowego Teatru, skupiła się głównie na potencjale rozrywkowym refleksji Meyzy i Szabłowskiego, nie rezygnując jednak z wpisanego w nie (retro)smutku.

Pozorność tego narzuconego odgórnie „przecież każdy powinien lubić słodkie”, o którym wspominają Meyza i Szabłowski, wypunktowana zostaje już w pierwszych fragmentach przedstawienia. Bo systemowa uniformizacja udała się tylko połowicznie – w rzeczywistości pozapropagandowej PRL jako jednorodna kraina nigdy nie istniał, a zamiast wymarzonej przez władze „wspólnoty” mieliśmy do czynienia z galaktyką osobnych mikroświatów, z których każdy urządzony był i zorganizowany inaczej. W przedstawieniu znakiem tego PRL-owskiego kosmosu jest osiedle z wielkiej płyty, które w scenografii Barbary Guzik (także autorki kostiumów, należy podkreślić – znakomitych) obejmuje całą głębię sceny, a sceniczne deski zamalowuje uliczną sztuką tamtych czasów – rozrysowanymi kredą polami gry „w klasy”, czyli figurami geometrycznymi i liczbami. Dopełnieniem scenicznego pejzażu jest usytuowane z boku sceny podwyższenie dla muzyków (występujący na żywo zespół gra muzykę opracowaną przez Cezarego Reinerta), opatrzone świecącym ciepłym blaskiem neonem „Opole”. W takim krajobrazie eksperymentować będą Iza (Monika Bubniak) i Witek (Igor Chmielnik), których początkowo oglądamy we współczesnych, minimalistycznych strojach. Zawarta przez nich umowa – pół roku życia „w PRL-u” na potrzeby dziennikarskiej pracy Witka – wygodne, monochromatyczne ciuchy zmienia szybko na poliestrowe „owersajzy” z lat osiemdziesiątych, nieporadnie udające wyluzowaną elegancję i zwieńczone wąsami oraz trwałą.

Już pierwsze fragmenty przedstawienia, pokazujące transformację Izy i Witka, mają wartki, prowadzony równo przez większość scenicznych zdarzeń rytm, skrzą się inteligentnym humorem i sprawnie wprowadzają na scenę całą narrację. Bohaterów w przemianie wspomagają bliscy. Rodzice (Bożena Borek i Krzysztof Kluzik) radzą, co zrobić, aby najwierniej zbliżyć się do minionych czasów, i to oni pierwsi formułują nadrzędne dla eksperymentu spostrzeżenie: PRL był w każdym domu inny, mimo iż system bardzo starał się wyeliminować wszelką różnorodność. Sceptycznie do pomysłu nastawieni są znajomi Izy i Witka (Katarzyna Pałka i Wojciech Marcinkowski), którzy podważają pomysł przetrwania bez telefonu komórkowego czy zbilansowanego jadłospisu. Jednak para głównych bohaterów pozostaje nieugięta i decyduje się na przeprowadzkę do „swojego PRL-u”, co przypieczętowane zostaje pojawieniem się na scenie tureckiego dywanu, kompletu wypoczynkowego z ławą i meblościanki na wysoki połysk. Ta ostatnia pełnić tu będzie funkcję swego rodzaju portalu, przez który wchodzić będą na scenę przybysze z poprzedniego wieku. Wcielać się w nich będą Bożena Borek, Krzysztof Kluzik i Wojciech Marcinkowski. Ich głosy będą radzić, podpowiadać, komentować, ale przede wszystkim – wspominać. PRL-owską codzienność i wszystkie ówczesne lifehacki, pomagające przetrwać czasy, kiedy to miętowy Ludwik był płynem o mnogości zastosowań, a papier toaletowy – dobrem niemal luksusowym.

Monika Janik-Hussakowska (na co dzień etatowa aktorka Nowego Teatru, ceniona i nagradzana) stworzyła przedstawienie, które z całą pewnością stanie się repertuarowym hitem słupskiej sceny. A na ten sukces pracuje bardzo dobrze pomyślana (i przemyślana) struktura przedstawienia, łącząca w sobie widowiskowość i rozrywkę z refleksją i krytycznym ujęciem wybranego tematu. Pisząc najkrócej, reżyserka błyskotliwie zagrała na strunach naszych (re)sentymentów, ale i uruchomiała gdzieś na marginesach muzycznych hitów, na obrzeżach wspomnień ówczesnych zjawisk z obszaru obyczajowości – a perspektywy czasu po prostu szalenie zabawnych – gorycz PRL-owskiej codzienności. Jej przedstawienie czerpie z dobrodziejstw ciekawego reportażu Meyzy i Szabłowskiego, nie bojąc się jednocześnie odchodzić od niego na rzecz swojej autorskiej opowieści o PRL-u, której język jest przyjemnie eklektyczny i w tej formule bardzo konsekwentny.

Przeflancowani w realia lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Iza i Witek przeprowadzają nas przez kolejne obszary ówczesnej codzienności, która (jak łatwo zapomnieliśmy) znacząco różniła się od dzisiejszego tu i teraz. Bohaterowie i bohaterki przedstawienia opowiadają o życiu towarzyskim, o zakupach, o gotowaniu, wakacjach. Istotną sprawą staje się tu kwestia kobieca: miesiączkowanie, dbanie o swój wygląd, ale też i funkcjonowanie w jawnie patriarchalnym porządku świata. W tej opowieści bardzo ważne role pełnią postaci drugoplanowe, z których każda wprowadza i oprowadza Izę oraz Witka po PRL-owskich zaklętych rewirach, zaś sama architektura tych podróży zbudowana jest z muzycznych przebojów z epoki, reminiscencji filmowych i telewizyjnych, powidoków archiwalnych sytuacji. Najważniejsze z nich są z pewnością fragmenty muzyczne, którymi Janik-Hussakowska opowiada (czy też dopowiada) przygody Izy i Witka. Większość z nich ma bardzo efektowny scenicznie kształt – Co mi Panie dasz Bajmu staje się ścieżką dźwiękową domówki, Parostatek Krzysztofa Krawczyka wprowadza na scenę prawdziwego „Malucha”, zaś Boskie Buenos Maanamu jest… rewiowym protest songiem „babci klozetowej”. Ten ostatni wykonany jest przez postać graną przez Wojciecha Marcinkowskiego, krzyżującą „kobietę pracującą” Ireny Kwiatkowskiej z telewizyjnego hitu Jerzego Gruzy z „Marysią” Wojciecha Pokory z kultowej komedii Stanisława Barei. Marcinkowski, kreując te postać, wykorzystał w pełni swój potencjał komediowy, dokładając jednocześnie ogromny dystans wobec szeregu znaczeń, które jego postać ewidentnie przywołuje i na które dyskretnie wskazuje. Finalnie zbudował postać przyjętą przez publiczność z ogromną sympatią i entuzjazmem, który chwilami dawał o sobie znać gromkimi brawami. Nie mniej udane kreacje stworzyli Bożena Borek i Krzysztof Kluzik, ta pierwsza udanie przywołując postać ówczesnej „Perfekcyjnej Pani Domu”, czyli Ireny Gumowskiej, zapomnianej już dzisiaj autorki licznych poradników i audycji life stylowych. Oboje budują postaci pełne humoru, ciepła, oparte na mądrości życiowej wynikającej pewnie w sporej mierze z osobistych doświadczeń tamtych lat. Bardzo dobrze wypadła też Katarzyna Pałka – chyba najciekawsza wokalnie, wnosząca swoją rolą pewną drapieżność i buntowniczość. Na tle całej czwórki postać pary głównych bohaterów wydaje się często pozbawiona scenicznej energii, mało przekonująca w rolach dociekliwych eksperymentatorów społecznych. Osobną kwestią są fragmenty śpiewane – w większości z nich lepiej prezentują się (w gruncie rzeczy słabsi wokalnie) odtwórcy i odtwórczynie ról drugoplanowych niż pierwszoplanowi Iza i Witek. Wygrywa tu bowiem nie warsztat, ale zabawa i umiejętność zaproszenia do niej widowni.

„Nie wiedzieliśmy, za czym powinniśmy tęsknić” – tłumaczą Izie i Witkowi postaci niepotrafiące zrozumieć dyskomfortu w obcowaniu z biedą i bylejakością. Przecież te można (trzeba!) jakoś oswoić, przemeblować, przekombinować, załatwić im trochę ulepszeń. I kolejna „nauka”, którą przywożą z PRL-u Iza i Witek to ta o wspólnotowości i potrzebie relacji społecznych. Tych, które nie zapełnią magicznie pustych półek sklepowych, ale z pewnością pozwolą przyjemniej spędzić czas w kolejce do nich. Ta pewnie naiwna konstatacja w przedstawieniu Moniki Janik-Hussakowskiej nabiera – wcale nie pozycjonując się w kontrze do komediowej formuły – bardzo poważnego kształtu.

04-05-2022

Nowy Teatr w Słupsku
Izabela Meyza, Witold Szabłowski
Nasz mały PRL
adaptacja i reżyseria: Monika Janik-Hussakowska
scenografia i kostiumy: Barbara Guzik
opracowanie muzyczne: Cezary Reinert
opieka wokalna: Monika Bubniak
obsada: Monika Bubniak (gościnnie), Igor Chmielnik, Wojciech Marcinkowski, Bożena Borek, Krzysztof Kluzik, Katarzyna Pałka (gościnnie)
premiera: 2.04.2022

galeria zdjęć Nasz mały PRL, reż. Monika Janik-Hussakowska, Nowy Teatr w Słupsku Nasz mały PRL, reż. Monika Janik-Hussakowska, Nowy Teatr w Słupsku Nasz mały PRL, reż. Monika Janik-Hussakowska, Nowy Teatr w Słupsku Nasz mały PRL, reż. Monika Janik-Hussakowska, Nowy Teatr w Słupsku ZOBACZ WIĘCEJ
 

skomentuj

Aby potwierdzić, że nie jesteś robotem, wpisz wynik działania:
jeden razy osiem jako liczbę:
komentarze (37)
 • Użytkownik niezalogowany Air Sense Environmental
  Air Sense Environmental 2024-05-29   13:01:56
  Cytuj

  Safeguard your St. Louis home against moisture and mold with our top-notch Crawl Space Encapsulation St Louis. Featuring Aprilaire dehumidifiers, our services ensure optimal air quality for a healthier living environment year-round.

 • 2024-05-27   12:41:13
  Cytuj

  Travelling is always fun and we guys love to travel so much. But before traveling you must take insurance for your travel. Anything can happen anywhere and that's why you need help. You can get travel insurance for trekking anytime from our source.

 • Użytkownik niezalogowany Painters in Philadelphia
  Painters in Philadelphia 2024-05-05   07:23:29
  Cytuj

  Pinnacle Painters is your licensed and insured local Painters in Philadelphia. With years of experience, we're committed to delivering professional painting services that exceed expectations. Our skilled and eco-friendly painters offer high-quality work at reasonable prices for both interior and exterior projects. Choose us for timely, flawless, and vibrant transformations. Contact Pinnacle Painters today for excellence in every stroke!

 • Użytkownik niezalogowany Passport Photo Digital
  Passport Photo Digital 2024-04-25   17:27:31
  Cytuj

  Passport Photo Digital provides high-quality passport photo services online in the UK and passport photo code uk

  . Our advanced technology ensures compliance with UK authorities' guidelines for passports and visas. With our user-friendly platform, you can easily upload your photo, customize it, and receive print-ready images promptly. Say goodbye to hassle and hello to simplicity with Passport Photo Digital.

 • Użytkownik niezalogowany Jetta
  Jetta 2024-04-04   01:01:26
  Cytuj

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my website to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks! You can read similar text here: GSA Verified List

 • Użytkownik niezalogowany Penni
  Penni 2024-03-30   04:50:34
  Cytuj

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it! You can read similar article here: Sklep online

 • Użytkownik niezalogowany Victorina
  Victorina 2024-03-29   05:36:45
  Cytuj

  Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos! You can read similar blog here: Najlepszy sklep

 • Użytkownik niezalogowany Joan
  Joan 2024-03-22   08:46:36
  Cytuj

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks! I saw similar here: Najlepszy sklep

 • Użytkownik niezalogowany Lyle
  Lyle 2024-03-22   06:02:37
  Cytuj

  For most up-to-date news you have to pay a visit internet and on internet I found this website as a most excellent website for newest updates. I saw similar here: Sklep online

 • Użytkownik niezalogowany Michell
  Michell 2024-03-14   17:20:52
  Cytuj

  I'm not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists. I saw similar here: E-commerce

 • Użytkownik niezalogowany SAFETOTO
  SAFETOTO 2024-03-11   09:27:56
  Cytuj

  It's a game. Five dollars is free. Try it It's not an easy game ->-> 토토사이트.com

 • Użytkownik niezalogowany ATLAS77
  ATLAS77 2024-03-08   13:24:54
  Cytuj

  Setiap taruhan yang Anda lakukan di mesin slot online adalah langkah maju dalam mewujudkan impian dan tujuan hidup Anda. Kami di ATLAS77 selalu siap mendukung Anda dalam perjalanan ini. Kami percaya bahwa dengan ketekunan, keberanian, dan sedikit keberuntungan, Anda bisa meraih apa pun yang Anda impikan. Bergabunglah dengan kami di ATLAS77 dan biarkan kami menjadi sahabat setia yang membantu Anda mengejar harapan-harapan Anda. Bersama-sama, kita bisa menciptakan masa depan yang cerah dan memenuhi impian kita satu per satu. Ayo, mari kita jadikan harapan kita sebagai pemandu dalam perjalanan taruhan kita di ATLAS77!

 • Użytkownik niezalogowany Prestige Sunset Park....,,,,....,.
  Prestige Sunset Park....,,,,....,. 2024-03-03   13:49:00
  Cytuj

  prestige sunset park s a plotted development in Devanahalli, IVC Road, Bangalore, offers well-planned plots of various sizes and premium amenities.

 • Użytkownik niezalogowany Prestige Kings County
  Prestige Kings County 2024-03-03   13:47:36
  Cytuj

  Prestige Kings County offers plots at a starting price of 40 lakhs. It may extend up to 1.5 crores. The project offers plots with various size units.

 • Użytkownik niezalogowany Birla Advaya
  Birla Advaya 2024-03-03   13:46:04
  Cytuj

  Birla Advaya is an upcoming residential project in Raja Rajeshwari Nagar Bangalore. The project offers 1, 2, 3 and 4 BHK villas with modern amenities.

 • Użytkownik niezalogowany Eunice
  Eunice 2024-03-02   18:51:14
  Cytuj

  Hey very cool site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally? I'm glad to find so many useful information right here in the submit, we'd like develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . . I saw similar here: sklep internetowy and also here: najlepszy sklep

 • Użytkownik niezalogowany Jermaine
  Jermaine 2024-02-09   06:37:56
  Cytuj

  Wow, superb blog format! How long have you ever been blogging for? you make running a blog look easy. The whole look of your site is excellent, let alone the content! You can see similar: https://fordero.shop and here Fordero.shop

 • Użytkownik niezalogowany Skyship Travel
  Skyship Travel 2024-01-20   18:27:56
  Cytuj

  Flight time from Hawaii to California: Embark on a journey from the tropical paradise of Hawaii to the sun-soaked landscapes of California. Our expedient flights seamlessly bridge the Pacific, offering you a swift and comfortable connection between these two iconic destinations. Glide above the vast expanse of the ocean and witness the breathtaking scenery below as you make your way from the Aloha State to the Golden State. With efficient travel times and top-notch service, your transition from the lush Hawaiian islands to the diverse landscapes of California is as smooth as the flight itself. Join us for an aerial adventure that links these Pacific jewels, making your travel experience as memorable as the destinations themselves.

 • Użytkownik niezalogowany Dray
  Dray 2023-12-01   09:25:57
  Cytuj

  I find the idea of trying to recreate life in the early 1980s in Poland fascinating. It's like taking a step back in time and experiencing a different era. The quote you mentioned about sweetening everything without asking is such a powerful insight into the culture of that time. MHM Casino's commitment to excellence and a variety of entertainment options make it a must-visit destination for those seeking excitement and leisure in the world of gaming. Check this Site: https://mhmcasino.com/

 • Użytkownik niezalogowany David Smith
  David Smith 2023-12-01   07:47:37
  Cytuj

  I found it very interesting and enjoy reading this blog. I Will wait for your posts. If you looking for a china flake ice evaporator so you can click our link

 • Użytkownik niezalogowany Anthony Clark
  Anthony Clark 2023-12-01   07:28:03
  Cytuj

  This is an awesome and helpful article for me. I will appreciate if you write a article about wholesale bedroom nightstands.

 • Użytkownik niezalogowany Jiangmen
  Jiangmen 2023-11-30   08:00:20
  Cytuj

  I appreciate the pleasant post. There is a huge amount of helpful information in this post. Keep going. Visit us if you’re looking for the Non slip baby bath pillow supplier information.

 • Użytkownik niezalogowany Prestige kings County
  Prestige kings County 2023-11-29   04:35:07
  Cytuj

  Prestige Kings County boasts a strategic location in Rajapura Bangalore. Known for its rich cultural tapestry and dynamic urban landscape, Rajapura Bangalore provides the perfect backdrop for these luxury lodges.

 • Użytkownik niezalogowany Call Girls in Aerocity
  Call Girls in Aerocity 2023-11-22   11:57:43
  Cytuj

  Aerocity escort is all set to satisfy these gusty feelings. Call Girls in Aerocity You would never get a reason to reject our young college girl escorts because they can fascinate anybody by offering seductive services.

 • Użytkownik niezalogowany Kaabir Singh
  Kaabir Singh 2023-11-22   11:19:09
  Cytuj

  South Delhi escort is all set to satisfy these gusty feelings. Call Girls in South Delhi You would never get a reason to reject our young college girl escorts because they can fascinate anybody by offering seductive services.

 • 2023-11-20   07:19:23
  Cytuj

  Such a great article with amazing information. I think you should write a article about oil free piston compressor manufacturers this will be very helpful.

 • Użytkownik niezalogowany Provident Deansgate
  Provident Deansgate 2023-11-17   06:15:46
  Cytuj

  Provident Deansgate specially appreciate the blog

 • Użytkownik niezalogowany Sobha Neopolis
  Sobha Neopolis 2023-11-11   05:51:13
  Cytuj

  Sobha Neopolis new launch

 • Użytkownik niezalogowany johnbabu
  johnbabu 2023-11-06   11:05:50
  Cytuj

  We are a premier escort service provider in Paharganj. Clients come to us for many good reasons. a href="https://www.khalifa-escorts.com/paharganj-escorts.html"> Call Girl In Paharganj can easily provide a dream partner to clients. The irresistible call girls in Paharganj play their roles in entertaining customers perfectly. As a result, you can expect total satisfaction in the session. Even our Paharganj escort services are designed to deliver unforgettable moments to customers.

 • 2023-10-09   11:38:59
  Cytuj

  Stop your concerns today – non invasive Incontinence Treatment for men and women.

 • Użytkownik niezalogowany SMM Panel
  SMM Panel 2023-09-18   13:53:03
  Cytuj

  India's top SMM panel provider. Elevate your online presence with our services tailored to your needs. Get started today!

 • Użytkownik niezalogowany SMM Panel
  SMM Panel 2023-09-18   08:21:05
  Cytuj

  This SMM panel can help if you're wanting to buy Instagram followers. It is secure, dependable, and efficient.

 • Użytkownik niezalogowany Prestige Park Grove
  Prestige Park Grove 2023-09-08   08:26:26
  Cytuj

  I adore how you combine your own life experiences with professional knowledge. It gives the subject a relatable touch and keeps me interested. Prestige Park Grove

 • Użytkownik niezalogowany hi
  hi 2023-08-30   10:04:22
  Cytuj

  ko

 • Użytkownik niezalogowany SMM Panel One
  SMM Panel One 2023-07-29   07:03:27
  Cytuj

  Discover the power of SMM Panel One, the all-in-one SMM Panel that takes your social media presence to new heights! Whether you're a business owner, influencer, or content creator, our platform offers a seamless and efficient way to boost your reach, engagement, and visibility across popular social networks. From instant likes, shares, and comments to targeted audience growth and analytics, SMM Panel One empowers you with the tools you need to stand out in the digital landscape. Join us today and unlock the potential of social media success!

 • Użytkownik niezalogowany busd
  busd 2023-07-12   01:28:07
  Cytuj

  With its user-friendly interface and reliable directions, busd has become a go-to choice for anyone in need of accurate guidance.

 • Użytkownik niezalogowany katyswift468
  katyswift468 2023-06-29   04:26:43
  Cytuj

  With its user-friendly interface and reliable directions, Mapquest directions has become a go-to choice for anyone in need of accurate guidance.